Sejny, Hill: berte to pánové tak, že to co jste napsali vy dva, bych sice napsat nedokázal, ale pořád ještě zhruba vím o čem mluvíte Jinak díky za podrobné odpovědi, jako podnět k dalšímu zkoumání je to supr.
Zkusím změřit nějaké to základní ladící napětí, jestli není špatné. Dá se to ale najít bez schématu? Někde na vstupu těch potenciometrů....?
Zaslal jsem na "upload" schéma 637A SEXTET. Podle jednoho z příspěvků to bude podobné.
P.S. Dělám to poprvé, snad je to správně - po rozbalení 3 soubory, naskenováno s velkým překrytím.
S pozdravem Vlasta
V téhle rodině rádií byly dělené potenciometry, aby to při přeladění na konec jednoho pásma poskočilo na začátek druhého a přeskočilo se mezipásmo. Na zdroji je destička se stabilizátorem MA550 a dvě dvojice pertinaxových trimrů, vždy jeden z dvojice nastavuje začátek a druhý konec ladicího rozsahu. Dá se to posunout až na 108 MHz (Vyzkoušeno). Změnu souběhu, pokud je vůbec znatelná, bych neřešil, protože na dálkový příjem takové rádio asi stejně nikdo nepoužije a na ten stav českého éteru je citlivost celkem přiměřená. Jinak to není zas tak špatné rádio (konkr. Synkopa 1032A - z gramorádia), v porovnání s dnešní čínskou produkcí dokonce slušné. Možná by stálo za to nahradit ten speciál na ladění neděleným potenciometrem a využít celou stupnici, která by se musela poněkud ocejchovat. Nebo těmi trimry nastavit CCIR pásmo na dvě půlky, třeba 87-98 a 98-108...
S vadným MA550 jsem se při takhle nízkonapěťovém napájení nesetkal.
Oxidace trimrů nebo chrastění potenciometru může způsobovat nestabilitu ladění, ty keramické kondy zase teplotní závislost, taky to, že ladicí napětí jde přes isostaty tomu nepomůže. Prostě jako všechna spotřební produkce 20 let po životnosti:) Ale všechno je při trošce snahy řešitelné.
Hill, Hifista, Sejny, Crifodo: děkuji moc za rady a vysvětlení funkce.
Vlasta-ANT: díky za schéma sextet na uploadu; vypadá to, že je to fakt stejné či velmi podobné.
Peta-cb: možná pro porovnání se sextetem (jestli to už máš nafocené) prosím na adresu muj.e.mail(zavináč)seznam.cz předem moc děkuji.
Založen: May 15, 2005 Příspěvky: 755 Bydliště: U Ostravy
Zaslal: po červen 19 2006, 14:59 Předmět:
Schemata jsou si dosti podobná ve vf části. Sextet má zcela jinou nf část-daleko kvalitnější zesilovač, v mf části je použítý místo laděnýh obvodů keramický filtr a má indikátor naladění systému Grundig Tunoscope.
Založen: Nov 28, 2006 Příspěvky: 12284 Bydliště: Česká Třebová
Zaslal: čt srpen 01 2013, 22:25 Předmět:
Vlasta-ANT napsal(a):
Zaslal jsem na "upload" schéma 637A SEXTET. Podle jednoho z příspěvků to bude podobné.
P.S. Dělám to poprvé, snad je to správně - po rozbalení 3 soubory, naskenováno s velkým překrytím.
S pozdravem Vlasta
pro adminy,
je ten soubor na uploadu, nebo není ?
. . . nějak ho tam nemohu najít.
děkuji za odpověď
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: pá srpen 02 2013, 9:29 Předmět:
Chlapi, jestli chcete, mohu celý servisní manuál 635A /možná to nebude přímo 635A, ale 1032A Allegro či Synkopa, což je to samé s gramošasi HC15/ v pdf naskenovat a někam pověsit - sem jsem to ještě nedělal, ale snad na to přijdu
EDIT: v 637A je možná použita ona unifikovaná vstupní jednotka, ale jinak je to něco zcela a naprosto jiného, než 635A. Jiná kombinovaná mefka, zapříčiňující vyšší citlivost 637A, jiné ladění, předvolby, nf zesilovač, prostě všecko.
Vyměň tam varikapy a bude pokoj. Taky jsem to dělal. Je přímo podezřelé, že televize se nerozlaďují, i když jsou tam taky varikapy. Rozmontoval jsem jich celkem dost. Možná je tam dvojité AFC. Doposud jsem se považoval za jeho vynálezce, ale asi budu muset vymyslet něco jinýho. Nebo se zkus podívat někam do šrotu po jiným vstupním dílu. Třeba dost oblíbenej z Tesla 442A Spirituál nebo Strečno. Je dost primitivní, není citlivý na souběh (tudíž se snadno přelaďuje), citlivost má docela dobrou. Bydlím u Brna a chytím i Bratislavu na kus drátu.
Založen: Nov 28, 2006 Příspěvky: 12284 Bydliště: Česká Třebová
Zaslal: po srpen 26 2013, 8:35 Předmět:
Asssheron napsal(a):
Je přímo podezřelé, že televize se nerozlaďují, i když jsou tam taky varikapy
a čemu se divíš ?
v TV je mefka široká cca 6,5 MHz a v rádiu na FM se používá cca 200 kHz !
v televizích to rozlaďování tak nevadí, ale u rádia ano . . .
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2
Strana 2 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.