Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

kde akumulovat 325V
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: út listopad 12 2013, 18:18    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
Mira_A napsal(a):

Electronics Assembly
With DC-DC Converter and
Controller Electronics
To je u tebe ten měnič z napětí paralelně spojených kondů (36.000 F, 0,5...2,7V) na 12V/1800A?
Podle mne je to jenom spínaný proudový zdroj k nabíjení těch kondů (nabíjí se to 1/4-1/2 hodiny), a ty kondy jsou buďto všech 12 v serii (napětí 24V, 250F) nebo spíš je v serii 6 paralelních dvojic (napětí 12V, 1000F tj. 3,3 Ah při úplném vybití) a napájejí startér z kondů direkt bez jakékoli elektroniky.
Uvádějí 1800A po dobu 3s, tj. 1,5 Ah, čili počítají vybíjení cca jen z poloviny. On by ten startér při nulovém napětí taky asi moc netočil Laughing


Ale tady je jiný problém , proč se to dělá i s měničem a kondy se dávají pararelně. Někde jsem to četl jako možnost.
Důvod je ten , že články se nerovnoměrně nabíjejí , takže se vůbec nedoporučuje jejich sériové zapojení bez pasivního odporového nebo jiného aktivního vyrovnávače pro každý článek. Ty aktivní vyrovnávače jsou dost nákladné a musí být umístěny pararelně s každým článkem.
Když tam vyrovávač není , nějaký článek co se nabije na víc jak 2,7V
odejde do věčných lovišť a s ním pak rychle i ostatní články.
Pokud se použije pasivní odporový vyrovnávač, tak se články zase rychle vybijí , proto se přistoupilo k aktivnímu vyrovnávání , ale to má taky svou vnitřní spotřebu. Takže byla úvaha použít DC/DC konvertoru při pararelním zapojení článku. To jsem si nevymyslel stačí se podívat po internetu je o tom publikováno pár článků.
Vidíš tam nějaký vyrovnávač? Já teda né.

Kdyby to byl měnič na sériové řazení musel by jít ke každému článku zvlášť drát. Je možné , že v měniči budou třeba dva vyrovnávače a zapojení bude seriopararelní (dvě pararelní sekce). Třeba 2,7- 5,4V DC na 12DC.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6166
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út listopad 12 2013, 20:00    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
Vidíš tam nějaký vyrovnávač? Já teda né.
...
Kdyby to byl měnič na sériové řazení musel by jít ke každému článku zvlášť drát....
Bude tam nejspíš něco jako tohle: kit pro 6 kondů seriově. Návod k montáži.
Stojí to asi tolik co jeden kond a je to mnohem realističtější než 22kW měnič s výstupem 12V / 1800A. Ostatně i 6 měničů 12V-> 2,5V/7A si v té krabici dovedu představit mnohem snáze.

BTW, během rychlého nabíjení vlastně vyrovnávání není nezbytné (stačí vyrovnávat svodové proudy), protože když se 6 seriově zapojených kondů nabije na 14,2 V, a jeden z nich bude mít o 20% menší kapacitu než ostatních 5 (worst case), tak se ten jeden nabije na 2,75 V (neopakovatelné max. napětí je 2,85 V). A výrobce jistě nemá problém je třídit i v menší toleranci (třeba i tak, že do každé paralelní dvojice vybere jeden s větší a jeden s menší kapacitou).



image.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  image.jpg
 Velikost:  150.03 kB
 Staženo:  42 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: út listopad 12 2013, 21:53    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
BTW, během rychlého nabíjení vlastně vyrovnávání není nezbytné (stačí vyrovnávat svodové proudy), protože když se 6 seriově zapojených kondů nabije na 14,2 V, a jeden z nich bude mít o 20% menší kapacitu než ostatních 5 (worst case), tak se ten jeden nabije na 2,75 V (neopakovatelné max. napětí je 2,85 V).


Koupil jsem 5 kondů (5F na 2.5V) jen tak na test.
Jak jsem je nabíjel poprvé zkušebně , tak jsem si taky říkal , že když jim dám o 20% menší napětí nemůžou se přebít. Na jednom bylo dokonce 3.3 V na dvou 2.75 a na ostatních cca 1.5V. Naštěstí ten co na něm bylo 3.3V vypadá zdravě. Teď jsem to teda vyřešil tak , že jsem dal na každý zelenou led diodu , ale problém je , že se mohou udajně při vybíjení přepólovat , značná stráta energie při vyrovnávání. Další věc je , že se samovolně rychleji vybíjejí , přece i nerozsvícená LED má vnitřní odpor , takže napětí pomalu klesá.
Články jsem dobil cca na 2,3V , Včera to kleslo cca na 1,5V článek a dnes už je tam jen 1,3V. Bez diod to za den kleslo ze 2V na 1.9V.

Aktivní vyrovnávač , co mají se podobá tomuto. Ale moc se mi nelíbí neboť si myslím , že přes R1 a R2 se to musí vybíjet.



ultracapacitor (R9 2,7R 5W , T2 BC868 , IC1 TL431).gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ultracapacitor (R9 2,7R 5W , T2 BC868 , IC1 TL431).gif
 Velikost:  11.67 kB
 Staženo:  49 krát


ultracapacitor led diode_balancer.jpg
 Komentář:
Jednoduchý s LED diodama

Stáhnout
 Soubor:  ultracapacitor led diode_balancer.jpg
 Velikost:  50.35 kB
 Staženo:  51 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6166
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: út listopad 12 2013, 22:18    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
Aktivní vyrovnávač , co mají se podobá tomuto. Ale moc se mi nelíbí neboť si myslím , že přes R1 a R2 se to musí vybíjet.
Balancér od Maxwella má při 25ºC svodový proud < 50 µA, což je 1/100 svodového proudu zformovaného kondu 3kF.

Mira_A napsal(a):
Koupil jsem 5 kondů (5F na 2.5V) jen tak na test.
Jak jsem je nabíjel poprvé zkušebně , tak jsem si taky říkal , že když jim dám o 20% menší napětí nemůžou se přebít. Na jednom bylo dokonce 3.3 V na dvou 2.75 a na ostatních cca 1.5V.
A jak jsi je (nové, nezformované) nabíjel? Formovat je v sérii malým proudem není dobrý nápad, napětí se rozdělí spíš podle svodů než podle kapacit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: st listopad 13 2013, 8:15    Předmět: Citovat

tomasjedno napsal(a):
A jak jsi je (nové, nezformované) nabíjel? Formovat je v sérii malým proudem není dobrý nápad, napětí se rozdělí spíš podle svodů než podle kapacit.


O nutnosti formátování jsem nikde nečetl , na to se podívám.
Proud byl ale dost vysoký cca 700mA stejnosměrných (doporučeno je max. 1,3A)

http://www.tme.eu/en/details/dre5_2.5/supercapacitors/samxon/#
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6166
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st listopad 13 2013, 11:37    Předmět: Citovat

Ellyty se formují, akumulátory se formují, proč by se ausgerechnet ultrakondenzátory neformovaly? To není o nutnosti, ale o tom, že tam takový proces probíhá. Ten svodový proud uváděný Maxwellem u kondu 3 kF je po třech dnech na nominálním napětí, u těch tvých Samxonů po půlhodině.

700 mA se to nabíjelo 15 s. To už po těch 15 s bylo na nich rozhozené napětí od 1,5 do 3,3 V/kus, anebo jsi to naměřil až po nějaké době?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: st listopad 13 2013, 12:35    Předmět: Citovat

Zjistil jsem to hned , přikládal jsem napětí cca 10V na 5ks po chvilkách a vždy změřil napětí. Pak jsem rychle vybil ten hodně přebitý. U některých to napětí rostlo výrazně rychleji. Takže ze začátku to vypadalo v pořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6166
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st listopad 13 2013, 13:52    Předmět: Citovat

Podle tvého popisu to vypadá, že měl z počátku cca poloviční kapacitu. Asi z jiné série, jinak skladovaný...
Pro pokusy se seriovým řazením bude asi užitečné je nejdřív jednotlivě zformovat a oměřit, jinak je to sázka do loterie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund