Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

problém s LED páskem
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ondr4



Založen: Oct 07, 2014
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 15:18    Předmět: problém s LED páskem Citovat

dobrý den,
před ani né rokem jsem si koupil LED pásek (cca metr) na osvicovani vnitrku meho teraria..je umisten v hlinikove kostre s difuzorem,napojen pres trafo do termostatu,ktery mimo jine taky ma v sobe spinaci hodiny,takze led pasek spina rano a vypina vecer..
je v behu cca 4500 hodin a dnes jsem si vsiml,ze o dost ztratil svitivost..nejde mi do hlavy,proc za tak kratkou dobu sviti tak malo oproti zacatku,je to opravdu diametralni rozdil..
muzete mi prosim rict,kvuli cemu je tak radikalni snizeni svitivosti?byl jsem toho nazoru,ze LED osvetleni ma daleko delsi zivotnost,a proto jsem si je poridil..

prilkadam i obrazek,na kterem je videt i rozdil svitivosti jednotlivych Led diod..
https://www.dropbox.com/s/5umhemcbbt58di3/20141007_161416.jpg

diky za rady

/edit: jinak cely pasek je zapusten v silikonu od vyrobce (ochrana proti vlhkosti v terariu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4048

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 15:26    Předmět: Citovat

Snížení svítivosti je běžné, zvlášť při nedostatečném chlazení. Po 4500 hodinách je to ale dost brzy.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondr4



Založen: Oct 07, 2014
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 15:34    Předmět: Citovat

v terarku udrzuju teplotu kolem 28-30 stupnu,ma to svoje mikroklima..hlinik je do Lka,je lepen asi 5 body silikonu na strop,kde se potkava predni stena se stropem..tzn.ze chlazeni neni urcite optimalni,ale kdyz si vzpomenu,jak jsem na jare zapl osvetleni a svitilo to dost a ve srovnani s touto dobou,je to fakt hrozne..da se to napr.reklamovat,kdyz odlepim ten pasek z hlinikove kostry?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7993
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 17:06    Předmět: Citovat

U většiny bílých LED naprosto běžný jev!!
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bandolik



Založen: Sep 26, 2014
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 17:09    Předmět: Citovat

Reklamovat se to určitě dá, problém budou chtít hodit na tebe a nejspíš budou mít následující argumenty:
-jak již bylo napsáno špatně chlazené ( máš tam konstantní teplotu )
-vlkost ( mikroklima jak jsi zmínil )
A možná vymyslí i další takže pokud ti ten metr pásku za to stojí běž reklamovat ale nejspíš ti to zamítnou, takže budeš muset pořídit znalecký posudek ( cca 5000Kč) abys doložil že pásek byl instalován v souladu s podmínkami použití.
Další možností je pořídit pásek nový který bude mít ochranu proti vodě.

[img] http://www.ledvyrobky.cz/fotky9609/fotos/9609_889_9609_888__vyr_243tepla-bila-2.jpg [/img]
Je to komlpet zabalené a voda se dovnitř nedostane pak by tomu vlkost vadit neměla horší to bude s teplotou tím že je to v obalu to prakticky nejde chaldit a tím že je to určeno ven se to chladí okolím . Led pásky co mají ten silikon jen z jedné strany bych moc do terária nedoporučil. nevím proč ti to prodavač neřekl že ta ochrana je pouze z jedné strany. vlhkost co ti v teráriu vzniká mohla narušit vodivé cesty a tím to možné přestalo svítit.
Možné řešení problému by bylo použít jiný hliníkový profil a ten po instalaci nového led pásku pořádně utěsnit aby se dovnitř nemohla vlhkost dostat pak by ti to mělo vydržet výrobci uvedené destítky tisíc hodin. ještě je důležité aby led pásek byl přilepen přímo k tomu hliníkovému profilu což mu zajistí odvod přebytečného tepla. Vím že je to divné ale i ledky vyrábějí teplo Smile i když méně než klasické žárovky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondr4



Založen: Oct 07, 2014
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 17:32    Předmět: Citovat

s tim reklamovanim je to pravda, metr mi stal 190 korun..
pasek ma z druhe strany nalepovaci prouzek,ktery po odstraneni papirku lepi -> byl prilepen k hlinikove konstrukci..

o terariu jsem se prodavacovi zminil,jestli nemel potuchy nebo nechtel nic rict,to je ted uz jedno..
s tim novym hlinikem to neni zase tak sranda,musel bych terarko cele preklopit a vzhledem k tomu,ze je plne zarizene a funkcni,no rad bych se tomu vyhnul..

muzu se tedy prosim zeptat,jak to mam udelat s novym paskem,aby se mi nestalo po pul roce tohle znova? co mam udelat jinak? je treba lepsi ten hlinik zavesit nez prilepit ke zdi?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5715
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 18:37    Předmět: Citovat

Nikde nepíšeš, čím ten pásek napájíš. Dává ti zdroj přesně 12V (pokud je pásek na 12V), nebo víc? Životnost se výrazně prodlouží snížením proudu LED, napájej to třeba 10V, na svítivosti to až tak nepoznáš, ale životnost výrazně prodloužíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ondr4



Založen: Oct 07, 2014
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 19:47    Předmět: Citovat

jde to pres termostat (je pripojen do klasicky zasuvky ve zdi),z termostatu z vystupu 230VAC do napajeciho zdroje 12V/20W a pak do toho pasku..bohuzel netusim,jak snizit proud z 12 na 10V..samotny pasek je 12V a 14,4W
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TAKJAN



Založen: Nov 17, 2011
Příspěvky: 6622
Bydliště: U Litomyšle.

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 20:03    Předmět: Citovat

Dej do serie s přívodem, dle odběru dimenzovanou diodu 3A dejme tomu.
_________________
Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondr4



Založen: Oct 07, 2014
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 20:09    Předmět: Citovat

diky za tip,budu se muset poradit s nekym znalym z okoli Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5051
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út říjen 07 2014, 23:04    Předmět: Citovat

Naznačily to už dva příspěvky nade mnou - je to vlastnost bílých ledek , nejspíš toho luminoforu. Možná to některé vůbec nedělají(pochybuji), určitě to některé typy dělají pomaleji, ale časem luminofor prostě degraduje(jako všechno). Že je to rychleji, než výrobce deklaruje je jeden z mnoha běžných podvodů. Podobně nadhodnocovali životnost zářivek(úsporek), když je potřebovali prezentovat jako pokrokové svítidlo a zdůvodnit vyšší cenu. S ledkami se to opakuje. S vlhkostí to nemá nic společného.

Zajímavá je otázka, nakolik jim snížení proudu prodlouží životnost, když svítivost má být jen "neznatelně" nižší. Pokud to bude neznatelně, tak bych řekl, že pokles svítivosti bude podobně znatelný jako teď. Pokud snížíš proud a svítivost "znatelně", tak sice prodloužíš životnost, ale od počátku budeš mít nedostatečnou svítivost.

Takže snad koupit nějaký silnější typ(pokud něco takového existuje) a napájet ho sníženým napětím, aby svítil míň než má, ale aby bylo stejně světla jako ze slabšího typu při jmenovitém napájení. Nebo dát víc pásků vedle sebe a menší napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dratek000



Založen: Jan 22, 2013
Příspěvky: 157
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 5:59    Předmět: Citovat

S tou diodou souhlasím. Mam led pásek nad akváriem i stou diodou a zadnej rozdíl ve svitu nerozeznávam.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 11:10    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
Nikde nepíšeš, čím ten pásek napájíš. Dává ti zdroj přesně 12V (pokud je pásek na 12V), nebo víc? Životnost se výrazně prodlouží snížením proudu LED, napájej to třeba 10V, na svítivosti to až tak nepoznáš, ale životnost výrazně prodloužíš.

Tohle platí pro všechny bílý(hlavně teplý,ale i studený) i modrý pásky doslova.Pokud je modrej pásek na 12V a dostává při delšim provozu (několik h) víc než 11V,po půl roce svítí každá dioda jinak,některý vůbec.Taky prej pomáhá napájet pásky impulzama,který nejsou ze žádnýho úhlu okem vidět (nad 80Hz) s poměrem on/off 1:1.Žlutý a červený vydržej nejdýl,zelený(tmavý) nemam tak dlouho testovaný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bandolik



Založen: Sep 26, 2014
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 18:33    Předmět: Citovat

Kluci s tím nemohu tak úplně souhlasit. Mám doma led pásky v záchodě a v kuchyni po cca 1m a mám to tam víc jak dva roky a svítivost jednotlivých ledek se zatím nezměnila a to v kuchyni svítí každý den přibližně 4 až 5 hodin v kuse. Zapojeno to mám na 15V zdroj a sraženo přes stbilizátor na 12V takže jak jsem napsal nemohu souhlasit že by to mělo svítit méně. Jo mám tam teplé bílé jen pro doplnění. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7993
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: st říjen 08 2014, 19:47    Předmět: Citovat

Máš možnost porovnání s nejetými pásky nebo měření? nebo jen subjektivní dojem? Very Happy
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.44 sekund