Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Robot ovládaný mobilem přes fototranzistory

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
deader



Založen: Jul 07, 2013
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2013, 13:34    Předmět: Robot ovládaný mobilem přes fototranzistory Citovat

Zdravím,
rád vyrábím různé modely ze špejlí a dřeva, někdy i pohyblivé, zatím však jen ovládané přes drát. Nyní bych chtěl vydobit robota ovládaného bezdrátově. Napadlo mě použít jako cpu robota mobilní telefon, který by mohl přijímat příkazy z počítače přes internet. Přemýšlel jsem, jak vyřešit spojení mobilu s motory a světly a napadlo mě, že by se na displeji telefonu mohla zobrazovala šachovnice a k ní by byly ve stínící mřížce přiloženy fototranzistory.
A právě s tím bych potřeboval poradit. Nejprve bych se chtěl zeptat, jestli je možné fototranzistory zapojit přímo do obvodu sériově s motorem/svítící diodou nebo je třeba vytvořit nějaký složitější obvod.
V elektru jsem úplný začátečník, tak prosím polopatě.
Děkuji předem za jakoukoliv radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1382
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2013, 17:11    Předmět: Citovat

Rolling Eyes Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: po červenec 08 2013, 18:02    Předmět: Citovat

Shocked Shocked Shocked

Fototranzistor snese jen malej proud C-E, takže s ním můžeš maximálně tak přímo spínat LEDky, motor přes něj neroztočíš, nebo roztočíš, ale navždy. Potřebuješ s ním budit výkonový tranzistory a těma pak spínat motory. Taky musíš nastavit, kdy má sepnout a kdy ne. Pokud by se měly motory otáčet na obě strany, pro každej z nich potřebuješ H-můstek.
Ale protože dostatečně neznáš ani základy, ani sebepolopatičtější vysvětlení Tě nezachrání od téměř jistýho neúspěchu. Takže pokračuj v lepení špejlí, přitom se uč základy elektrotechniky.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
deader



Založen: Jul 07, 2013
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út červenec 09 2013, 17:21    Předmět: Citovat

Dobře, díky za odpověď. Já se ale ani přesto nevzdám a chtěl bych to zkusit, právě proto jsem vybral toto řešení kvůli pár levným součástkám a nemůžu kromě použitých součástek nic spálit (mobil, bezdrátový RC set). Spojovat robota s usb nebo bluetooth portem mobilu by bylo asi složitější.
Už jsem něco podobně fungujícího kdysi zapojoval ve Voltíkovi II, akorát tam se to spojovalo přes 555 na piezo. Základy počítání U,I,R znám ze školy.
Našel jsem toto schéma - takhle nějak podobně by to šlo nebo je třeba zesílit více?
Zatím plánuji pro napájení robota 6V - 4 AA baterie.



schema.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema.png
 Velikost:  4 kB
 Staženo:  79 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5058
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červenec 13 2013, 9:44    Předmět: Citovat

Nevzdávej se!
Jo, podobně by to šlo. Dej si do gúglu hledat obrázky "tranzistor jako spínač", nebo "světelný spínač" a vyhodí ti to něco takového:

http://beambot.kvalitne.cz/index.php?blog=13

http://elektronic.szm.com/svetelnyspinac2.gif

Musejí tam být nejmíň dva zesilovací tranzistory(záleží na odběru motorku). Jinak je to v podstatě primitivní základní zapojení.

Na změnu směru otáčení si zadej "H můstek". To už je trochu složitější na ovládání.

Opravdu je snímání z displeje životaschopný způsob? Zní to zajímavě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
deader



Založen: Jul 07, 2013
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: čt červenec 18 2013, 15:47    Předmět: Citovat

Díky moc!

IMHO je to pro mě, jako alektro amatéra, nejjednodušší řešení, jak jsem již uváděl. Zároveň se dá snadno rozšířit na libovolný počet ovládaných prvků a můžu také využít reproduktoru a kamery telefonu.

Nejprve bych začal se zapojením led diody a fototranzistoru. Tam by možná nebyl potřeba zesilující tranzistor. Příkládám 2 schémata, druhé se zapojením 2 bílých led. Byl bych vděčný, pokud by mi někdo zkontroloval veličiny a výpočty.
U toho prvního nevím, zda by mi led svítila i při 15mA, když je dělaná na 20mA. U druhého nevím, zda nebudou potřeba 2 tranzistory. Taky si nejsem jistý, zda jsem správně vyčetl napětí vcesat u tranzistoru a fototranzistoru z datasheetů.
Ještě si nejsem jistý, většina fototranzistorů, které jsem našel, mají označení IR a mají uvedenou vysokou hodnotu vlnové délky (900nm) - vyzařuje infračervené světlo displej mobilního telefonu nebo dokáží tyto fototranzistory vnímat i kratší vlnové délky?



IMG_20130718_164052.jpg
 Komentář:
Schéma 2

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20130718_164052.jpg
 Velikost:  193.15 kB
 Staženo:  81 krát


IMG_20130718_164212.jpg
 Komentář:
Schéma 1

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20130718_164212.jpg
 Velikost:  143.41 kB
 Staženo:  70 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5058
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út červenec 23 2013, 21:47    Předmět: Citovat

Myslím, že zapojení "schéma 1" nebude fungovat. Proud potřebný pro svit svítivé diody bude řádově vyšší, než proud , který propustí fototranzistor. Musel bys na fototranzistor svítit velmi silným zdrojem světla, aby se tak silně otevřel. I když, některé nízkopříkonové a vysoce svítivé ledky (zejména modré), svítí už při stovkách uA.
Nejlepší je to prostě vyzkoušet.

V datašítu najdeš spektrální citlivost fototranzistoru SFH309 a je vidět, že na 600nm je citlivost asi poloviční proti 900nm. Takže by to mělo fungovat. Displej mobilu je pravděpodobně osvícen bílými ledkami (s luminoforem), které mají na 600nm zhruba vrchol.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
deader



Založen: Jul 07, 2013
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá červenec 26 2013, 10:57    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověď!
Nakoupím součástky a zkusím zapojit schéma 2.
Ještě jsem si připravil zapojení se 2 tranzistory a motorkem 6V s odběrem 1A při plné zátěži. Mohlo by to takto fungovat?
A jsou tam potřeba ty rezistory 10k - někde jsem vyčetl, že se tam dávají kvůli stabilizaci?



IMG_20130726_115501.jpg
 Komentář:
schéma 3

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20130726_115501.jpg
 Velikost:  176.94 kB
 Staženo:  111 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: pá červenec 26 2013, 19:39    Předmět: Citovat

Já se spíš bojim, že ten princip "zobrazování šachovnice" na mobilu a následný "čtení" fotoodporem je zcestný už od začátku.
1) Kolik se ti těch fotoodporů vejde na plochu displeje? Neřeším nějakej "zmenšovací" systém třeba se světlovod. kabelama...
2) Rozptyl světla na displeji - jak vyřešíš, aby ti jeden svítící bod na displeji neosvicoval částečně i okolní?
3) Kolik kanálů si představuješ, že to bude mít?
4) Jakym způsobem tu "šachovnici" na displej dostaneš?
5) Co nějaký překážky v cestě? Co udělaj motory? Začnou brečet?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Panda38



Založen: Nov 21, 2012
Příspěvky: 718
Bydliště: Most, Praha, Lanžhot

PříspěvekZaslal: so červenec 27 2013, 5:46    Předmět: Citovat

frantajetel11 napsal(a):
Já se spíš bojim,...
Je to zajímavá netradiční metoda a i když se třeba ukáže být nevýhodná, tak za tu zkoušku to rozhodně stojí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
deader



Založen: Jul 07, 2013
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so červenec 27 2013, 8:01    Předmět: Citovat

1) v případě potřeby můžu využít i telefon s 4" dislejem, kam se určitě pár fototranzistorů vejde
2)nemusí to být šachovnice doslova, můžu nechat mezi poli tmavé mezery.
3)to zatím nevím. Vím, že něco takového nezvládnu naráz. Nejprve tedy zkusím jeden kanál s ledkama, poté zkusím další 2 na motorky, zatím jednosměrné.
4)to pro mě nebude problém, jsem programátor
5)zatím neplánuji, že bych robota pouštěl z dohledu. Takže zatím to budu navigovat sám podle vlastního zraku nebo kamery telefonu.
A když to nevyjde, tak to holt nevyjde. Zkusím to jinak. Vždyť to dělám jen pro zábavu.
Potřeboval bych tedy prosím ještě ověřit to schéma 3, pak pojedu nakoupit součástky a začnu testovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.30 sekund