Je několik možností, podle požadované kvality převodu se odvíjí potřebná technika a samozřejmě cena.
V nejjednodušším případě stačí projektor a domácí videokamera jakou má taťka na rodinku o dovolené.
O něco lepší řešení je použít 3CDD kameru, obraz nenatáčet na kazetu, ale digitalizovat v PC a pak ve střihovém programu vylepšit: oříznout, barevně zkorigovat, vyrovnat úrovně a sytosti, sestříhat, retušovat, ozvučit atd.
Ještě lepší je použít místo plátna a promítačky optický nástavec s hranolem a lepší zdroj světla než šmajdavá žárovka s nerovnoměrně prozářenou plochou.
Specializovaná pracoviště disponují filmovým skenerem.
Viděl jsem i program na PC, který digitalizoval filmy ze sekvence políček snímaných plochým skenerem a převáděl pak do AVI souboru.
Skenování je časově náročné a když si to necháte tímto způobem někde udělat tak se nedoplatíte (jestli to tak vůbec někde dělají). I profíci převádí osmičky přes plátno a dig. kameru. Je ale potřeba promítačka s regulací rychlosti posuvu filmu, protože se to musí sesynchronizovat s kamerou. Kamera by taky měla umožnit napevno (manuálně) nastavit expozici a ostření. Při použití kamery se stabilizátorem obrazu je vhodné tento vypnout (kameru dát samotřejmě na stativ).
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19887 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út únor 27 2007, 21:38 Předmět:
Jde o to, že formát N8 (velká perforace napříč, malá políčka) se točil častěji frekvencí 16 snímků/s, jen málokdo plýtval materiálem frekvencí 24 snímků/s.
Podobně formát S8 (podélná úzká perforace, větší políčka) se točil nejčastěji frekvencí 18 snímků/s.
Pro kopírování těchto formátů se kdysi prodával tzv. telecine-konvertor s rotujícími zrcadlovými bubny místo závěrky. Rychlost bylo možné plynule měnit, aniž bych se musel zajímat o frekvenci, kterou to snímám. Na kameře a záznamovém materiálu také příliš nezáleželo.
Obraz neblikal, jeden snímek do druhého se plynule přeléval téměř nepozorovatelnou stíračkou, při normální rychlosti nebyla patrná vůbec.
Dokonce ani mírně zvlněný film nedělal tolik potíží s ostřením, jako při přetáčení "přes plátno" z projektoru.
Jenže poprvé a naposledy jsem se k tomuto zařízení dostal v Bavorsku a mohl jsem si vyzkoušet přepis z formátu N8 na S8, tedy i konverze z 16 na 18 snímků/s naprosto pohodová...
Dnes by se ta věcička hodila (pokud by nebyla příliš volná ložiska, to by zřejmě klidný obraz nebyl), ale kam pro ni?
Tak zkouším různé způsoby, jak konvertovat tyto filmy do nějakého digitálního formátu, ale zatím jsem nějak neuspěl. I když si myslím, že v digitální podobě by neměl být problém původní snímkovou frekvenci konvertovat na televizní, aby však přitom zůstala délka filmu časově stejná, ještě zbývá maličkost: jak levně a rychle dostat ta malá políčka do počítače...
projektor Meos Duo měl krokový posun 4-6 fps, nevím sice proč, ale uvažoval jsem o snímání jednotlivých políček kamerou přes LANC rozhraní, bohužel jsem nenašel specifikaci pro formát dat jestli je možné při snímání 6fps řídit kamerou (XM2) projektor. Tahle kamera má i manuální nastavování fps pro režim snímání monitorů, asi by se dalo optimalizovat blikání. Pro těch pár filmů které bych si pak zdigitalizoval, se mi zatím nechtělo podstupovat vývoj
Autentická celuloidová projekce má taky svoje kouzlo
Co mě mrzí, že jsem natočil svoje nejlepší roky (17 let ) spoustu cívek Ilfordu na 16mm Pentaflex na polodivokých školních akcích a že jedna slizká svině mi slíbila vyvolání a pak to ztratila nebo snad dokonce vyhodila
Založen: May 30, 2006 Příspěvky: 6558 Bydliště: Seč
Zaslal: út únor 27 2007, 23:12 Předmět:
Kdysi jsem viděl docela zajímavou věcičku: napůl to byla promítačka, ale obraz se nepromítal na plátno, ale hned do kamery. Kamera byla prastará černobílá, se snímací baňkou (podobnýho tvaru, jako z osciláku), jinak elektronika samá tranzistoriáda.
Vyrábělo se to myslím u sousedů v NDR. _________________ Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
snímač kinematografických filmů 35 a 16 mm měly běžně televizní studia.
Měli jsme ho dokonce i na SPŠ
myslím, že se vyráběly i systémy s vidikonem a obrazovkou v jedné baňce pro konverzi norem.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19887 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st únor 28 2007, 8:32 Předmět:
Určitě má autentická celuloidová projekce svoje kouzlo, ale dostat k ní správné diváky ve správnou hodinu je někdy organizačně neřešitelné. Elektronická podoba by výrazně usnadnila zveřejnění a v důsledku i archivaci (ne, že by nutně záznam musel vydržet déle, než ten film, ale bylo by k dispozici víc kopií, co kdyby, žejo?).
Jde o to, že tu zedníci při přestavbě jednoho domu našli osmičku film (asi půlhodinový) z historicky prvního ročníku motocyklových závodů. Dva kamarádi ho kousek po kousku vyčistili a znovu poslepovali, další kamarád, kterého podobné kšefty živí, to přepsal na elektronicko. Ovšem se zvlněním filmu si příliš neporadil ani Meos, ani poctivý starý projektor AM8. Co je platná kamera s přesným ostřením, když se obraz na plátně rozostřuje?
Na druhou stranu: přepsané na formát VHS to už moc nerušilo.
Ve skeneru by tento problém skutečně nejspíš odpadl, ale kdo z nás ví, jak dlouho na tomto světě ještě pobude, aby to jako stihl?
A také je tu hustota obrazu. Málokterý skener zvládá D>3,2 - výsledkem bývají slité stíny i světla.
Snímání kamerou je z tohoto hlediska lepší. Ale zase by to chtělo okénko po okénku: vyfotit políčko, posunout film, vyfotit další... třeba pomocí drapákového mechanismu ze staré Admiry, co otáčka, to snímek. A je celkem jedno, jestli by se snímání aktivovalo od pohonného mechanismu, nebo se spouštěl pohonný mechanismus požadavkem na další posuv o políčko. A, samozřejmě, je to věc software, jak to potom celé zpracovat.
Hlavně mi šlo o to, zjistit, jestli už někdo hledal jinou, schůdnou, ale lepší, cestu, jak to udělat, a s jakými výsledky a náklady.
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.