Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zapojení zpětnovazebního přijímače.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út leden 28 2014, 3:27    Předmět: zapojení zpětnovazebního přijímače. Citovat

Zdravím, mám tu postavený tento tranzistorový zpětnovazební přijímač, schéma zapojení je níže. Je určen pro amatérské pásmo 7MHz, ale v současné době mě příliš nefunguje, chytám na něj jedinou ruskou stanici, která není v amatérském pásmu a při ladění je tam tato jediná stanice po celé délce. V původním zapojení které dělaly v radioklubu Příbrami použili originální keramickou cívku, na které domotali potřebný počet závitů, jak je uvedeno ve schématu a vidět již v archivu na této fotografii: http://wayback.webarchiv.cz/wayback/20071107010343/http://www.quido.cz/qrp/Obr/OQI51/42-45/100-0009upr_IMG.html . Já bohužel cívku na obrázku nemám a tak jsem ji kdysi navinul náhražkově celou na nějaký kus PVC který mělo 16mm, je vidět níže na svých fotografií.

Vím, že uvedená chyba bude způsobená tou mou ,,cívkou" Ale měl bych dotaz, zdá se mi nekorektní zapojení toho detektoru a hlavně vstupu zesilovače, tedy LM386 je zapojen jako invertor, potenciometr je zapojen jako ,,kluzný", zbytečně vysoká hodnota potenciometru, RC článek v napájení taky příliš nechápu...

Zkusil jsem si ,,část zapojení" překreslit, jak bych zapojil koncový stupeň a detektor. Zapojení koncového stupně je podle datasheetu a detektor podle RK 1965/1. Je to v příloze a chtěl bych se zeptat, jestli jak jsem to namaloval jestli je to v pořádku, a jestli to bude fungovat lépe než ,,původní" zapojení. Upravil jsem si v malování na to DPS, abych mohl všechny potenciometry zapájet do desky, dneska totiž už vím, že takto dlouhé dráty jsou z hlediska kapacity mezi nimi nepřípustné, a prostě bych to už zase celé dokázal vyleptat a osadit lépe a hezčí, tak se ptám, jestli je to OK, abych to kdyžtak přeosadil na nově upravený DPS. A pak nejspíš budu řešit jak správně udělat tu cívku... Nebo myslíte, že mam napřed zprovoznit tento a teprve až pak realizovat úpravu?



Schéma%20KP-4F%20otoč1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schéma%20KP-4F%20otoč1.jpg
 Velikost:  70.61 kB
 Staženo:  423 krát


ja.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ja.jpg
 Velikost:  87 kB
 Staženo:  153 krát


mujprijimkac1 (1).jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  mujprijimkac1 (1).jpg
 Velikost:  40.97 kB
 Staženo:  136 krát


mujprijimkac1 (2).jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  mujprijimkac1 (2).jpg
 Velikost:  40.32 kB
 Staženo:  123 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18700
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: út leden 28 2014, 7:00    Předmět: Citovat

U takovýchto zapojení rozhoduje deska i dráty k ovládání prvků . Máš "jejich" desku ? Foto v odkazu u mne nefunguje . Samotná cívka nemůže mít vliv na přeladění . spíše ti to nekontrolovaně kmitá . Ta drátová připojení jsou k tomu přímou pobídkou .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1334
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út leden 28 2014, 8:10    Předmět: Citovat

Tak první věc,kterou vidím,je zapojení detektoru - dioda a v sérii kondenzátor - asi je chyba ve schematu,to nemůže fungovat,kond se nabije a je konec - leda by měl velký svod. Vidím to dost často ve schematech krystalek apod. pro děti - je to chyba,(možná jen kreslířská),která případné zájemce o elektroniku asi definitivně odradí.
386 bych zapojil dle katalogu,nezdá se mně oba vstupy mít ss v luftě.
Bývá tam na vstupu PNP tranzistor a proud teče ven .
Autor zapojení si oblíbil netypické zapojení tranzistorů (T1,3) v režimu,kdy je ss napětí na kolektoru prakticky totožné s napětím na bázi.
Tranzistor sice i takto zesiluje,ale jak,to bude hodně záviset kus od kusu.
Možná proto,že ty KC... se sem moc nehodí,mají příliš velké zesílení (a také kapacitu kolektor-báze) a sklon ke kmitání. Konstrukce cívky,pokud závity a rozměry sedí,nemůže mít zásadní vliv na funkci,snad na citlivost,selektivitu a stabilitu naladění . Nevím,proč autor nevyužil možnosti zesílit signál před detekcí na T2 - napětí je k dispozici dost a odpor v kolektoru řádově k∩ by ničemu nevadil. Detektor - zdvojovač lze použít,myslím,že posun ss bodu pro detekci nebude mít velký význam.
A když,tak proudově přes velký odpor z většího napětí,aby to nelítalo moc s teplotou ( řádově µA). Možná lepší použít nějaké Schottky,ale s malou kapacitou . RC člen v napájení 386 ničemu nevadí.
Jádrem problému je zapojení kolem T2,v podstatě SB s řiditelným zesílením pot.R8 až do nasazení kmitů. IO1 zajišťuje stabilitu ss pracovního bodu,ten bych nechal tak,jak je. Pro rozchození by byl nejlepší osciloskop - zjistit,zda obvod nekmitá při R8 na max. a kmitání se dá změnou R8 navodit s dostatečnou plynulostí. Samozřejmě opravit přinejmenším zapojení toho detektoru . Pokud toto bude fungovat (ty kmity by měly být kolem těch 7 MHz),může být ještě vada v ladícím obvodu ,já bych tam tedy dal jakýkoliv varikap,napětí je k dispozici dost proto,aby ses s danou cívkou do pásma trefil.Nejlépe nějaký vf generátor ,citlivost přijímače nebude nějak veliká, tak se to snad přes síť vázat nebude.
No a ty dráty,zvláště u R8 ,to je problém, musíš to dát co nejblíže k tranzistoru. Ladění tak nevadí,je to ss a dá se to ještě "doblokovat" před ladící diodou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út leden 28 2014, 8:41    Předmět: Citovat

Neber to špatně,ale nemohlo se Ti stát,že jsi zapojil odbočku z té cívy,blbě? Myslím z horního konce místo spodního? Stačí tu cívku otočit a funguje to jinak.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: út leden 28 2014, 9:35    Předmět: Citovat

Skúste jednoduchou diódovou sondou skontrolovať na tom väzobnom vinutí, či oscilátor kmitá.

Mali by tam byť desiatky až stovky mV. dosť netypické naviazanie väzobného vinutia do oscilátora a zmiešavanie až v tranzistore T2. Tá dióda D2 tam je zbytočná. Ináč, celé to zapojenie navrhoval nejaký veľký čudák, nezmyselne zapojené súčiastky, zbytočné súčiastky a podobne.

Radšej by som na Vašom mieste pohľadal niečo iné, toto je dosť potratová konštrukcia. Darmo autor písal, že jemu to chodí, nikomu inému už nemusí. Je tam veľa logických chýb.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12138
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út leden 28 2014, 10:35    Předmět: Citovat

Ivan_Ryger napsal(a):
celé to zapojenie navrhoval nejaký veľký čudák, nezmyselne zapojené súčiastky, zbytočné súčiastky a podobne.


tohle zapojení realizoval a prezentoval mlaďák, který neví jak to má vlastně fungovat a ani neuměl podle hotového funkčního kusu namalovat schéma . . .
v tom odkazu je dokonce vyfocen se sluchátky na uších . . .

zapojení zpětnovazebních audionů jsou stovky, možná tisíce.
určitě bych si vybral cokoliv jiného, jen né tohle . . .

Jirko, nejdříve si udělej kloudný nf zesík z 386tky, nejlépe v katalogovém zapojení a zkoušej k tomu dodělat vstup.
a měj na paměti: "v jednoduchosti je síla"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út leden 28 2014, 10:45    Předmět: Citovat

Milan má pravdvu,ta detekce je špatně. Za tou diodou by měl být odpor proti zemi.
Tak jsem to ještě prohlíd,no tohle fungovat nebude. Báze a kolektor vstupního tranzistoru je zkratován cívkou,měl by tam být odpor.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kimlo



Založen: Jan 17, 2008
Příspěvky: 119
Bydliště: JN88US

PříspěvekZaslal: út leden 28 2014, 13:19    Předmět: Citovat

Ja som toto rádio len tak zo záujmu urobil asi pred 10 rokmi. Mám ho ešte kdesi odložené na záhrade, mal som originál pl. spoj, aj keramickú cievku ktorú mi poslali z Q-klubu Příbram. Môžem potvrdiť že rádio funguje a počúva v 7 MHz pásme CW/SSB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út leden 28 2014, 13:33    Předmět: Citovat

C12 je 6p ? Tam by se spíš hodila dolní propust...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1334
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út leden 28 2014, 13:34    Předmět: Citovat

Pajosku,ten T1,podobně jako T2,který se liší jen nepodstatným odporem v bázi,zesilovat bude,i když ss je báze spojena s kolektorem - podívej se třeba na oblíbené zapojení dvoutranzistorového násobiče Q či oscilátoru s touto vazbou. Otázkou samozřejmě je,jak. Tato vazba je často užita v analog.IO.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJKP1



Založen: Nov 26, 2008
Příspěvky: 2992
Bydliště: ČR-Praha 5

PříspěvekZaslal: út leden 28 2014, 13:48    Předmět: Citovat

To zapojení měl realizovat OK1DPX pro potřeby radioklubu v Příbrami, v době, kdy tam měl na starost nějaký radioamatérský kroužek. A měli ho tam vyrábět v rámci toho kroužku. Na obrázku ve webarchive je starší verze, která později prý byla modernizovaná a zapojená s napětovým laděním, to je už ta, co je zde na schématu. Jeden z dalších stavitelů je vyfocen zde: http://www.crk.cz/PICTURES/JPG/DPX45.JPG

Ano, ten C15 v sérii s diodou byla další věc, kterou jsem moc nepochopil. Protože kondenzátor vede jen střídavé napětí, tedy střídavě se nabijí a zase vybijí do obvodu. V tomto případě se jen nabije, a už se nemá kudy vybít.

Plošný spoj mám navržený od nich.

S tou cívkou je to klidně možné, už je to zase dva roky, co jsem tohle stavěl...

Takže to zapojení je hodně pochybný? Mám to rozpájet, roztřídit zase součástky na svá místa a postavit z nich jiný ZV přijímač??? Jestli je ,,zmršený" i ten zbytek, tedy od detektoru směrem k anténě. Asi nemá příliš cenu, abych detektor a koncový stupeň v tomto zapojení předělával. Původně jsem si myslel, že bych ten detektor a koncový stupeň zapojil tak, jak jsem namaloval výše ,,zlatou" fixou, detektor je podle Radiový Konstruktér 1965/1 a 386 podle datasheetu (s doplněným hornopropustním RC článkem), a zbytek nechal jak je... Myslel jsem, že originální předlohu DPS upravím v malování právě podle toho co jsem kreslil... Jestli je i zbytek špatně, tak to nemá cenu .... ?


Naposledy upravil CZJKP1 dne út leden 28 2014, 13:55, celkově upraveno 3 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út leden 28 2014, 13:48    Předmět: Citovat

Já netvdím,že to zesilovat nebude,jen si myslím,že pokud by tam dal ještě odpor tak to bude líp zesilovat a regulovat zesílení. amozřejmě pak musí bázi zablokovat kondíkem proti zemi.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1334
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út leden 28 2014, 14:09    Předmět: Citovat

Myslím,že to schopné funkce je. T2 je vlastně zesilovač v zapojení SB,který se zvětšováním zesílení prostřednictvím zmenšování R8 ( zvětšuje se proud ) přejde do oscilací ( Hartley) .S přibližováním nasazení oscilací stoupá odtlumení ladícího obvodu a jeho Q .Při utažení vazby ještě více je pak schopen přijímat i i ty různé amatérské "dezmodulace",asi včetně FM na boku rezonanční křivky. T3
před detekcí zesiluje vf signál z T2,tedy dolní propust tam určitě být nemůže (spíš horní,aby to nezahlušily střední či dlouhé vlny) - takže těch pár pF vazba je ok. Musíš rozchodit ten obvod kolem T2 ,detektor uprav. U těch 386 je uvnitř na vstupech skutečně PNP tranzistor,ale také odpor cca 50k na zem,takže i takto zapojený musí fungovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st leden 29 2014, 11:37    Předmět: Citovat

Jenže T2 nic nezesílí, je to emitorový sledovač.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12138
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st leden 29 2014, 11:58    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Jenže T2 nic nezesílí, je to emitorový sledovač.

on měl na mysli T3 v zapojení SB . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund