Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Náhrada doutnavky FN2
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19666
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne říjen 04 2015, 8:32    Předmět: Citovat

matmafek napsal(a):
Hill: Ten druhý KF520 pro předpětí na pravé straně měl taky v emitoru odpor 6k8?

Ne, neměl: tak levné tehdy ty FETy nebyly, abych jich koupil hromadu a z ní jeden pár vybral. Nějak se ten rozptyl napětí source-source v důsledku rozptylu klidových proudů musel srovnat.
Tak jsem tam dal odpor 5k6 v sérii s trimrem 1k5 nebo 2k2.
Tím uzemněním hradla jsem pochopitelně jen blbě řekl, že sedí na umělém středu napájecího napětí (v první úpravě dokonce jako střed zdroje sloužil spoj mezi dvěma sériově spojenými plochými baterkami, ale tam už jsem neměl nic, co by chránilo, po odprásknutí druhé KF520 při odpojení či připojení baterek tam šel ten umělý odporový střed a kondík... na vstupu ale potenciometrem "nulování" je vytvořený jiný "střed napájení" a ten lze stejnosměrně posouvat).
Našel jsem schéma, nevím jestli šlo o tu konečnou verzi, patrně však ano.
Nejsou v něm hodnoty vstupního děliče ani obvodu měřidla, už jsem s nimi zjevně nehýbal. Zapsal jsem je až do toho výkresu, který už nemám. Ale to zvládneš sám, podle stupnice, jakou na měřidle máš a jak se ti bude z ní odečítat. Počítat se s nimi proto nebudu, už tak mi nějakou chvíli trvalo, než jsem to překreslil do zveřejnitelné podoby.



V-metr_KF520.png
 Komentář:
Napájení dvěma plochými baterkami po 4,5 V nebo jednou destičkovou 6F22 9 V (celková spotřeba z baterie nepřesahuje 11 mA)

Stáhnout
 Soubor:  V-metr_KF520.png
 Velikost:  14.66 kB
 Staženo:  101 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: ne říjen 04 2015, 12:13    Předmět: Citovat

Hill: Mám to stejné měřidlo jako v originálu MP80 100uA, takže ten dělič na vstupu můžu nechat stejný jako v originálu? Jinak moc děkuju za to schéma. Mám ještě dotaz: Když chci použít v nějaké konstrukci milivoltmetru měřidlo jiné než je v originálu tak mám upravit vstupní dělič, já jsem si vždy myslel že se má dát do série s měřidlem odpor? Jsem teprve začátečník tak tomu moc nerozumím, učím se všechno z knihy od Ing. Čermáka Kurs polovodičové techniky nebo byste mi doporučil jinou, mám jich dost hlavně staršího data vydání? Za všechno předem moc dekuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18737
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne říjen 04 2015, 14:45    Předmět: Citovat

Myslím si , že 60V to KFko nevydrží .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po říjen 05 2015, 10:38    Předmět: Citovat

matmafek napsal(a):
Monterjirka: V knihách ale stojí že diody sníží vstupní odpor ale doutnavka se má použít když chceme vysoký vstupní odpor MOSFETu zachovat.
Zkusil bych dvě diody v závěrném směru. Pokud budou stejné, vyruší se jejich závěrný proud (při použití -Ub) a polarizace v závěrném směru zvýší jejich odpor a sníží kapacitu přechodu. Si dioda má při nulovém napětí dynamický odpor kolem počátku asi 5 MΩ.


d.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  d.png
 Velikost:  1.45 kB
 Staženo:  59 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: po říjen 05 2015, 12:41    Předmět: Citovat

Mtajovsky: Stačily by dvě KA50x? Jinak díky za radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19666
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po říjen 05 2015, 13:02    Předmět: Citovat

Ano, takdo zapojené diody jsem použil u nf milivoltmetru.
Nejspíš by neměly negativní vliv ani zde, jen R12 je v tom případě příliš velký a jeho hodnota by neměla překročit 100 kΩ, jinak ti může plavat nula.

Matmafku, uvědom si jednu věc: když použiju měřidlo s jinou citlivostí, musím se pokusit především o to, aby zbytek zapojení nebylo třeba měnit. Proto není popsaný trimr v sérii s měřidlem, jeho hodnota se volí právě podle citlivosti systému měřidla (ten by s uvedenými hodnotami R1 a R2 neměl ale mít citlivost horší, než 2 mA, citlivost 100 µA naproti tomu dovolí zvětšit hodnoty R1 a R2 až na asi 6k8 každý, čímž se dále sníží už beztak malý odběr z baterie).
Ale, cos asi nepochopil, je ten vstupní dělič. Zde nezávisí na citlivosti použitého měřidla, ale na dělení jeho stupnice. Ten dělič samozřejmě můžeš nechat stejný, pokud bude mít měřidlo stupnici se 100 dílky, protože to se dobře odečítá i na rozsazích 50 na plnou výchylku nebo 0,2 na plnou výchylku...
Jak by se ti asi odečítalo ze stupnice se 60 dílky, pokud by značka 60 měla odpovídat rozsahu 10 V ?
Samozřejmě, můžeš překreslit stupnici na 100 dílků a nechat rozsahy 5 - 10 - 20 - 50 - 100 - 200 - 500 V, nebo ji nechat šedesátidílkovou a neoznačeným trimrem změnit citlivost měřidla na 3 - 6 - 12 - 30 - 60 - 120 - 300 V.
Vstupní dělič přitom může zůstat naprosto stejný, protože vnitřní odpor měřicího systému je spolehlivě oddělený od vstupního děliče a nemá na něj vliv.

Já osobně mám nejraději dělení 1 - 3,16 - 10 - 31,6 - 100 - 316 - 1000. S minimem poloh přepínače maximální rozsah měřených hodnot, přičemž se využívá druhé a třetí třetiny výchylky ručky, v první třetině už je přesnější přepnout rozsah. Při měření úrovní je výhodou "co krok, to 10 dB".
Ovšem jistou nectnost to má - měřicí systémy se dvěma stupnicemi do 100 a do 316 (a navrch s jednou stupnicí třeba zrovna v [dB]), zvlášť, když je má přesahovat dlouhý nůž ručky, se už dlouho nedělají, tak je třeba si tu stupnici vyrobit.

Třeba například příklad: máš měřidlo se 100 dílkovou stupnicí (třeba značených 0 až 10, to už je v důsledku jedno). Zvolíš-li vstupní odpor 100 kΩ/V a nejcitlivější rozsah 1 V, pak R13 = M102, ten vyber z několika kousků odporů M1, protože vstupní odpor T1, i když tam budou místo doutnavky ty diody, nebude nižší, než asi 5 MΩ, tedy výsledná kombinace bude mít 100 kΩ.
Další rozsahy budou
5 V (R14 = 400 kΩ, tedy v sérii M39 a trimr 22k)
10 V (R15 = 500 kΩ, tedy v sérii M47 a trimr 56k)
50 V (R16 = 4 MΩ, tedy v sérii 3M9 a trimr M22)
100 V (R17 = 5 MΩ, tedy v sérii 4M7 a trimr M56) a nakonec mimo obraz
500 V (R18 = 40 MΩ, který se bude blbě shánět, tak ho sestavíš v sérii 3x odpor 10 MΩ, k nim do série přidáš čtvrtý, a, když to bude moc, dáš jako čtvrtý 8M2 a pátým, třeba 1M0 nebo 1M5, to dorovnáš). Ta sériová kombinace odporů je výhodná i z hlediska napěťového namáhání.
Důležité je, aby odpory vstupního děliče byly pokud možno ze stejného materiálu: když uhlíkové, tak všechny, když kovové, tak všechny pevné. Trimry a dorovnávací odpor nejvyššího rozsahu budou uhlíkové.
Tím se zajistí lepší stabilita dělicích poměrů pro rozsahy navzájem a v důsledku vyšší přesnost měřidla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18737
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po říjen 05 2015, 13:12    Předmět: Citovat

Hlavně si nemysli , že vytvoříš něco lepšího , než za dvě stovky koupíš např. v bazaru hotové . To za a . A za b v běžné praxi není třeba nijako zvláště přesného měření . Většinou stačí cca a kolikrát tě bude více zajímat změna měřené veličiny nahoru či dolů , což např. levné digistroje neumožňují .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19666
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po říjen 05 2015, 14:28    Předmět: Citovat

Ano, tak to skutečně je.
Vidět, jestli je něčeho více nebo méně, a kam se to mění, je dnes asi hlavním důvodem použití ručkových analogových měřidel. Jestli se s přesností dostaneš na 3% z rozsahu, můžeš si gratulovat, takovou přesnost nemívaly ani mnohé voltmetry ve školních laboratořích.
Na ustálené hodnoty je digitál jednoznačně vhodnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: po říjen 05 2015, 20:27    Předmět: Citovat

Hill: Pořád nad tím přemýšlím a nemůžu pochopit proč v tom příkladu je ten R13=102k a ne 100k (chtělo by to vědět podle jakyho vzorce se to počítá). Kde se tam bere navíc 2k? Jinak zbytek jsem jaž takž pochopil. Chtělo by to vzorec. Nebo je to ten vzorec pro odporovy delič co je v knížkách? Jinak opravdu děkuju moc za objasnění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19666
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po říjen 05 2015, 21:43    Předmět: Citovat

Že ty dvě diody v závěrném směru mají odpor kolem 5 MΩ, o tom tu byla řeč. V sérii s tímto odporem je ochranný odpor R12 = M1, to máme dohromady 5M1. Když potřebuji vstupní odpor M1, musím počítat s paralelní kombinací tohoto odporu a R13. A, aby mi to celé dalo co nejblíže k M1, musí být R13 větší.

Čili R13 = 1/(1/M1 - 1/5M1)

Odpor těch diod 5M není zákon, je to jen jakýsi statistický průměr, od kterého se může skutečnost lišit. A takto vzniklou odchylku to chce minimalizovat, jinak ti nevyjdou dělicí poměry s těmi vypočtenými odpory a k nim připojené trimry nemusí pak stačit rozsahem.
Taková odchylka, jakou v jiných zapojeních můžeš bez nebezpečí zanedbat, může v měřidle znamenat rozdíl mezi hausnumerem a skutečně naměřeným napětím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2015, 14:15    Předmět: Citovat

Hill: Děkuji moc, už jsem to pochopil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2015, 17:44    Předmět: Citovat

KF520 má Ugs okolo 30V,některý těch 60V možná snesly.Možná by šlo zkusit tam dát DB3 nebo KR205 a vybrat takovou,co spíná při 25-28V.Je to buď v plastu nebo natřený barvou,takže fotonkovej jev odpadá.Otázkou je,jestli by to nezkreslovalo při měření v obvodu se slabym proudem(přes ten diak může trochu utíkat ikdyž je zavřenej a jeho VF vlastnosti taky nebudou super).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19666
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2015, 19:45    Předmět: Citovat

Na vf vlastnostech příliš nezáleží, stejně je to jen stejnosměrný měřák a na vstupu má kondík 10n.
Diac je ale pro tento účel naprosto nevhodný z jiného důvodu, který se v katalogu neuvádí, protože pro aplikace, do nichž je diac určený, je zajímavější jeho chování při průrazu a ne kolem nuly.
Našel jsem jeden kousek KR205 a trochu jsem si poměřil:
0 V ... 0,2 V - proud roste téměř lineárně do 45 µA, to odpovídá odporu 4k4
0,2 V ... 0,4 V - nárůst proudu se zpomaluje, do 57 µA, to odpovídá odporu 7k
0,4 V ... 0,8 V - nárůst proudu dále zpomaluje, do 72 µA, to odpovídá odporu 11k1
a dále se do napětí 24,8 V proud zvýší jen ze 72 µA na 84 µA, to odpovídá odporu kolem 300k.
Při vyšším napětí už začne zase proud strměji narůstat, až při 90 µA a napětí 25,6 V diac sepne.
Čili diac je v oblasti malých napětí napěťově závislým odporem, a nejen to - je také teplotě závislý. A hodně. Po ohřátí z pokojové teploty 21°C na nějakých 30°C v prstech vzrostl svodový proud součástkou při 0,4 V o více, než 6%!

Ale my potřebujeme, aby na vstupu FETu pokud možno žádný svodový odpor nepřekážel, a, když už to jinak nejde, ať je aspoň v řádu megaohmů a v co nejširším rozsahu vnějších vlivů se nemění.
Takže diac nebrat.
Ty diody jsou přijatelná volba. Když tam dáš Schottkyho diody, třeba BAT42 jsou velmi vhodné, jejich svod se při závěrném napětí 4,5 V (typické v daném zapojení) a teplotě do 40°C pohybuje pod 100 nA (typicky kolem 65 nA), což je hodnota ještě lepší, než jsme počítali pro ty obyčejné křemíkové 1N4001, či jim podobné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út říjen 06 2015, 23:25    Předmět: Citovat

Zdar, nevyhovovala by ochrana KF520 dvěma tranzistory jako v odkazu na obr.5 chrání vstupy 7106? V tuto pozdní hodinu to už zjišťovat nebudu, ale je to možnost:
http://josef.kufner.cz/ostatni/skola/spse_v_uzlabine/EM4-15-zadani.pdf
A tady ještě datasheet KF520:
http://www.datasheetspdf.com/PDF/KF520/869722/1
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund