Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nepřehřátí solar systemu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7993
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne květen 11 2014, 10:48    Předmět: Citovat

Může mi někdo vysvětlit důvod proč někdo vymýšlí zákony k tomu aby mohl někdo strkat rypák do toho, když si na soukromým pozemku panelem ohřeju vodu pro vlastní spotřebu? Nepřipadá vám to už trochu divný? co jsme to za lidi? Podle mě je každýmu hovno po tom, co já si na svým dvoře vyrobím a TAK TO TAKY BUDE!! Sorry za emoce, nedá se jinak.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: ne květen 11 2014, 11:04    Předmět: Citovat

Protože za ni neplatíš...
To je stejný jako s daněma. Jak se je podaří jednou zavést (viz historie daně z příjmů zaměstnaných osob), potom už se s ní může lépe "pracovat", a lidi to musejí zaplatit, a tak musejí víc pracovat, a nemají čas myslet na to, jak kontrolovat "vládce". A taky každý, kdo má nějakou moc (malý král, já říkám králíček), chce být větším králíčkem a mít větší moc, a tak pořád dokola. A králíčků je čím dál víc, tak zkoušejí každou možnost.
Prochází jim to mj. i proto, že nám (míněno obecně) je to jedno.
Ale to by bylo na jinou, delší a marnou diskuzi.
Co jsem si procházel ohledně povolení k výrobě energií, není to podle mě tak, že musíš mít povolení atd.(nepočítám stavební či podobná, kvůli zásahům hasičů aj.), mě z textu vyplývá, že se jedná pouze o výrobu energie, kterou dál prodáváš nebo poskytuješ. Pokud ji sám spotřebuješ, nikomu po tom nic není. (Samozřejmě nemůžu si nafázovat svoji sol.el. na síť, i když ji do sítě nedodávám, ale to je jasné.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2696

PříspěvekZaslal: ne květen 11 2014, 20:34    Předmět: Citovat

jiriS napsal(a):
...
Vlastními prostředky jsem si vyrobil solární kolektor Cu trubky, napájené na plech, černý lak, kryté obyč. sklem. Plocha cca 3,2x1,3 m. ...


Jo, taky jsem si chtěl panely dělat. Mám dost trubek Cu16x1, hromadu plastových profilů na okna, abych z nich svařil rám, k tomu izolační dvojskla (to jsem myslel že dám před kolektor, ale to by asi nebylo ono, tak bych to třeba dal za kolektor, aby to drželo tvar). Myslel jsem, že jen seženu měděné pásky, vyválcuji v nich žlábek, zapájím trubičku, fitinky a bude hotovo. A pak je možné koupit selektivní černou barvu na měď a asi i přední sklo by bylo dobré mít to správné (borosilikátové?). Ale jde o to, zdali se do domácí výroby pouštět nebo ne, mně se třeba hodně líbí heat-pipe kolektory a ty doma vyrobit nelze. Byl jsem se podívat i ve výrobně kolektorů v Heřmanově Městci, vyrábějí tam ploché kolektory a používají tenkou měděnou fólii s nanesenou černou selektivní vrstvou a bodují k tomu zezadu asi 8mm trubičku.
Co se týče zákonů, viděl bych za tím nějaké lobby, nějakého toho lobbistu Dalíka apod. Těch 200 trdel ve sněmovně pak schválí něco, co ani nečetli a paskvil je na světě. Podle mě to platí obecně pro zařízení, využívající energie z obnovitelných zdrojů, ať se pak s energií dělá co chce (ať ji spálím doma nebo prodám).
Co se týče stagnace, napadlo mě taky nějaké zacloňování, u trubicových kolektorů bych to viděl na hliníkovou trubku okolo každé skleněné trubky. Ta hliníková trubka by měla oválný výřez a v případě hrozícího přehřátí by se výřez stočil za trubku. Nepočítal jsem zatím náklady, je to jen první nápad.
PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2696

PříspěvekZaslal: ne květen 11 2014, 20:35    Předmět: Citovat

jiriS napsal(a):
...
Vlastními prostředky jsem si vyrobil solární kolektor Cu trubky, napájené na plech, černý lak, kryté obyč. sklem. Plocha cca 3,2x1,3 m. ...


Jo, taky jsem si chtěl panely dělat. Mám dost trubek Cu16x1, hromadu plastových profilů na okna, abych z nich svařil rám, k tomu izolační dvojskla (to jsem myslel že dám před kolektor, ale to by asi nebylo ono, tak bych to třeba dal za kolektor, aby to drželo tvar). Myslel jsem, že jen seženu měděné pásky, vyválcuji v nich žlábek, zapájím trubičku, fitinky a bude hotovo. A pak je možné koupit selektivní černou barvu na měď a asi i přední sklo by bylo dobré mít to správné (borosilikátové?). Ale jde o to, zdali se do domácí výroby pouštět nebo ne, mně se třeba hodně líbí heat-pipe kolektory a ty doma vyrobit nelze. Byl jsem se podívat i ve výrobně kolektorů v Heřmanově Městci, vyrábějí tam ploché kolektory a používají tenkou měděnou fólii s nanesenou černou selektivní vrstvou a bodují k tomu zezadu asi 8mm trubičku.
Co se týče zákonů, viděl bych za tím nějaké lobby, nějakého toho lobbistu Dalíka apod. Těch 200 trdel ve sněmovně pak schválí něco, co ani nečetli a paskvil je na světě. Podle mě to platí obecně pro zařízení, využívající energie z obnovitelných zdrojů, ať se pak s energií dělá co chce (ať ji spálím doma nebo prodám).
Ohledně stagnace mě napadlo taky nějaké zacloňování, u trubicových kolektorů bych to viděl na hliníkovou trubku okolo každé skleněné trubky. Ta hliníková trubka by měla oválný výřez a v případě hrozícího přehřátí by se výřez stočil za trubku. Nepočítal jsem zatím náklady, je to jen první nápad.
PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: ne květen 11 2014, 21:11    Předmět: Citovat

Abych řekl pravdu, už bych se do výroby znovu nepustil. Jedan to vyšlo dost draho, jednak příšerná práce, jednak nemožnost dosáhnout profi výsledků. Pustil jsem se do toho sám jen proto, že jsem byl dost bez peněz (2/3 materiálu jsem měl ale ještě levně, zbytek jsem dokupval po zdražení), taky jsem si chtěl dokázat, že to dokážu.
Už si nepamatuji, co by mělo být za sklo jako ideální (možná to je to borosilikátové), jen vím, že při maximální propustnosti zároveň zevnitř odráží teplo zpět. Výška skla na plechem max 2,5cm (omezení proudění vzduchu), barva na Cu je taky vyvinutá speciální a nestříká se, ale nanáší jako prášek a potom vypaluje (nevybavím si název technologie), to lze až po spájení, atd.. Výsledkem je o desítky procent vyšší účinnost.
Důležité je, aby součet průřezů paralelních větví trubek byl stejný nebo menší než přívodní sběrné. To je opravdu důležité.
Rychlost proudění v jednotlivých větvích musí být také stejná. Ve sběračích by měla být stejná nebo menší než ve větvích, proto jsem použil Cu 10x1, součtu odpovídala myslím 25x1 na sběrače.
Rovinu jsem dodržel spíš ve snu, ale to naštěstí tak nevadí. Důležitá je dilatační mezera u okrajů a volné uložení...
Bohužel, nemůžu najít fotky, asi jsem je smazal při výměně počítače.
Jen vypouštění na zimu musím dělat pomocí kompresoru.
Zkušenosti jsou to pro mne dobré, ale, jak jsem psal, už bych šel spíš do profi systému, ale jen panel a výměník.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rob_brno



Založen: Oct 12, 2012
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: po květen 12 2014, 15:01    Předmět: Citovat

Filipi:
Mám na střeše 100xHP, ušetří ročně cca 75proc na TUV a kolem 15proc za topení. V systemu musí!!!!! být expanzka - právě k vytvoření prostoru pro expandující plyny při stagnaci, mám 40L. Vše je ještě jištěno pojištovákem na 6atm.
Ohřívá se 300L "bojler" a nebo 500L aku.
System je schopen dodat až 35kWh tepla denně(max. v létě), ale i v zimě jsem měl zajímavý denní zisk 26kWh - 2.února. Bohužel v zimě moc nesvítí.

Stagnaci je dobré předcházet, při vysokých teplotách kapalina degraduje - zhoršují se hlavně antikorozivní vlastnosti.
Při ročních nákladech na TUV 5t kč, bych se na to vyprdnul.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: po květen 12 2014, 19:39    Předmět: Citovat

To vypadá dobře, jen se chci zeptat, co je 100xHP (neorientuji se), jaká je plocha. Dík. Jinak to vypadá skvěle.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7107
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út květen 13 2014, 9:27    Předmět: Citovat

Mám pocit, že chce zase někdo vytahovat pokusy v pivovaře Witbreaském...
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: út květen 13 2014, 14:05    Předmět: Citovat

HABESAN: Nerozumím, to bylo na mně?
Moje "pokusy" několik let úspěšně pracují- předčily očekávání, samozřejmě nemají na profi zařízení. Viz výše. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
rob_brno



Založen: Oct 12, 2012
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: út květen 13 2014, 14:11    Předmět: Citovat

jiriS: Je to 100 trubic heatpipe .
Plocha absorberu je 8,3m2 pod sklonem 50st, 8st na východ z jihu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7107
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: út květen 13 2014, 14:36    Předmět: Citovat

Jen mě spletlo, že by to mohlo znamenat Horse Power...
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: út květen 13 2014, 21:05    Předmět: Citovat

Dík za info, skvělé výsledky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6623
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: ne červen 29 2014, 22:15    Předmět: Citovat

Solar asi týden už funguje, nebyl v podstatě žádný slunný celý den. Teplota cca 50 °C, pokud není úplně zataženo. A to přivádí k vylepšení. Dobu ohřevu bojleru (elektricky) máme nastavenou třeba od 10 00. Potřebuji systém řízení, který v případě slunečného (teplého) dne posune dobu- teď už jen dohřevu na třeba 15 00, či déle. Je tedy třeba integrační regulátor, který "pozná", že je hezky. Nesmí tedy reagovat na krátkodobé změny. Napadá mne termistor (fotoodpor) který přes OZ bude držet napětí na kondíku po dobu integrace. Pokud stoupne nad určený limit, dohřev se posune. Nechci žádný procesor, tohle snad musí zvládnout analog. Lepší nápady?
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: po červen 30 2014, 5:33    Předmět: Citovat

Zatím jsem to neřešil, protože by systém musel poznat i že BUDE hezky, třeba za dvě tři hodiny. Takže mám přednostně sluníčko. Zvažuju možnost jednorázově sepnout el.ohřev vždy jen ručně, a po ohřevu aut.zase sluníčko atd..
Zjisti si, kdy už systém nedává teplo i za sluneč.dne a nastav si dobu el. dohřevu po této hodině.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6623
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: po červen 30 2014, 14:02    Předmět: Citovat

Poznat, že bude hezky:-))) Já vím, to je těžký. Ale mně by stačilo: dopoledne je hezky, pořád hezky, teplé vody je tedy dost, dohřívej až potom. Ručně by to bylo nejlepší, ale ženský...
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund