Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Úprava vánočního LED osvětlení
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: po únor 02 2015, 21:11    Předmět: Citovat

Nevím proč, ale vy mi pane EKKARe svým chování začínáte připomínat jiného člena.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1725
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: po únor 02 2015, 21:36    Předmět: Citovat

Zdárec,
varok-u, EKKAR to určo nemyslel nějak zle. Lamentuje totiž už skoro pořád, jako Andrea Laughing Laughing ROFL. Jo a ten stejný řetěz mi cca před týdnem brácha taky donesl! Laughing Laughing Laughing Nejde-nesvítí vůbec řada modrých LEDek. Pravděp. odešel ten tyristor, triak, či co to je za ten onen bazmekt. Neměl jsem ještě čas to kuchnout.

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32367
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po únor 02 2015, 21:50    Předmět: Citovat

Ekkar si jen pamatuje tu štrapáci popsatelnou jako "varok plus konzervační dobíječ autobaterky versus Elektrobastlírna" ... Pámbu s náma a zlý pryč...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: po únor 02 2015, 23:23    Předmět: Citovat

Aha, tak to ano. Ale časy se mění a tentokráte jsem snad popsal detailněji závadu, ne?
gepard: jak už jsem psal, nesvítí žádná LED, tedy ani jeden kus. Zkkoušel jsem ty tyristory vyřadit, ale nic.

Už jsem ale asi přišel na závadu. Známý mi už cosi říkal, že to zkoušel opravovat. No a když jsem ty řetězy zkoušel, každou větel zvlášť, našel jsem před chvílí dva kruťspoje. Ani zaizolované nejsou, ani v smrštivé bužírce. Takže on tomu prý vůbec nerozumí, asi vyřadil pár LED diod a tím to asi odkrouhnul. Není to jako ty klasické žárovičky, kde můžete pár kusů vyřadit a svítí to pořád, akorát s troškou větším jasem a menší životností. U LED stačí kolik ks vyřadit, abych odkrouhnul všechny? 1,2 kusy?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19689
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 5:58    Předmět: Citovat

To nikdy nevíš: začne to jednou, která se prorazí do zkratu, když se v zásuvce objeví šikovný lupanec od zapalování klasické zářivky nebo vypnutí kompresoru chladničky. O kolik vzroste proud, to záleží na tom, jaké bylo původní saturační napětí na svítícím řetězci , tedy kolik ho zbylo na omezovač proudu (obvykle odpor). Pak se protaví další nejslabší, a pak už to dostane lavinový efekt...

A skutečně je ten řetěz schválený do prodeje s tím, že se může používat ve venkovních prostorách vystavený vlivům počasí? To u řetězců spojených přímo se sítí nebývá běžné...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 13:59    Předmět: Citovat

Hurá, dnes se podařilo. Večer jsem ty jednotlivé větve ještě rozplétal do pozdních hodin a dnes ráno jsem zkoušel na zdroji proudu. Nejdříve jsem zkoušel celé větve, to už včera večer, ale ty sami o sobě nejedou. Byly tam tři a je to nějak divně pozapojované. Podle mě to ten známý už nějak upravoval, protože to nedává smysl jak to bylo. Alespoň podle mě.
No, tak jsem ráno postupně jednotlivé větve půlil a zkoušel. Najednou to šlo, ale velká náhoda. Z každé větve, tentokrát už půlky původních větví, jsem musel vždycky pár kousků vyhodit. Prostě nejeli a proto nejel celý řetěz. Pan Hill měl tedy pravdu. Ale naštěstí odešlo jen pár kusů. Na krabičce je napsáno 200ks LED. Mám to teď rozkouskované po asi: 5 řetězů 20ks, 5 řetězů po 10ks, 2 řetězy po 5ks. Zbytek je asi špatný, protože ani nehlesnou. Udělám mu na to ale jinou elektroniku, protože ta původní stejně asi nefunguje. Zkušel jsem ji experimentálně zapojit na pár diod a ani to nehlesne. Stejně je spoustu LED vyhozených, takže to potřebuje už jiné proudy a napětí. LED svítí fialově, což je pro mě dost zvláštní barva, ale dnes se vyrábí už různé barvy. Jestli to je i pro montáž ven nevím, nemám od toho původní krabici. Dal mi to jen tak v igelitovém sáčku. na to ale jak to vypadá a krabička není ani zalitá žádnou pryskyřicí nebo tak něco, tak podle měto ven není. Ale prý to měl na zahradě na keřích a stromcích. To už je jeho boj.
Nevěděl by prosím někdo nějaké schématko, jak to jinak zapojit na 230V bez trafa, ale aby tam nebyly velké kondíky? Uvažoval jsem právě o tomhle zapojení od pana Belzy: http://www.belza.cz/ledlight/leddriver1.htm , ale tam budou asi dost velké kondíky, tak mi to do původní krabičky nevleze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32367
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 15:55    Předmět: Citovat

Uděláš nejlíp, když to buď zkusíš po menších kusech napojit na KUPOVANEJ zdroj BEZPEČNÝHO NAPĚTÍ - to znamená ve tvým případě s výstupním napětím maximálně 24V, protože tvoje úroveň znalostí zcela jasně negarantuje BEZPEČNOST PRO TEBE I PRO OSTATNÍ při práci s napětím vyšším.

Anebo se na to všecko s prominutím vyser jako na celek, protože představa, že tady zase vznikne vlákno popisující jedno až dvouroční boj "varok versus zapojení XX" mě děsí víc než představa svatby mojí dcery s muslimem...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 16:46    Předmět: Citovat

zajímavé však je, že jsem už udělal spoustu věcí, které jsou napájeny 230V a nikoho to nikdy nezranilo, natož zabilo. Zase takový blbec nejsem, abych nechal živé části odkryté. To tady prosím tlačte do hlavy jiým! To neznamená, že neznám správné názvy, tak že nic neumím! Podle schématu už jsem udělal věcí, některé třeba trvají déle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 17:46    Předmět: Citovat

LED svietiaca do fialova znamená, že sa už vypálil luminofor, premieňajúci toto svetlo na biele. Účinnosť premeny sa zníži asi na 30% a menej. Porovnanie novej a vysvietenej po cca. 15.000hodinách je na obrázku.
Ledky sú zapojené v sérii a napájané prúdom 15mA.



led.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  led.jpg
 Velikost:  47.67 kB
 Staženo:  44 krát


_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 17:55    Předmět: Citovat

A co třeba tohle? http://www.hadex.cz/k120-led-5mm-fialova-400nm-cira-500mcd25ma/
Sice tam jsou takové ty s tím useknutým čelem, aby měly větší vyzařovací úhel, ale ty LED nevypadají vypálené. Možná máte pravdu, co když jsou ale doopravdy fialové? Dnes se vyrábí různé blbůstky. Třeba kdysy se nedaly skoro vůbec sehnat modré LED, natož bílé. Když už, tak modré jen s malou svítivostí, cena za kus třeba 80,- kč. Přitom klasické barvy stály třeba 10,- kč. V dnešní době LED diodami trhy oplívají, najdete je v každé prkotině, nahrazují klasické žárovky. Tak proč by nemohly být fialové?
Děkuji za upomínku, ale zkusil bych to nějak zapojit, ale nevím jak.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32367
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 18:02    Předmět: Citovat

Já jsem ti napsal, že to máš rozdělit podle pracovního napětí a napojit na 24V - když nechápeš, co ti tady říkají ostatní lidi o "vysvícení" luminoforu, tak začneš blekotat cosi o "kdysy" slabě svítících modrejch LED za 80,- kaček" - ale abys pořádně odpověděl cos třeba naměřil, to neuděláš. A ještě se divíš, že už na tebe má někdo alergickou reakci.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 18:40    Předmět: Citovat

Tak pardon. Já to psal jenom proto, že se dnes třeba vyrábí už i fialové, ale nejsou moc známé.
Už při testování které jsou dobré a které špatné jsem to měl zapojené na zdroj proudu asi takhle: 20ks LED na 40V raději přes 100 Ohm odpor.
Ty kde jsou v řetezci 10ks jsem zapojil na 24V přes 100Ohm odpor a těch 5ks LED diod na 15V přes odpor 100Ohm. Stačí to tak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2015, 18:59    Předmět: Citovat

Tak, doděláno, odevzdáno. Smile Celá nová elektronika, nakonec podle toho návodu pana Belzy, co jsem dával odkaz. Kondík se nakonec vešel. Použil jsem z toho asi 100 LED diod, více se mi jich nepodařilo zachránit. Známého jsem upozornil, že nevím jak dlouho to bude svítit, že to je čínský šmejd. Naštěstí ven to není, má to dovnitř na okno. Kdyby někdo chtěl, můžu dát pár foto.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund