Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozběh 3f motoru 7,5kW pomocí tyristorové regulace
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Peksa



Založen: Feb 07, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: čt květen 22 2014, 22:56    Předmět: Citovat

Zdravím, tenhle problém jsem řešil nedávno při výměně hlavního jističe s char. D za charakteristiku B z důvodu ukončení živnosti. Soustruh R5 nešel pustit i při výměně hl. jističe 25A za 32A. Proto jsem rozpojil na svorkovnici elektromotoru soustruhu spojení do uzle (plechy jsem vyhodil) a zapojil do tohoto uzle další elektromotor o výkonu 6 kW u něhož jsem nechal spojení do hvězdy - vinutí elektromotorů jsou spojeny vlastně do serie a hřídel nově zapojeného elektromotoru zajistil proti otáčení. Soustruh pouštím tak, že vyřadím rychlost-lze volně otáčet univerzálkou- a páku spojky zapnu. Nenechám ji v neutrálu. Původním tlačítkem sepnu stykač a motor soustruhu se plynule rozeběhne. Po chvilce běhu dám páku spojky do neutrálu. Zařadím požadované otáčky a soustružím. Seriově připojený elektromotor se ani nehřeje, přestože se netočí. Výkon je sice o něco menší, ale dostatečný, že ani po rozběhu vedení k druhému elektromotoru nemusím zkratovávat. Levnější řešení bez zásahu do původní elektroinstalace soustruhu jsem nevymyslel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2700

PříspěvekZaslal: pá květen 23 2014, 6:57    Předmět: Citovat

Díky, pánové, za Vaše rady.
Zkusím tedy ten měnič, třeba bych vytáhl stop tlačítko na kabelu abych ho měl přímo na soustruhu, kdyby něco. Budu soustružit de facto poprvé.
A až bude nějaký softstartér k mání, tak ho tam dám.

Ale ještě bych měl jednu otázku - předchozí majitel nechal dost vyklepat drážky na hlavní hřídeli (velikost asi jako náhon od traktoru). Tak mi můj současný soustružník hřídel navařil a stočil tak, aby byla řemenice vystředěná, ale neopravoval drážky. Takže bych potřeboval řemenici na hřídel přilepit (vymezit vůli). Našel jsem sice Loctite 3478 na opravu drážkových hřídelí, ale cena není úplně lidová. Myslíte, že existuje nějaký jiný tmel, kterým bych mohl hřídel vůči řemenici zafixovat proti otáčení asi o 1mm? Nebo by to unesl i CHS Epoxy 1200? I z tohoto důvodu chci řešit rozběh motoru, abych trochu chránil řemenici a hřídel.

Díky za rady.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2588
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: pá květen 23 2014, 12:15    Předmět: Citovat

Do žádneho lepení se nepouštěj.Normálně to nech na těch drážkách volný.Pokud to nebudeš honit 8h denně tak to vydrží.Nebo jsestli to chceš mít IA tak měrkou změř jakou vůli maj ty drážky vůči řemenici a nastrkej tam proužky plechu odpovídající té vůli.Já bych se na to ale vypíchnul to opravovat.V žádnym případě se ti to neusmekne.
Co je to za soustruh?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2700

PříspěvekZaslal: pá květen 23 2014, 13:36    Předmět: Citovat

No já nevím, nechce se mi nechat to být, i když soustružit hodlám pouze příležitostně. Velmi příležitostně. Volal jsem do firmy Havel (www.havel-composites.com) a nějaký pán mi tam poradil nějaký jejich tmel (385), ale že prý vyjde taky na 1.000 Kč. Tak jsem se ho ptal na CHSE 1200 a říkal, že v pohodě, že ho mám ale vyztužit drcenou bavlnou pro vyšší houževnatost a nepraskavost. Tak to zkusím. Dobré je, že když to nepůjde nebo to časem popraská, tak že to sundám a mohu zkoušet znovu.
Soustruh je (asi) rumunské výroby SN400/1000 (na fotce je ten samý, ale v trochu lepším stavu a s td 1500mm). Ale za 15.000, neberte to. Víceméně za cenu šrotu. Jen byl problém dostat ho v jednom člověku přes 70ky futra do dílny. Ještě že existují ocelové trubky a hever ze Š100.

PF



SN400-1000.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  SN400-1000.jpg
 Velikost:  27.18 kB
 Staženo:  79 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sandal



Založen: May 22, 2006
Příspěvky: 2588
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

PříspěvekZaslal: pá květen 23 2014, 16:51    Předmět: Citovat

Rumuni neměli tak špatný mašiny.To si jenom myslíš že budeš soustružit jen zřídka.Já si to taky myslel a teď zamnou chodí půl okresu a sám pro sebe dělám taky furt.Někomu se nabídneš že mu něco uděláš a rozkřikne se to že máš soustruh.Pak koupíš ještě sloupovku,pásovku na kov a frézku aby si moh udělat téměř cokoliv Wink Uvidíš sám že alespoň tu pilu si koupíš protože pižlat stovku kulatinu v ruce nebo karboflexkou neni košér.
Já nedostal SV18RD taky do futer.Musel jsem vybourat zeď Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2700

PříspěvekZaslal: pá květen 23 2014, 20:04    Předmět: Citovat

Já už teď vidím, jak je pro kutila soustruh potřebný. To je furt něco. Ale pro cizí dělat nehodlám. Teď jsem dodělal sousedovi automatické zavírání ke slepicím, udělám mu ještě kontroller otáček na rotační štípačku s PICem a tím končím s prací pro jiné.
To je raději pošlu za tím mým kámošem, nejlepším soustružníkem pod Sluncem. Když on dělá na doma vyrobeném spustruhu podle USS, tak to je jako když houslový virtuos hraje na housle. Žádný pohyb není zbytečný, každý je přesně načasovaný. Prostě koncert. Tak mám aspoň učitele.
Sloupovku už mám, i když jen malou stolní V6. Jasně že bych chtěl VS32 nebo aspoň VS20 a aspoň stolní jako má soused, který VS32 koupil za 2.000. Ale zatím mi tohle stačí. Vedle v "dřevěné" půlce dílny mám hoblovku 400mm a teď jsem koupil stolní pilu. Kostra je sice dělaná doma, ale mechanizmus je z nějaké pily, takže má zanořování, což mi stačí. Možná rozchodím i naklápění, uvidíme.
Takže asi tak.

Soustružení zdar.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
medulin



Založen: Jul 10, 2009
Příspěvky: 474
Bydliště: Evropská unie

PříspěvekZaslal: ne květen 25 2014, 15:35    Předmět: Citovat

Regulovat asynchronní motor tyristory je za určitých podmínek možné. Tady to tak bert má:
http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=37&t=888#p24164
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2700

PříspěvekZaslal: po květen 26 2014, 9:49    Předmět: Citovat

medulin napsal(a):
Regulovat asynchronní motor tyristory je za určitých podmínek možné. Tady to tak bert má:
http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=37&t=888#p24164


No nějak jsem vůbec nepochopil o čem se tam baví. FV jde jaksi mimo mě. Ale regulovat otáčky pomocí SSR relé - tomu nějak nerozumím. Myslím, že SSR relé max. ohlídá nulu všech tří fází a postupně k nim, v okamžiku průchodu napětí nulou, připojí zátěž. Ale že bych tím mohl fázově řídit zátěž, tomu nevěřím.
Myslím, že SSR je de facto stykač a že si ohlídá, aby nepřipojil zátěž jindy než v nule.

PF
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18730
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po květen 26 2014, 10:27    Předmět: Citovat

Já zase žiji v tom , že jsou oboupohlavní . Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: po květen 26 2014, 11:34    Předmět: Citovat

Jsou i SSR ovládaný poťákem a v těch fázový řízení je.Jednofázy existujou určitě,u trojfázů nevim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2700

PříspěvekZaslal: po květen 26 2014, 12:39    Předmět: Citovat

A nějak tak jako na přiloženém obrázku by to nešlo? Samozřejmě bych tomu musel předřadit filtr a nějaký bezpečnostní okruh aspoň se samopřídrží.
Všechny PICy by měly společný start. Každý PIC by si pak hlídal průchod té své fáze nulou a postupně by za 9,9 ms (tl. těsně před koncem půlvlny) sepnul výstupní triak. Při detekování průchodu té své fáze nulou by ho odpojil a trošku by ubral z 9,9 ms, dejme tomu na 9,8ms. Tím by postupně zvyšoval výkon, dodaný do zátěže.
Ostatní procesory by fungovaly stejně, jen každý na jiné fázi.
Když by PICy dopočítaly k 0,1ms, tak by jeden z nich sepnul další výstup, který by spojil výstupní sporky R-U, S-V a T-W a tím by zátěž připojil "natvrdo".

Co vy na to? Je to velká blbost? Kdybych použil třeba BTA41-800, který má proud až 40A a pořádně ho chladil, tak by to třeba vydržel. Oproti řízení antiparalelní dvojice tyristorů tady odpadá nutnost vyhodnocení té správné půlvlny.

Petr Filipi



Softstartér.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Softstartér.jpg
 Velikost:  47.96 kB
 Staženo:  56 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: po květen 26 2014, 21:08    Předmět: Citovat

Něco takovýho se vyrábí a je to docela drahý.Ty triaky musej bejt "echt poctivý" aspoň na 35A a nejlíp 1000-1200V (takový ty válečky s fastonama za 150-200 z AME),je to indukční zátěž a navíc se to může někdy někomu zahryznout nebo nemusí naskočit stykač,tepelka chvíli trvá,než vypne a soustruh bejvá jištěnej POMALYM 16-25-32A jističem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18146
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út květen 27 2014, 2:29    Předmět: Citovat

BTA41/600 v izolovaný TOP3 jsem používal na řízení kalící pece 3x 7KW (cca 30A) spínání přes SSR 26MD02. Byly na o půlku předimenzovaným chladiči a stejně se vyhřejvaly a občas podivně odcházely, přestaly "za tepla" rozpínat, nebo jely jen půlvlnou. Nikdy se neprorazily ani nepřerušily. Možná blbá série, ale BTA26/600 se chovaly na 4KW podobně. Dodala přímo ERA.
Těch 41A na 230V bych jim nevěřil ani náhodou. Jsou jen na 600 a 800V a to máš na motor málo.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt červen 12 2014, 17:50    Předmět: Citovat

Jak ti bylo naznačeno použij třeba 100W odpory a chlaď je olejem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2700

PříspěvekZaslal: pá červen 13 2014, 20:44    Předmět: Citovat

Tak jsem naformátoval mnoho let nepoužívaný měnič 7,5kW, rozběhl se v pohodě (je to možná ještě Made in Japan). Rozvodnou skříň na zeď už skoro mám, teď ještě kreslím zapojení kompresoru. Spuštění nebude až tak snadné jako se softstartérem, ale aspoň mi to nepustí děti.
Takže se vydám touto cestou - cestou měniče.

Petr Filpi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund