Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Indukcni nabijeni

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
brejsky



Založen: Feb 23, 2013
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so únor 23 2013, 12:17    Předmět: Indukcni nabijeni Citovat

Zdravim. Shanim informaci a mam tuseni, ze zde bych ji mohl ziskat. Vytvarim jistou zalezitost napajenou timto akumulatorem http://www.houska-modelar.cz/shop/product_info.php?cPath=1072_1337_12&products_id=7634. Nejsem si jist, zda/jak ho mohu indukcne nabijet. Jsem v tomto oboru amater a matou me dva clanky a 3piny. Mohl by mi prosim nekdo poradit, pripadne me odkazat na nejaky vhodny web?

Indukcni nabijeni resim kvuli castemu styku pristroje s vodou, ale v tomto nemam zadne zkusenosti.
Mam k disposici indukcni nabijecku na m.t. Nokia. Predpokladam, ze pujde vyuzit.
Dekuju. Tomas
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so únor 23 2013, 12:45    Předmět: Citovat

Dva články mají čtyři vývody, ale dva vývody jsou spojené, tak vedou ven tři vodiče na servisní konektor.
http://www.rc.xf.cz/konektory_servisni.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1691
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: so únor 23 2013, 12:51    Předmět: Citovat

Indukční nabíjení se používá třeba u el. kartáčků na zuby.
_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7993
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so únor 23 2013, 14:42    Předmět: Citovat

Princip indukčních (bezkontaktních) nabíječek je stejný jako princip trafa. Jen primární vinutí v základně je rozptylové, aby mohlo pracovat po dejmutí i bez sekundáru. V přístroji musíš navinout jako sekundár tolik závitů, aby jsi mohl vyrobit ss stabilizovaný zdroj s napětím 8,2V a to pak připojit na Li-Pol baterii. Proud se většinou v těchto případech neřeší, neboť převod je tak měkký, že zdaleka nedosáhne max nabíjecích proudů článků.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so únor 23 2013, 14:45    Předmět: Citovat

Jak vypadá takové rozptylové vinutí? Já znám jen rozptylový transformátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9810
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so únor 23 2013, 15:34    Předmět: Citovat

Indukční nabíjení - Obyčejný oscilátor LC běžící na několika desítkách Khz napájený síťovým napětím a výkonem třeba 5W. Jeho cívka je buď vinuta na půlce hrníčkového jádra - kdy druhá půlka je výstupní cívka s usměrňovačem, stabilizátorem a popř jiným obvodem. Táto varianta je podle mě použita u zubních kartáčků, nebo je použita rozměrově velká cívka (něco jako rámová anténa), do které vložíš menší (indukčně dobíjená svítilna se celá vloží do nabíjecí cívky). Nějaká zpětnovazební stabilizace napětí se neprovádí. Výstup je zatížen akumulátorem, takže ten si vezme co potřebuje. Je to dost měkký zdroj..

Podobně tady - spíš ideové schéma :
http://homemadecircuitsandschematics.blogspot.cz/2012/01/how-to-make-inductive-li-ion-battery.html



Bezdratovy_nabijec_LIDL.png
 Komentář:
Nabíječ akumulátorové svítilny.

Stáhnout
 Soubor:  Bezdratovy_nabijec_LIDL.png
 Velikost:  5.02 kB
 Staženo:  161 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7993
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so únor 23 2013, 18:21    Předmět: Citovat

To je na rozptylovém trafu.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
brejsky



Založen: Feb 23, 2013
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: ne únor 24 2013, 10:05    Předmět: Citovat

To schema v odkazu je super. Jen me odkazuje na Li-Ion akumulator . Chtel jsem pouzit typ Li-Pol. Hraje to nejakou roli? Popr. jakou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne únor 24 2013, 13:24    Předmět: Citovat

Jái jsem tyto nabíječky zatím viděl jen s Ni-MH akumulátorem (jedním) - na sekundární cívce trafa je akumuátor připojený jen přes diodu (schottky) bez nějaké regulace - přímo na akumulátoru je připojený řídící obvod (zatím neidentifikovaný), dál je tam mikrospínač a FET - t.j. něco málo přes 10 součástek. Jedná se o elektroniku z kartáčku Braun.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: ne únor 24 2013, 18:31    Předmět: Citovat

brejsky napsal(a):
To schema v odkazu je super. Jen me odkazuje na Li-Ion akumulator . Chtel jsem pouzit typ Li-Pol. Hraje to nejakou roli? Popr. jakou?


D6 na schématu se volí dle akumulátoru.
LiPolky mají napětí pro ukončení nabíjení 4,2V.
Taková zenerka se asi těžko bude dát sehnat.
Ovšem POZOR Lipolky jsou velice citlivé na vybíjení i nabíjení. Takže vybíjet na konečné napětí min 3,3V a rozhodně nepřekračovat 4,2V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
brejsky



Založen: Feb 23, 2013
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2013, 19:31    Předmět: Citovat

Tak jsem zkusil postavit zdroj z toho "ideoveho schematu" http://homemadecircuitsandschematics.blogspot.cz/2012/01/how-to-make-inductive-li-ion-battery.html

Predpokladam spravne, ze je to na 220V? Jistice sly hned dolu a T1 rupnul Smile
P1, ktery tam nespecifikuji, jsem pouzil trimr 25K

Kde by mohla byt chyba?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 9039
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá březen 01 2013, 19:37    Předmět: Citovat

Špatný jádro, tím malá indukčnost L1, nebo prohozený vinutí. Rozhodně bych to zkoušel nejdřív menším napětím s omezením proudu. Minimálně přes žárovku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
brejsky



Založen: Feb 23, 2013
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so březen 09 2013, 14:44    Předmět: Citovat

Tak to indukcni nabijeni se mi nedari.
Dokaze mi nekdo z Vas pomoci vytvorit funkcni model?

Snazim se sestavit obvod, ktery rozsviti LED diodu pri teplote pod 10´C. podminkou napajeni je indukcne nabijeny akumulator. To vse (vcetne akumulatoru) se musi vejit do "puku" o prumeru 45mm s vyskou 15mm.

Navrh akumulatoru: http://shop*** NEKLIKAT - SPAM ***cz/akumulatory-a-baterie-199/lipollife-hyperion/g3-cx-25c/hp-lg325-0120-1s-3691.html
Nejspis bude potreba vice voltu, takze hned dva kusy.

Funkcni obvod s teplotnim senzorem uz mam postaveny, ale treba me nekdo posune k jinemu reseni.

Indukcni nabijeni je dulezite kvuli castemu styku s vodou. Z toho duvodu bude puk s elektronikou kompletne uzavreny.
Miniaturni rozmery jsou dulezite, nikoli pevne dane. Nekolik malo mm ustoupit lze.

Financni odmenu zkuste nadhodit, at si udelam nejaky obrazek/rozpocet. Domluvime se... (vcetne proplaceni pouzitych soucastek)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so březen 09 2013, 15:39    Předmět: Citovat

Aasi by som riesil nejake ine zapojenie ako samokmit..... napr s IR2135, alebo uc34xx neviem no.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9810
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: so březen 09 2013, 16:05    Předmět: Citovat

Tam to "ideové schéma" se mi vůbec nelíbí.. Tranzistor spíná tvrdý stejnosměrný proud do cívky. Vypadá to, jako by to snad mělo "běhat" na 12V.
Napadlo mě, kdyby se upravila ůsporka: dat pryč rezonanční kondenzátor a zářivku. Na místo zářivky dát "vyzařovací" cívku s rezonančním kondenzátorem paralelně a místo tlumívky dát nějaký kondenzátor o malé kapacitě na patřičně vysoké napětí, který bude mít za úkol omezení proudu.. Měnič si sám vybere frekvenci, na které bude kmitat LC obvod (vyzařovací cívka - kondenzátor).
výstupní obvod bude cívka, paralelně k ní kondenzátor (budeš muset naladit na maximální příjem energie zářiče) a přes diodu odebíráš napětí pro další zpracování.. Tesnější vazba mezi cívkama vede k lepšímu přenosu, ale musíš zajistit přesnost usazení na sebe (dvě E jádra, nebo poloviny hrnečkových jader).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund