Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

kde akumulovat 325V
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12403
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 11:51    Předmět: Citovat

Jojo, Majer, unikátní frajer. A tos viděl ty videa s přistáním mimozemšťanů před Bílým domem ? Husté, fakt, a to nám taky zatajili.

Víš co, vykašli se na nějakou fotovoltaiku, udělej si vodíkový blbátor a máš energii zdarma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 17:18    Předmět: Citovat

Laughing To je asi jako z vodou. Ta teplá mrzne rychleji jak studená.
Kdo nezná ten pokus může v lednu vyzkoušet. Laughing
Inspirovat se může demonstračním videem.

http://web.volny.cz/volny-cas/hi-tech-a-veda/clanek/~volny/IDC/251318/proc-horka-voda-mrzne-rychleji-nez-studena-vedci-odhaluji-dalsi-tajemstvi-prirody.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12403
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne listopad 03 2013, 17:51    Předmět: Citovat

Jo, a když seženeš fakt dobrý zapalovač (Zippo nestačí), tak podpálíš jak led, tak i suchý led. Na yt je o tom video. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2013, 10:54    Předmět: Citovat

Jo je tu jen banda hńupů podporujících ropnou loby.
http://www.hybrid.cz/elektromobilem-z-cr-k-mori-jde
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6166
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2013, 12:24    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
http://www.hybrid.cz/elektromobilem-z-cr-k-mori-jde
Sice to trvá třikrát dýl, ale dá se Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2013, 12:33    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
Mira_A napsal(a):
http://www.hybrid.cz/elektromobilem-z-cr-k-mori-jde
Sice to trvá třikrát dýl, ale dá se Laughing


Dobře ale ta cena za tu tam nedojedeš. Jestli si nabil na cca 500km v tom Maďarsku , kde píše , že můžeš nabíjet půl dne za 250Kč (10eur).

Já jel Chorvatsko za 5000 jen benzin při ceně 35Kč. Teď ještě zdražují. Rolling Eyes

Ropní šejci si žijí , jak prasata Laughing To nám bylo předkládáno rozvojové země , ale rozvojová je spíš ČR. Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19637
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2013, 14:30    Předmět: Citovat

Nějak se nám to tu zvrhlo. Už i Chorvatsko a elektromobily.
Cesta tam nebo zpět mi zatím trvá 16 hodin a mám to po celé zatím dostavěné dálnici 1 250 km. U nás dvě dálnice cestou jen podjíždím, ve Slovinsku ignoruji. I kdyby jízdu dvojí nabíjení protáhlo jen o 10 hodin, je to návrat o 10 let zpět, kdy nejkratší a nejspíš i nejrychlejší cesta vedla přes Plitvice.
Zpět k tématu: přírodní zákony, nemůžeš-li je využít ve svůj prospěch, neobejdeš ani nepřevezeš. Každý pokus vyjebat s fyzikou se zatím vždy vymstil, v lepším případě se nepovedl.
Dokud nebudou jednotné baterie s možností výměny vybitých za nabité během zastávky časově srovnatelné s tankováním, na cestu delší, než 500 km (nebo i méně, podle vozidla a terénu), vyjde rychlejší cesta vlakem.

Velikost napětí, které lze akumulovat, dříve nebo později narazí na ekonomický strop. Čím více akumulátorů v sérii, tím větší riziko, že jeden z nich předčasně odejde a vezme s sebou ty ostatní. Přece jen je výhodnější se držet hladin nižších, při nichž je počet článků poměrně malý.
Když máš 100V panely, dej tam pulsní sestupný zdroj na 12V (ale třeba i na 48V nebo 60V, podle toho, jakou máš UPS), nakonec pro karavany se dělají i absorpční chladničky, které lze připojit na 230VAC, 12VDC i na propan-butan.
Takže začni u volby vhodných spotřebičů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: po listopad 04 2013, 16:04    Předmět: Citovat

No typický Čech jede na dovolenou. Rychle tam a pak tam dřepí na jednom místě 14dní. V r2012 jsem se byl podívat např. po Istrii.
Hlava na hlavě leželi u vody , voda páchla rozkladem od nějakých chaluh
a byli spokojení turisté. Laughing Pod Limským z. už to bylo v pohodě.
Já to jedu dva dny , rád se někde zastavím podívám se , pokochám se krajinou. Ani tam většinou nesedím na jednom místě , ale jezdím a poznávám. Laughing
Až budeš znát vnitrozemí i pobřeží Chorvatska, Bosny a Hercegoviny či Černé Hory aspoň tak, jako já (přiznávám, ve Slavonii jsem navštívil jen Daruvar, Đakovo a Slavonski Brod a ještě služebně, zato na Istrii nikdy nebyl: zde drobná ukázka), tak suď.
Píšu to sem, ať zase vlákno neuhne někam jinam.
Jo, a zbytečnou citaci celého předchozího příspěvku jsem ti smazal podle bodu 14b) pravidel.

Hill


Ale k tématu ty panely nechci na dovolenou. Laughing
UPS se dá použít , ale vyrábí menší napětí a většinou nesinusového průběhu. I kdybych to napětí usměrnil nedosáhnu většího napětí jak usměrněného v síti (využití pro PC a televizi)
Již jeden pokusný panel mám a k němu upravenou UPS. Jenže pak musíš přehazovat šňůry ze zásuvky do zásuvky , což mě štve.
Panel je připojen přímo do UPS , je upravena , aby startovala bez sítě.

Další problém té UPS je , že aniž by na ni byl připojen spotřebič, tak bere 10W. Je to podobné jak ty čínské měniče , co se připojí v souběhu se sítí , ale tam by mi vznikly přetoky a jejich ztrátový odběr je taky 10W.

Proto by se mi právě líbilo řešení s panely , které dávají přímo větší napětí a toto napětí skladovat do doby využití.
Větší napětí znamená i menší průřez připojovacích vodičů.
A dalším faktorem je , že tyto panely na větší napětí jsou zatím nejlevnější vzhledem k svému výkonu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt listopad 07 2013, 20:19    Předmět: Citovat

Jestli potřebuješ opravdu jen 50Wh, popros někde v servisu o 77 vyřazených baterií z mobilů nebo 10 z notebooků a budeš to mít za pár korun nebo zadarmo i s dostatečnou rezervou.
Balancér bych na to ale stavět nechtěl Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: pá listopad 08 2013, 8:36    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
Jestli potřebuješ opravdu jen 50Wh, popros někde v servisu o 77 vyřazených baterií z mobilů nebo 10 z notebooků a budeš to mít za pár korun nebo zadarmo i s dostatečnou rezervou.
Balancér bych na to ale stavět nechtěl Very Happy


Těch baterek z mobilu by muselo být alespoň 80ks (3.7V 88ks).
4,2V je max. hodnota nabití.
Je to moc kusů , nereálné.

Kde bereš , že baterka v nooteboku má 30V. Možná pár značek existuje , ale většinou 18 , 22V.

Těch 50Wh by opravdu nestačilo na ty panely. Tam by bylo potřeba cca 3kW/h , při ideálním umístění panelů.
Ale baterky spojovat nechci. Přecejen se mi nejvíc zamlouvají ty nabíjecí palivové články. Zatím nedostupná záležitost.

To už bych rovnou mohl udělat ze superkondenzátorů.
150ks 5F 2,5V 15,6W/h*120 (1800Wh) relativě výpočtem , kondíků dejme tomu o 30 více protože napětí na nich nemusí být stejné a pak by odcházely. Problém je ještě vnitřní odpor cca 0,2R.
cena 150* 9Kč Laughing by taky vyhovovala , jestli budou mít skladem

Ale ten výpočet bude dost teoretický

Obávám se , že ten kond jak se bude vybíjet bude i lineárně klesat napětí.

http://www.vekoy.com/product_info.php?products_id=17817
že by se třeba 8ks v serii v 5 řadách mělo vyrovnat kapacitě autobaterie Question to se mi nezdá
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
feliz_navidad



Založen: Oct 15, 2009
Příspěvky: 737

PříspěvekZaslal: so listopad 09 2013, 7:19    Předmět: Citovat

Jak jsi přišel na to, že kondenzátor 5F 2,5V má kapacitu 15,6Wh? Shocked Very Happy Přesnou hodnotu jsem sice nepočítal, ale ve skutečnosti musíš to písmenko h změnit na s. Joul totiž není watthodina, ale wattsekunda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so listopad 09 2013, 7:59    Předmět: Citovat

feliz_navidad napsal(a):
Jak jsi přišel na to, že kondenzátor 5F 2,5V má kapacitu 15,6Wh? Shocked Very Happy Přesnou hodnotu jsem sice nepočítal, ale ve skutečnosti musíš to písmenko h změnit na s. Joul totiž není watthodina, ale wattsekunda.


Dle teoretického výpočtu E=C*U*U/2 (Wh?????)

http://oze.tzb-info.cz/teorie-obnovitelna-energie/6710-superkondenzatory


neboli třeba W=1/2 C*U*U

dodaný výkon muže být pak P=U*U/R

superkapacitor udajně může pojmout až 100 x víc kapacity při srovnatelné velikosti s běžným kondenzátorem

Mám 5ks doma a jdu testovat , ale asi je problém , že budu potřebovat ještě elektroniku pro kondenzátor. Takže asi využití zase jedině serio-pararelně jako baterie. Zařadit všechny do serie nelze. Jedině že bych využil max. polovinu kapacity. Jsou tam velké napětové rozdíly.
Budu se chtít vyhnout pasivnímu odporovému děliči.


Naposledy upravil Mira_A dne ne listopad 10 2013, 18:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6166
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: so listopad 09 2013, 9:24    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
...Dle teoretického výpočtu E=C*U*U/2 (Wh)...

Máš v těch jednotkách energie trochu dost bordel. Obávám se, že ve svých teoretických očekáváních budeš prakticky asi tak 3600x zklamán.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so listopad 09 2013, 10:42    Předmět: Citovat

No já se neposeru , informace byla z internetu. Někdo si tam napsal W místo J a už to bylo Laughing
Z hlavy si vzorečky nepamatuju. Wink

http://oze.tzb-info.cz/teorie-obnovitelna-energie/6710-superkondenzatory

Takže jedině zase palivové články se jeví pro zálohování jako dostatečně výkonné s velkým počtem opakovaných cyklů. Cena je bohužel mimo hraanice možností.


Naposledy upravil Mira_A dne ne listopad 10 2013, 18:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: so listopad 09 2013, 12:29    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
Kde bereš , že baterka v nooteboku má 30V. Možná pár značek existuje , ale většinou 18 , 22V.

Nikde. Klasická 14.8V obvykle obsahuje 8 ks 18650.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund