Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

3f asynchronní motor jako generátor
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: so srpen 10 2013, 17:44    Předmět: Citovat

Otkundes napsal(a):
medulin
To já zase viděl instalace asynchronních generátorů, které byly provedeny podle doporučení státních norem, v souladu s Podmínkami pro provozování distribuční soustavy a dokonce i v souladu s Energetickým zákonem. Dále, za tyto instalace zodpovídal držitel licence na výrobu elektřiny a na distribuci elektřiny. Instalace proto nemají problém s bezpečností provozu, ani s kvalitou energie, dodávané do veřejné sítě.


Tak těchto instalací asynchronních generátorů jsem vyděl také spoustu, ale nic moc už mne tam nepřekvapuje, standard a norma, žádný technický problém tam není, žádný technický um ani důvtip který by mne překvapil.

Ostrovní provozy asynchronních generátorů nedodávají energii do veřejné sítě, od toho se jim říká ostrovní provozy. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cmaxi



Založen: Apr 09, 2013
Příspěvky: 47

PříspěvekZaslal: so srpen 10 2013, 18:09    Předmět: Citovat

medulin napsal(a):
cmaxi
technický problém to není, horší je projít tu legislativu (ČEZkou buzeraci).
1. podat žádost o připojení zdroje distributorovi (na webu na to mají všichni formuláře).
2. licence u ERÚ (1000Kč)
3. osobní komerční certifikát (tuším 200Kč)
4. registrace u OTE
https://www.ote-cr.cz/poze/informace jako podporovaný nebo nepodporovaný zdroj dle toho co bude ten motor roztáčet
5. smlouva s obchodníkem který energii vykoupí (pochybuji o tom že vám dá někdo více jak 0,5Kč/KWh, kartel a špína je tady dost zažraná).
6. měsíční vykazování vyrobené energie v OTE, placení daní, sociální, zdravotní (účetnictví) a případně i poplatků za vlastní vyrobenou a spotřebovanou energii.
7. odesílání čtvrtletních výkazů o vyrobené energii.

Pro ty malé zdroje se to v ČR nevyplatí, protože tady je každý výrobce energie registrovaný jako podnikatel a z toho plyne že musíte mít takový výkon aby vás to uživilo a nemusel jste to dotovat. Z pracáku vás vyhodí - jste licencovaný výrobce energie (podnikatel) i když vyrábíte pro vlastní spotřebu a nemusíte prodat ani jednu kWh.
Tady se to vyplatí jen těm velkým. Když by jste měl sklad jaderného odpadu, tak vyplňujete stejné formuláře jen tam máte "dva řádky" k vyplnění navíc.

Proto je daleko výhodnější malé zdroje provozovat neoficiálně/nelegálně a zapojit je tak aby do distribuční sítě nemohli dodávat energii. Wink


No, platit daně jako podnikatel musím stejně tak. Tomu se nevyhnu. Když si budu provozovat elektřinu pro sebe a nebudu ji dodávat do sítě, tak je to nelegální?

Koukám, že je to poměrně složité. Zjišťoval jsem ceny asynchronního generátoru pro vodní elektrárny a jsou to pořádné pálky. Za generátor 250 kWh, 750 otáček a chtěli 600 000 bez daně. To se mi zdá nějak přehnané, když elektromotor vyjde v průměru 1000/kWh bez daně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cmaxi



Založen: Apr 09, 2013
Příspěvky: 47

PříspěvekZaslal: so srpen 10 2013, 20:17    Předmět: Citovat

A ještě me napadlo. Když bych použil alternátor a zpřevodoval, protože pokud si správně pamatuji, potřebuji asi 8000-10000 otáček, tak bych to mohl připojit jako solární panely a bylo by to docela v pohodě, ne?

Ikdyž pokud bych to napojit k solárním panelům, tak by to bylo asi trochu podezřelé v noci. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1694

PříspěvekZaslal: so srpen 10 2013, 20:54    Předmět: Citovat

cmaxi:
Nikoliv. Alternátor generuje střídavý proud. To nemůžete připojit přímo k panelům FVE. Konečně jsem pochopil, proč řešíte asynchronní generátor, bez udání podrobností. Pokud máte u FVE instalován moderní čtyřkvadrantový elektroměr, pro distributora není problém, porovnat dodávku elektřiny z několika elektráren v daném městě a přijít na podvod, a to třeba i zpětně za několik měsíců. No, dělejte jak myslíte...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cmaxi



Založen: Apr 09, 2013
Příspěvky: 47

PříspěvekZaslal: so srpen 10 2013, 21:12    Předmět: Citovat

Takhle jsem to nemyslel. Fotovoltaiku ani čtyřkvadrantový elektroměr nemám, ale uvažuji o tom, protože dotace za chvilku nebudou. Když bych ji udělal do konce tohoto roku, tak získám dotace, pak již ne.

EDIT: Teď jsem si uvědomil, že jsem nenapsal co jsem myslel.
Alernátor bych použil k zvyšovači napětí a pak k síti, ale asi by to nevyšlo na správnou frekvenci. Tak bych mohl alternátor usměrnit a až pak střídačem rozkmitat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1694

PříspěvekZaslal: so srpen 10 2013, 21:48    Předmět: Citovat

Prodávat elektřinu z alternátoru, nebo z asynchronního generátoru distributorovi, nechat si za ni platit jako za energii z fotovoltaické elektrárny, zůstane podvodem, ať již proud před střídačem usměrníte, neho ho připojíte k síti jinak. Kolem FVE je teď problém. Šetří se různé podvody a machinace jejich (zatím velkých) provozovatelů a je jen otázkou času, kdy přijdou na řadu ti menší. Proto dobře uvažte, zda Vám takové navyšování produkce Vaší příští FVE, stojí za případný postih.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cmaxi



Založen: Apr 09, 2013
Příspěvky: 47

PříspěvekZaslal: so srpen 10 2013, 22:17    Předmět: Citovat

Pravda, ale jak to udělat? Když jim řeknu, že mám alternátor, tak mi to zamítnou. Když to nechám na fotovoltaiku, tak to bude podvod.
Drouhou přípojku se nevyplatí dělat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2013, 8:10    Předmět: Citovat

cmaxi napsal(a):
Takhle jsem to nemyslel. Fotovoltaiku ani čtyřkvadrantový elektroměr nemám, ale uvažuji o tom, protože dotace za chvilku nebudou. Když bych ji udělal do konce tohoto roku, tak získám dotace, pak již ne.

EDIT: Teď jsem si uvědomil, že jsem nenapsal co jsem myslel.
Alernátor bych použil k zvyšovači napětí a pak k síti, ale asi by to nevyšlo na správnou frekvenci. Tak bych mohl alternátor usměrnit a až pak střídačem rozkmitat.


Střídače pro alternátory a větrné elektrárny se prodávají např.
http://www.sma-czech.com/cs/produkty/stridace-pro-vetrne-elektrarny.html
Klasický střídač pro FVE nelze jednoduše použít, pokud nejde vypnout nebo přenastavit vyhledávání MPP bodu. Funkce MPPT by vám mohla generátor přetížit a zničit.

Můžete si požádat o připojení kogenerační jednotky (musíte ji ale mít přijdou to zkontrolovat) na bazarech se dají sehnat levné použité. Mám písemné vyjádření z ERÚ že pokud má výrobna více druhů zdrojů (vodu, FVE, kogeneraci atd...) a není osazeno (provozovatel nechce osadit) měření na každý zdroj zvlášť, tak je možné všechnu vyrobenou energii vykazovat jako vyrobenou v jednom zdroji ve kterém je nejnižší výkupní cena.
http://www.eru.cz/dias-read_article.php?articleId=1670#19.

Příklad pro výrobnu voda - FVE uvedenou do provozu 2013:
výkupní cena z vody jednotarif 3230 Kč/MWh
výkupní cena z FVE 5 až 30kW 2430 Kč/MWh
Pokud nemáte osazeno zvlášť měření pro vodu a FVE tak celkovou vyrobenou energii vykazujete jako energii vyrobenou ve FVE 2 430 Kč/MWh (a to i v noci!).
Tady je zajímavé to že, kdyby jste měl na jedno měření vodu s FVE nad 30kW které nemají výkupní cenu, tak veškerou energii musíte do sítě dodávat za 0Kč/MWh.Very Happy

Když máte kogenerační jednotku na zemní plyn a FVE tak:
kogenerační jednotka na zemní plyn 0,2 až 1MW 1590Kč/MWh
výkupní cena z FVE 5 až 30kW 2430 Kč/MWh
Celkovou vyrobenou energii potom můžete vykazovat jako vyrobenou v kogenerační jednotce.

Výkupní ceny jsou zde:
www.eru.cz/user_data/files/ERV/ERV8_2012.pdf

Podobně se řeší další i vícenásobné kombinace zdrojů. Samozřejmě že je lepší osadit měření na každý zdroj zvlášť, ale když to distributor nedovolí tak není jiná možnost. Přidáním dalšího zdroje ale nesmíte překročit rezervovaný výkon a parametry dodávané energie do sítě dle smlouvy.

V současnosti není technicky možné v zapojení pro zelený bonus odhalit, že ke kogenerační jednotce nebo vodní elektrárně připojíte například FVE a v jejím střídači nastavíte výrobu jaloviny na shodné parametry s generátorem kogenerační jednotky nebo vodní elektrárny. Tento provoz se využívá pokud nechcete kogeneračku používat v době kdy nemáte pro vyrobené teplo uplatnění, ale el. energii potřebujete.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2013, 8:44    Předmět: Citovat

cmaxi napsal(a):


No, platit daně jako podnikatel musím stejně tak. Tomu se nevyhnu. Když si budu provozovat elektřinu pro sebe a nebudu ji dodávat do sítě, tak je to nelegální?

Koukám, že je to poměrně složité. Zjišťoval jsem ceny asynchronního generátoru pro vodní elektrárny a jsou to pořádné pálky. Za generátor 250 kWh, 750 otáček a chtěli 600 000 bez daně. To se mi zdá nějak přehnané, když elektromotor vyjde v průměru 1000/kWh bez daně.


Pokud jste již podnikatel a dlouhodobě s tímto stavem počítáte tak je výhodnější.

Pokud výrobnu elektřiny zapojíte tak, že nebudete dodávat energii do sítě a nijak výrazně nezměníte parametry v síti a dané ve smlouvě o připojení odběrného místa. Výrobna nebude úředníkům na očích a nebudete se nikde s výrobnou chlubit, tak vám nikdo nic nedokáže a nikoho se doprošovat nemusíte. Pokud by jste to chtěl oficiálně tak hrozí že po vás budou chtít výpalné cca 0,87453Kč/KWh. Oficiálně by to měli platit i ostrovy:
http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=11&t=1258&sid=07f96ec9f3da2524f0f76ddb938f1f35#.Ugc_ZJZb8mI
Jste tedy legislativně a ekonomicky tlačen k tomu, aby jste alespoň část výroby prodal a tím vydělal na ČEZké výpalné nebo pokud to neušetříte na úsporách za vlastní energii tak to musíte dotovat.
Částka 0,87453 Kč / kWh se skládá z
systémové služby 0,15995 Kč / kWh
podpora výkupu elektřiny 0,70543 Kč / kWh
činnost zúčtování OTE 0,00915 Kč / kWh

Distributora za elektroměr (nově většinou již v pilíři na hranici pozemku) pustit nemusíte a povolení k prohlídce pro podezření na vlastní zdroj energie mu v současnosti a snad i v budoucnu nikdo nedá.

Pokud uvažujte o tak velkých výkonech 250 kWh tak popřemýšlejte o bezrázovém fázování, většinou se to vyplatí:
http://www.enecos.cz/proudove_razy.htm
ale tak velký výkon už asi neutajíte Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2013, 9:11    Předmět: Citovat

cmaxi napsal(a):
Pravda, ale jak to udělat? Když jim řeknu, že mám alternátor, tak mi to zamítnou. Když to nechám na fotovoltaiku, tak to bude podvod.
Drouhou přípojku se nevyplatí dělat...


Proč si myslíte že by vám zamítli alternátor?
Druhou přípojku není nutné dělat. V případně podporovaného zdroje budete mít zelený bonus, v případně nepodporovaného zdroje asi nic. V obou případech by jste měl mít uzavřenou smlouvu o výkupu případných přebytků s obchodníkem kterého si můžete vybrat. A tento obchodník za vás přebírá zodpovědnost za případnou odchylku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2013, 9:29    Předmět: Citovat

cmaxi napsal(a):
Pravda, ale jak to udělat? Když jim řeknu, že mám alternátor, tak mi to zamítnou. Když to nechám na fotovoltaiku, tak to bude podvod.
Drouhou přípojku se nevyplatí dělat...


Znám jednoho co si udělal ze starého kola a alternátoru šlapací elektrárnu. Při pořádném šlapání mu to dává kolem 200W. Požádal o připojení distributora a jako druh zdroje uvedl humanoidní pohon Very Happy . Distributor mu připojení zamítl z důvodu že by ohrozil přenosovou síť ČR. Razz Rolling Eyes
Tak si to připojil přes malý střídač, něco podobného:
http://www.solar-elektro.cz/index.php?action=detail&id=ID129&catg=2641
a při šlapání sleduje otáčení podružného elektroměru který se snaží zastavit. A když manželka vidí že se ulívá tak mu rozsvítí nebo pustí vysavač Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cmaxi



Založen: Apr 09, 2013
Příspěvky: 47

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2013, 9:35    Předmět: Citovat

To jsem si chtěl taky udělat! Bylo mi řečeno, že bych 100W neudělal a že se na to můžu vykašlat.

A s tím měničem mu to dovolili?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2013, 10:51    Předmět: Citovat

Nedovolili mu to. A bez toho střídače by to ani k síti připojit jednoduše a účinně nešlo. Z automobilového alternátoru by jste musel vybrat usměrňovač (a u těch nových je i regulátor) a na výstupu z alternátoru by potom bylo střídavé 3f napětí kolem cca 40-20V. Takže by jste potřeboval i 3 fázové trafo (blokový transformátor jako u elektrárny Laughing) aby jste se přizpůsobil napětí v síti. Potom by jste šlapal pořád na stejné otáčky, frekvence sítě by vás jinam nepustila a výkon by byl daný sílou šlapání a buzením které by jste musel také vyřešit. A pokud by jste přestal šlapat, tak by se to dále točilo jako elektromotor. Výhodu i nevýhodu by to mělo v tom, že by jste vyráběl na třech fázích, to ale lze se třemi střídači také.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cmaxi



Založen: Apr 09, 2013
Příspěvky: 47

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2013, 11:06    Předmět: Citovat

V automobilu jsou třífázové alternátory?
Jsem si to představoval tak, že bych koupil nějaký starý alternátor k tomu diodový můstek, ze škody asi za 200 a připojil to na napěťový měnič.
Pokud by tedy byl třífázový, tak nemohu využít pouze jednu fázi?

A náhodou se mi sem připletla větrená elektrárna, tak ji mohu připojit jako fotovoltaiku: větrná elektrárna - jistič - zásuvky - elektroměr (+ jističe)?

EDIT: Neexistuje nějaká firma, která by vyráběla malé generátory třeba s permanentními magnety, aby se vyhlo buzení.

Našel jsem pár návodů na výrobu statoru a rotoru, ale asi bych to navrhl špatně a pak ještě hůř postavil. Sad

EDIT: Anebo co byste mi doporučili? Někdo tady psal, abych to vymontoval z elektrocentrály. To by bylo reálné?

Abych připojil ten alternátor, tak co by to všechno obnášelo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: ne srpen 11 2013, 18:56    Předmět: Citovat

Ano v automobilech jsou 3 fázové alternátory a vestavěným usměrňovačem.
http://mve.energetika.cz/sikovneruce/autoalternator.htm
Jednu fázi použít můžete ale asi jen do 1/3 výkonu. Prý alternátor nelze přetížit. Při velkém výstupním proudu se zvyšuje jeho indukční odpor a sám si tak omezí proud proti přetížení. Ale nemám to vyzkoušené.

Generátory s permanentními magnety s třífázovým výstupem mají většinou i malé větrné elektrárny, výrobců, prodejců a dovozců je spousta.
Lze použít i některé motory pro elektrokola:
http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/839
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.53 sekund