Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka z PC zdroje
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5055
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 9:53    Předmět: Citovat

Teď si vzpomínám, že ve vracích ATX zdrojů, které jsem kdysi rozdělal, běžně bývalo proudové trafíčko navléknuté na kusu vodiče. Myslel jsem, že to je standard. Tohle je tedy ořezaný typ. Na druhou stranu, zdroj je určený pro PC a tam zkrat v podstatě nehrozí - všechno je v konektorech, nikdo do toho nešťourá....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34272
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 10:16    Předmět: Citovat

Toto je smejd, ako sa patri pre "znacku" EuroCase. Asi len o generaciu novsi ako tie, kde bol standby zdroj bez optoclena a vyschnuty elyt sposobil znicenie zdroja a niekedy aj celeho PC. Vsetky slusne PC zdroje skrat preziju.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 10:52    Předmět: Citovat

Z toho schematu od staska nejde vůbec čerpat. To má společné jen 300W nápis ,nic víc. To je blíž a jestli né nejblíž přímo schema od "pavouka",přímo v odkazu od PavelFF. Na staskovým zdroji si myslím je úprava možná v celku jednoduchá, ( "Danyk"). Otázka ochrany na výstupu je však pracnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 10:56    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Dávej si veliký pozor, pokud nemáš oddělovací trafo, je to extrémně nebezpečná záležitost. Můžeš koupit 320V se střídavou složkou, ani nevíš jak. Pár jsem jich taky schytal. Nebo překlenout prstem nabitý primární kondík taky nic moc. To ti vypálí dírky do kůže.

Nemusíš měřit na elytech, to napětí bude na výstupu +12V. Jenže to pak nebude 12V ale 18V. Kondíky můžou být třeba jen na 16V.

Já to měřil na výstupech a odpovídá to, tedy 12 a 5 voltů. Díky za upozornění, mám svoji kůži rád a dávám si opravdu pozor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1274
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 13:48    Předmět: Citovat

milous2 napsal(a):
Z toho schematu od staska nejde vůbec čerpat. To má společné jen 300W nápis ,nic víc. To je blíž a jestli né nejblíž přímo schema od "pavouka",přímo v odkazu od PavelFF. Na staskovým zdroji si myslím je úprava možná v celku jednoduchá, ( "Danyk"). Otázka ochrany na výstupu je však pracnější.

Jasně, schéma neodpovídá na první pohled (LM393 místo tranzistorů)... ale obvody PG, PS-ON i ochrany proti přepětí se dají vyhodit, stejně jako součásti větví +12V, -12V a -5V... a úprava á la Danyk je možná, odpor zpětnovazební větve se nechá jen z výstupu +5V. A v tomto 5V výstupu musí být elektrolyty aspoň na 10V - dají se použít ty odstraněné z 12V výstupu.
Co se týká ochrany proti zkratu, využil bych druhý OZ v řídícím obvodu (vstupy 15 a 16), jak se používá v nabíječkách - viz příloha. Ani tam nemusí být potenciometr, stačí jen trimr 4k7 a tím nastavit max. povolený proud nakrátko.
Anebo nechat jen pevný odpor 4k7 a výstupní proud bude omezen na cca 6A.
Pokud by měl být výstupní proud větší, je lepší dát menší snímací odpor - třeba 2x 0,1 ohm paralelně, pak bude omezení na 12A.
A ještě je potřeba dořešit napájení větráku - při větších proudech bude nezanedbatelná ztráta na diodách výstupu +5V a je potřeba zdroj chladit. Záleží na zapojení, jestli byl větrák s regulací otáček podle teploty (je tam zelený termistor u chladiče?), tak bude potřeba nechat výstup 12V, vyměnit elektrolyty a před obvod větráku doplnit stabilizátor 7812 - protože po úpravě bude na 12V výstupu asi 18 - 20V a to nevydrží elektrolyty ani větrák.
Anebo jednoduché řešení - zapojit větrák na výstup 7,5V - sice nebude moc foukat, ale trochu se točit bude - je potřeba zkusit, zda to bude při uzavřené krabici zdroje stačit, tj zda po delší době nebude moc hřát chladič usměrňovačů.



Uprava zdroje.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Uprava zdroje.PNG
 Velikost:  22.88 kB
 Staženo:  131 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 16:08    Předmět: Citovat

Zelený termistor u chladiče je. Takže podle přiloženého schematu by měla úprava na 7,5V fungovat. Děkuji moc všem za čas, co tady se mnou strávili, doufám, že úpravu už zvládnu bez problémů. Přinejhorším bych se ozval.

Naposledy upravil stasek dne čt prosinec 11 2014, 16:34, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3491

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 16:13    Předmět: Citovat

No snad nemyslíš, že ty ostatní piny odpojíš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 16:28    Předmět: Citovat

No, myslel jsem že jo, ale jak vidím, je to hovadina, omlouvám se, hned tu pitomost smažu. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5055
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 22:50    Předmět: Citovat

Myslím, že by ses měl raději vždycky ozvat před zamýšlenou dílčí změnou.
Víc hlav víc ví a připadá mi, žes to včera v posteli tak úplně nenastudoval. Spíš bych řekl, žes usnul. Já teda při intelektuálně náročnější činnosti usínám pravidelně. Ono to ani nejde pochopit jen z listu - bez mnoha praktických pokusů a bohužel ani bez ztrát na životech součástek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 23:30    Předmět: Citovat

Ventilator pojde na 7V bez problemov, ja som ho mal pripojeny na 5Vstby a stacilo to, dolezite je, aby sa vzduch nutene hybal, nemusi byt velky prietok, tym duplom nie pri takych malych odberoch...ale stale nerozumiem, preco tolko spekulujete s konkretnymi suciastkami, to je zbytocna piplacka, ovela jednoduchsie je zapojit katalogove zapojenie IO s iba nevyhnutnymi suciastkami, tam nie je co pokazit...okrem toho ovela lepsie sa upravuje zdroj, ktory je napoly prazdny a nic tam nezavadzia a nematie, ja to tak robim vzdy a je to ovela prehladnejsie a praktickejsie...ak tam nechas vsetky povodne suciastky, je v nich chaos a je problem sa v tom orientovat, pritom vela z nich su tam uplne zbytocne viac...proste vsetko vytiahni von, nechaj iba tu hrstku okolo IO, a potom veselo vyuzivaj prazdne cesticky na prepojenie svojich dodatocnych uprav...ci len trimra a spatnej vazby, alebo aj skratovej ochrany, na prazdnom plosaku je to hracka Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5055
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 9:01    Předmět: Citovat

Tohle všechno je pravda. Ale pro osobu nezkušenou v oblasti spínaných zdrojů a pro někoho, kdo to nikdy nedělal to taková brnkačka není. Už tu bylo naznačeno, že to stasek s tím vyhazováním chtěl vzít až příliš zgruntu.
Je problém bez schématu a osazováku poznat, co k čemu slouží a co se dá bez milosti vyhodit (jasně, pro tebe ne). Takže radím malé evoluční změny s následnou kontrolou. Na dálku se pak těžko hledá, kde se co uštíplo navíc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 9:11    Předmět: Citovat

V tomto mas pravdu, znie to sice rozumnejsie, ale v praxi je nemozne na kazdy typ najst schemu, a na dialku sa orientovat v cestickach a suciastkach je velmi narocne, preto je podla mna lepsie sa naucit postavit si svoj zdroj, zase az take komplikovane to nie je, a ak to dokaze, potom si uz upravi hocijaky zdroj a nebude musiet travit cele dni hladanim schemy a prosbami o konkretne upravy...ak to ma iba tento jediny zdroj, tak jasne, lepsie je poradit mu konkretne...ale do buducnosti je vyhodnejsie porozumiet im a dokaze pouzit hocijaky bez vacsich problemov...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 11:27    Předmět: Citovat

Pánové, máte hlubokou pravdu, já nějaký zdroje s pomocí dobrých lidí, jako třeba Pavel FF dokončil. V podstatě tento zdroj o kterém je debata jsem dostal a jelikož je lehoučký, tak jsem ho chtěl využít jako přenosný k akumulátorové vrtačce na 7,2V. Já na něm nejsem nějak závislý a když ho pokusy odpálím, nic se neděje. O svých teoretických znalostech jsem něco uvedl na začátku. Embarassed Takže já bych velmi rád vyházel to, co tam nepotřebuji, ale musel by někdo naznačit třeba na schematu od Pavouka co, tedy jaké části odpojit a kde. Snažil jsem se porozumět tomu výkladu Pavouk a došel jsem téměř na konec první stránky a skončil jsem na diodě D30, přes kterou je napájen řídící obvod. Pak už je to pro mě bohužel nesrozumitelné. Sice jsem při tom neusnul, ale prostě bohužel dál ne.To jen na ukázku, jak na tom opravdu jsem. Se mnou je těžká práce, chybí mi základy, v podstatě po teoretické stránce nesahám tady nikomu ani po kotníky. Silnoproud mě potíže nedělá, podle schematu jsem schopen ledacos udělat i s polovodiči, ale pochopit funkci složitějších zařízení bohužel ne. Možná teď naznačíte, abych do toho nevrtal, když na to nemám, ale jsem už takovej. Rozkecal jsem se, ale to jen abych upřesnil svoji motivaci a"schopnosti."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 11:39    Předmět: Citovat

Jednoduchsie je pytat sa na tie veci, ktorym nerozumies, potom uz si to upravis aj sam...samotny IO potrebuje iba malo suciastok naokolo, jedine, co je v PC zdrojoch akoby navyse, je riadenie tych spinacich tranzistorov cez male trafaciky, ktore su budene z IO cez dalsie tranzistory..inak je to stale o tom istom...nemusis vediet dopodrobna, ako ten IO funguje...staci, ze zapojis co treba, plus spatnu vazbu, nema to preco nefungovat...ak vystup neskratujes, nemas ani co odpalit, maximalne vyleti napatie a elyty vyfuknu Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: pá prosinec 12 2014, 12:01    Předmět: Citovat

Tak dobře, budu se tedy ptát. Které vývody do konektorů, tedy které barvy drátů musí zůstat pro provoz jako zdroj pro tu vrtačku, ostatní bych chtěl vyhodit. Myslím si, že by měl zůstat černý-tedy kostra, červený 5V a žlutý 12V. Pak ještě zelený musí být spojený s černým. Jinak by to mohlo jít ven si myslím. Ono o dost překáží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34  Další
Strana 30 z 34

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.36 sekund