Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

OTF Orava 462
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MartinZ



Založen: Jul 10, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: po březen 12 2007, 21:34    Předmět: OTF Orava 462 Citovat

mám tu TV Orava 462 Stereo a nevím si s ní rady. Závada se projevovala už delší dobu tak, že televizor se po určité nepravidelné) době vypnul. Asi před měsícem mi v TV odešel tranzistor BU508, který jsem vyměnil spolu s elyty v primáru zdroje. No a asi před čtrnácti dny odešel i nový tranzistor. Ten jsem vyměnil, ale TV už se nerozsvítila. Proto jsem začal měřit obvody kolem VN trafa - zaujala mě nepřítomnost napětí na kondenzátoru C413. Dále jsem nic nenaměřil ani na dalším vinutí, mezi piny 5 a 3 - zkusil jsem proto odpojit obvody za usm. diodou VD404 a na vinutí 4-5 stále žádné napětí. Z toho jsem usoul, že bude chyba ve VN trafu a objednal nové. No a dnes jsem jej osadil a ... NIC. V čem může být problém? Zvuk jde, Dálkový ovladač funguje, jen obazovka tak nějak ani neblikne. V TV se vrtám poprvé a tato mi tak trochu přirosla k srdci. Předem děkuji za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: po březen 12 2007, 22:01    Předmět: Citovat

Buzení řádku jde? Kondík v bázi BU508 je vyměněný?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
juca



Založen: Jun 05, 2006
Příspěvky: 860
Bydliště: slovakia

PříspěvekZaslal: út březen 13 2007, 8:49    Předmět: Citovat

Vymen C403 a pravdepodobne ti odisiel IO NL401 TDA8143 budenie RKS, nespravil by si nic spatne keby si vymenil vsetky elity v primari aj sekundari zdroja
_________________
juca
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kondik



Založen: Dec 25, 2006
Příspěvky: 3763

PříspěvekZaslal: út březen 13 2007, 9:10    Předmět: Citovat

xxx

Naposledy upravil kondik dne ne listopad 12 2017, 14:32, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartinZ



Založen: Jul 10, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: út březen 13 2007, 19:47    Předmět: Citovat

juca napsal(a):
Vymen C403 a pravdepodobne ti odisiel IO NL401 TDA8143 budenie RKS, nespravil by si nic spatne keby si vymenil vsetky elity v primari aj sekundari zdroja


Děkuji za rady, dnes jsem bohužel neměl možnost zkusit buzení, ale před výměnou trafa jsem měřil signál na bázi BU508 a ten tam byl. Kondenzátory vyměním. Napíšu, jak jsem dopadl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartinZ



Založen: Jul 10, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st březen 14 2007, 19:30    Předmět: Citovat

Tak jsem vyměnil C403, změřil signál na bázi BU508 a naměřil po zapnutí z režimu standby 4,5Vst. Na vinutí trafa je 137Vst. Obrazovka je stále černá, takže chybu musím hledat jinde. Ale kde? Spoje jsem se snažil projít už na začátku. Ještě mi zbývá vyměnit asi dva kondenzátory v sekundáru, ty jsem doma neměl, ale pokud je na vinutí trafa napětí, tak si nedokážu vysvětlit, proč neběží...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pit



Založen: Mar 21, 2005
Příspěvky: 176

PříspěvekZaslal: st březen 14 2007, 19:59    Předmět: Citovat

bohužel v telce se nemuže hrabat každy byt tebou zanesl bych to do servisu a nebo si přečti příspěvky které ti poslali kolegové pokud si to pečlivě přečteš a trochu tomu rozumíš tak to možná spravíš Potlesk
jo a nechápu proč hned objednáváš trafo když nevíš jestli je vadné.V tomto oboru doměnka prostě nestačí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MartinZ



Založen: Jul 10, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st březen 14 2007, 20:17    Předmět: Citovat

Myslím, že jsem četl správně - buzení zkontrolovat studené spoje, vyměnit elektrolyty a zkontrolovat buzení řádkového koncového stupně, tzn. signál v bázi BU508. Z naměřeného usuzuji, že obvod koncového stupně je funkční. Půjčím si ještě od kolegy osciloskop, abych se podíval na průběh, abych se o tom ujistil. Do servisu jsem TV samozřejmě dát mohl, ale chtěl jsem to zkusit sám. uznávám, že objednávka trafa byla ukvapená.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jef111



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 2131
Bydliště: okr. Olomouc

PříspěvekZaslal: st březen 14 2007, 21:13    Předmět: Citovat

To, že není žádný obraz nemusí být způsobeno jen rozkladovými obvody. Stejně tak to může být způsobeno RGB zesilovači, popř. jejich buzením.
Ale ve tvém případě bude asi opravdu chyba v rozkladu:
Najelo Ti vysoké napětí? (poznáš podle charakteristického praskotu statiky)
Funguje žhavení? (svití hrdlo obrazovky)
Jaké je napětí ze zdroje? (na opačné straně prim. vinutí VN trafa než je BU508)
Jaké je ss napětí na katodách obrazovky? (elektrody R,G,B, napětí do 200V)
Toto je rutina u každé opravy TV. Bez toho jsi ztracen a můžeš jen tak tápat.

_________________
Olovnatý cín je vhodný k pájení ale není k jídlu. Bezolovnatý cín je sice možné jíst ale nejde jím pájet Very Happy
www.sigmaphon.cz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
MartinZ



Založen: Jul 10, 2006
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: ne březen 18 2007, 17:19    Předmět: Citovat

jef111 napsal(a):
To, že není žádný obraz nemusí být způsobeno jen rozkladovými obvody. Stejně tak to může být způsobeno RGB zesilovači, popř. jejich buzením.
Ale ve tvém případě bude asi opravdu chyba v rozkladu:
Najelo Ti vysoké napětí? (poznáš podle charakteristického praskotu statiky)
Funguje žhavení? (svití hrdlo obrazovky)
Jaké je napětí ze zdroje? (na opačné straně prim. vinutí VN trafa než je BU508)
Jaké je ss napětí na katodách obrazovky? (elektrody R,G,B, napětí do 200V)
Toto je rutina u každé opravy TV. Bez toho jsi ztracen a můžeš jen tak tápat.


Tak jsem se dnes k tomu zase na chvilku dostal
- napětí zdroje je 135V, tj. asi o 9V víc než ve schématu, ale je asi odlehčené
- VN asi nenaběhne - při zapnutí do el (a při zapnutém síť. vypínači) je slyšet slabé bzzzzt, což bych dával za vinu napájecímu transformátoru. Po vypnutí žádné praskání.
- žhavení nefunguje - hrdlo nesvítí, na žhavení je 0V
- na elektrodách R, G, B je na každé 135V

Musím počkat na osciloskop, abych se podíval na průběh na snímacím rezistoru v kolektoru BU508.

Dá se nějak ověřit funkce TDA8143? Osciloskopem sledovat výstup?

Děkuji za rady, je to pro mě takové malé popracovní bloumání...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
urbanek



Založen: May 01, 2005
Příspěvky: 556

PříspěvekZaslal: ne březen 18 2007, 19:26    Předmět: Citovat

Pokud zdroj jde, BUčko je dobré, elka taky, tak bych tipoval to TDA8143...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
adept



Založen: Nov 01, 2006
Příspěvky: 328
Bydliště: Znojemsko

PříspěvekZaslal: ne březen 18 2007, 22:47    Předmět: Citovat

Na začátku dotazu píšeš že ti odešel BU 508,vyměnil jsi ho a ještě kond.v e zdroji,pak po 14.dnech jsi znovu vyměnil BU 508.V TV se (vrtáš po prvé)je to možné?Po prvním otevření TV by jsi asi závadu nenašel,jen se přiznej a nelži. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
heldybeldy



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 488
Bydliště: Spišská Belá

PříspěvekZaslal: ne březen 18 2007, 22:58    Předmět: Citovat

Skus vymenit 8n2/1600V v kolektore BU508, Niekedy si BU so sebou zoberie aj TDA8143, ak dostane slehu do baze z kolektora.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 8006
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2007, 19:30    Předmět: Citovat

Může vadný TDA8143 odpalovat BU508?
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Robosand



Založen: Feb 18, 2006
Příspěvky: 985
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: pá květen 25 2007, 20:42    Předmět: Citovat

V režime stand-by by si na báze BU508DF nemal namerať nič pretože napätie +12V pre napájanie TDA8143 je vypnuté (z LM317T). V prevádzkovom režime má byť na pine 2 TDA8143 +2,9V. Ak si na báze BU508 nameral 4,5V, tranzistor je trvale otvorený, tečie ním veľký prúd, preto sa ničí. Takže je pravdepodobne vadné TDA. Jednoznačne ale vymeň C403 (220M/25V 105°C). Skontroluj aj R403 (0R1) - môže byť v skrate alebo má vyšší odpor, tým pádom chýba (alebo je skreslená - pri zväčšenom odpore) informácia pre TDA o správnom budení tranzistora BU...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund