Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Desulfatácia PB Akku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 37, 38, 39 ... 45, 46, 47  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Karel99



Založen: Apr 15, 2009
Příspěvky: 52

PříspěvekZaslal: po únor 17 2014, 18:36    Předmět: Citovat

Ono dnes něco opravovat při hodinový sazbě od 500/hod plus materiál je někdy moc drahý. A hrabat se v tom 2hod a pak zjistit že to nejde kdo to zaplatí. Proto se zákazník ptá jestli novej nevyjde laciněji než bůhvíjak opravenej. Hrabat se v tom můžu doma na svým kde mě čas netlačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pawka



Založen: Oct 02, 2010
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: čt únor 20 2014, 18:39    Předmět: Citovat

hodi se na ten desulfator, strana3 , trafo 13v 0,7A? Vybijeci proud uz by byl mizivy co? Efekt na moc dlouhy loket. Baterie 60Ah.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: pá únor 21 2014, 23:00    Předmět: Citovat

Nepleteš dohromady ten Ekkarův desulfátor s nějakou tou "konrádovinou"? Co vybíjecí proud, ale takovym trafem tu baterku ani nenabiješ a jestli se nepletu, tak sulfáty se spíš rozpustěj vyšším napětím (teď je otázka, jestli i v "hustějším" elektrolytu nebo se to spíš se zvyšující hustotou zpomaluje ... ), já mam snad ještě slabší fíčko, ale s napětím naprázdno 17,9VAC (z UPSky, mrkni např. na str. 35) a řekl bych, že je to tak akorát - je to (asi i díky tý žárovce) tak měkký, že aktuální hodnota DC napětí (tendence vzrůstu při nabíjení, ideálně v kombinaci s "byoko změřenou" teplotou fíčka a svítivostí žárovky Wink ) je víc vypovídající než u ostatních nabíječek, se kterejma mam zkušenosti, i když na "probrání" nějaký hluboce vybitý baterky to chce nejdřív něco "tvrdšího" ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4083
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so duben 05 2014, 15:06    Předmět: Citovat

VYtáhl jsem z auta tři roky starou 40Ah autobaterii s tím, že ji dobiju. Byla nabitá, tak jsem ji nechal na nabíječce jen chvíli a přestože od té doby uplynul skoro den, odpojená baterie stále slabě plynuje. Napětí je 12,69 V. Je to normální, resp. kde může být chyba? Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Bastlfanda



Založen: Jul 11, 2012
Příspěvky: 301
Bydliště: za Prahó

PříspěvekZaslal: so duben 05 2014, 19:23    Předmět: Citovat

Zvláštní úkaz (že držela napětí a bez nabíječky plynuje), ale může to bejt třeba kalem u dna. Plynujou všechny články nebo jen některý? Zkusil bych porovnat hustotu elektrolytu, sledovat samovybíjení a event. s ní opatrně trochu zatřást, jestli to nepřestane ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4083
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2014, 8:25    Předmět: Citovat

Ještě dodám, že jsem ji po nabíjení měřil hustoměrem. Nejspíš byl v hustoměru nějaký bordel, i když jsem ho předtím vypláchl Razz . Hustota byla OK.

Plynujou čtyři články. Napětí od minulého příspěvku kleslo na 12,66 V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Roman-W



Založen: May 29, 2013
Příspěvky: 47

PříspěvekZaslal: ne září 07 2014, 16:22    Předmět: Citovat


Uprava pro akumulátory s menší kapacitou ? třeba 12V 4Ah

Jinak tu mám "gelák" 6V 20Ah a byl dlouho skladován....(nebyl uplně vybitej) občas tam něco dodám a snažím se udržet napětí s vidinou že ho někdy uzdravím jen nevím jak
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32236
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne září 07 2014, 21:56    Předmět: Citovat

Sežeň si "kontrolkový trafo" typ TAH-2, má sekundární napětí 24V při proudu 83mA (2VA), diody nahraď dvojicí diod 1N400x přo zachování polarity (každou diodou poteče proud jen při jedný půlvlně sekundárního napětí), do série s tou horní dej zenerovu diodu na napětí 12-13V a výkon 3W tak, aby byla pólovaná v "závěrným" směru, žárovku nahraď LED diodou libovolný barvy, do série jí dej odpor 1kΩ a můžeš přidat klidně i jednu zenerku na 12-13V, ta ale bude klidně stačit jen 0,5Wattová. Ta LEDka se musí zapojit ve stejný polaritě, aby přes ni tekl proud VYBÍJEJÍCÍ akumulátor (přes na plánku nakreslenou žárovku a diodu KY132).

A kdybys nesehnal TAH-2, tak kup v nějaký í-šopě malý zalitý tráfko se sekundárním napětím 2x7V (obě vinutí se spojí do série) nebo 1x14V a výkonem 2 až 3,5VA, zapoj ho přesně podle plánku s dvojicí opačně pólovanejch diod 1N400x, místo žárovky dej jen tu LEDku s odporem 1kΩ a na zenerky zapomeň...

A na 6V 20Ah "gelák" použij to první zapojení, jen místo trafa14V/2A dej trafo 7,5V/1A a žárovku 12V 2W.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18094
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 09 2014, 13:01    Předmět: Citovat

to EKKAR: Potřebuju zkusit desulfatovat motocyklovou Yuasu YB16L-B. Je to 12V/16Ah. Ubastlil jsem to zapojení trafo, žárovka 2 diody cos sem dával na začátku vlákna. Trafo, dvoucívková modrá žebrovaná placka do plošáku, výrobce Schaffer je deklarovaný 2x 12V/1,25 A, naprázdno dává měřeno digitálem 14,2AC. Použil jsem jen jedno sekundární vinutí, kdyby bylo potřeba víc proudu, jde druhý přidat paralelně.
Baterka má hustotu od plusu 1.14B, 1.2B, 1.18B, 1.21B, 1.21B, 1.13B. Klasika, ty krajní mají větší venkovní plochu a bez zatížení se víc odpařují. Krajní s menší hustotou jsem dolil, měly minimální hladinu. Baterka při klasickým nabíjení stále plynuje, hustota doleze maximálně na 50%, napětí ale drží i několik měsíců, ale už je měkká. Napětí naprázdno měla teď 13.28V Pokud ji začnu desulfatovat, žárovka se rozsvítí. Pokud připojím trafo do sítě, jas žárovky se zvýší a když na ni kouknu periferním viděním, tak "mrká". V tom okamžiku je na trafu 13.35AC a na baterce 13.36 DC a když na ní kouknu oscilem AC vstupem, tak vidím 0,1V vršek sinusovky širokej cca 4ms a pauzu asi 16ms. Těch 16 ms je namodulovanejch na 13.36DC baterky. Na žárovce je vidět v podstatě ta zbývající část sínusovky co není na baterce.
Trochu váhám, jestli to cos doporučil pro 40-50Ah bude platit i pro 16Ah. Nemělo by se to nějak proudově omezit?
Domnívám se, že to podle měření maká ale můžeš mi to potvrdit? Ta Yuasa je dražší než auťáková 65Ah, asi že se jich dělá podstatně míň. Nerad bych ji poslal do kopru, zatím je ještě použitelná ale nikdo neví jak dlouho.
Díky
Jirka
Edit: Asi po hodině jsem si všiml, že začíná lehce bublat, napětí baterky stouplo při regeneraci na 13.55V. Do baterky teče podle Avomet 2 0,7A AC a 0,4A DC, což jsou zjevný nesmysly z danýho průběhu a vlastností deprézu. Smile
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32236
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út září 09 2014, 13:33    Předmět: Citovat

Pro tu 16Ah je to trochu moc, to máš recht. Ten proud v nabíjecím směru bych dal nejvejš asi tak na 200mA a zpětnej = vybíjecí na cca pětinu nabíjecího = cca 40mA. Měřit měřákem TRMS, jinak je to věštírna.

Při desulfataci nejde ani tak o velikost proudu, respektive o velikost hodinově odevzdanýho náboje, jako o tu dobu trvání. V takovejch případech tejden připojení žádná doba... To cos naměřil oscilem (4ms impuls proudu v nabíjecím směru, 16ms mezera s určitou částí doby, kdy se baterie navíc ještě vybíjí = depolarizujou se desky) je naprosto v pořádku, odpovídá to probíhajícímu procesu, kdy do baterie opravdu teče proud jen v době, kdy napětí na sekundáru překročí aktuální napětí na baterii plus úbytek na diodě.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18094
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 09 2014, 16:46    Předmět: Citovat

Tak jsem přišel po 6 hodinách kouknout a žárovka 12V/5W černá jak bota, prdla. Ten pulzní proud a mírný přepětí ji evidentně zabilo. Tak jsem vyhrabal drážní 48V/10W, jen slabě žhne. Oscilem je to stejný jako dřív. Do série s trafem jsem dal Avomet, přepínáním proudu na nižší rozsahy se dá odporem bočníku nastavit nižší nabíjecí proud. Baterka se za těch 6 hodin dost vyrovnala hustotou, nejslabší články mají 1.22B, nejlepší 1.26B. TRMS klešťák ani jinej nemám, ani netuším, kde ho splašit. Spíš by mě zajímalo, jestli by tu nějakej vědec neuměl dát návod, jestli by to nešlo spočítat z plochy co naměřím na oscilu. Tohle je na mě už moc složitá matyka...
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roman-W



Založen: May 29, 2013
Příspěvky: 47

PříspěvekZaslal: út září 09 2014, 18:10    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Sežeň si "kontrolkový trafo" typ TAH-2, má sekundární napětí 24V při proudu 83mA (2VA), diody nahraď dvojicí diod 1N400x přo zachování polarity (každou diodou poteče proud jen při jedný půlvlně sekundárního napětí), do série s tou horní dej zenerovu diodu na napětí 12-13V a výkon 3W tak, aby byla pólovaná v "závěrným" směru, žárovku nahraď LED diodou libovolný barvy, do série jí dej odpor 1kΩ a můžeš přidat klidně i jednu zenerku na 12-13V, ta ale bude klidně stačit jen 0,5Wattová. Ta LEDka se musí zapojit ve stejný polaritě, aby přes ni tekl proud VYBÍJEJÍCÍ akumulátor (přes na plánku nakreslenou žárovku a diodu KY132).

A kdybys nesehnal TAH-2, tak kup v nějaký í-šopě malý zalitý tráfko se sekundárním napětím 2x7V (obě vinutí se spojí do série) nebo 1x14V a výkonem 2 až 3,5VA, zapoj ho přesně podle plánku s dvojicí opačně pólovanejch diod 1N400x, místo žárovky dej jen tu LEDku s odporem 1kΩ a na zenerky zapomeň...

A na 6V 20Ah "gelák" použij to první zapojení, jen místo trafa14V/2A dej trafo 7,5V/1A a žárovku 12V 2W.


prosimtě mužeš to nějak od ruky načrtnout Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18094
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út září 09 2014, 22:38    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):


A kdybys nesehnal TAH-2, tak kup v nějaký í-šopě malý zalitý tráfko se sekundárním napětím 2x7V (obě vinutí se spojí do série) nebo 1x14V a výkonem 2 až 3,5VA.


Podle mých zkušeností jsou tyhle plošákový trafa strašně měkký. Jeden čas jsem používal 2VA Hann trafa 7,5AC. Naprázdno dávaly 12 a při odběru 250mA necelých 6V. Aby s tím zapojením nebyl kvůli měkkosti funkční problém.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32236
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út září 09 2014, 22:52    Předmět: Citovat

Roman-W napsal(a):
EKKAR napsal(a):
Sežeň si "kontrolkový trafo" typ TAH-2, ...

prosimtě mužeš to nějak od ruky načrtnout Wink



desulf_tor_193.jpg
 Komentář:
Úprava pro TAH-2

Stáhnout
 Soubor:  desulf_tor_193.jpg
 Velikost:  45.24 kB
 Staženo:  93 krát


_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18094
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 10 2014, 13:37    Předmět: Citovat

Do série s trafem jsem dal paralelní trojci 8R2 abych tu 16Ah baterku moc netrápil. Po 18 hodinách přibylo na hustoměru další 2 čárky, články se srovnaly na 1-2 čárky rozdílu a hustota je skoro v modrým 75% a přestala skoro bublat. Se stejnosměrným nabíjením jsem se na takovou hustotu nedostal ani náhodou. Vypadá to, že nějaký efekt to bude určitě mít, asi se obnažila větší plocha aktivního síranu a proto narostla hustota (tedy jestli jsem správně pochopil EKKARův popis co se tam děje). Udělal jsem jen takovou orientační zkoušku, modelářskej startér se dal dřív udržet za hřídel aby se netočil a teď už ne, Yuasa proudově "ztvrdla". Nechám to do zítra a pak zkusím kapacitní cyklus na procesorovce, co to provedlo s kapacitou a pak znova 2 dny desulfatace a znova zkouška kapacity. Dám vědět, čeho jsem se dobádal.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 37, 38, 39 ... 45, 46, 47  Další
Strana 38 z 47

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund