Díky všem za odpovědi. Původně jsem měl na mysli řešení bez jakýchkoliv dalších integrovaných obvodů. Lze-li to sestavit pouze z kondenzátorů, tranzistorů (tyristorů), rezistorů.. případně jiných základních elektrotechnických součástek. Ještě jednou díky všem.
Na vstup připojíš kondenzátor paralelně z odporem proti GND a proti plusu seriově spínač a odpor. Z hodnotama si pohrej. Odpor v sérii z spínačem určuje rychlost rozsvěcování, paralelní odpor určuje čas zhasínání. Kondenzátor obojí.. vše se navzájem ovlivňuje. Ten obvod se dá za určitých podmínek "zřetězit" na víc LED. Jsi jen omezen napětím...
http://www.eleccircuit.com/led-vu-meter-circuit-by-transistor/ kdyby jsi chtěl lineární náběh, nabíjecí odpor by jsi musel nahradit zdrojem proudu.
Naposledy upravil Artaban001 dne ne září 20 2015, 8:53, celkově upraveno 1 krát.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne září 20 2015, 8:52 Předmět:
Zvuk2k = dobrý, akorát že tazatel chce rozsvěcet 10 LEDek:
10ondr10 napsal(a):
Zdravím,
Potřebuju poradit, jak realizovat obvod, který po sepnutí spínače (nikoliv impulzního tlačítka, ale spínače, který drží trvale) začne postupně zapínat LED diody - sepnu spínač, 10 diod se začne postupně zapínat (všechny budou svítit do 1 sekundy třeba).
Po vypnutí spínače buď budou zase postupně zhasínat nebo zhasnou okamžitě všechny naráz, to už je jedno.
Napájení 9V baterie.
Kdyby mi někdo mohl nakreslit nějaký obvod, byl bych velice rád. Chtěl bych použít ideálně pouze kondenzátory, tranzistory (nebo tyristory), rezistory.
Díky za každou odpověď.
Operační zesilovač tam nedávej a místo D1 zapoj odpor 470k v sérii s vypínačem na plus. ( ne úplně na 12V, ale ze zdroje s zenerkou tak 6.5V Po zapnutí spínače se postupně rozsvítí všechny diody a po vypnutí sjedou zpátky.
Napájení musí být aspoň 12V, protože jsou vždycky čtyři LED v sérii. ( Na 9V by se měnil jas čtveřic, nebo by se rozsvítily vždy jen po trojicích, podle toho jakou barvu budou mít )
No já bych to Arduino zase tak nezatracoval. Chápu, že někdo může být na něj alergický, nebo že za totáče nebylo k dispozici. Ale uvědome si, že vyrůstá nová generace, která programuje už na ZŠ!
Rozblikat 10ks LEDek a jeden digitální vstup není zase nic tak extra složitého. Jako základ může posloužit tzv. "chaser"
www.google.cz/search?q=chaser+arduino
Založen: Nov 10, 2009 Příspěvky: 426 Bydliště: Brno
Zaslal: ne září 20 2015, 9:40 Předmět:
Jasne ... je to ta nejprimitivnejsi uloha pro zacatecniky, ale dotazovatel ma zjevne jinou predstavu, takze asi nema smysl nutit reseni, ktere nezapada do jeho puvodni koncepce. Kdyby to napsal hnedka na zacatku ... ale co uz.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32853 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: ne září 20 2015, 10:48 Předmět:
On to napsal - NECHCE POKUD MOŽNO ŽÁDNÝ INTEGROVANÝ OBVODY, což bohužel nejde při dalším požadavku na jednoduchost splnit - ale než naprogramuje to vaše jednoduchý Hadrujýno, má destičku s LM3914 osazenou 10x ... Protože ta funkce "spínej postupně řadu LED podle velikosti vstupního napětí plynule rostoucího nebo klesajícího v čase" je ve svým principu UVNITŘ toho LM3914 doslova naprogramovaná od výrobce a stačí jen definovat režim zapínání (volba pásek - bod) a velikostí hodnoty několika vnějších součástek podle základního vztahu vyjadřujícího rychlost nárůstu/poklesu napětí v čase nastavit celkovou dobu toho rozsvícení/zhasnutí.
A jsou to ZÁKLADNÍ A NEJJEDNODUŠŠÍ ELEKTRONICKÝ VZTAHY a co víc, opravdu to bude s tím LM3914 (na rozdíl od Šampónkova řešení se starým DDR obvodem A277D) makat i na tu 9V destičkovou baterii (bohužel ne moc dlouho, baterka se rychle vyčerpá obzvlášť v režimu "pásek") - ale BUDE TO FUNGOVAT I NA NAPĚTÍ 9V a to naprosto bezpečně. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
Založen: Nov 10, 2009 Příspěvky: 426 Bydliště: Brno
Zaslal: ne září 20 2015, 11:26 Předmět:
No nebudu ti EKKARE kazit tve predstavy o efektivite prace ... ale ja myslim, ze se zde jedna spis o nejaky 'domaci ukol', jehoz ucelem bych rekl, je pochopit spinaci funkci tranzistoru. No Arduino je pro tento ucel nevhodne, ale nektere zde uvedene priklady jsou pro tazatele prinosne ...
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku Předchozí1, 2, 3, 4Další
Strana 2 z 4
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.