Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spínaný zdroj 15V/5A k NTB, úprava na nabíječku PB aku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: so prosinec 15 2012, 20:45    Předmět: Citovat

Ta "dvoj"dioda vypadá podle umístění spíš na zenerku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tazz



Založen: Dec 13, 2012
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: ne prosinec 16 2012, 12:48    Předmět: Citovat

Pvvs díky za radu jak hledat smd. Tak ta "dvojdioda" je PZM18NB3 - Voltage regulator diode. Překreslím to ve schematu.
Vypájel jsem R10 a místo něj dal 5K potenciometr. Napětí se dalo regulovat od 3V do 16,5V. Problém je, že napětí je dost nestabilní. Při nastavení hodnoty skáče +- 0,3V. Od 3V do 12V ve zdroji "cvaká". Cca 2x za sekundu. Nad 12V se frekvence zvýší na mírné bzučení. Vyměnil jsem potenciometr za rezistory cca 300 Ohm, napětí se ustálilo na 13,62V, ale bzučení zůstalo. Pokud k němu přidám paralelně rezistor 680 Ohm, mám na výstupu 14,4V. Asi tam dám jen přepínač 13,6 a 14,4. Ještě prověřím omezení proudu úpravou R4.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: ne prosinec 16 2012, 17:45    Předmět: Citovat

Ak by si to zatazil nejakou minimalno hodnotou prudu malo by to chodit, zasa nemozes chciet vyuzivatt krajne medze regulaciee.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: ne prosinec 16 2012, 18:59    Předmět: Citovat

Jde o to, co máš na primáru, jestli je tam nějaký obvod napájený z pomocného vinutí, tak se při malém napětí nejspíš restartuje. Chtělo by to kouknout se na výstup osciloskopem, jestli to cvrkání nejsou výpadky v důsledku restartu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tazz



Založen: Dec 13, 2012
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: po prosinec 17 2012, 19:31    Předmět: Citovat

Upravil jsem na schematu tu dvojdiodu. Andrea měla pravdu. Jde o zenerku.
To kmitání při připojení potenciometru může být i starým ruským potenciometrem.
Právě jsem si říkal, že to nebudu hnát do krajností. Zdroj byl navrhnut na 15V, tak nemá smysl snažit se z něj udělat regulovatelný zdroj v plném rozsahu co dovoluje. Ani by to nebylo pro nabíjení příliš praktické. Zřejmě zůstanu u přepínače dvou napětí a přepínače několika hodnot pro omezení proudu. Jen musím vymyslet jak to nacpat do už tak přeplněného pouzdra zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tazz



Založen: Dec 13, 2012
Příspěvky: 13

PříspěvekZaslal: út prosinec 18 2012, 17:11    Předmět: Citovat

Tak jsem otestoval proudovou regulaci. Výstupní napětí jsem nastavil 13,6V, k R4 150 Ohm jsem připájel 5K potenciometr. Stačil by 500 Ohm, ale nenašel jsem. Jako zátěž jsem použil auto halogenku na dálkové (spálené druhé vlákno) 12/60W. Zdroj se nerozeběhl. Tak jsem použil halogenku do podhledu MR16 12V/50W. Ta se rozsvítila. Proud cca 4A regulovat se dal asi do 2,5A, pak žárovka zhasla a jako by se odpojila. Proud byl cca 0,2A. Dělay to všechny halogenky. Asi v polovině výkonu se odpojily. Zkoušel jsem pak 20W, 10W a 5W. S regulací jsem se dostal na 0,5A. Což je použitelné. Jen u té 50W halogenky bylo ještě jedno zvláštní chování. Po připojení odebírala proud cca 0.3A +-0,1 a teprve cca po 3 sekundách se rozeběhla na 4A. Halogenky zřejmě nebudou tou pravou zátěží pro test zdroje. Nicméně mám ověřeno, že paralelním připojením rezistoru k R4 můžu regulovat proud od cca 0.5A do maxima. Teď to jen šikovně nabastlit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út prosinec 18 2012, 17:15    Předmět: Citovat

Uz nepokusaj osud aj tak ti gratulujem ze si to dotiahol az tak daleko a este to ide.... lebo cakal som kazdu chvilu dym a koniec. Hlavne to neodpal pri skladani.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
strikemobil



Založen: Mar 26, 2014
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2014, 16:49    Předmět: Citovat

Ahoj. Snad ještě někdo zareaguje, nechci hned zakládat nové téma. Pokouším se o podobnou úpravu. Mám nabíječku z ntb HP s parametry: výstup 18.5V, 6.5A, 120W. Nebylo jednoduché přečíst z obvodu popis, tak je to na přiložených fotkách dopsáno v editoru. Snad je to čitelné. Je to AS358M. Snažil jsem se přijít na to, jak snížit napětí z 18,5V na 15V. Chci jej použít k napájení ntb Toshiba Tecra s1, které je na 15V. Nechci pokoušet osud a připojit ji bez úpravy. Myslím si, že je to už mimo toleranci. Nebo ne? Stáhl jsem si Datasheet: http://www.hqew.net/datasheet/AS358M$2dE1-datasheet-pdf-download-14739.html . Ale nemůžu přijít na to, u kterého odporu změnit hodnotu, abych dosáhl 15V. Můžete mi prosím někdo poradit? Cry


img1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  img1.jpg
 Velikost:  121.65 kB
 Staženo:  66 krát


img2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  img2.jpg
 Velikost:  174.27 kB
 Staženo:  64 krát


img3.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  img3.jpg
 Velikost:  184.67 kB
 Staženo:  65 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12596

PříspěvekZaslal: pá duben 04 2014, 9:00    Předmět: Citovat

Zakroužkoval jsem ti to.
Wink
Buď snížit hodnotu R36 na 39k nebo zvýšit R37 na 820Ω.
Tady je schema:




img3_408.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  img3_408.jpg
 Velikost:  194.54 kB
 Staženo:  68 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
strikemobil



Založen: Mar 26, 2014
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: pá duben 04 2014, 16:34    Předmět: Citovat

Ahoj. Pustil jsem se do toho a konečný výsledek je úspěch Very Happy . Nejdřív jsem to zkoušel se změnou odporu R37, ale napětí vyletělo přes 25V a zdroj se vypnul. Nemá tam být změna na 8K2? Dlouho jsem s elektronikou nedělal, tak si nejsem jistý, ale je to jedno, protože druhá varianta funguje. Předpokládám, že je to komparátor snad. Nyní dává zdroj 15,3V a to je ok.
Mimochodem, odkud jsi stáhl to schema? Moc díky za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12596

PříspěvekZaslal: pá duben 04 2014, 19:35    Předmět: Citovat

strikemobil napsal(a):
...Nemá tam být změna na 8K2?...

Omlouvám se, jistě, 8k2. Napsal jsem zvýšit (6k8), pak jsem vybíral z tabulky odporových řad nejvhodnější "číslo" a zrak mi utkvěl na 820 Embarassed
Schémátko jsem našel na polském fóru Elektroda.pl tady:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2767200.html
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
strikemobil



Založen: Mar 26, 2014
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2014, 19:03    Předmět: Citovat

Je to super, když se mám kam obrátit o radu a on mi někdo (konkrétně masar) pomůže. V dnešní době... Tak ti ještě jednou díky. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
markyz



Založen: Jun 27, 2014
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: pá červen 27 2014, 9:50    Předmět: Citovat

Ahoj všem, po 30-ti letech jsem se pustil do "bastlení", resp. do úpravy výstupního napětí u zdroje pro NB. Potřebuji změnu z 18,5 V na 12 V pro LED pásky. Bohužel mé znalosti ze spš už nestačí a taky paměť není co bývala. Najde se tu nějaká ochotná duše a poradí. Jedná se o zdroj HP PPP012L (PA-1900-05C1). Podařilo se mi sehnat schema. Snad je to ono. Předem děkuji.


Zdroj NB_PPP012L_PA-1900-05C1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zdroj NB_PPP012L_PA-1900-05C1.jpg
 Velikost:  154.26 kB
 Staženo:  244 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12596

PříspěvekZaslal: pá červen 27 2014, 10:56    Předmět: Citovat

Např. změnou rezistoru 75kΩ(v invert. vstupu D3) na cca 41kΩ. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
markyz



Založen: Jun 27, 2014
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: pá červen 27 2014, 13:10    Předmět: Citovat

Mockrát děkuji, ani jsem nepočítal s tak rychlou reakcí. Na desce jsem sice odpor 75k nenašel (asi nějaká modifikace), ale směr byl dobrý. Nahradil jsem odpor 28,7k trimrem a podařilo se nastavit požadované napětí. Teď už jen nahradit odpovídajícím odporem a je hotovo. Večer budu doma pochválen před nastoupenou jednotkou Very Happy
Jen to výstupní napětí je nějaké kolísavé v řádu desetin voltu.
Teda obdivuju všechny bastlíře, kteří mají trpělivost se zaobírat s SMD součástkami. Na okamžik jsem se podíval jinam a odpor byl v pr...
Ještě, že mám historické zásoby čtvrtwattů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund