Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

usmerniť PC zdroj
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
boraicho



Založen: Jul 28, 2006
Příspěvky: 130

PříspěvekZaslal: po únor 05 2007, 19:22    Předmět: usmerniť PC zdroj Citovat

PC zdroj je impuzny a ked s tym chcem napajať VN trafo tak mi to nejde neda sa ho nejak prerobiť abo bolo normalne jednosmerne?Ale žeby vystupny prud aj napetie neboli priliš znižene
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34256
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po únor 05 2007, 19:32    Předmět: Citovat

Vystup z PC zdroja su jednosmerne napatia. A ako urcite z fyziky vies, tak trafo v jednosmernom obvode akosi nefunguje. Pri takychto vedomostiach na VN trafo zabudni, lebo to nemusis prezit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
heldybeldy



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 488
Bydliště: Spišská Belá

PříspěvekZaslal: čt březen 01 2007, 23:12    Předmět: Citovat

Striedave napatie by si mohol vytiahnut este s pred usmernenia, napr. z 5V vetvy. Toto striedave napatie mozes pripojit na trafo, napr na vinutie povodne urcene na zeravenie (6,3V). Vyskusaj, potom daj vediet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: pá březen 02 2007, 18:56    Předmět: Re: usmerniť PC zdroj Citovat

boraicho napsal(a):
PC zdroj je impuzny a ked s tym chcem napajať VN trafo tak mi to nejde neda sa ho nejak prerobiť abo bolo normalne jednosmerne?Ale žeby vystupny prud aj napetie neboli priliš znižene


Vemi nezrozumiteľna otázka boraicho. Nedá sa z nej pochopiť čo vlastne chceš. Aby bolo trafo jednosmerné?????
Striedavé napätie by som z pred usmerňovača nevyťahoval, a najmä nie z 5 Voltového vinutia, pretože na tejto úrovni sa robí regulácia. Ako potom ureguluješ zdroj?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
boraicho



Založen: Jul 28, 2006
Příspěvky: 130

PříspěvekZaslal: pá březen 02 2007, 22:49    Předmět: Citovat

nene len neviem čom ale ked napojim obyčajne trafo s regulovatelnym vystupom ne VN trafo tak ide dobre len ma maly ma prud ale zasa PC zdroj ma večši prud len ked to napojim tak mi všetko blbne a neviem čom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: so březen 03 2007, 9:07    Předmět: Citovat

boraicho napsal(a):
nene len neviem čom ale ked napojim obyčajne trafo s regulovatelnym vystupom ne VN trafo tak ide dobre len ma maly ma prud ale zasa PC zdroj ma večši prud len ked to napojim tak mi všetko blbne a neviem čom.

1. Píš normálne a zrozumiteľne po slovensky!
2. Aké máš VN trafo? (Normálne impulzné trafo z TV?)
3. Aké je to normálne trafo s reg. výstupom? (sieťové trafo s odbočkami alebo autotrafo?)
4.Čo znamená "ide dobré len ma malý prúd"
5.To chceš jednoducho zapojiť impulzné vn trafo na PC zdroj?
6. Napíš najmä čo vlastne chceš tým tvojím riešením dosiahnuť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stephunk



Založen: Nov 19, 2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: so březen 03 2007, 15:36    Předmět: Citovat

Boraicho či čo si..
Boha ty si maďar alebo máš obrnu,ak to druhé tak pardon-sorry.
Prakticky nevieš čo je trafo, nie to ešte čo je VN trafo.
Tak toho nech, nic neřeš,nepřepínej a hlavně po ničem nepátrej...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Split



Založen: Dec 02, 2006
Příspěvky: 762
Bydliště: Komárno

PříspěvekZaslal: so březen 03 2007, 17:35    Předmět: Citovat

ale sak mu uz nenadavajte...
BOraicho...najprv povedz naco chces VN trafo(mozno ho ani neni treba)

-pc zdroj je uz usmerneny,ak chces napajat VN trafo tak asi jedine zo striedaveho prudu(nieco take ti tece v zasuvkach)

-ak chces pracovat s VN trafom tak by si mal vediet minimalne znalosti o bezpecnosti s napatim a to prve je ze sa pracuje len s napatim bezpecnej velkosti vzhladom na vedomosti

-na aku skolu chodis?

-robil si uz nieco s elektrikou?

_________________
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
boraicho



Založen: Jul 28, 2006
Příspěvky: 130

PříspěvekZaslal: so březen 03 2007, 20:39    Předmět: Citovat

Takže to trafo mi ani netreba len keď sa nudím aby som mal s čim zabiť čas. Len tak s nim "iskriť". a páliť drevo atď...

DOLOAC:
1, sorry som z východu a slovnú zásobu nemám bohatú.
2, trafo je z TV, je na obrázku
3, trafo čo mam na mysli je tiež na obrázku
4, myslím tým že trafo, to trafo na obrázku vľavo ma výstupný prúd len 500mA a iskra max 5mm. Ak to napojím na PC zdroj (väčší prúd) iskra 2cm.
5, nie, napájam to cez obvod schému som tu dal tak si pozri
6, nič tým nechcem dosiahnuť ale len keď sa nudím tak chcem zabiť čas tým že sa s tým budem baviť a páliť drevo tiež je tu obrázok. A skús to napojiť na výbojku a keď si to naladíš s potenciometrami tak to je paráda ako to tam vnútri robí také mini blesky neskôr tu dám obrázok teraz nemám postavený obvod.

STEPHUNK:
- som Slovák z východu
- nie som Maďar nemám obrnu
- viem čo je trafo ale možno nie tak ako ty a o PC zdroji neviem NIČ. Nemal som ešte potrebu vedieť to.
- a nenechám to, budem riešiť, budem prepínať, a budem pátrať.

SPLIT:

- Takže to trafo mi ani netreba len keď sa nudím aby som mal s čim zabiť čas. Len tak s nim "iskriť". a páliť drevo atď...
- A viem že treba striedavé napätie nie som blby, len sa mi zdá že je rozdiel medzi tým trafom na obrázku a PC zdrojom pretože mi to úplné inak funguje keď na tu schému napojím PC zdroj a to v tom že: Keď to mam napojene na trafo obyčnajne (na obrázku) tak ak otočím potenciometri na plno tak to zrobí akoby skrat, ale ak to napojím na PC zdroj a dám potenciometri naplno tak to ide najlepšie a ten PC zdroj čo mam ma poistku proti skratu keď ho skratujem tak sa vypne a musím ho reštartnuť (jednoducho s vypínačom), a keď nastavujem frekvenciu s potenciometrami tak mi vypne PC zdroj a musím ho reštartnuť. A neviem prečo.
- Áno robil som už s elektrikou.

Mne sa zdá že rozdiel medzi trafom obyčajným (na obrázku) a PC zdrojom je, že majú na výstupe inú frekvenciu.

A čo od toho očakavam?Ani vlastne nič len preto sa pytam lebo ten PC zdroj inak funguje ako to obyčajne trafo.A už keď sme pri teme VN trafo je lepšie dať aspon 20 zavitov namiesto 11 aby bolo na vystupe večšie napetie?Bol by som skusil ale nemam taky drôt po ruke.



Trafa.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Trafa.gif
 Velikost:  188.73 kB
 Staženo:  133 krát


Drevo.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Drevo.gif
 Velikost:  135.3 kB
 Staženo:  125 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mikollar



Založen: Dec 26, 2004
Příspěvky: 1430
Bydliště: Košice - okolie

PříspěvekZaslal: so březen 03 2007, 22:11    Předmět: Citovat

ten klasicky zdroj ma v sebe obycajny transformátor, pracuje so sietovou frekvenciou 50Hz ale na vystupe uz nieje ziadna frekvencia je tam jednosmernne napätie. PC zdroj najprv usmerni 230V potom toto jednosmerne napätie premeni na striedave ale na ovela vyssiu frekvenciu (cca 30kHz a viac ) potom to az ide do transformatora ( staci ovela mensi ) vystup tohto transformatora sa znova usmerni , na výstupe mas znova len jednosmerne napatie.

K tomu VN trafu, cim menej zavitov na primari tym vacsie napatie na sekundari. Co so ňm ja robil pokusi s VN tak som motal okolo 10 zavitov primar
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
heldybeldy



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 488
Bydliště: Spišská Belá

PříspěvekZaslal: so březen 03 2007, 22:30    Předmět: Citovat

Tak pocuvaj Janko, druhy raz podrobne popis svoj problem, aby sme to nemuseli s teba tahat ja z chlpatej deky. Treba rovno napisat, ze jednosmernym napatim nenapajas VN trafo priamo, ale oscilacny obvod ktory ho budi. To je dolezite. Pri tvojich pokusoch ma vplyv na iskru "tvrdost" zdroja. Skus to pripojit na baterku z auta, a uvidis ten ohnostroj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: so březen 03 2007, 22:36    Předmět: Citovat

Vidiš boraicho, konečne sme pochopili že čo vlastne chceš. A to aj preto že veci nenazývaš správne a tým si nas pomýlil. Toto obyčajne trafo je vlastne jednosmerný zdroj, z ktorého napájaš svoje zariadenie a evidentne ti nestačí jeho výkon, tak si chcel použiť PC zdroj. Nenapísal si že tam máš nejakú elektroniku, tak sa nečuduj že ti tak odpovedáme. Podľa toho čo tu píšeš som pochopil, že si našiel a postavil nejakú konštrukciu, ale evidentne nemáš základne skúsenosti s takouto technikou. Ty si vlastne postavil nejaký VN impulzný zdroj. Musiš si uvedomiť, že každý takýto menič sa musí riadne navrhnúť. Podľa toho čo som pochopil ti vyhadzuje prúdová poistka v zdroji. Nie je to tým že zdroj nestačí výkonovo, ale že ho tým poťakom uvedieš do zlého stavu. Ešte že tam máš tú poistku. Možno by bolo dobré, ak by si tu uviedol aj schému svojho zariadenia. A hlavne by si si mal naštudovať aspoň základne princípy spínaných zdrojov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stephunk



Založen: Nov 19, 2006
Příspěvky: 395
Bydliště: Žilina

PříspěvekZaslal: ne březen 04 2007, 11:01    Předmět: Citovat

schému vidieť za tým vn trafom,kde som ju len videl?
Myslím že je tam 555ka...
To zapojenie si v špičkách pýta 5 aj viac ampérov takže na adaptér na 12V zabudni...pczdroj je ok,ale nie je vhodný na impulzné zaťaženie-zvykne vysadzovať poprípade vyludzovať zvuky-zle chytené diódy, hlavne cievky,popr. imp. trafo...
Tým potenciometrom sa pravdepodobne buď nastavuje strieda impulzov(šírka impulzu pri danej opakovacej frekvencii), alebo frekvencia samotná...na konci je BU2508,BUT11,SU160 alebo niečo podobné-treba to riadne chladiť...
a autobaterka-to je fakt tanec potom Polka vtedy je to to pravé orechové
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
boraicho



Založen: Jul 28, 2006
Příspěvky: 130

PříspěvekZaslal: ne březen 04 2007, 12:37    Předmět: Citovat

Hej a este sa Vám ospravedlnujem ale zabudol som tu dať schemu tak tu je:
No potom skusim na auto bateriu niekedy len problem je že nijaku nemam iba v aute ale skusim to na baterku z motorky len dalsi problém je, že je 6 voltova.
Takže kedže nemam autobateriu musim zohnať nejake veľke trafo s veľkym vykonom.Jedno by som mal tu je http://elektroworld.info/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=10966 ale bojim sa ho dať do zasuvky ale možno niekedy naberiem odvahu a skusim to.
Takže na zaver: Je vhodné použiť na napajanie VN trafa PC zdroj? Alebo si zohnať nejake veľke trafo z veľkym vystupnym prudom a usmerniť ho?



zdrojvn.JPG
 Komentář:
Tento obvod použivam

Stáhnout
 Soubor:  zdrojvn.JPG
 Velikost:  19.72 kB
 Staženo:  158 krát


coil.JPG
 Komentář:
A tuto som použival ale nepačila sa mi

Stáhnout
 Soubor:  coil.JPG
 Velikost:  23.38 kB
 Staženo:  147 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: ne březen 04 2007, 16:22    Předmět: Citovat

Mne sa nepáči ani to druhe zapojenie. Meral si aj osciloskopom nejaké priebehy? Ako vieš že sa ti nepresycuje jadro, keď začneš krútiť tými poťakmi? Ja si nemyslím že Ti zdroj nestačí, ale že to nemáš správne nastavené.
Na tvojom mieste, a s tvojimi skúsenosťami by som to z batériou z auta vôbec neskúšal !!! Môžeš naozaj zažiť ohňostroj. Už som také raz zažil pri napájaní výkonového modulu z 5 v sérii zapojených akumulátorov z auta a keď odišiel nejaký výkonový tranzistor a neprajem to zažiť nikomu.
A ešte k tým závitom na primári, teraz som si všimol, že si ich robil sám. Prevod napätia samozrejme závisí od počtu závitov, ale od počtu závitov závisí aj indukčnosť a od tej zase potrebná frekvencia resp. šírka budiacích impulzov, takže to nemôžeš len tak strieľať od buka do buka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.32 sekund