Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Podzemní VLF maják ??
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne červenec 08 2012, 8:51    Předmět: Citovat

jade napsal(a):
Problém je v tom, že vlastně nevím

Když nevíš ty, tak kdokoliv další bude vědět ještě míň co ty chceš.
Nějakýmu experimentování se stejně nevyhneš. Nad papírama se dá žvanit rok, simulace ti řekne o trochu víc, ale realitu poznáš až na hardwaru v terénu. Se současnýma OZ dvoj a čtyřnásobnýma a smd nemusí být přijímač žádná obrovská elektrárna. Že ten vývoj a hledání třeba měsíc zabere a že ho musíš vzít na úkor něčeho je ti asi jasný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2012, 13:02    Předmět: Citovat

Ten výkon taky nemusí být spojitý, takže se hned něco málo ušetří. Budit se to dá (myšleno cívku) seriově přes vhodný kondík přímo obdélníkem, pak jsou na cívce stovky voltů.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 968
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2012, 18:47    Předmět: Citovat

Vybral jsem si zapojení Basic-2 (či 1), ale jen přijímač. Vysílač bych raději výkonnější než 100mW, kde garantuje autor dosah pouhých 30m.
Taky nepotřebuji komunikátor, stačí mi funkce majáku, tedy zvlášť vysílač a zvlášť přijímač.
Jelikož jsou v zapojení vysílací a přijímací části propletené, nebylo mi úplně jasné, které součástky jsou nutné jen pro příjem.
Pokusil jsem se přijímač oddělit - viz obrázek dole.



indukřní přijímač.jpg
 Komentář:
Jen přijímač

Stáhnout
 Soubor:  indukřní přijímač.jpg
 Velikost:  270.48 kB
 Staženo:  74 krát


SimpleRadiolocatorSchematicBasic-2.gif
 Komentář:
Celé zapojení

Stáhnout
 Soubor:  SimpleRadiolocatorSchematicBasic-2.gif
 Velikost:  75.97 kB
 Staženo:  81 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2012, 19:18    Předmět: Citovat

Těch 120 mH a 200 nF ti ale nebude ladit na 3.5 kHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 968
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2012, 20:03    Předmět: Citovat

Já vím, ten přijímač je na 1750Hz. Na konkrétní frekvenci nebazíruji, čím níž, tím líp pronikne skálou.
Bohužel vysílač na obrázku dole, který by mi výkonově vyhovoval, je zas na 3500hz. Jednodušší asi bude upravit přijímač. Ale zas nevím, v jaké míře ubrat indukčnost v poměru ke kapacitě Cry
Prostě mi není jasné, jestli je lepší nechat větší indukčnost a doladit jen kondíkem, nebo ubrat na obojím.

Edit: dočetl jsem se o ještě jiném řešení vysílače: Zesilovač MBA810 a na výstupu cívka 4 ohm (drát 1mm na průměru 1,5m) hnaný generátorem XR2206. Výkon 3W.



BeaconSchematic.jpg
 Komentář:
Vysílač

Stáhnout
 Soubor:  BeaconSchematic.jpg
 Velikost:  49.52 kB
 Staženo:  72 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 968
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červenec 09 2012, 22:06    Předmět: Citovat

Crifodo: přijímač s neladěným vstupem... Něco takového jsi myslel?


Maják z magazínu.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Maják z magazínu.jpg
 Velikost:  67.33 kB
 Staženo:  111 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne červenec 15 2012, 13:13    Předmět: Citovat

To zrovna ne. Je žádoucí řešit ten vstup tak, jak se obecně řeší vstupy přijímačů pro signál na hranici šumu. To znamená nechat na vstupu naladěnou smyčku, bude tvořit paralelní laděný obvod. Kvůli šumu je potřeba co nejvyšší jakost Q, aby napětí v rezonanci bylo co nejvyšší. Jakost je tím větší, čím menší je ohmický odpor cívky. Na odporu cívky vzniká šumové napětí, zatímco kapacitní a indukční odpor laděného obvodu nemají na šum vliv. Když nepotřebuješ přenášet nějaké pásmo s informacemi, ale jen nosnou, můžeš použít velmi úzké pásmo, to znamená vysoké Q a tudíž hodně velkou impedanci laděného obvodu. Aby ten obvod nezatížil vstupní zesilovač, musí mít vysoký vstupní odpor.
Při odporu vinutí smyčky 5 ohm a frekvenci 3,5 kHz to máme Q=530 a Z=1.4 Mohm. Takže potřebuješ na vstupu provést transformaci impedance, pak na nízké impedanci zesílit signál (nízká impedance zaručí odolnost vůči vazbám v přístroji) a pak můžeš provést frekvenční filtraci pro omezení šumu a výkonové zesílení pro reprodukci/indikaci.
Velmi úzké pásmo znamená použít stabilní kmitočet vysílače, aby naladění neujíždělo.
kdyžtak ať mě někdo opraví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1255
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: po červenec 23 2012, 12:34    Předmět: Citovat

Už jsi to nějak vyřešil?
Mám takový maják postavený podle kluků z Moravského krasu. Hloubkový dosah je v podstatě daný průměrem vysílací antény a měl by být cca 3% požadované hloubky. Při průměru antény 3m je přez 100m. Více informací přes SZ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 968
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne březen 30 2014, 17:41    Předmět: Citovat

Tak jsem se po nějaké době zase vrátil k myšlence dokončit jeskyňářský radiomaják.
Přijímač mám hotový prozatím tento http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=download&id=27169
ale doma si s ním moc experimentů neužiji, protože místo majáku slyším hlavně motory od praček a ostatní padesátihercoviny.
Koncový stupeň vysílače bych raději výkonnější, proto jsem zvolil topologii polovičního můstku.
Našel jsem si dvě schémata, která se mi docela líbí, ale poprosil bych Vás, vážené odborníky, o porovnání pro a proti obou zapojení.



Konc1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Konc1.jpg
 Velikost:  186.89 kB
 Staženo:  27 krát


Konc2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Konc2.jpg
 Velikost:  147.16 kB
 Staženo:  26 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4050

PříspěvekZaslal: ne březen 30 2014, 17:43    Předmět: Citovat

Dneska se na lokalizaci podzemí užívají UWB radary, což je technicky někde zcela jinde. Pro amatéra asi oříšek a také nevím jak 40m horniny.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 968
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne březen 30 2014, 17:50    Předmět: Citovat

Generátor k majáku mi na moji žádost laskavě vytvořil kolega, šlo mi o to, abych měl možnost doladit na místě generátor k výstupnímu l-c obvodu, který by se samotný dolaďoval, vzhledem ke kapacitě kondenzátorů 1,5uF, dost obtížně.


Generátor k majáku.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Generátor k majáku.jpg
 Velikost:  154.36 kB
 Staženo:  36 krát



Naposledy upravil jade dne ne březen 30 2014, 19:55, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 968
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne březen 30 2014, 17:56    Předmět: Citovat

Serviceman: Různé zdroje, např. časopis Speleonics (či tak nějak) mluví o dosahu hrubě přes 100m při použití dosud běžné indukční metody.
Momentálně nám jde o lokalizaci zavaleného vchodu, což je prostora cca 10-15m hluboko - zespod jsou už vidět kořínky od stromů.
Na to by měl stačit i můj nedokonalý přístroj Wink snad...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 968
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne březen 30 2014, 19:51    Předmět: Citovat

Raději zopakuji aktuální problém, jelikož poněkud zapadl v množství příspěvků:
Jde mi o porovnání vhodnosti dvou koncových stupňů o pět příspěvků výše.
Prosím v tomto o radu. Děkuji!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund