Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Olejový radiátor - výměna topného tělesa

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2013, 19:59    Předmět: Olejový radiátor - výměna topného tělesa Citovat

Nazdar.
Mám menší problém s výměnou topného tělesa v olejovém radiátoru (to původní je přerušené). Nové těleso i těsnění už mám. Položit radiátor na záda (aby nevytekl olej), vyšroubovat původní těleso a našroubovat nové těleso bych zvládl (snad), ale problém je dokument, co je v příloze - t.j. "Jak postupovat po výměně tělesa nebo těsnění".

Musím se přiznat, že moc chytrý z toho nejsem.

Chápu, že se má po výměně tělesa nebo těsnění nějak radiátor "zajet" aby se pořádně utěsnil a netekl, ale něco se mi na tom postupu nezdá.

- u kroku 1 je udané, že se má namontovat nové těleso a (bez termostatu/ pojistky/ čehokoliv) připojit do síťě na 15 minut - nedovedu si ale představit, na jakou teplotu se může to těleso v radiátoru ohřát (moje má 1000W a radiátor 5 žeber) a jestli je to vůbec bezpečné.

- u kroku 2 je zase udané že poté (nevím, jestli za 5 minut nebo půl hodiny) se má radiátor znovu položit na záda a těleso lehce (nevím jestli půl závitu, závit - těleso má cca 5 závitů) odtáhnout, aby se uvolnila vlhkost (+ dávat si pozor na případný unik horké páry Rolling Eyes ) - toto odtahování tělesa po nahřátí se mi také moc nezdá.

- krok 3 je docela jasný - s tím bych problém neměl


Takže hlavně mě zajímá, jestli s takovýma opravama má někdo zkušenosti a ví, jak přesně na to - zítra to těleso mám v plánu vyměnit a moc si jistý nejsem - budu to dělat poprvé Confused .



radiator.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  radiator.PNG
 Velikost:  221.77 kB
 Staženo:  285 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18718
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2013, 20:03    Předmět: Citovat

Jednoduchá válka , kdy se vaří voda ? Ohřál bych to alespoň na 115°C . Ne na čas . Nakonec uvidíš , kam teplota vyleze za doporučenou dobu . Pokud to nebude nad 120°C není problém .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2013, 20:11    Předmět: Citovat

Jo - to dává smysl. Takže myslíš, že bude stačit rozehřát radiátor nad teplotu varu vody a potom ho odtáhnout, aby zevnitř vysyčela vodní pára ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18718
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2013, 20:20    Předmět: Citovat

Ale ne o 5 stupňů , ale o víc .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34229
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2013, 20:34    Předmět: Citovat

S radiatorom, ktory ma 120 stupnov, sa musi vyborne manipulovat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2013, 20:49    Předmět: Citovat

Radiátor má tepelné pojistky na 150°C a 180°C, ale tipuju, že přes 120-130°C to raději zkoušet nebudu. O oleji jsem nic určitého nezjistil, na wikipedii bylo jenom to, že by měl mít bod varu tak 150-300°C, což raději ověřovat nebudu.

Je mi jasné, že se s radiátorem rozehřátým na 120°C bude zajímavě manipulovat Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32247
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2013, 21:08    Předmět: Citovat

S pekáčem nažhaveným z trouby nebo s rozhicovaným hrncem taky manipuluješ - pomůckám se říká CHŇAPKY a vypadají jako silný případně vatovaný rukavice... Opatři si něco podobnýho a budeš mít manipulaci bez problému.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9810
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 0:20    Předmět: Citovat

Otázka je, jestli se to stihne za 15 minut rozhicovat na tak vysokou teplotu.
Topný těleso bude mít určitou teplotu, která ohřeje okolní olej. Horký olej stoupá nahoru a postupně se ochlazuje a klesá. Je možný, že přitom dochází k vypuzování absorbované vody (že by ten olej byl hygroskopický?). případná pára tvoří bublinu v nejvyšším místě olejové náplně - kdoví, jestli tam nedávají o něco míň oleje, kvůli dilataci. Převrátit to musíš ihned po vypnutí.Ty tím převrácením na protější bok, než kde je těleso tu bublinu přemístíš k tomu šroubu a povolením ji uvolníš. Přitom povrchová teplota radiátoru může být třeba jen 50, nebo 60 °C.. (u vrchu možná vyšší) A to se dá zvládnout i bez rukavic
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18718
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 5:58    Předmět: Citovat

Artabane kecáš ! Ani při 110 není dehydratace nijak rychlá . Podívej se do tabulek , při kolika stupních se vaří voda při přetlaku . Ano olej je částečně hygroskopický . Zase ti teoretici ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pepik9



Založen: Aug 31, 2010
Příspěvky: 2422

PříspěvekZaslal: út listopad 05 2013, 8:49    Předmět: Citovat

Řekl bych, že tam jde hlavně o nastavení určitého podtlaku za studena tím, že se u zahřátého vypustí přetlak (restore the starting conditin of presure), a s tím související riziko vytlačování oleje (to dry the batery).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2379
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st březen 05 2014, 7:20    Předmět: Citovat

Takže ve výsledku to v listopadu dopadlo tak, že jsem tu matici nemohl povolit a tak jsem sháněl přes spolupracovníka nějaký větší hasák - prý to zařídí. Druhý den jsem došel k radiátoru a těleso vyměněné (+ 1 zraněný, jak jim to sklouzlo). Samozřejmě že bez toho odtlakování. Hasák byl zase pryč, takže jsem už nemohl nic dělat - poslal jsem ten radiátor dál, že to snad nebude vadit...

Radiátor se minulý týden vrátil - zase vadné topné těleso Confused . Takže jsem vše objednal a včera vyměnil včetně toho odtakovacího postupu - po patnásti minutách zahřívání bylo na matce tak cca 130°C, což je ještě asi OK - bezpečnostní termostat přímo na radiátoru má 130° a pojistka 150°C. Pak jsem ho hodil na záda a trochu (opatrně - zaskládal jsem ji hadrama) odtáhnul tu matici - po jedné otáčce vyšuměl přetlak z radiátoru (nic hrozného - něco jako když se otevře větší sodovka) a následně jsem matku dotáhl nadoraz. Vypadá to, že po zahřátí se ta matka dá dotáhnout o dost líp, než za studena a snad už s tím problémy nebudou Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund