Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Oprava zdroje, soucastka K1006
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: so prosinec 21 2013, 11:18    Předmět: Citovat

Možná proto že byl "nakouslej" a tím mohl odejít i ten odpůrek. Dej tam kvalitní kondenzátor a zkus trošku předimenzovat jeho napětí. A určitě 105 celsia. Osaď a měř. Jak tady bylo před časem zmíněno (ale už není) by mohla být ještě někde jinde nějaká chybička. To už je ale na Tobě.
Držím palečky a přeji všem krásné svátky! Very Happy Kaca
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cigarkow201



Založen: Feb 29, 2012
Příspěvky: 460
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so prosinec 21 2013, 11:47    Předmět: Citovat

No nafouky se ty dva kondenzatory co jsou vlastne filtracni 5V a 12V vystup nevim proc odesly. ani nevim jestli ten odpor jsem tam dal spravnej jelikoz nejde rozeznat barva na jednou prouzku nevim jestli je to hnede nebo cervene nebo dokonce oranzove ale podle kalkulacky by to byl rozdi bud 610,620nebo 630kohm tak jestli to ma vliv nato ze se nafoukly teda nevim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: so prosinec 21 2013, 11:58    Předmět: Citovat

To je těžké. Musel bys sem dát detailní fotku toho zdroje a třeba to má někdo doma a mohl by ti hodnotu zjistit. Nebo obkreslit schéma primární části zdroje a dát to sem. Určitě jsou tady odborníci kteří by Tě poradili.
Škoda že tu není Andrea. Ta je na to borec.
Na ten sekundár dej určitě stejnou kapacitu ale konďasy když tam vejdou tak alespoň na 25V. Taky změř diody za trafem. A když to poběží tak měř prvně napětí na výstupu zda jsou správné.
Taky koukni do nabídky prodejců jaké hodnoty se vyrábějí.
Taky by to možná šlo zjistit podle fotky kterou už jsi sem dal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cigarkow201



Založen: Feb 29, 2012
Příspěvky: 460
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so prosinec 21 2013, 12:14    Předmět: Citovat

no co jsem porovnaval schema a desku a zapojeni toho odporu tak ve schematu uvadeji odpor 680kohm tak tim to asi nebude ze to treba nemam presne jak to bylo. na diody jsem take koukal prtosvihnute nejsou ty teda podle oznaceni neznam tak nevim kolik muzu namerit na ni tak snad budou v pohode. je tam IN5822 a ER303. hodnoty co jsem na nich nameril se me nezdaji a to jsem je projistotu vyletoval ale tyhle doma nemam jedine jestli by stacilo nahradit je nejakou univerzalni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: so prosinec 21 2013, 12:35    Předmět: Citovat

Té první části s tím odporem jsem neporozuměl. A co jsi chtěl naměřit na těch diodách? Prostě je změř jestli jsou v pořádku. Mám na mysli to jestli nejsou proražené. To by vysvětlovalo ty nafouklé kondy ale divil bych se že by to prošlo přez opťák. Dej tam nějaké rychlé třeba 3A/50V.
Tady jich máš fůru. Můžeš dát i na 10A, ale jdi nad 30V.

http://www.ges.cz/cz/elektronicke-soucastky/diskretni-polovodice/diody-mustky-a-smesovace/schottky-diody/SAAAK.html

A tady taky: http://www.gme.cz/schottkyho-diody
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cigarkow201



Založen: Feb 29, 2012
Příspěvky: 460
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so prosinec 21 2013, 14:03    Předmět: Citovat

No ze ten odpor co jsem presne neidetifikoval podle blbe rozeznane barvy na schematu je to R4 680kohm na desce je teda oznacen jako R3. no dioda z jedne strany propousti divne bych rekl. musim se podivat do suplikove zasoby jestli tam nejake diody vhodne nenajdu nedavno jsem kupoval nekolik do pajeci stanice takove nejake vetsi.


Výstřižek 1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Výstřižek 1.jpg
 Velikost:  133.12 kB
 Staženo:  105 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: so prosinec 21 2013, 15:21    Předmět: Citovat

Tak rozeber starej zdroj z PC. Tam jsou přece na všech výstupech ne? Nebo u zdrojů v televizi.

Zkontroluj TL431 a součástky k opťáku a taky kondenzátor C1 tedy podle tohohle schéma.
A hlavně až to poběží tak už konečně změř to napětí na výstupu. Jestli bude vyšší než je stanoveno tak to hned vypni a zaměř se na to řídící napětí tedy na odpory R8 R12 R9 atd. celou cestu kolem opt. PC817.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1274
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne prosinec 22 2013, 13:40    Předmět: Citovat

Jestli byly (jsou) nafouklé kondenzátory na sekundáru, tak ty se měly vyměnit jako první - to asi byla příčina odchodu síťové části zdroje. Tyto kondenzátory jsou namáhané impulsním proudem a zahřívají se ... tím víc, jak se zhoršuje jejich ESR (ekvivalentní sériový odpor). A postupně ztrácí kapacitu, takže se zhoršuje stabilizace a roste zvlnění výstupního napětí.
Jestli máš nějaký PC zdroj, tak z něho vykuchej kondenzátory i diody z výstupních větví 12V a 5V a použij na vyzkoušení, že oprava spěje ke zdárnému konci. Pokud by se některý vyměněný elektrolyt zas zahříval, tak vyhodit - už je "načatý" a bude se jen zhoršovat. Na tyto pozice musí být jen LOW ESR a na 105 stupňů.
Diody na sekundáru musí být rychlé (viz doporučení Kaca) a taky musí být rychlá dioda na pozici D6. Na obrázku je 1N4007, ale ta by tam asi moc platná nebyla, to je myslím dioda pro všeobecné účely, která je pro aplikaci v tomto ochranném obvodu pomalá. Dá se tam použít dioda z primární části PC zdroje např. FR105 - 107, HER107, PR1005 apod., co jsou zapojené jako ochrany u výkonových tranzistorů měniče.
Odpor z + 320 do řídící elektrody Q1 může být v rozmezí 620 - 680 kohm, to nebude mít vliv na funci (ani na funkci rostlináře... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cigarkow201



Založen: Feb 29, 2012
Příspěvky: 460
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne prosinec 22 2013, 15:18    Předmět: Citovat

tak diody jsem nikde nenasel doma jen v jednom zdroji a ta je tam tak blbe pristupna pod chladicema ze se jisnazit vyndat nebudu ani. Nic mene predtim jsem ty kondenzatory meril byly v pohode no nic dam nove jedine co se me nezda kdyz jsem meril diodu D9 diodovim testem multimetru z jedne strany nic nepropusti ale z druhe strany je to 101 vetsinou se to pohybuje kolem 300-400 treba jako u te druhe D7 je to 320. jinak tam ta D6 je opravdu 1N4007 a beha to sni. Po svatkach tedy koupim IN5822 koukal jsem ze ji maji. Doma jsem nasel v soucastkach 3A jen usmernovaci 1N5408 ty jsem daval do pajky ze to malo topilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1274
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po prosinec 23 2013, 12:43    Předmět: Citovat

Jak (čím) jsi ty kondenzátory měřil a co jsi naměřil?
1N5408 je pomalá, tu na sekundár spínaného zdroje dát nelze.
Pokud v propustném směru ukazuje multimetr v poloze test diod hodnotu někde mezi 300 - 400, tak ty diody jsou v pořádku - to je úbytek na přechodu Scottkyho diod - v milivoltech.
U běžných pomalých Si diod to pak ukazuje mezi 600 - 700 mV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cigarkow201



Založen: Feb 29, 2012
Příspěvky: 460
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po prosinec 23 2013, 17:33    Předmět: Citovat

Meril jsem je timhle merakem a hodnota skoro presne souhlasila s popisem soucastky. Tak jsem koupil diody dve IN5822 a opravdu propousteji tak malo ty nove 114. a tu D7 ER303 jsem nikde v krodejne neobevil tak ji nahradim asi tou 5822 to by snad nemelo vadit. Chci je projistotu vymenit jelikoz uz se me stalo ze jsem meril diodu a meraku byla dobra a ve skutecnosti byla vadna. jinak me ten zdroj uz prestava bavit celkem uz to podruhe opravovat. to me ceka jeste badani nad opravou stroboskopu na mereni predstihu omylem jsem si ho prepoloval a ted to dela brikule.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
cigarkow201



Založen: Feb 29, 2012
Příspěvky: 460
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út prosinec 24 2013, 9:50    Předmět: Citovat

Tak dnes me to nedalo a zase jsem se dal do badani kde mam chybu. nevim co se stalo ale podarilo se me to rozbehat.nahodou jsem tam nasel vadnej odpor R14 zdal se dobrej ale jak jsem snim hnul najednou nic takova blbost to me teda potrapila a take jsem prisel proc odesel ten kondenzator bylo to diky tomu ze jsem vyndal ty diody a dal jsem je tam zpatky podle potisku na DPS ale to jsem nemel maji to tam spatne takze byla obracene prisel jsem na to az kdyz jsem to meril tak me to bylo jasne. Takze me to pekne cele potrapilo to snad kdybych to vyhodil a koupil jiny tak udelam lepe. No jsem zvedav za jak dlouho ten zdroj zase odejde to uz se snad podivam po nejakem spolehlivejsim nevim teda jaky aby vydrzel. Ted bych potreboval rozchodit stroboskop ale to asi poslu vyrobci at me to da dohromady a seridi rovnou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund