Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LED otáčkoměr

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Speder38
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st březen 21 2007, 23:41    Předmět: LED otáčkoměr Citovat

Potřebuju poradit od někoho zkušeného chci si postavit tento otáčkoměr: http://konstrukt.wz.cz/otackomer.html ,vše je v pohodě až na tranzistor T1 který se mi nikde nepodařilo najít jediný co je u něj napsaný je TUN a to nevim co znamená tak jestli tomu někdo rozumí tak by mohl vedet jaky tam dat. Predem diky za odpoved.[/url]
Návrat nahoru
Hru



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 168
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: čt březen 22 2007, 0:07    Předmět: Re: LED otáčkoměr Citovat

Speder38 napsal(a):
Potřebuju poradit od někoho zkušeného chci si postavit tento otáčkoměr: http://konstrukt.wz.cz/otackomer.html ,vše je v pohodě až na tranzistor T1 který se mi nikde nepodařilo najít jediný co je u něj napsaný je TUN a to nevim co znamená tak jestli tomu někdo rozumí tak by mohl vedet jaky tam dat. Predem diky za odpoved.[/url]



TUN znamená, že může být použit jakýkoli univerzální tranzistor potřebné polarity- v tomto případě NPN např. KC 507,KC 237,BC237,BC547 ap.

na pozici R4 = 47Kohm byl dal pro nastavení 50Kohm trimr na srovnání(seřízení periody výstupního signálu) po nastavení ho změřit a nahradit pevným odporem,nebo vybrat co nejpřesnější odpor - diodové otáčkoměry nevynikají přesností -ale záleží na použití


Naposledy upravil Hru dne čt březen 22 2007, 0:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt březen 22 2007, 0:11    Předmět: Citovat

TUN - tranzistor univerzální.
Dej tam jakýkoli malý NPN tranzistor: KC507-KC509, KC 237-239, BC 413, BC546, BC556,...
Návrat nahoru
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt březen 22 2007, 0:13    Předmět: Citovat

Zase pomalejší. Na divokým západě už bych byl mrtvý.
Návrat nahoru
Speder38
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt březen 22 2007, 9:36    Předmět: Citovat

diky za rady jeste se chci zeptat jestli tam muzu pripojit vsech 20 diod a budou se rozsvecet?
Návrat nahoru
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19637
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt březen 22 2007, 11:38    Předmět: Citovat

Můžeš. Citlivost indikátoru zvýšíš změnou R7, takže jedna LEDka nebude 500 otáček, ale 250, případně změníš časování v (NE)555, nebo zkombinuješ obojí.
V tomto zapojení už z té 555 o moc větší napětí nepoleze, takže by se ty LEDky "navíc" uš se zvyšováním otáček stejně nerozsvítily všechny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Speder38
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt březen 22 2007, 14:51    Předmět: Citovat

Ja jsem prave myslel ze to aby jedna LEDka byla 250 otacek zmenim trimrem P1 podle toho co tam pise. Takze jestli se to steluje odporem R7 tak by asi bylo lepsi misto nej da trimr?
Návrat nahoru
Hru



Založen: Nov 23, 2006
Příspěvky: 168
Bydliště: Chomutov

PříspěvekZaslal: čt březen 22 2007, 20:00    Předmět: Citovat

Speder38 napsal(a):
Ja jsem prave myslel ze to aby jedna LEDka byla 250 otacek zmenim trimrem P1 podle toho co tam pise. Takze jestli se to steluje odporem R7 tak by asi bylo lepsi misto nej da trimr?



P1 se nastavuje velikost vstupního napětí pro obvody LM... a R6/R7 se nastavuje vnitřní referenční napětí obvodů LM...
nekoukal jsem do katalogu na LM3914 , takže nevím přesnější ůdaje.


nemlátit prosím ??!!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Nebster



Založen: Mar 10, 2007
Příspěvky: 129

PříspěvekZaslal: pá duben 06 2007, 15:02    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Můžeš. Citlivost indikátoru zvýšíš změnou R7, takže jedna LEDka nebude 500 otáček, ale 250, případně změníš časování v (NE)555, nebo zkombinuješ obojí.
V tomto zapojení už z té 555 o moc větší napětí nepoleze, takže by se ty LEDky "navíc" uš se zvyšováním otáček stejně nerozsvítily všechny.


zdravím. jakou hodnotu odporu bych měl dát místo R7 abych měl ten otáčkoměr co 250ot ? a neměl by se změnit i R6?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Nebster



Založen: Mar 10, 2007
Příspěvky: 129

PříspěvekZaslal: ne duben 08 2007, 18:08    Předmět: Citovat

Lidičky poradí mi někdo, jaké hodnoty odporů R6 a R7 by měly být aby jedna ledka nebyla 500ot/min ale 250ot/min.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rico



Založen: Jun 19, 2006
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: ne duben 08 2007, 19:24    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
TUN - tranzistor univerzální.
Dej tam jakýkoli malý NPN tranzistor: KC507-KC509, KC 237-239, BC 413, BC546, BC556,...


Nechci rejpat ale neni BC556 PNP
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Speder38
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st duben 11 2007, 13:01    Předmět: Citovat

Ja jsem zkousel dat misto R6 a R7 trimr ale jejich zmenou se spis meni jenom svitivost diod a pak jsem zkousel i menit R4 ale to se zase jenom posouval zacatek ale rozsah byl porad po 500 otackach uz fakt nevim cim by to mohlo jit zmenit.
Návrat nahoru
Nebster



Založen: Mar 10, 2007
Příspěvky: 129

PříspěvekZaslal: st duben 11 2007, 13:05    Předmět: Citovat

Já se pokusím pozeptat ve škole učitělky, tá to buude doufám vědět a pak vám to oznámim jak se dá změnit z 500 na 250.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ondra732



Založen: Apr 30, 2012
Příspěvky: 42
Bydliště: Světlá nad Sázavou

PříspěvekZaslal: so duben 13 2013, 12:54    Předmět: Citovat

Zdravím, chtěl bych si ubastlit LED otáčkoměr do auta. Našel jsem toto schéma http://www.skoda.wbl.sk/Navody-tipy-triky-s-elektrikou.html ( předposlední dole ). Bylo mi řečeno, že tenhle otáčkoměr nepůjde do aut se vstřikovacím motorem, které mají indukční cívku z které se odebírá signál až za elektronikou. Chtěl bych ho dát do Felicie, šlo by toto schéma nějak upravit? Popř. nemá někdo prosím nějaké takové schéma? Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund