Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bylo nebylo (odděleno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7883
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt září 26 2013, 22:45    Předmět: Citovat

Jen malá subjektivní poznámka- my jsme doma neměli za totality ani kotoučák, ani kazeťák, jen gramofony (ale asi 4 kusy). Takže nemůžu moc porovnávat. Ale asi 4 roky po převratu jsem poprvé potkal Condor- myslím že i dnes by mohl konkurovat (co se zvuku týče) mnohem mladším zařízením...
A to prosím tam hrály dvě MBA810 do můstku! na každý kanál.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19657
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 27 2013, 5:15    Předmět: Citovat

Ale to je to, o čem jsem tu už psal: požadavky pro zařazení do třídy HiFi byly v "zemích přebytku" tak měkké proto, aby se dalo vyrábět v obrovských počtech kusů a nezdržovat se opakovaným a složitým nastavováním. Prostě seřídit, zahořet několik hodin v ostrém provozu, zkontrolovat, popřípadě doseřídit, a expedovat.
Hill napsal(a):
...bylo na těch přístrojích napsané HiFi, což Tesla nemohla, protože by to byla ideologická diverze. Proto normy znaly jen kvalitativní třídy, ačkoli ze srovnání třídy II jak u rádií, tak u magnetofonů, vyplývá, že na nich už nápis HiFi mohl být. U kvalitativní třídy I už spolehlivě u všech. Dosáhnout totiž parametrů HiFi už totiž tehdy nebyl problém ani v Tesle....


Vysvětlil bych to asi tak, že nejvíc to bylo patrné u magnetofonů: takový přepis z pásku na pásek - například kazetu přepsanou z Condora na SM260 rozeznalo od továrně nahrané originálky jen dost mlsné ucho. Přepis opačným směrem dopadl stejně. Samozřejmě bez zapojených umlčovačů šumu a záznamové automatiky a s kazetami tehdy slušných značek, například Sony CHF90 nebo Agfa SFD.
Naproti tomu dva Grundigy (jeden byl tuším CN550 a druhý někde o pár čísel vedle) už při druhém přepisu způsobovaly tak výraznou změnu charakteru zvuku, že se k dodatečnému přimíchávání "stop" npříklad pro ozvučování filmů nedyla použít. A to ani po přesném seřízení a přesto, že nesly nápis HiFi...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9690
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá září 27 2013, 5:32    Předmět: Citovat

Navzdory tehdejší normalizační temnotě se našly vzácné vyjímky, výrobky Tesla které označení "high fidelity" na předním panelu hrdě nesly a to například gramofony NC440 a NC450, možná proto že část produkce byla určená na vývoz. Rovněž cívkáč B73 byl označen hi-fi. Kuriózní nikde jinde nepoužívaný byl termín magnetoskop tedy vlastně totéž co videorekordér ale to slovo asi soudruhy ideology opět dráždilo proto mysleli až vymysleli jiný adekvátní název. V Polsku měli magnetowid. Jo a v Sojuzu pěšechod, tedy walkman, tape-deck pojmenovali pristavka.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 699
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá září 27 2013, 6:55    Předmět: Citovat

Rád bych přidal také zase něco do vínka,v prvé řadě co vrhalo špatný stín na produkci tesly za totalitního režimu byl designe prostě si myslím že platí a stále bude platit kabát/opláštění/jako první požadavek který upoutá zákazníka a to si pánové musíme přiznat že tu bylo v tomto ohledu co dohánět ,u těch gramo-šasi snad pár modelů ano bylo především v dřevěném provedení na co dívat ale to je nejméně nákladné a díky převažujících mechanických části dobře proveditelné, proto i dnes mají svůj konkurenceschopný punc,co se týče MGF nevím ale co si pamatuju tak už základ je pro delší životnost snímací a nahrávací hlava tehdy feritová později z ještě tvrdších materiálů to myslím v tesle neznali zatímco u hifáčů ze západu defakto samozřejmost sám ted používám Sony TC 378 jede dodnes jako pila a přitom to není ani hifáč dále neuměla tesla držet krok v nových technologiichprostě chyběla pružnost přizpůsobení se s konkurencí ze západu,jo jinak Grundig MGF a Grundig MGF je rovněž rozdíl to co popisoval Hill je možné ale určitě se nejednalo o nějakou hifi mašinku a běžný konzument vítal především kabát,odolnost ovládacích prvků což především u mechanických přepínačů byla velká bolístka no a pochopitelně v neposlední řadě kvalita zvuku ovlivněná použitými pásky a to si pánové opět přiznejme že emgeton to nebyl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12161
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá září 27 2013, 7:05    Předmět: Citovat

salora napsal(a):
a pochopitelně v neposlední řadě kvalita zvuku ovlivněná použitými pásky a to si pánové opět přiznejme že emgeton to nebyl.


také jsem na Emgeton FLB tenkrát nadával jak práší . . .
zajímavé ale je, že dnes,
po 30ti létech ty moje Emgetonky hrají jak za mlada a BASF a AGFA práší jako svině . . .
a nebo už nemají aktivní vrstvu vůbec . . . u pásků Scotch se to odlupuje celé, po kusech a zůstává jen průhledný pásek . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9690
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá září 27 2013, 7:55    Předmět: Citovat

Etalonem hrůzy a výtvarné schizoidy, nevkusu byl vzhled magnetofonu Tesla B70, nevím jak takový padělek mohla tenkrát všemocná komančpartaj schválit k sériové výrobě a ke všemu byl mono, to je ono.
O B90 s těmi paranoicky šikmo umístěnými kotouči darmo mluvit a poruchovost jedná radost. Ale plán se plnil na 105 %. A cívkové pásky ? I Memorex se loupal, Scotch zas vlnil, vytahoval, Basf zanášel hlavy, páskovou dráhu...Emgeton s výhradami ano ale na 19.05 cm/s.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Thales



Založen: Nov 26, 2006
Příspěvky: 1163
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá září 27 2013, 8:22    Předmět: Citovat

Technickou kvalitu nehodnotím jelikož magneťáky nejsou moje parketa, ale zrovna B90 se mi esteticky líbil ze všech Tesla magneťáků nejvíc. Mimo jiné právě díky těm šikmo umístěným kotoučům. Za estetický paskvil považuju jiné věci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4066
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: pá září 27 2013, 8:58    Předmět: Citovat

Myslím že lidi ani netrápila kvalita, vzhled, funkčnost.... , ale výběr co nahrávat a poslouchat na co se dívat v TV ..... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9690
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá září 27 2013, 9:22    Předmět: Citovat

Proto u nás obliba magnetofonů jakkoliv byly dražší než průměrný gramofon. LP nosiče z ideologicky a hospodářsky nepřátelské ciziny byly zoufale nedostupné a nesly nálepku diverze (Led Zeppelin, Sabbath, Purple, Kiss..) burzy hudebnin občas rozháněli příslušníci VB a SNB, sem-tam i zabavili desky, časopisy, plakáty...asi je pak pouštěli si doma a půjčovali kamarádům, nahrávali na pásek a kazety...
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 699
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá září 27 2013, 10:37    Předmět: Citovat

Ano konosuke tohle je třeba připomínat těm mladochům co žijou oproti naší době pokud mají práci v blahobytu ,já jezdil do Tuzexu v Praze pro LP od Beatler za 30 bonů /hafol peněz/ a vzal si na to dovolenou zrovna tak angličáky matchbox ale jaká to byla na druhou stranu radost že to mám a kdekdo se ke mě dobýval aby to viděl či slyšel tomu těžko dnes mladoši uvěří jinak ty pásy BASF byli ve slušné kvalitě mám je dodnes v archivu a jedou v pohodě hlavu nešpiní to spíše scothky ty pouštěli jako prase a zanášeli ty emgetony naopak neměli dobré parametry a vlastnosti na tu dobu pochopitelně,já mám HiFi pásy 22 cm kotouče studijní kvality tehdy stál 1 ks u nás v tuzu v přepočtu 500 kachen to byla řezba ale co bych pro svého miláčka TS 945 neudělal,sensorové přepínání,dálkové ovládání pohádka se už jen na to dívat poslech přes kvalitní zesák super básen doba byla hold jinak taková že každý chváli to své co měl doma protože se běžný člověk k ničemu jinému nedostal jak říkám byl jsem a jsem stále obyčejný člověk ale měl jsem to štěstí že se moji prarodiče chtěli po dosažení důchodu odstěhovat jako němci do tehdejšího záp. německa no a ti mi se svým byt na jejich poměry bídným důchodem vyšperkovali byt super elektronikou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9690
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá září 27 2013, 12:55    Předmět: Citovat

Ve státech lidové demokracie ještě tak obstála polská Unitra se svými licencemi Thomson, Telefunken, Grundig...Tesla je možná válcovala svými parametry, zvukem a trvanlivostí jenomže průměrný spotřebitel kupoval zboží líbivého designu a to oni uměli. No a potom maďarský Videoton, sem-tam nějaká spotřebka z DDR se tu rovněž dovezla. My študáci čuměli na Akai nebo Technics či ReVoX v Tuzexu s votevřenou hubou jak na zázrak a osmý div světa. Krásná doba nádherného očekávání a snů, nevrátí se.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 699
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá září 27 2013, 13:35    Předmět: Citovat

To.:Konosuke hm myslím že lépe se to v takové stručnosti jak jsi to popsal ani napsat nedá,vzpomínám si rovněž na obdobné chvíle plné očekávání a nesplněných snů ano byli hezké tou vzácnosti to vůbec aspon vidět když už ne si je dovolit koupit či někde pořídit.Já jel tehdy kolem r. 1978 na jakousi výstavu u Brna /200km/tuším občanských vysílaček CB a radiostanic VKV a když jsem tam spatřil toho Grundiga 3400 který má ostatně jako přehledový přijímač osazené rovněž CB pásmo 30 MHz tak jsme všichni padali na držku,nebo první zážitky spojené s příjmem družicového vysílání stavění si /tehdy analogových přijímačů a antén a různých dekodérů pro stanice Teleclub apod./včetně konvertoru LNB ve stavebnicovém provedení, to se nedá popsat ,dnes obklopeni nepřeberným množstvím spotřební elektroniky a navíc za levný peníz zas na druhou stranu to ani nepřijde a není to pravé potěšení. Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19657
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá září 27 2013, 13:54    Předmět: Citovat

salora napsal(a):
...jinak Grundig MGF a Grundig MGF je rovněž rozdíl to co popisoval Hill je možné ale určitě se nejednalo o nějakou hifi mašinku a běžný konzument vítal především kabát,odolnost ovládacích prvků což především u mechanických přepínačů byla velká bolístka no a pochopitelně v neposlední řadě kvalita zvuku ovlivněná použitými pásky a to si pánové opět přiznejme že emgeton to nebyl.


Abych upřesnil: na obou magnetofonech Grundig (stolní modely) byl nápis HIFI, zatímco na Teslách ne. Pásky byly u všech použity stejné - SONY CHF90 (číslo šarže dokonce blízké číslu šarže referenční, tu ale ani v Tuzexu nešlo koupit).
Po proměření charakteristiky "přes pásek" se pořád ještě u Tesly vešla do tolerančního pole podle PN Tesly, zatímco Grundigy se vešly do tolerančního pole podle DIN45500, ale charakteristika se musela posunout "nahoru" až na horní okraj pole, aby v hloubkách a výškách nepřetínala spodní hranici. To se u Tesly nesmělo, tam při 333 Hz musela procházet úrovní 0 dB.
Nerad ti kazím iluze, ale bylo to tak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salora



Založen: Aug 04, 2005
Příspěvky: 699
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: pá září 27 2013, 16:14    Předmět: Citovat

No ne, že bys mě kazil iluze, to nehrozí. Každý, kdo měl nějaký ten stroj např. z Tuzexu či zahraničí, a měl předtím něco od Tesly, co se MGF a pásků týká, tak Emgetony neměly u přepisu z LP desky odpovídající dynamiku, vše znělo víc plechově a zvuk nebyl tak promodulován, tod můj úsudek z praxe, to, co psala Tesla, sice bylo hezké, ale ne vždy to muselo odpovídat skutečnosti. Čili spíše vycházím z poslechového posouzení, než co se kde psalo, papír, jak snad sám víš, obzvláště v té době snesl hodně. Rolling Eyes Nicméně by mě ještě docela zajímalo, když už probíráš tuto oblast kde jsi v té době /roku???/ narazil a koupil HiFi pásek od BASF, já se po nich pídil, kde se dalo včetně Tuzexu, ale nakonec jsem se k němu dostal až po zakoupení TS 945 na 22 cm cívkách pod ozn. LPR 35 a těm ani náhodou nemohl emgeton konkurovat. Ty ostatní běžně koupené v obchodech 15cm byl jen standart, a co se týče ošoupávání, jak tu někdo zmínil, tak mi hrajou ty od BASF dodnes bez problémů a hlavu nezasírají, pokud někomu ano, tak bych tomu přikládal špatné skladování, někde v horku na půdě či naopak ve sklepě tomu pochopitelně nesvědčí. A, když to porovnám s dnešními honosně vyzdvihovanými CD nosiči, tak by mě docela zajímalo, jak se uchová kvalita po 40 letech stáří, když už po 5 letech je to mnohdy katastrofa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9690
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: pá září 27 2013, 18:25    Předmět: Citovat

Na grunďase TS 945 jsem sice nedosáhl ale Hofhans píše že VU měřáky neukazují level při reprodukci - play, jak je to v reálu ?
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.31 sekund