Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výsledky ročního provozu boileru vs solární systém
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3331

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2015, 17:35    Předmět: Citovat

Aha, takže z FVE ten bojler spotřebuje 2243kWh, ale z NT by ten samý bojler spotřeboval 3750kWh, tak to jo, tak hlavně že nežongluješ ty jeden argumente. Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15594
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2015, 18:02    Předmět: Citovat

Ty jsi ale fakt natvrdlá. Bojler se dvakrát nepočítal, počítaly se 2 bojlery - jeden na elektro a druhý na plyn. Jestli tu spotřebu bojleru na elektro přepočítává na plnou cenu, co by platil za 1 kWh, tak je jedno jestli plnou sazbu nebo sníženou. Snížená sazba nikde u nás není za 2 Kč, to je typický výpočet pro ženy (bez urážky), ale zhruba polovina té plné. Takže plná za 6 Kč, snížená za 3 Kč. Jsou tam sice tyto chybičky na kráse, ale to se dá spočítat i tak, ne ?
Jestli jsi to nepochopila, tak psal, že ten bojler na plyn stejně odchází a časem (v úterý minutu po půlnoci) ho vypne a vyhodí a pojede jen to, co tam má na elektro (FVE).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2015, 18:33    Předmět: Citovat

Elektrický bojler se hodnotí pro dva provozní stavy. Jeden faktický - v r. 2014 spotřeboval z FV 2243 kWh; jeden hypotetický - z NT by spotřeboval pro stejné období 3750 kWh. Z toho se můžeme domnívat, že při provozu z NT se obyvatelé budou víc sprchovat, tím se to dá vysvětlit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3331

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2015, 18:44    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
Ty jsi ale fakt natvrdlá.
Snížená sazba nikde u nás není za 2 Kč, to je typický výpočet pro ženy (bez urážky)

Tak hlavně že neurážíš. Smile A ty 2Kč za NT v D25d tu uváděli dva pánové hned na první stránce, těm se určitě dá věřit, ti určitě nejsou natvrdlé ženské jako já. Very Happy Very Happy Very Happy

Bernarde, děkuji za vysvětlení, teď už to chápu i já. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2015, 19:13    Předmět: Citovat

Než jsem to dopsal, byl Bernard rychlejší.
Mazat to ale nebudu, tak že zde celý příspěvek:
S tebou je to opravdu těžké.
Můj bojler měl skutečnou roční spotřebu 2243kWh. Proč takovou? Nevím. Možná jsem se málo koupal, možná jsem málo myl nádobí, možná jsem nebyl měsíc doma nebo málo svítilo slunce a zbytek dohřál plyn, co já vím? Prostě se používal tak jak se používal a proto měl spotřebu takovou jakou měl. Kdybych věděl přesně kolik to bylo dní, napsal bych to. Ale já to nevím.
Ale to stejně není důležité.
V modelovém příkladu s NT jsem si řekl, že by se bojler mohl nahřát 250x za rok (3750kWh). Je to moc? Je to málo? Nevím? Pravděpodobně to bude u každého jinak. Já jsem zvolil 250x/rok. Mohl jsem zvolit 365x/rok a výsledek by byl excelentní ve prospěch FVE. Mohl jsem také zvolit třeba jenom 100x/rok a výsledek už by hovořil v neprospěch FVE.
Zvolil jsem 250x/rok což je, myslím, solidní standard. Pokud je tvůj standard nižší, dosaď si nižší. Pokud je vyšší, dosaď si vyšší. Každý ať si dosadí podle svých zvyklostí a zkušeností a něco mu vyjde. Podle toho se může rozhodnout jestli se mu FVE vyplatí nebo ne.
Určitě ale nežongluji s čísly.
Já jsem, po roční zkušenosti, přesvědčený, že se mi FVE vyplatí.
Třeba letos nepojedu na dovolenou, bojler spotřebuje víc a já budu ještě přesvědčenější. A nebo ne.
Já jsem ale opačný případ. Já jsem FVE chtěl, z určitého důvodu. Další využití, formou úspor za ohřev vody, je jenom bonus navíc a logický vývoj když zjistíš že máš víc energie než potřebuješ.
Myslím že převážná většina těch kteří se budou rozhodovat, jestli FVE ano nebo ne, má na ohřev TUV právě elektrický bojler, se kterým má praktické zkušenosti, a toto jim může pomoci v rozhodování.
Nevím už jak jinak ti to mám napsat. Jestli ani toto nepochopíš, pak už to opravdu nemá cenu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3331

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2015, 19:30    Předmět: Citovat

A proč jsi nedosadil tu skutečnou, známou, přesně změřenou spotřebu, proč sis vymyslel nějakých 3750kWh? No aby to vyšlo líp pro tu fotovoltaiku, že, a to je to žonglování s číslama. Smile
A pro p32 ještě jednou (i když je mi jasné, že to stejně nepochopíš): Když FVE dodá 2243kWh, tak tím ušetří 2243kW z plynu NEBO 2234kWh elektřiny, ale NE obojí. A je jedno, jestli to jde do jednoho hybridního bojleru nebo pěti normálních. A protože Brudr napsal, že bojler ohřívá FVE NEBO plynem, tak mu ta FVE ušetřila 2243kW z plynu a těch 2234kW ušetřené elektřiny tam ve výpočtu úspor nemělo co dělat. Kdyby místo plynem, ohříval masochisticky elektřinou za 5,34Kč/kWh, tak tam zase neměl co dělat ten ušetřený plyn.

Tečka. Víc se tu k těmto fotovoltaickým onaniím nehodlám vyjadřovat. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15594
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2015, 19:54    Předmět: Citovat

Jo, to fakt nemá smysl dál pokračovat. Elektrickej bojler napojený na FVE šetří plyn a ne elektro. Laughing
Pokud ho má vypnutý, tak jede druhý-plynový bojler. Ani ta moja by si nemyslela, že pustí oba bojlery naráz. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2015, 21:37    Předmět: Citovat

To ty sis vymyslela 3750kWh! Já jsem tuto hodnotu nikde nepoužil!
Proč jsem si vymyslel 250x nabití bojleru jsem vysvětlil.
Evidentně máš nějaký problém.
Takže aby bylo po tvém:
149x nahřátí bojleru (2235kWh) x 44,25Kč/nahřátí = 6.593,- Kč.
Ale jaký je rozdíl mezi tímto výpočtem a mým, hypotetickým, s 250x nabitím bojleru. Žádný.
Je z toho vidět pouze to, že 140x teplá voda za rok bude asi málo (i když by bojler vydržel 2 dny, což v žádném případě není pravidlem). Takže 250x teplá voda za rok bude asi smysluplnější údaj.
To z toho pozná každý rozumný člověk, kromě tebe. A víš co, klidně to nazývej žonglováním s čísly, rozumní lidé si udělají závěr sami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bernard



Založen: May 27, 2005
Příspěvky: 3647

PříspěvekZaslal: ne duben 19 2015, 22:25    Předmět: Citovat

Brudr napsal(a):
To ty sis vymyslela 3750kWh! Já jsem tuto hodnotu nikde nepoužil!
Explicitně možná hned ne. Mrknem se na to:
Brudr napsal(a):
Podle technického listu mého bojleru se ohřeje voda na 60°C za 2,5 hodiny, při 6kW topném tělese.
2,5 x 6 x 2,95 = 44,25 Kč/1 den (nebo spíše za jedno nahřátí)
Když si vezmu, že bojler takto bude pracovat 250x za rok, což si myslím že je možná i málo, pak provoz tohoto bojleru stojí, v nízkém tarifu, 250 x 44,25 = 11.062,- Kč/1 rok - což je, mimochodem, velmi podobná suma kterou jsem uváděl ve svém výpočtu.
Výrok A: 2,5 h/1den x 6 kW x 2,95 Kč/kWh = 44,25 Kč/1 den
Výrok B: 250 dní/1rok x 44,25 Kč/1den = 11.062,- Kč/1 rok

Výrok A dosazen do výroku B: 250 dní/1rok x (2,5 h/1den x 6 kW x 2,95 Kč/kWh) =
= 3750 kWh x 2,95 Kč/kWh = 11.062,50 Kč/1 rok. Ta hodnota je tam.

A nakonec sis tu hodnotu i osvojil:
Brudr napsal(a):
V modelovém příkladu s NT jsem si řekl, že by se bojler mohl nahřát 250x za rok (3750kWh).

Určitě ti tu každý přeje, abys byl se svou FVE spokojený a šťastný. Mne jen zaráží to, že jakmile se tu objeví nějaká bystřejší ženská, hned to způsobí takovou nevraživost. Jak v nějakém pakistaně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15594
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 6:38    Předmět: Citovat

Bernarde, jak to čtu tak jsi stejně "bystřejší žena". Ty si dosadíš výslednou hodnotu ve velbloudech a potom píšeš to, že to všichni ostatní tak mysleli, i když to nikde nenapsali. Vůbec nejde o tu výslednou hodnotu ve velbloudech, co jsi tak složitě musel spočítat. Od začátku jde jen o porovnání spotřeby a ty sám jsi nám tu ještě nic nenapsal k věci. Jen k těm tvým velbloudům.
Já osobně bych měl drobné připomínky k Brudrovým propočtům, ale jsou stejně na úrovni malého velblouda, takže bych je sem vůbec netahal. Ale ty máš přece velkého velblouda, že ? Laughing

Kdybys potřeboval poradit, tak stačí si říct, že 50 Kč za den na teplou vodu není asi tak moc, ale za 30 dnů (měsíc) to je už 1500 Kč. A mít útratu za měsíc jen za teplou vodu za měsíc 15 stovek nebo 10 stovek je docela rozdíl. Takže bych řešil, jak je možných mít jen 10 stovek útratu a nedělal bych z 15 stovek toho velblouda. Typické pro čecha je, že neřeší jak ušetřit, ale jak to znepřijemnit tomu, co už ušetřil. Já bych prostě nezáviděl a nechal bych si poradit - stačí si vysvětlit Brudrovo vysvětlení a podle toho si udělat své výpočty. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rob_brno



Založen: Oct 12, 2012
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 7:11    Předmět: Citovat

Bruder:
Proč neúčtuješ státu ZB? Postavil jsi až po roce 2013?

Kterého dodavatele EE máš? I to kupodivu má vliv na návratnost a jeho změnou lze uspořit značné množství peněz.

Kolik Kwh EE od distributora ročně kupuješ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 629
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 9:53    Předmět: Citovat

Brudr, pokud máš tak brutální spotřebu, doporučuju nějaký "vyšší" tarif. Osobně mám přímotop (20h NT) a 32A jistič. Celkem to u mě vychází 4MWh za 16 000Kč. Tj. 4Kč/kWh. Ale oproti tvé spotřebě jsem dost břídil. 3MWh jsou bojler a elektrokotel, zbytek je domácnost (zatim jsme dva). Plyn nemám, když jsem doma topím dřevem v krbovkách.
Ano, měsíční paušál je 500Kč, ale je pak nižší cena za kWh, takže při nějaké výši spotřeby už se to vyplatí. Jestli navíc dokážeš hlavní spotřebu vměstnat do 8h NT, tak je to ještě lepší. Dá se takhle provozovat bojler, pračka, myčka, závlaha...
V tom tvém výpočtu je skutečně úspora na TUV započtená dvakrát. Doba návratnosti se tím trochu prodlouží. Ve skutečnosti se tak doba ještě zkrátí s tím, jak poroste cena elektřiny. Pak by ale bylo správné započítat i cenu peněz, které jsi vložil. Pak je tu riziko nutnosti opravy. Každý máme nějaký koníček, podle tvých čísel ale evidentně není třeba pořizovat FVE z ekonomických důvodů. Každopádně díky za čísla z praxe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 10:51    Předmět: Citovat

Ale ano, ta úspora za TUV tam skutečně byla dvakrát. Ale to už jsem uznal hned na začátku a následně jsem zkorigoval výpočet, čímž jsem se dostal na návratnost 15 let - viz:
Brudr napsal(a):
Teď mě ještě napadla jedna věc. Od doby instalace FVE klesla spotřeba plynu o cca 550m3/rok. Spotřeba za posledních 11 let je +/- pár m3 pořád stejná. Takže to by mohlo být směrodatné.
550m3 je 6004kWh x 1,40 = 8406,- Kč.
Pokud bych to tedy počítal s tímto údajem, tak to, pro mě, vychází:
8406 + 4769 + 302 = 13477,- Kč což je návratnost cca 15 let. S tím pořád dokážu žít.

Já nepotřebuji žádný vyšší tarif, mám elektřiny dost. Spíše mám zatím nevyužité přebytky.
Chtěl jsem se pouze podělit o zkušenosti z provozu a rozpoutalo se tady to, skoro bych řekl, křižácké tažení proti FVE.
Mělo to ale i pozitivní dopad. Myslím že teď stojí za úvahu pořízení FVE i pokud máte NT. Je to jenom otázka propočtu a volby jaká návratnost je pro koho ještě únosná.
Celý vtip je v tom spotřebovat pokud možno 100% vyrobené elektřiny.
Podle naměřených údajů pokrývá elektřina z FVE celkovou spotřebu domácnosti ze 48,4%.
Z celkové výroby FVE spotřebovávám doma cca 80%, což je, podle mě, velmi dobré.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
_luky_



Založen: Jan 28, 2009
Příspěvky: 629
Bydliště: okres Beroun, kraj Středočeský

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 11:34    Předmět: Citovat

Brudr napsal(a):
Já nepotřebuji žádný vyšší tarif, mám elektřiny dost. Spíše mám zatím nevyužité přebytky.

To jsi mě pobavil. Elektřiny máme všichni dost. Jen někdo ji má za 6Kč/kWh a někdo ji může mít v NT za 2,5Kč/kWh.
Brudr napsal(a):

Chtěl jsem se pouze podělit o zkušenosti z provozu a rozpoutalo se tady to, skoro bych řekl, křižácké tažení proti FVE.
Mělo to ale i pozitivní dopad. Myslím že teď stojí za úvahu pořízení FVE i pokud máte NT. Je to jenom otázka propočtu a volby jaká návratnost je pro koho ještě únosná.

Pokud ti vychází návratnost >15let s cenou 5.34Kč/kWh, tak při dvojité sazbě to snad ani nemá cenu počítat.
Brudr napsal(a):

Celý vtip je v tom spotřebovat pokud možno 100% vyrobené elektřiny.
Podle naměřených údajů pokrývá elektřina z FVE celkovou spotřebu domácnosti ze 48,4%.
Z celkové výroby FVE spotřebovávám doma cca 80%, což je, podle mě, velmi dobré.

Já to právě spíš vidím tak, že kdybys místo FVE pořídil dvojtarif, troufám si tvrdit i bez výpočtu, že by to bylo ekonomicky výhodné. Ale tak každopádně jestli to vyjde 1:1, tak sis to aspoň vyzkoušel a až zase klesnou ceny panelů, tak už budeš míst zkušenosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1658
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: po duben 20 2015, 12:07    Předmět: Citovat

15 let je asi celkem realistický odhad návratnosti FV. Ovšem je tu riziko poruch ( odejde měnič, úder blesku a tak), které mohou celkovou bilanci dost zhoršit. A je to další harapák v domě, který vyžaduje když né starost, tak aspoň pozornost. Pro mě - úspora, co se nevrátí do 10 let, nemá moc cenu.
FV bez dotací je v současnosti spíš koníček pro dobrý pocit. Mám kamaráda, který se FV a ostrovními systémy zabývá profesionálně a říká to samé (samozřejmě ne klientům).

to: lesana87 : nenech se znechutit hlupáky s argumenty " vždyť je to jenom ženská", stydím se za ně. Už jednou odradili skvělou odbornici Andreu v účasti v tomto foru. Přitom byla kovanější než většina z nás. Držím palce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 6 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund