Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka baterií pomocí peltierova článku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6124
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út srpen 25 2015, 8:24    Předmět: Citovat

To je výhoda toho petrolejkovýho generátoru, ten se utavit nedá Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1656
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: út srpen 25 2015, 12:44    Předmět: Citovat

Docela by mě zajímalo, jak to bylo ufachčený. Asi spousta klasických svařených kovových termočlánků v sérii...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6124
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: út srpen 25 2015, 14:06    Předmět: Citovat

Přesně tak, normální krejzlík z termočlánkovejch materiálů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
koob



Založen: Aug 22, 2015
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: čt srpen 27 2015, 12:43    Předmět: Citovat

Zde se u TEG článku uvádí teplota 235°C. To je tedy ta pracovní teplota, tedy teplota kterou mohu zahřát jednu stranu článku? Já to právě pochopil jako Δt, tedy rozdíl mezi teplotou jedné a druhé strany článku.

http://www.aliexpress.com/store/product/10PC-LOT-Seebeck-Thermoelectric-Power-Generation-Peltier-Module-TEG1-241-1-4-1-2-55x55MM-MAX/901312_871406098.html

http://www.alibaba.com/product-detail/Thermoelectric-Power-Generation-Peltier-Module-TEG1_60006583774.html?spm=a2700.7724857.35.1.UOmdPh

(zde dokonce jen 200°C a to se jdená o totožný článek)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9810
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt srpen 27 2015, 15:21    Předmět: Citovat

když se Ti bude chtít, tak si udělej kovový termosloup. Návody najdeš na netu. Nemají tak "vysokou"* účinnost, jako polovodičové, ale zase je můžeš zhavit do ruda. navíc pořizovací materiál Tě moc nepoloží. (železný a konstantanový drát)
* Mezi námi, mizernou účinnost mají i ty polovodičové (nevím kolik, ale snad jednotky procent), ty kovový snad nějaký zlomky procent..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1656
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: ne srpen 30 2015, 12:11    Předmět: Citovat

to koob - ano, to je max. teplota, na kterou můžeš zahřát i jen jednu stranu článku. Vevnitř jsou polovodičové sloupečky, pájené pájkou, která snese max. těch 235°C,
účinnost bývá 2 - 4%, víc ani ťuk. U drátěných článků nevím, ale odhadoval bych tak o řád míň.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
koob



Založen: Aug 22, 2015
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: po srpen 31 2015, 7:52    Předmět: Citovat

Olchor: OK, dík za info... Smile Budu tedy muset pod článek umístit nějaký materiál s velkou tloušťkou...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1656
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: st září 02 2015, 13:36    Předmět: Citovat

Jo, dal bych tam tak 5mm Al desku a pro experimenty přidal na teplou stranu článku měřicí termočlánek na hlídání teploty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19624
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st září 02 2015, 15:10    Předmět: Citovat

Kdysi se to nazývalo Seebeck - Peltierovy články. A tvrdilo se, že Peltièr odvádí teplo, Seebeck vyrábí elektrický proud. Ovšem to vyšlo v knížce Mladý technik 6 v roce 1966, tak už to třeba ani není pravda.
Nicméně na základě toho ani já pro termočlánek vyrábějící na principu teplotního spádu elektrickou energii nepoužívám název Peltièrův, ten znám právě jen v souvislosti s přesunem tepla potažmo chlazením působením elektrického proudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne září 13 2015, 20:09    Předmět: Citovat

koob napsal(a):

Článek dával asi 240mA při 5V. Poté jsem připojil 2 paralelně a jeden pak přestal fungovat. Řikal jsem si jestli to nebylo právě paralelním zapojením, jestli jeden nedával trochu vetší napeťí a ten druhý to neodpálilo...

Dnes, tedy asi o měsíc pozdějí sem znova měřil a naměřil poze nějakých 60mA při 5V... A to jak při jednom článku tak i při dvou zapojených paralelně.
Nějak to nechápu...


Nebyly na těch peltiérech nějaké folie?

Já si objednal peltier na kterém byla nějaká teplo vodná folie.
Jsem si řekl na co tam je a odstranil jsem ji, že použiji teplo vodivou pastu. Teď nevím jestli ten peltier je schopen dávat to co uvádí výrobce s tou folií.
označení SP1848 27145 SA
Co uvádí výrobce to bez té folie vůbec nedodává a je horší jak TEC1-12706.

Napadlo mě to pak a opravdu jsou vyvinuty nějaké polymerové folie, které jednosměrně propouští teplo. Avšak to byla vypadalo jen obyčejná teplo vodivá stříbrná folie.

Jinak tady je taky zajímavý odkaz
http://overunity.com/13175/25mv-joule-thief-powered-by-peltier-merely-using-our-body-heat-free-energy-247/60/#.VfXIqxhIvct

Ty jednosměrně teplo propouštějící folie by byly zajímavé, ale nikde jsem to zatím nenašel, že by se to dalo koupit. Cena bude asi závratná. Za zajímavou cenu by to nebylo asi od věci zkusit v kombinaci z peltierem.

citace:
Polymer vodí teplo
|9.3.2010
Tým prof. Ganga Chena z amerického MIT připravil pomalým tažením z taveniny tepelně vodivý polyetylen. Plasty patří mezi špatné vodiče tepla, protože nemají volné elektrony, na rozdíl od kovů, jež elektřinu i teplo vedou dobře. Při tomto způsobu se dlouhé makromolekuly polymeru uspořádají víceméně rovnoběžně. Tímto směrem vedou teplo podstatně lépe než v ostatních. Odvádění tepla jedním směrem by se mohlo uplatnit při chlazení malých zařízení, které se silně ohřívají, jako jsou např. procesory, anebo při získávání tepla ze slunečních kolektorů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1656
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: po září 14 2015, 7:47    Předmět: Citovat

Ten materiál ale vede teplo v daném směru tam i zpátky stejně ( jinak by to porušovalo 2 termodynamický zákon), jen ve směru třeba kolmém vede jinak ( ale zas tam i zpět stejně) Pro dané použití nevidím přínos. Nejpravděpodobnější příčina divného chování TEG je přehřátí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po září 14 2015, 8:42    Předmět: Citovat

Ten teromoclanok je istota konstatntan sa za zohnat a nabodovat to je tiez mozne, a mozes to zhavit do ruda, aj ked to bude mat horsiu ucinnost rozdielom teploty to dobehnes namiesto yoho polovodica s nekvalitnou pajkou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Olchor



Založen: Nov 18, 2009
Příspěvky: 1656
Bydliště: Blansko

PříspěvekZaslal: po září 14 2015, 9:20    Předmět: Citovat

No jo, ale musíš jich dát aspoň tak 500 seriově, aby to něco dalo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
koob



Založen: Aug 22, 2015
Příspěvky: 9

PříspěvekZaslal: po září 14 2015, 12:58    Předmět: Citovat

Žádnou fólii jsem na článku neměl, ale rozhodně tam nějakou umístím, pro lepší přenos tepla na článek. Nyní řeším, že budu asi muset ty 2 peltiery spojit paralelně. Nevítě někdo jestli je to může poškodit? Známý mi tvrdí, že prý může, ale nějak se mi to nezdá... Potřebuji totiž větší proud, aby mi to spustilo nabíjení i telefonu... zatim mi to nabijí pouze moji mp3, která tak velký proud nepotřebuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: po září 14 2015, 13:27    Předmět: Citovat

koob napsal(a):
Žádnou fólii jsem na článku neměl, ale rozhodně tam nějakou umístím, pro lepší přenos tepla na článek. Nyní řeším, že budu asi muset ty 2 peltiery spojit paralelně. Nevítě někdo jestli je to může poškodit? Známý mi tvrdí, že prý může, ale nějak se mi to nezdá... Potřebuji totiž větší proud, aby mi to spustilo nabíjení i telefonu... zatim mi to nabijí pouze moji mp3, která tak velký proud nepotřebuje...


Od těch peltierů bych žádné užasné napětí nečekal takže je asi stejně budeš muset spojit do série. A možná použít i DC-DC měnič.
Jinak bys je musel hodně žhavit a druhou stranu vydatně chladit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund