Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Desulfatácia PB Akku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 38, 39, 40 ... 45, 46, 47  Další
 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32238
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st září 10 2014, 20:32    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):
Tak jsem přišel po 6 hodinách kouknout a žárovka 12V/5W černá jak bota, prdla. Ten pulzní proud a mírný přepětí ji evidentně zabilo. ...
Tak jsem tuhle stránku ještě jednou projel a našel jsem i tuhle tvoji botu. Když se podíváš na ten můj starej plánek, kterej sem "ocitoval" ze začátku vlákna Roman-W (příspěvek 7.9. čas 16:22), tak tam je ve zpětným směru na 14V trafo a 12V akumulátor připojená žárovka sice 5W, ale na napětí 24V!!!!!
Důvodem je to, že při půlvlně, ve který teče proud "vybíjecím směrem", se napětí na sekundáru trafa sčítá s napětím na akumulátoru, takže 50x za vteřinu má hodnotu klidně i 28 nebo ještě víc voltů!!! Žárovka 12V/5W tak dostává dvojnásobně na zadel (že prej mírný přepětí...!), takže se divím, že ti nebuchla přímo před nosem hned když jsi to zapnul!!!

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18094
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st září 10 2014, 21:39    Předmět: Citovat

Nojo, kouknul jsem na to a máš recht, máš tam 24V/5W. Prostě jsem se překoukl.
Ale to další bys měl přehodnotit. Oscilem přímo na žárovce je 33V špička-špička. Měřeno DC vstupem, žádnou DC složkou z baterky to podložený není! Sinusovka je pouze uříznutá z jedný strany asi o 1/6. Když na druhej vstup oscila připojím 12V vinutí trafa, tak na stejný zesílení je tam 40V š-š a sinusovky z obou vstupů se až na to odříznutí překrývají. Takže se na žárovce nic nesčítá. Pokud nevěříš, zítra nafotím. Wink
Jirka
Edit: Dnes po třech dnech desulfatace má Yuasa hustotu 1,25-1,26B. 1,28B je hustota pro plně nabito, takže pokud bych to posuzoval podle hustoty byla by ta baterka skoro jak zamlada. Smile Nikdy jsem ji nedoléval ničím jiným, než destilkou, takže ten výsledek s hustotou je dost zajímavý. Teplota je pyrometrem 22 st, takže vliv na hustotu je zanedbatelný. Podivný ale je, že napětí se příliš nezvýšilo, na začátku desulfatace 13,28V, nyní je 13,58V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Roman-W



Založen: May 29, 2013
Příspěvky: 47

PříspěvekZaslal: čt září 11 2014, 17:26    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18094
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá září 12 2014, 9:11    Předmět: Citovat

Tak po 5 dnech je baterka v "červeným" 100%, tedy hustotou plně nabitá. Tři články mají 1.28B, zbytek 1.27B. S klasickou nabíječkou jsem ji nedostal výš než 50%. Napětí je nyní 13,60V. Jdu si ten bastl zakrabičkovat, protože to vypadá, že ho ještě párkrát na baterky použiju. Wink Ale test kapacity dělat nebudu, dočetl jsem se totiž tvrzení, že běžná autobaterka snese jenom kolem 30 !! úplných vybíjecích a nabíjecích cyklů a pak jde dost rychle s kapacitou do kopru. Prý je optimalizovaná na neustálý plný nabití s občasným odběrem vysokýho proudu při startu.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1841
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: pá září 12 2014, 10:03    Předmět: Citovat

To ale nezistíš, či Ti to pomohlo a sulfát zmizol. Very Happy
Myslím, že si ju len nabil, ostatné je placebo, ale o tom už bolo napísané dosť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18094
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá září 12 2014, 13:55    Předmět: Citovat

A co ta hustota která před tímhle pochodem nedolezla při klasickým nabíjení ani na 50%?
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1841
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: pá září 12 2014, 14:02    Předmět: Citovat

Tá hustota ale popisuje stav nabitia, a nie kapacity. Kapacitu prezradí len vybíjací cyklus. Ten obvykle už nik nevykoná..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: pá září 12 2014, 15:03    Předmět: Citovat

Tak tak Wink z mojich pokusov bola vsetko iba strata casu, kapacita sa u ziadnej baterky nezvysila...teda u jedinej sa dramaticky zvysila, ktoru som prepoloval a nabil tak, no zakratko nato sa znicila uplne, takze ozaj zbytocna namaha Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32238
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá září 12 2014, 19:17    Předmět: Citovat

mihal napsal(a):
To ale nezistíš, či Ti to pomohlo a sulfát zmizol. Very Happy
Myslím, že si ju len nabil, ostatné je placebo, ale o tom už bolo napísané dosť.
A odkudpak by se asi vzaly síranový ionty, který způsobily zvýšení hustoty elektrolytu, když ne z "rozštěpenýho" síranu, původně usazenýho na deskách ve formě nerozpustiteelný normálním nabíjením, ty placebe? To je tam Celeron asi nasypal lopatkou na smetí, že jo?

Jirko, normálně udělej vybíjecí test "desetihodinovým" proudem, běžnej Pb akumulátor žádnejch 30 cyklů životnosti nemá - jediný co nesmíš, je ho nechat po vybíjecím testu ležet bez okamžitýho novýho nabití - normální nabíječkou, nemusíš už používat desulfátor.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18094
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá září 12 2014, 23:16    Předmět: Citovat

Tak jsem přeci jen ten vybíjecí cyklus udělal. C14-kou bych to dělal asi 40 hodin, protože na 12V baterce vybíjí jen 0,4A. Pro Temu jsem zase neměl velkou napájecí baterku, kam by se náboj z Yuasy nacpal.
Tak jsem to poslal do 100W šoupáku s měřením proudu a nastavil jsem 3A. Vždy asi po 30 minutách jsem kontroloval napětí, hustotu, případně doladil proud na 3A. Yuasa dokázala dávat proud 4 hodiny 10 minut pak jsem to ukončil, proud začal padat a hustota 2 článků šla rychle dolů. Takže ta 4 roky stará baterka provozovaná režimem plný nabití do plnýho vybití má po desulfataci lehce přes 12Ah, deklarováno má 16 takže 3/4 kapacity. Kolik měla předtím nevím, ale nedokázala 5 x za sebou nastartovat spalovací motor. Nová to zvládla minimálně 30 x.
Hned jsem do ní poslal 1,6A DC nabíjecí proud, po 3 hodinách jsou články zase hustotou na 0,02 srovnaný a ukazují asi 25% nabití. Tak se uvidí, kolik se do nich vejde. A propo, kolik je vlastně mezní nabíjecí napětí pro startovací olova? Dal jsem jim zatím 13,8V ale třeba cyklický gelový Panasonicy mají vypínání 14,8V.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32238
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so září 13 2014, 9:44    Předmět: Citovat

Startovací olova běžně nabíjet 1/10 až 2/10C, při větším proudu klesá účinnost nabíjecího procesu vinou tepla (aku se ohřívá, tím se spotřebovává výkon, kterej by při menším proudu procházel chemickou přeměnou), takže se musí i kolikrát chladit. Teplota elektrolytu by neměla přelézt přes 40°C, vyšší právě škodí. Menší proud než 1/10C naopak prospívá, omezuje vznik nerozpustný formy síranu. Obvykle se dodává 1,4-násobek kapacity potřebný k dobití, protože účinnost chemický přeměny se udává na 65-70%. Konečný napětí nabíjení záleží na tom, jak moc jseš ochotnej upravovat hustotu po nabití - pokud nechceš mít vycákanou kyselinu všude okolo, ukončuj na 14,5V, pokud chceš občas baterku nabíjet "po hrdlo", tak nastav ukončení až na 16,8V - ale připrav se, že to může trvat i půl dne, než na to napětí baterka "vyleze" z obvyklý hodnoty 14,5V při nabíjení - a že přitom bude bublat jak islandskej gejzír těsně před erupcí...

Ještě můžeš zkusit po nabití na hustotu aspoň 1,24g/ml (udáváno kolem 75% kapacity) znovu třeba na tejden napojit ten desulfátor a hlídat, kam až vyleze hustota. Mělo by se tak "poštípat" to, co zbylo na deskách nerozpustnýho - aspoň teda mně, pokud už jsem při desulfataci uspěl, stačilo na jedný baterce opakovat proces 2x, třetí cyklus už nepřinesl žádný další měřitelný zlepšení.

Pokud se baterka ale ani trochu "nezvetila" už napoprvé, nemělo cenu se s ní dál zaobírat a následně letěla do kontejneru ve Sběrným dvoře nebo v krámě, kde je vykupujou jako protihodnotu. Já s tím mám zatím zkušenost, že to je tak 50:50, některá baterka se zvedne docela ochotně a jiná, tý samý značky, typu i přibližnýho věku jak lehne, tak se nezvedne...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18094
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so září 13 2014, 13:15    Předmět: Citovat

V podstatě jsem zjistil to samý co píšeš. Od večera se do ní valilo proudem 1,6A (0,1C) a ráno, když jsem přišel, tak Tema hlásila vypnutí na 13,8V dodáno 12,05Ah. Hustota byla mezi 50 až 65%. Dal jsem další nabíjení do 14,4V a proud 0,8A, stále jede, před chvílí bylo napětí 14,09V pobrala dalších 4,5Ah, šumí ale necáka a hustota je v rozsahu 70-90%. Elyt stále drží na horní čárce. Počkám, kam to doleze hustotou při těch 14,4V . Pokud bude nějakej článek v poli "zřeďte" mám trochu hustoměrem odsát a přidat destilku?
Při minulým nabíjení před desulfatací jsem se dostal na cca 50%. Je vidět, že proces v mým případě zafungoval. Možná že ta baterka je mechanicky stále v dobrým stavu, převáží se minimálně a odběry jsou do 20A, takže desky asi rozsypaný nebudou. Myslím si, že mechanický poškození desek je právě těch 50% co se nepovede.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32238
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so září 13 2014, 17:46    Předmět: Citovat

Jo, v případě že hustota vyleze nad 1,28g/ml, tak udělat jak píšeš - VOPATRNĚ, protože stačí už málo destilky a hustota lítá o celý desetiny gramu. A měřit vždycky až tak po další půlhodině nabíjení, aby se obsah článku stačil promíchat.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18094
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: ne září 14 2014, 11:23    Předmět: Citovat

Celou noc jsem do baterky valil 400mA. Ráno Tema ukazovala při nabíjení napětí 14,22V, dadáno necelých 4,5Ah. Dohromady kolem 20Ah. Hustota je v červeným, dva články byly naředěný 15 ml destilky. Uvidíme v reálným provozu.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6623
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: ne listopad 02 2014, 21:35    Předmět: Citovat

Tohle je síla !!!

...Jsem to sem překopíroval, protože to je poučné a aby bylo komplet info v jednom vláknu.

jarda ovčák svitavy napsal(a):
Jde mi o to, že olověný akumulátor vydrží 3 roky a fertig.

... ahoj ovčáku ... no, jestli máš chuť si hrát a bejt u toho tak trochu něco jako šílenec, tak potom zkus totok: ... vezmi úplně nový čerstvý kapalinový akumulátor (ale opravdu čerstvý, ne někde v prodejně skladovaný půl roku nebo rok!!!) a vybij ho přesně na 10,5 V ... ne hlouběji !!! ... pokud je bezúdržbový, tak ho nahoře "kuchni" ... tam, co u starších typů bývaly doplňovací otvory se zátkama ... záruka nezáruka, po tomto a dalším zásahu ji už stejně mít nebudeš ... opatrně přes delší bok vylej kyselinu do připravené čisté nádoby ... několikrát ho pořádně propláchni destilkou ... a pak do dna pod každým článkem vyvrtej vypouštěcí otvor pro budoucí údržbu ... ... sežeň si plastový šrouby pro následné uzavření a podle nich udělej zkráceným závitníkem závity do těchto otvorů ... opatři sobě o málo větší plastovou nádobu, než je samotný akumulátor, tak aby tam šel dobře zasouvat ... a máš připraveno ... zespoda zašroubuj, vlož aku do vnější nádoby, mezeru mezi zalej destilkou, do akumulátoru nalej zpátky původní kyselinu, zeshora přelep ... nabij formátovacím režimem (viz níže) ... a užívej ...

... minimálně jednou ročně ho opět vybij na těch 10,5 V (někdo radí jít až na 10 V ) ... pak spodem vypusť kyselinu i s kaly (to nevylejvej = nech to stranou odstát a usadit) ... akumulátor zalej na 5 až 10 minut 10% peroxidem ... vypusť ho ... a zase rychle propláchni destilkou ... pak dole zašpuntuj a nech ho v tomto "vodním režimu" nabíjet asi tak dva až tři dny ... potom ho zase zprovozni = nalej kyselinu bez kalů zpátky + doplň na původní hladinu + zkontroluj hustoměrem ... a opět nabij formátovacím režimem (viz níže) ...

... takto ho potom můžeš užívat, dokud se ti elektrody nerozpadnou na prach ... ale musíš se taky o něj přitom pořádně starat ... tj.: ... pravidelně kontrolovat hustotu elektrolytu všech článků ... + hluboce ho nevybíjet, tzn. pod těch 10,5 V = pod 1,75 V na každý jeden článek ... + nepřebíjet ... + nenechávat ho zmrznout ve vybitém stavu, když je venku sibiř ... + hlídat teplotu při nabíjení (akumulátoru i tu venkovní) ... atd. ... atd. ... jo, všechno chce svý ...

... a když budeš mít štěstí (především na povedený kus), tak ho takto můžeš provozovat klidně i 12 let (a možná i více ) ... stejně tak jako můj prastrýc dlouhá léta provozoval svůj upravený akumulátor na zahrádce, do té doby, než tam byla zavedena elektřina ... dobíjel ho malým motůrkem ve funkci dynama pomocí vodního kola jednoduché kostrukce a nedalekého potůčku ... jediné, co dělal častěji, bylo dolévání vody do vnějšího obalu pomocí automatické "napáječky" ... a ta voda určitě nebyla destilovaná ...

... jinak předpokládám, že je ti jasný, že H2SO4 i H2O2 jsou velmi slušný žíraviny, tak buď prosím při údržbě hodně moc opatrný, aby se ti pak vovečky nesmály, že chodíš vo bílé holi ...

... no, snad ti to stojí za tu každoroční práci navíc ... ale to už musíš zvážit ty sám ...

_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 38, 39, 40 ... 45, 46, 47  Další
Strana 39 z 47

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.22 sekund