Zaslal: út červenec 07 2015, 18:29 Předmět: Koncový zesilovač - jak se zbavit rušivého šumu?
Vytvořil jsem koncový nízkofrekvenční zesilovač (zesilovač TDA2003) (viz obrázek) s tím, že na vstup [IN] přivádím akustický signál z mobilu přes konektor jack 3,5mm, přičemž zesilovač je monofonní, tudíž jsem u stereofonního konektoru do mobilu vynechal jeden kontakt a druhý konektor je již monofonní - přivádí se na vstup nf zesilovače. Problém je v tom, že při zapojení není slyšet hudba, která se přivádí na vstup, ale pouze dosti hlasitý šum a praskání. Při doteku chladiče zesilovače TDA2003 šum z malé míry ustoupí a hudba je již trochu slyšet. Stejné je to s připojeným zesilovačem k PC. Jakékoli poklepání na dotykový telefon, připojený k zesilovači, je na výstupu [OUT] v reproduktoru slyšet. Při připojení frekvenčního generátoru k zesilovači místo mobilního telefonu/PC se tón normálně zesiluje a na rozdíl od akustického signálu z mobilního telefonu/PC je slyšet čistě.
Za jakékoli rady budu rád.
Je ten 3,5 stereo jack zapojen správně? Tedy živý na špičce a zem nejblíž konektoru, vynechaný střední článek?
I tak toto zapojení nedoporučuji, protože při stereonahrávce neuslyšíte jeden kanál. Je lepší oba kanály sloučit třeba přes odpory 1k a to pak pouštět do zesilovače.
Založen: May 01, 2015 Příspěvky: 1174 Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)
Zaslal: út červenec 07 2015, 19:24 Předmět:
Také se kloním k názoru, že bude špatně zapojený JACK, pravděpodobně půjdou na vstup oba signály bez země a tím pádem je slyšet jen jakýsi rozdílový signál mezi levou a pravou stranou.
Založen: Oct 30, 2010 Příspěvky: 6762 Bydliště: Praha
Zaslal: út červenec 07 2015, 19:50 Předmět:
Případně může být zesilovač v telefonu spínaný a bez filtrace na indukčnosti sluchátek nehraje, zkus jiný zdroj signálu, pokud to bude hrát, podívej se na výstup telefonu scopem.
Založen: Mar 28, 2012 Příspěvky: 7966 Bydliště: Brno
Zaslal: út červenec 07 2015, 20:02 Předmět:
Zaky- co potkávám v práci, tak skoro všechny telefony mají audiozesilovače v třídě D. Takže klidně i toto by bylo možné. Pokud bez připojeného signálu zesilovač jen slabě šumí, tak bude problém ve vstupním signálu.
Denmer- zkus na vstup připojit odpor, tak cca 100Ω. Paralelně mezi signál a GND. _________________ Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19932 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: út červenec 07 2015, 20:29 Předmět:
Nevidím tam žádný potenciometr, i to může být chyba: ten zesilovač potřebuje jen asi 50 mV signálu pro plný výkon a pro slušnou hlasitost mu stačí 10 mV. Takže ubíráš ještě ke všemu hlasitost na sluchátkovém výstupu, na kterém je už nějaká konstantní úroveň rušení obecně, tedy i šumu. A ty mu na přehrávači ubereš užitečný signál, tak se nediv, že to šumí. Ten užitečný signál musí být podstatně silnější, než šum.
Na sluchátkovém výstupu je tedy žádoucí mít nastavenou hlasitost tak velkou, aby přehrávač ještě neořezával špičky, ale ne zbytečně malou. A hlasitost pak ubrat potenciometrem na vstupu zesilovače. Tím ubereš i ten šum.
Tak je to popsáno například tady.
Potenciometr nemusí mít nutně hodnotu 10k, může mít až do 100k, i když tak velká hodnota je pro tento účel zbytečná. Fungovat to bude s každou v tomto rozsahu. Jen je vhodnější použít potenciometr s logaritmickým průběhem (G).
jack_na_mono.png
Komentář:
Tak bys měl mít zapojenou šňůru a vstup zesilovače. A určitě ten rozdíl oceníš.
Třeba u mne v telefonu mám problém že ne každý jack funguje. Je mi to záhadou, ale rozebiratelné pájené se chovají jak píše tazatel výše. A když použiju upravenou šnůru ze sluchátek tak to funguje
Založen: Mar 28, 2012 Příspěvky: 7966 Bydliště: Brno
Zaslal: st červenec 08 2015, 11:09 Předmět:
Tyx pájitelné jacky mívají jinou délku kontaktů- vem šupleru a přeměř to. _________________ Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Děkuji všem za rady, zapojení jacku jsem měl správně, tak jsem vyzkoušel Hillovu radu a rozdíl je opravdu znatelný - bez praskání i šumu
Jack a vstup jsem zapojil dle schématu s rozdílem, že místo těch dvou odporů 1k jsem použil odpory 220R - k čemu tam vůbec jsou, popř. co by se stalo, kdybych oba kanály spojil bez těchto odporů?
Jinak bez připojené zátěže (když v mobilu nic nehraje) je na výstupu slyšet stále praskání, ale méně intenzivní, než když jack od mobilu odpojím úplně. Nevěděl by někdo, jak se toho zbavit? Díky
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19932 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: st červenec 08 2015, 13:37 Předmět:
Patrně mají oba kanály kvůli sluchátkům už nějaký odpor vestavěný jako ochranu proti zkratu překroucenou šňůrou sluchátek, ale to neplatí u každého přehrávače. Slušní výrobci se snaží, aby výstupní impedance zesilovače byla mnohokrát nižší, než impedance sluchátek.
Teď si představ, jakou radost má výstup zesilovače určeného pro napájení zátěže 32 Ω, když ho natvrdo zatížíš druhým výstupem zesilovače (hrajícího něco jiného), ale ty výstupy mají vnitřní impedanci každý třeba jen 2 Ω. Monofonní signál z toho půjde dobře, protože oba koncáky mají stejný signál a vyrovnávací proud mezi nimi neteče.
Zato, jak bude signál stereofonní, najednou leze v týž okamžik z každého konce něco jiného, a, bude-li v jednom kanálu ticho, ten hrající do něj bude cpát proud 16x větší, než na jaký je určený. Budou-li signály v protifázi (i tento efekt se někdy využívá), budou oba konce přetížené navzájem 32x, což většinou nepřežijí.
Proto ty dva odpory. A myslím, že v tomto případě 220 Ω také vyhoví, aniž by se nějak slyšitelně zvedlo zkreslení v důsledku pronikání proudu z jednoho výstupu do druhého.
A to Šamponkovo "zatlučení" nadakustických frekvencí můžu doporučit taky - přímo na výstup kablíku můžeš připojit paralelně nějaký keramický kondík 10n až 22n - to vyšší frekvence ze sluchátkových výstupů neovlivní (ani když bude pár ohmů v odporech na výstupech přehrávače), ale vf rušení to sežere docela spolehlivě. A nejspíš budeš mít i po těch praskotech.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.