Zaslal: čt červen 19 2014, 14:35 Předmět: Hlídač napětí 230V~
Ahoj,
potřeboval bych poradit. Vůbec nevím jak na to.
Mám takový problém - poklesy napětí v síti nebo uplné výpadky.
Potřebuji tyto poklesy a výpadky sledovat a převádět na 0-10V= a s tímto signálem již mohu dále pracovat,to už problém není.
Moje představa je taková, že např. 10V na výstupu bude odpovídat 300V~ na vstupu a např. 150V~ se bude rovnat 5V na výstupu...
Neměl by jste někdo nápad, jak tohle zbastlit a jak by mohlo vypadat schéma???? Nebo neexistuje již nějakové takové zařízení?
Já zatím nemám ani představu na jakém principu by se tohle dalo sestavit.
Snad jediné co mě momentálně napadá, je, použít normálně transformátor, třeba 230V/8V, ale nevím jestli by to chodilo dostatečně rychle a už vůbec nevím jak stabilizovat takový signáol aby odpovídal reálnému vstupnímu napětí na primáru.
Založen: Mar 28, 2012 Příspěvky: 7958 Bydliště: Brno
Zaslal: čt červen 19 2014, 14:41 Předmět:
Trafo by mělo jít. Rychlost změny je závislá na kapacitě kondenzátoru za usměrňovačem- pokud to trafo použiješ jen na měření, může být kapacita minimální (odhadem 1µF)- vstupní odpor toho něčeho, co nepopisuješ a co ti bude vyhodnocovat změnu napětí bude asi hodně vysoký.
Stabilizovat to nesmíš vůbec, protože stabilizátor (ať ve formě zenerky, tranistoru nebo IO) ti vyrovná všechny změny, které chceš změřit. _________________ Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Děkuji,
tak já to tak vyzkouším s trafem a uvidíme. Ano za trafem mám analogovou kartu s velkým vstupním odporem (používám jako voltmetr do 10V s přesností na mV, zvládne i uV,ale to já nepotřebuji) a pak přes eth. si to posílám do kompu se záložním zrojem a tam už není problém signál nonstop sledovat a logovat změny.
Nevim co mas za kartu, ale pokud nastavis vzorkovani treba 10kHz muzes posilat primo nevyfiltrovany prubeh signalu z trafa (jen po usmerneni).
Reakce na zmeny tak bude nejrychlejsi mozna.
Možná ten horní odpor děliče udělat ze dvou odporů, kdyby došlo k poruše jen jednoho mohlo by sítové napětí vlítnout do slaboproudé části. Zohlednit taky ztrátový výkon a dát radši odpory s větší wattáží , aby se moc nezahřívaly. Zvážit rovněž ošetření vstupu AD nějakým transilem jako ochranu před sítovým napětím.
Založen: Jul 10, 2009 Příspěvky: 474 Bydliště: Evropská unie
Zaslal: pá červen 20 2014, 7:15 Předmět:
V tomto zapojení části měniče:
[url]forum.mypower.cz/download/file.php?id=2850[/url]
je snímaní napětí 230V. Měří to jak AC tak DC. Stačí na to dva operační zesilovače U13C a U13D. Ten U13C je zapojen jako operační usměrňovač a výstup z něj jde do mikročipu na AD převodník. Nešlo by to použít?
Založen: Jun 14, 2003 Příspěvky: 2817 Bydliště: Blížejov
Zaslal: pá červen 20 2014, 8:50 Předmět:
Nápadů tu padlo několik, tak bych rád naznačil co ano a co raději ne!
Nesmíme zapomenout na rozdíl mezi N, PE a PEN!
Pokud budu měřit napětí mezi L a N a přivedu to přes nějaký dělič na kartu, která je spojena přes "kostru PC" na PE, resp. PEN, může se mi tam dostat nějaká nepřesnost vlivem nějakého úbytku napětí na N nebo PEN. A v extrémním případě by to mohlo poškodit něco na vstupu do PC...
Já jsem pro trafo, pro galvanické oddělení. Další zpracování už by mělo být bez problémů.
Pokud je k dispozici dostatečně rychlé vzorkování, žádné usměrňování,... "Najít" maximum a porovnávat jak se mění.
A pozor na jedno - pokud budu mít v síti 230V, rozvod má nějaký odpor, trafo není ideálně tvrdé, jsou tam zařazeny jističe, jsou tam spoje s "nenulovými" odpory,... Vyjadřuje se to jako vnitřní impedance sítě. Pro zásuvku na konci rozvodu je běžná hodnota 0,5 Ohmu až 1 Ohm. Když budeme počítat "jen" 0,5 Ohmu, tak při zatížení 16A spadne efektivní hodnota o 8V, pokud budeme měřit a porovnávat "špičky", tak nám klesnou téměř o 12V.
A to není závada, to je "vlastnost". A když se zatíží více okruhů na stejném přívodu, může to být ještě výraznější.
Děkuji pánové za zajímavé myšlenky.
Mě se zatím taky líbí nejvíce varianta s trafem. Minimálně pro první test a je to i nejjednodušší a zároveň bezpečné.
Do obyčejného děliče se mi moc nechce, to mi příjde docela rizikové a možná časem bych zkusil sestavit to měření z měniče, aspoň jako pokus.Ale nikdy nemám dobrý pocit,když připojuji 230V přímo na nějakou elektorniku
Protože je 12V , tak bych za něj dal ještě dělič, klidně 1:2 a výsledné napětí už si zpracuju v kompu pomocí koeficientu převodníkové hodnoty.
Jinak děkuji za informaci o impedanci sítě, tohle jsem nevěděl.... Jestli tomu dobře rozumím, pak čím je delší přívod,nebo tenčí přívodní kabel - tedy větší odpor, tím mohou být poklesy při zatížení větší?
Mimochodem,neexistuje nějaký fígl, jak tu impedanci zjistit? Nejspíše na to bude nějaký hrozně drahý přístroj pro revizáky,co ... Ale teoreticky, když budu mít hotové to měření a pak síť zatížím známým proudem a napětí mi poklesne již o známou hodnotu, nejsem z toho schopen vypočítat vnitřní impedanci sítě jestliže budu měřit přímo u spotřebiče???
Založen: Jan 12, 2009 Příspěvky: 7148 Bydliště: Plzeňsko
Zaslal: pá červen 20 2014, 10:26 Předmět:
Ano, v podstatě je to tak, jak píšeš. Jako příklad malé zátěže bych dal 100W žárovku a jako příklad velké zátěže třeba rychlovarnou konvici. Sice se její odpor mění, jak se zahřívá topné těleso, ale je snadno dostupná.
Provést z naměřených hodnot výpočet už snad zvládneš.
Celkově je tohle vlákno hezký (a také vzácný) příklad toho, že i nováček může mít jasno v tom co chce a jak to nejlépe udělat. _________________ Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5097 Bydliště: Brno
Zaslal: pá červen 20 2014, 14:39 Předmět:
danhill napsal(a):
... Mimochodem,neexistuje nějaký fígl, jak tu impedanci zjistit? . ... Ale teoreticky, když budu mít hotové to měření a pak síť zatížím známým proudem a napětí mi poklesne již o známou hodnotu, nejsem z toho schopen vypočítat vnitřní impedanci sítě jestliže budu měřit přímo u spotřebiče???
Prakticky to budeš mít o něco těžší, porotože napětí dost kolísá vlivem ostatních odběrů na celé přípojce(ostatní byty, domy).
Ale pokud bytovou přípojku zatížíš 16A, tak je ten skok(úbytek) okamžitě patrný. Statisticky je pak z více měření možné odstranit vnější vlivy kolísání sítě. Nejlíp je to provádět asi v půl čtvrté ráno
Jinak připomínám, že z trafa leze střídavé napětí (lezlo by i z děliče) a to ten převodník v jednočipu nezpracuje, takže nějaká forma usměrnění nebo alespoň odříznutí záporné půlvlny bude potřebná.
Založen: Dec 02, 2011 Příspěvky: 2676 Bydliště: Jaroměř
Zaslal: pá červen 20 2014, 14:40 Předmět:
Jestli se to zpracovává v PC nebo nějakym drahym převodníkem,tak určitě trafo.Kdyby se s tim srážecim odporem něco stalo,tak bude ta elektronika k vyhození.PC má obvykle nulovej bod napájení(černý dráty v MOLEXech,SATA a ATX) spojenej s PE v místě zdroje (krytem) a desky (distančákama do bedny - 1-2 jsou mosazný) a při nějakym průseru může bejt v síti až 6kV(bez ochran,s nima 2.5kV,za poslednim varistorem třeba 470V) místo 230V.
Zkusil bych transformovat síť např. na 24 V a usměrnit.
Potom zenerkou v serii upravit rozsah napětí.
Např. zenerka 15 V posune rozsah z 15-35V na 0-20V.
Následujícím děličem 2:1 docílíme 0-10V.
Tak po celodenním bastlení jsem rozchodil první prototyp.
Je to udělané ze součástek "co dům dal" takže se omlouvám, že to není asi úplně nejkrásnější a má to pár drobných nedostatků, ale funkční to je. Až objednám součástky vyloženě pro to, bude to vypadat lépe
Hlavně odpory pro diody, ty se hřejou jak blázen. A taky musím ještě vyřešit nějaký horní kryt a jiné pouzdra pro pojistky. Takhle je to životu nebezpečné
Nakonec jsem se rozhodl to rovnou udělat pro měření tří fází, což pak bude vyžadovat i lepší provedení tišťáku,protože teď to mám jen na vyloženě takovém tom univerzálním spoji.
Rychlost čtení údajů je omezena Windows. Kde se nedostanu pod 20ms. Ale to mi bohatě stačí.
Na monitoru už to mám,díky vyřazené jednotce pro řízení průmyslových provozů. Má analogové a digitální vstupní a výstupní desky ... no je to dobrá věc, jak dostat mnoho věcí do kompu,navíc přes ethernet. jde tím dobře řídit celá domácnost
Zbývá ještě napsat prográmek pro sledování napětí v síti a hodit to do grafu. Na tom už pracuje kamarád.
Založen: Feb 18, 2008 Příspěvky: 5097 Bydliště: Brno
Zaslal: pá červen 20 2014, 19:32 Předmět:
Máš to hezký.
Dnešní vysokosvítivé diody potřebují k uspokojivému svitu klidně 2mA, modré třeba jen 0,5mA a je světla až až. Takže odpory můžeš zvětšit na trojnásobnou hodnotu a nebudou se tolik hřát. Nebo tam dej rozměrově větší odpory, co mají větší plochu(ale to je jen ukázka, jak to taky řešit).
Asi by bylo lepší dát ledky na sekundár. Stejně tam máš vyhlazovací elyt, takže o nějaké zkreslení průběhu nejde. Kromě úspory tepla to můžeš pojmout jako signalizaci existence fázového napětí a zároveň jako signalizaci funkčnosti trafa .
Trimry se většinou dávají do série s pevným odporem(odpory), aby byla vyšší stabilita a jemnější nastavování hodnoty.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.