Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaký (klešťový) multimetr cca do 2tis?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Aigor



Založen: Jan 10, 2013
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: út listopad 25 2014, 13:44    Předmět: Jaký (klešťový) multimetr cca do 2tis? Citovat

Ahoj, potřebuju poradit s výběrem "pod stromeček"...
Doteď používám nějaký základní no-name multimetr i bez pípáku a delší dobu pošilhávám po něčem lepším.

Co potřebuju - seřazeno podle priorit
- DC napětí 0-24V
- DC proud 0-5A
- rychlý pípák < 50 Ohm
- odpor 0-10M
- aspoň orientační měření kapacit, pro srovnání elytů
- teplota min. do 600st.
- dobře čitelný LCD (ideálně podsvíceno)
- nemusí být extra přesnost, ale ať vydrží v rozumných mezích nějakou dobu
- AC proud/napětí
- radost udělají i další blbinky, ale nejsou podmínkou

Netuším jak jsou na tom s uvedeným klešťové měřáky - nikdy jsem s ničím takovým nepracoval, ale občas by se mi hodilo i orientační hodnota proudu bez zásahu do obvodu. Nicméně primární určení je na slaboproud.

Pokud hledám "kočkopsa", možná by bylo reálnější koupit jen multimetr a později obyčejný klešťový měřák samostatně - nechám si poradit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9810
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út listopad 25 2014, 16:13    Předmět: Citovat

Já osobně mám nějaký ten pátek "UNI-T UT204A".



Umí měřit i stejnosměrný proud (má dvojici Hall sond) Cena je něco málo kolem 2000. Do klešťových multimetrů se dávají funkce, které využívají hlavně elektromontéři, pro který je hlavně určen. A rozběhový kondenzátory můžeš měřit pípákem.. Veškerý další funkce jsou již na obtíž (zbytečně moc jemných kroků na voliči rozsahů).
Jinak v práci máme METRU (PK435) - ten umí měřit AC a DC proud, napětí, pak odpor. Dále umí měřit jednak činný výkon, cos φ - ten klešťák umí při měření proudu kleštěmi, měřit napětí pomocí měřících kabelů.. Víc funkcí nemá. Cena je daleko nad 2000
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Honza_dy



Založen: Aug 20, 2004
Příspěvky: 2172
Bydliště: Brno-venkov

PříspěvekZaslal: út listopad 25 2014, 17:05    Předmět: Citovat

Kolegovi jsem do práce objednával Voltcraft VC-521. Nestěžuje si. Já si ho občas taky půjčím a musím říct, že ten měřák vypadá docela sympaticky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5051
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 25 2014, 22:41    Předmět: Citovat

Klešťák vypadá na pohled hezky, ale pokud vyloženě často neměříš někde v rozvaděči(nebo v modelařině) veliké proudy, tak při běžných měřeních ty kleště dost překážejí. Nehledě na to, že na proudy do 5A stačí běžný ampérmetr. Stejnosměrný klešťák pro tak malé proudy nevyniká přesností (za 2000 Kč to nebude žádný zázrak) a musí se nastavovat nula (možná některé moderní typy nemusí(?)). Udávají přesnost asi 2,5% a nějaké digity navíc. Nepochopil jsem, jestli je to chyba z rozsahu (to by u rozsahu 40A byla chyba celý 1A! ) nebo z údaje (to by bylo celkem slušné).

A výhodu nepřerušení obvodu využiješ jen tehdy, pokud ty kleště někam do obvodu bez přerušení narveš. To taky není tak běžné, ne vždy jsou vodiče tak volné, dlouhé a přístupné. Pokud si vodiče musíš nastavit, tak už se výhoda klešťáku trochu redukuje. Je dobré vybrat typ se štíhlými a dlouhými kleštěmi. Jenže ty zase víc překážejí.

Prostě klešťák bych viděl jako jednoúčelový přístroj na velké proudy. Na ostatní měření v dílně bych zvolil klasický měřák.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9810
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: út listopad 25 2014, 23:21    Předmět: Citovat

Nevím, jak u toho Voltcrafta, ale ten UNI-T má nulování na podobným principu, jako klasická elektronická váha - stisknutím tlačítka se aktuální stav bere jako nula.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5051
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 25 2014, 23:30    Předmět: Citovat

No jo, četl jsem si teď návod a je to jen jedno stisknutí tlačítka "REL" nebo jinde třeba "ZERO". Pokud to vydrží neujet do skončení měření, tak to je v pohodě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1948

PříspěvekZaslal: st listopad 26 2014, 7:51    Předmět: Citovat

Mám v práci tento a zatím spokojenost
http://www.gme.cz/multimetr-klestovy-uni-t-ut203-p722-311
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Aigor



Založen: Jan 10, 2013
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: st listopad 26 2014, 11:11    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
...klešťák bych viděl jako jednoúčelový přístroj na velké proudy. Na ostatní měření v dílně bych zvolil klasický měřák.


Jo, včera sem "ležel u googlu" celé odpoledne a docházím ke stejnému.
Fakt primárně potřebuju relativně přesně a spolehlivě měření malých napětí a DC proudů. Ty kleště se mi zalíbily jako "bonus navíc", když mám třeba zjistit kolik leze přes prodlužku do pračky.
Ale z 90% bude měřák ležet na stole a vrtat se v elektronice, takže fakt bude lepší vybrat slušný multimetr a časem si možná dokoupit nějaký základ pro silnoproud.

Koukal sem na ty Voltcrafty, značka mi to moc neříká - ze zvyku cokoliv od "konráda" ve mě nebudí moc důvěry, ale na druhou stranu vypadají solidně, loga nejspíš nebudou falšovaný a výměna baterií i pojistek vypadá taky jako že u toho někdo zapřemýšlel..

U Voltcraftu uvažuju mezi VC-265 a VC-270, oba pod 2k, je to o měření frekvence vs TrueRMS a cenový rozdíl cca 50,- stojí za zvážení.

Nebo ještě mám z v záložkách starší tip na UT70A
Už se v tom začínám ztrácet Bordel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1299
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: st listopad 26 2014, 11:51    Předmět: Citovat

citace:
zjistit kolik leze přes prodlužku do pračky

na to se potřebuješ dostat na jednotlivé vodiče, klešťákem přes prodlužku (zvenku) moc nezměříš...

_________________
Kampaň, účelovka, nepodepsal, Palermo, ODS, Kalousek, je líp a jsou na to čísla, nastudujte si to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9810
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st listopad 26 2014, 14:29    Předmět: Citovat

na to Ti stačí měřák spotřeby, co vypadá jako spínací hodiny do zásuvky..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Aigor



Založen: Jan 10, 2013
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: st listopad 26 2014, 14:41    Předmět: Citovat

...ano, chci dát příklad a píšu rychleji než myslím Vozeďbouch

Zpátky k výběru multimetru - má automatická volba rozsahu nějaké specifika? Zatím jsem vždy vystačil s manuálem a nevidím v tom problém. Vždycky vím v jakém rozsahu měřím, ale vyšší řady mají všechny AUTO.

Řeším teď asi jeden z Voltcraftu, na teplotu se dá dokoupit sonda a byl bych happy.
Nejspíš skončím u VC-270, nějaké osobní reference?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4051
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: st listopad 26 2014, 15:20    Předmět: Citovat

Aigor napsal(a):
Ty kleště se mi zalíbily jako "bonus navíc", když mám třeba zjistit kolik leze přes prodlužku do pračky

Tu prodlužku nezměříš, protože klešťákem může pro měření procházet jen jedna žíla vodiče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: st listopad 26 2014, 23:36    Předmět: Citovat

No tak ten klešťák co uvedl ARTABAN 001, je moc pěkný. Na to bastelení bude stačit.
Já používám několik let klešťový wattmetr GWM-039 k naprosté spokojenosti. Pro mou práci ideální.
Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7105
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: ne prosinec 07 2014, 15:10    Předmět: Citovat

Aigor napsal(a):
má automatická volba rozsahu nějaké specifika?

Hlavně je potřeba vědět, jak pracně se dá vypnout.
ZVUK2000 napsal(a):
Tu prodlužku nezměříš, protože klešťákem může pro měření procházet jen jedna žíla vodiče.

Prý už existují měřáky, které snímají magnetické pole na více místech po obvodu kabelu a z toho dokážou odhadnout velikost proudu, který jím protéká.
Samozřejmě bídná TP (třída přesnosti) a nesmí to být stíněný kabel.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Aigor



Založen: Jan 10, 2013
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: po prosinec 08 2014, 8:24    Předmět: Citovat

Minulý týden objednáno VC830. Jak sem psal výše - pro plánované použití je klešťák nesmysl.
Tady bych neměl mít problém ani s volbou rozsahu, ani s čitelností na podsvětleném LCD.

Doufejme, že pár let vydrží. Stávající noname mám přes 10 let, ten poputuje jako záložák do práce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund