Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Autorádio, slabý AUX
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
nudlis



Založen: Aug 04, 2008
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2014, 16:52    Předmět: Autorádio, slabý AUX Citovat

Zdravím Smile
Mám takovej dotaz, na kterej jsem tady nenašel odpověď. Ale třeba jsem špatně hledal, a tak mě prosím přesměrujte a hned mi nenadávejte.
U autorádia Clarion mám vstup z externího zdroje (zezadu je systémový konektor) a tak jsem si na to udělal kabel a ten zapojím do telefonu a pouštím muziku. Ale ať zapojím v podstatě cokoliv (různý mobily, MP3 apod.), vždycky musím vyšťavit rádio na 40 (normál je 20) a mobil na plný kule aby to nějak hrálo trochu nahlas. Nahlas myslím normálně nahlas, ne až praskaj bubínky (tyhle klukoviny už mám dávno za sebou).
Jo a vkládat mezi mobil a rádio nějakej přídavnej zesilovač mi přijde blbost.
A můj dotaz zní: dá se nějak zesílit v autorádiu úroveň signálu, který jde do vstupu? Myslím třeba v nějakým servisním menu, nějakým trimrem nebo tak.
Díky za reakce a rady Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32177
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2014, 18:16    Předmět: Citovat

U některejch to jde, u jinejch ne. Aby se to dalo zjistit, musel bys napsat širší info, kterýho Clariona máš (podle toho znalí týhle značky možná budou schopní určit, jestli se u něj dá nastavit samostatně gain pro externí vstup). Jinak bych to vyřešil jednoduše - stačil by mi na to jeden dvojoperák s nižším šumem, klidně třeba NE5532, pár odporů pro učunění napěťovýho děliče k získání Unap/2 pro vstupy, pár dalších pro nastavení zešílení toho operáku na A=2x až 2,5x a celkově asi tak 6 nebo 7 elektrolytickejch kondíků jako filtračních a oddělovacích. Napájecí napětí vytáhnout od rádia, NE5532 bere maximálně nějakejch 8mA - jako by nebral nic...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
durkovic



Založen: Dec 18, 2004
Příspěvky: 1890
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2014, 18:20    Předmět: Citovat

zdravím,

tiež som riešil podobný problém na OEM rádiu Visteon (lic. Blaupunkt) vo voze Fiat Bravo (2007), NIE nieje žiadna iná možnosť ako zvýšiť citlivosť vstupu AUX na týchto autorádiách, ten vstup AUX je primárne určený pre spoluprácu s CDChangerom (menič CD diskov) (u vás zn. Clarion..) a tie majú dostatočnú výstupnú úroveň NF signálu a na to stačí citlivosť toho vstupu AUX na rádiu. Všetke ostatné zariadenia s výstupom na slúchadlá nevedia dodať dostatočne veľké napätie NF signálu pre dostatočné vybudenie vstupu AUX a preto je potrebné pre "ako také počúvanie" mať mobilný telefón na MAX a zosilnenie autorádia na dosť vysokej hodnote.

Riešením je jedine zapojiť medzi mobil a rádio univerzálny NF predzosilňovač a napájanie vytiahnuť z kontaktu pre ovládanie externej antény +12V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nudlis



Založen: Aug 04, 2008
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2014, 20:56    Předmět: Citovat

2 EKKAR: Hochu zlatej, mluvíš na mě napůl španělsky Very Happy Very Happy
2 durkovic: jojo, tomu už rozumím o malinko líp.

Autorádio je Blaupunkt MP35 San Diego, Clariona jsem měl před ním, takže se omlouvám za zmatečnost.
Blaupunkt má vzadu, kromě klasiky ISO kostky, systémovej konektor C (20pin), kde v sekci C3 na pinech 19 a 20 je psáno Linkový vstup (jasně, od CD changeru). A na ty piny 19 a 20 mám připojenej kablík s jackem a ten strkám to telefonu. Mínus pól od toho kablíku mám píchnutej asi do 18 AF/Gnd (teď nevim, jestli 17 BUS/Gnd nebo 18, přišlo mi to stejný). Může v tom bejt rozdíl? Kdyžtak zejtra vlezu do auta a vyzkoušim to.
Koukal jsem se po stavbnicích NF předzesilovače, což by bylo tak ideální pro mě (vyleptaná destička, součástky, schéma), protože to dát dohromady zvládnu.
Našel jsem v Praze v GME sekci stavebnic předzesíků:
http://www.gme.cz/stavebnice-audio-predzesilovacu

a nebo na Moravě
http://www.ezk.cz/e-shop/select.php?skupina=6&rozsah=1

Můžete mi prosím poradit, co by asi tak stačilo?

A nebo není někde nějaký schéma s popisem součástek na netu? Já vím, že řeknete, že na netu je toho mraky, ale já vím prd, jestli to má bejt symetrický nebo nesymetrický napájení, jestli se hodí předzes pro přenosku nebo pro mikrofon apod. nechi od vás vysvětlovat principy, od toho tu nejste. jen bych prosil poradit jakej ten NF předzesík mám shánět.

Děkuju pěkně, pánové Very Happy I za předchozí příspěvky Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
durkovic



Založen: Dec 18, 2004
Příspěvky: 1890
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2014, 21:40    Předmět: Citovat

zapojenie AUX vstupu u rádií Blaupunkt je nasledovné

ISO konektor na zadnom panely autorádia oddiel C sekcia kolíčkov C3 a kolíčky ku ktorým sa to pripojí su tieto

kolik (pin) 18 - GND (signálový mínus pól (tienenie audio dvojlinky kábla)
kolik (pin) 19 - VSTUP ĽAVÝ Kanál (L)
kolik (pin) 20 - VSTUP PRAVÝ kanál (R)

rozkreslenie a popis tu http://www.lotustalk.com/forums/attachments/f129/44807d1167276417-help-question-about-speed-sensitive-volume-picture-1.png

k pohodlnému vytvoreniu AUX vstupu u autoradii s ISO konektorom (bez nutnosti bastlenia a pod..) slúži táto redukcia

http://www.avelmak.sk/index.php?lm=683&pg=det&article=31920

a k tým predzosilňovačom, zrejme by vhodný bol aj tento http://www.gme.cz/stereo-predzesilovac-ezk-ps1-l003sx-p760-420

len na vstupe toho predzosilňovača by sa musel zrejme osadiť trimer ako delič alebo potenciometer aby nebol predzosilňovač prebudený vstupným signálom z telefónu alebo potom nastaviť na telefone minimálnu úroveň hlasitosti a postupne zvyšovať tak aby muzika nebola skreslená a hlasitosť na autorádiu bola nastavená na rozumnej hodnote (približne tak ako ked sa počúva príjem FM VKV alebo CD disk...)

OPRAVA: viac by sa vám hodil predzosilňovač typ PS1-L100 (má vstupnú cilivosť 100mV) to by malo bohate stačiť pre mobilné zariadenia ako je telefón a pod... (pre dostupnosť tejto stavebnice treba asi napísať mail priamo GM electronic..)

ak sa mýlim tak prosím niekoho o doplnenie alebo opravu..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32177
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2014, 21:54    Předmět: Citovat

Ty preampy z EZK mají sice různou citlivost, ale všecky mají výstupní napětí kolem 280-300mV, takže stejně by ten vstup autorádia pro CD-charger nevybudily. Je potřeba nastavit takový zešílení, aby se na výstupu dosahovalo asi tak 700mV - 1V efektivního napětí i při vstupním napětí v řádu těch 100mV neboli zešílení A = přibližně 7 až 10x. Kdyby to bylo moc, stáhnout vstupní úroveň trimrem...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
durkovic



Založen: Dec 18, 2004
Příspěvky: 1890
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: pá leden 03 2014, 22:07    Předmět: Citovat

dík EKKARe za dokončenie a upresnenie Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nudlis



Založen: Aug 04, 2008
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: so leden 04 2014, 12:18    Předmět: Citovat

Děkuju, pánové, za osvětlení některých detailů. Nicméně jak doporučuje EKKAR předzes s výstupem aspň 700mV, tak jsem hledal a našel jen jeden v EZK (http://www.ezk.cz/psp3032.htm), ale chtějí za něj 720 s poštovným a za ty peníze pořídím jiný ojetý rádio i s citlivým vstupem. Takže tenhle předzes není řešení.

A ještě mám dotaz na EKKARa: myslíš, že ty PS1-L100 nebo PS1-L003, co doporučoval Durkovic, jsou úplně k ničemu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32177
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so leden 04 2014, 13:18    Předmět: Citovat

Pro Tebe bez znalostí, jak změnou hodnoty 2 odporů dosáhnout změnu zesílení operačního zesilovače, jsou ty jednoduchý stavebnice k ničemu.

Jak ses sám vyjádřil, o elektronice toho nevíš dost - umíš něco sestavit podle přesnýho návodu, pokud možno i s nákresem, ale sám si to spočítat a navrhnout úpravy neumíš.

Neber to jako urážku, je to fakt - jednoduše pokud si sám chceš něco takovýho LEVNĚ postavit, musíš mít znalosti, jak toho dosáhnout - anebo za usnadnění práce tvrdě zaplatit.

Myslím že ty znalosti se dají načerpat nepoměrně levnějc, obzvlášť v dnešní době přístupu na internet - akorát nad tím strávíš pár večerů a nebudeš mít fungující preampík dneska večer.

Zkus pohledat v knihovnách nebo i na netu knížky od Václava Maliny, jmenuje se to "Poznáváme elektroniku", když si přečteš díly 1 až 4, myslím budeš mít aspoň povědomí o tom, jak to spáchat.

Z mýho pohledu, ten preampík, kterej potřebuješ na to zesílení signálu pro vstup AUX, se dá ubastlit na destičku velkou nanejvejš 2,5 x 2,5cm a za cenu ani zdaleka nedosahující 50 kaček.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6616
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so leden 04 2014, 15:11    Předmět: Citovat

Řešil jsem podobný-stejný problém. Z MP3 do soud systému auta. 2x nějaký nízkošumový tranzistor (možná KC?). Regulace zisku emitorovým odporem. Jednodušeji to nejde. (Tranzistor, 3 odpory, 2 kondenzátory )*2 + blokace napájení. Máme mu to nakreslit?
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nudlis



Založen: Aug 04, 2008
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: so leden 04 2014, 15:11    Předmět: Citovat

2 EKKAR:

nemám problém s tím, že jsem lama na el. konstrukce Very Happy , dyk jsem to psal hned na začátku.
Ještě jsem našel tohle:
http://www.mlab.cz/Modules/Audio/List.cs.html

Jsou tam dva návrhy, seznam a hodnoty součástek a desku bych možná taky dokázal nakreslit a vyleptat (kdysi jsem to dělal, ale už je to fakt dlouho).
Akorát nevím, jestli by aspoň jeden z těch modulů byl vyhovující.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6616
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: so leden 04 2014, 15:15    Předmět: Citovat

Proč leptat desku? Stačí kousíček univerzálního ps.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nudlis



Založen: Aug 04, 2008
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: so leden 04 2014, 15:34    Předmět: Citovat

Ty jo, to se musím podívat jak se s tím dělá Very Happy To leptání jsem už vyzkoušel a nejspíš bych to v pohodě zvládnul.
Jo a hledám a našel jsem mezi jinými tohle schéma:
http://pandatron.cz/?561&kvalitni_sluchatkovy_zesilovac
Je to použitelný?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32177
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so leden 04 2014, 15:45    Předmět: Citovat

To zapojení z Pandatronu je vhodnější. Jen vynecháš některý součástky a pár dalších změníš.

Nezapojíš ty samostatný tranzistory (na buzení AUX není potřeba takovej výkon, aby byly nutný) a na místo NE5534 (samostatnej operák s malým šumem) případně zapojíš jeden dvojitej NE5532 - je taky nízkošumovej. Tím bys ušetřil místo na destičce.

Výstup operáků každopádně spojíš přímo se společným bodem R4/C3 (R8/C6) a velikost toho výstupního kondíku dáš maximálně 10uF - a máš skoro přesně to co potřebuješ, potřebnou úroveň zesílení nastavíš trimrama R4 a R8.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nudlis



Založen: Aug 04, 2008
Příspěvky: 17

PříspěvekZaslal: so leden 04 2014, 17:46    Předmět: Citovat

2 EKKAR: Tak zase španělsky Very Happy To víš, ty to v tom schématu vidíš, všechno to umíš, tak je ti to jasný. Já to nevidím, tak jdu po drátkách Smile
Tak to zkusím dešifrovat totálně laicky: když koukám na schéma, jsou to skoro stejný dvě půlky, akorát nahoře vpravo je napájení. Takže ze spodní půlky (dělící čarou beru ten dlouhej spoj z IN do OUT) vymáznu IO2 (NE5534), C4, C5, T3, T4, R6, R7, R10. A z původního schématu mi zůstane jen trimr R8 a C6. ALE kam připojím ten prostřední vodič ze vstupu, co byl na spodním IO připojenej k IN- ? A to samý je na výstupu - kde vezmu ten prostřední vodič?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Autorádia Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund