Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dvouplášťový bojlér-zamezení zpětného ohřevu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3773
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 13:41    Předmět: Dvouplášťový bojlér-zamezení zpětného ohřevu Citovat

Zdravím všechny přítomné. Letos jsem zakoupil a napojil tento dvouplášťový bojlér. Spokojenost maximální, stačí trocha nějakého hořlavého "bordelu", který se v baráku a kolem něj vždy najde a horká voda skoro okamžitě a hlavně zadarmo je k dispozici.
Je tu však jeden problém, který potřebuji vyřešit co možná nejekonomičtěji. Když je teplota topné vody v kotli vyšší než v bojleru, proudí směrem do bojléra (nemám oběhové čerpadlo). Po vyhasnutí ohně a následném snížení teploty topné vody se však směr proudění "topné" vody obrátí a žačne vyhřívat zpětně kotel. To momentálně řeším tak, že po určité době kdy usoudím, že teplota vody v kotli klesla, sejdu z 1. poschodí dolů do sklepa a zavřu ventil na přívodu topné vody do bojléra.
Mám nějaké nápady jak by se toto dalo vyřešit automaticky, ale více hlav=více rozumu a hlavně třebas lepších nápadů. Wink
Za případné nápady všem předem děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1381
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 14:37    Předmět: Citovat

Pokud si celý systém představíš jako připojení boileru do stoupačky, každý topenář zná fintu, že vývod studené boileru musí být napojen na rozvod nad boilerem. Teplá bude k boileru připojena pod boilerem, pak nemůže nastat samotížný efekt. Jak prosté...... Smile

Naposledy upravil Jodr dne ne listopad 03 2013, 17:59, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3773
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 17:23    Předmět: Citovat

Tak toto mě nenapadlo, ale kdybych to chtěl aplikovat, tak bych musel komplet celé napojení znovu "překopat", což pravdu říci se mi nechce, ale možná.....?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5257
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 17:45    Předmět: Citovat

zaradit do potrubia nejaku spatnu klapku s nizkym odporom kedze je to okruh bez cerpadla?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3773
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 17:47    Předmět: Citovat

Toto mi bylo také navrhnuto, musím se jenom po nějaké takové poobhlídnout.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1381
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 17:55    Předmět: Citovat

otakarv napsal(a):
Tak toto mě nenapadlo, ale kdybych to chtěl aplikovat, tak bych musel komplet celé napojení znovu "překopat", což pravdu říci se mi nechce, ale možná.....?

Chca - nechca!? Vtip je v tom, že to mělo být zohledněno od počátku. Samozřejmě můžeš to řešit i jinak, ale nevyhneš se rozpojení přívodu, aby jsi tam vložil nějaký selenoid nebo el. ventil a nějaké udělace, která to bude ovládat a zase žrát elektriku. V podstatě razím myšlenku mít v baráku co nejméně vopičáren, které se mohou pokazit. Jak na potvoru se to sejde a jeden nedělá nic jiného než opravuje! Proto "bomben und idiotensicher" nadevše!

..... Zpětná klapka bude mít velký hydraulický odpor a nelze doporučit. Pro připojení boileru se volí dlouhé oblouky 90st. nebo dva 45st., právě pro snížení tohoto odporu! Topenáři vědí a laik bude dělat pokusy........ Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3773
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 18:10    Předmět: Citovat

To já vím že budu muset v některým místě trubky rozpojit a něco vřadit, jenom hledám nejvhodnější, pokuď možno nejlevnější, nejúčinnější řešení.
Jak jsi psal svoje řešení: přívod topné vody tam kde má být výstup a výstup tam kde je vstup, tak pak bych to musel znovu všechno překopat. Proto by bylo jednoduchší pouze "něco" vřadit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1416
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 18:20    Předmět: Citovat

Nejjednodušší asi bude zabudovat elektroventil mezi kotlem a boilerem, který bude reagovat na vyhasnutí kotle, třeba měřením teploty na kouřovodu. Použít se dá i pákový kohout ovládaný některou variantou termostatu (třeba podobný princip ovládání oken na skleníku).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1381
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 18:44    Předmět: Citovat

otakarv napsal(a):
...... Proto by bylo jednoduchší pouze "něco" vřadit.

Ptal jsi se na "lepší nápady". Jen jsem nastínil, jak se to řeší, za nápady jsi dopředu poděkoval, tak realizace je jen na Tobě. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5714
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 19:06    Předmět: Citovat

To přece není "provizorka" na jeden rok. Být tebou, tak to udělám jak ti radí Jodr.
Myslím, že tady se potrvdilo rčení: "ševče, drž se svého kopyta..."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3773
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 19:08    Předmět: Citovat

Jodr napsal(a):
otakarv napsal(a):
...... Proto by bylo jednoduchší pouze "něco" vřadit.

Ptal jsi se na "lepší nápady". Jen jsem nastínil, jak se to řeší, za nápady jsi dopředu poděkoval, tak realizace je jen na Tobě. Embarassed

Omlouvám se Ti za možná blbě formulovanou odpověď, je to dobrý nápad a možná že i na něj dojde, cením si jej.
jirkati napsal(a):
Nejjednodušší asi bude zabudovat elektroventil mezi kotlem a boilerem, který bude reagovat na vyhasnutí kotle, třeba měřením teploty na kouřovodu. Použít se dá i pákový kohout ovládaný některou variantou termostatu (třeba podobný princip ovládání oken na skleníku).

Nad tím elektroventilem jsem uvažoval jako prvním způsobu, vyhodil bych páčkový a vřadil elektroventil. S tím že bych tam páčkový nechal a vymyslel něco na jeho zavírání také není špatný nápad.
Elektroventil plánuji vřadit na uzavírání přívodu studené užitkové vody do bojléra a ovládat jej dálkově od sebe z 1. poschodí (pod jednou střechou tu bydlí také "lidé" co prostě za nic neplatí, na nic nepřispívají, ať je to elektřina, voda, plyn) aby moje námaha v podobě topení na teplou vodu nevyšla zbytečně nazmar (kolikrát mám vlažnou vodu než se dostanu pod sprchu To chce nápad )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3773
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 19:16    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
To přece není "provizorka" na jeden rok. Být tebou, tak to udělám jak ti radí Jodr.
Myslím, že tady se potrvdilo rčení: "ševče, drž se svého kopyta..."

Velice cenné rady kterých si já vážím. Ten bojlér jsem napojoval dosti narychlo pod "nátlakem" svého syna Wink , až byl napojený a začal jsem jej používat, pak jsem zjistil, že se nějak rychle ochlazuje zahřátá voda až jsem na to přišel. Pokuď je bojlér s topnými hady, pak zde není problém. Plánuji ještě na spátečku vřadit oběhové čerpadlo pro efektivnější využití topné vody, což by mi pak asi následně vyřešilo problém se zpětným ohřevem vody. Koupil jsem také termostat, který se upíná na trubku topné vody a ten potom spíná čerpadlo při dosažení nastavené teploty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1381
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 19:54    Předmět: Citovat

Neberu nic osobně. Popsal jsem co o problematice vím a zbytek, jak jsem zmínil, je pouze na Tobě. Pokud Ti samotíž otopného systemu funguje, vyhnul bych se oběhovým čerpadlům. Pochybuju, že máš strýce u ČEZu a elektrika levnější nebude! Howgh!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1252
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2013, 8:51    Předmět: Citovat

Mě už řadu let běhá na kombinaci plynový kotel-bojler s topným hadem, jednoduché zapojení pro solární panely. Jedeno čidlo teploty je na kotli, druhé na boileru. Porovnává to teploty a řídí el. mag ventil s oběhovým čerpadlem. Dal jsem to tam hlavně proto, protože když termostat boileru vypnul, v kotli zbylo ještě spousty horké vody která bez užitku vychladla. Funguje to stoprocentně, jediným negativem je docela hlasitá rána když ventil vypne a samozřejmě závislost na elektrické energii.
Schéma jsem dával sem(druhé zapojení): http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=57593&postdays=0&postorder=asc&start=0
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18717
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2013, 19:45    Předmět: Citovat

To mám za sebou . Nejdříve jsem sháněl pohon . Mám nový zpřevodovaný profielektromotor k tomu účelu nepoužitý a nakonec jsem koupil komplet elektroventil na 230 za 1600,- a dodáš pro své potřeby jen kapilárový termostat , ale s přepínacím! kontaktem . Nic to v klidu nebere . Není v podstatě co opravovat .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund