Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pozor na LED diody !!
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7993
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2015, 16:49    Předmět: Citovat

Tak tady bych si dovolit oponovat. Display podsvícený modrou led je pro mě skoro nečitelný. Pokud se nejedná o nějakou azurovou s posunem do zelena. Ideál pro mě je mikroport Sennheiser starší řady s hráškovým podsvitem. Modrý LED ale používám tady ale jako signalizaci stavů při i jasným slunečným denním světle je dobře čitelná.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18095
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2015, 16:56    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Hlavně - BÍLÁ barva u LED není pravý vyzařování čipu. Bílá LEDka je v podstatě to samý jako zářivková trubice - barvu světla určuje LUMINOFOR nanesenej na zdroji UV záření = na čipu. No a trvanlivost luminoforu je právě otázka doby, po kterou bude taková LEDka fungovat - je to hlavně o chlazení, protože jak se LEDka nadměrně ohřeje, životnost všeho jde do kopru ...

Ha a jak jsou teda dělaný Luxeony? Když začínaly, tak jsem bílej 1W připojil bez filtrace jen přes diodu a srážecí odpor na zvonkový trafo a svítí jako orientačka 24/365 no kolik, cca 14-15 let? Nedávno jsem ho porovnával s batérkou, co jsem kdysi dělal s tím samým čipem, z NiCd 3,6V proudová stabilizace jedním trandem na 350mA a že by byl viditelnej rozdíl jsem si nevšiml. Rozhodně vyblikanej není.
Zato kulatý natáčecí zásuvkový svítítko s fotodporem, co jsem tu kdysi řešil, nedosvítí ani do konce záruky. Evil or Very Mad Tam jsem dal první supersvítivku, co u Slona vytáhli z šuflete a ta taky nesnižuje intenzitu. No prostě polsko/čínskej shit.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32239
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2015, 18:00    Předmět: Citovat

Ono je luminofor a LUMINOFOR - prostě i u něj jde o složení a jeho trvanlivost. Snížení svítivosti způsobuje jednak "vysvícení" luminoforu, ale taky pokles účinnosti vyzařování UV ze samotnýho čipu. Suma sumárum je to jako se zářivkama ... No a lacinej čip, slabý chlazení a levnej luminofor bez stabilizátorů dohromady ani nikam jinam vést nemůže.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4056
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2015, 18:35    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Tak tady bych si dovolit oponovat. Display podsvícený modrou led je pro mě skoro nečitelný. Pokud se nejedná o nějakou azurovou s posunem do zelena. Ideál pro mě je mikroport Sennheiser

Není displej jako displej. U negativního je modré podsvětlení na prd. Ja myslel klasiku LCD kde jsou černé sgmenty a podsvětlení slouží jen ve tmě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3390
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2015, 18:36    Předmět: Citovat

Jo, jenže u těch LED není hlavní porcí buzení UV, ale prachobyčejná modrá. Dokonce mám na stole pár prvních kusů (prototypů) Luxeon F ES-CW a z těch šla fosforová konverzní vrstva omýt ipou.
U nových LED je fosfor namíchaný do silikonu a tvoří svrchní část LED. Jestli to taky nebude tím, že Luxeon je automotive řada, která se jaksi nakupuje za trochu jiné ceny (a ne u šmelinářů jako GM). Její základ je keramika, aby se čip dobře chladit. Tohle normálně žlutí z rýže nevypěstují.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7478

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2015, 19:34    Předmět: Citovat

ZVUK2000 napsal(a):
Není displej jako displej. U negativního je modré podsvětlení na prd. Ja myslel klasiku LCD kde jsou černé sgmenty a podsvětlení slouží jen ve tmě.
Však ten Seinheiser je klasika LCD s podsvícením, nic negativního. A ty zelené jsou opravdu nejlíp čitelné (některé typy svítí i červeně, když namají signál a čitelnost je pak o dost horší). Modrá a červená je dobrá k indikaci, ale pro podsvícení je nejlepší bílá nebo zelená. Vyplývá to z toho, jak oko vnímá barvy. Při stejném výkonu vnímá oko modrou proti zelené jen s 1/6 jasem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7478

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2015, 19:41    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
V bielej LED je luminofor a ten sa "vysvieti".
Ale videl som aj dost vadnych modrych LED - napriklad na serveroch DELL. Niektore svietia po rokoch uz velmi slabo, niektore vobec.
Nejen modré. Pamatuji si senzorové předvolby v Tesláckých TV, kde byly časem vysvícené první 2 pozice. Proti tomu čísílka 7,8 svítila jak nová Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7881
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2015, 21:50    Předmět: Citovat

xsc- hm, tak to já zase nějak nepamatuju že by LQ100 nebo 110 (či jak byly označené) nějak viditelně stárly. Jakou řadu Color Tesla máš na mysli?
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...


Naposledy upravil Michal22 dne pá prosinec 11 2015, 23:23, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7993
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2015, 21:52    Předmět: Citovat

A jinak pozor na modré a "temě" modré LED (ty s posunem k UV)! Údajně oko nedokáže dostatečně reagovat na intenzitu tohoto spektra a při větší intezitě může lehce dojít k zánětu spojivek nebo poškození sítnice!!
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3390
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2015, 22:36    Předmět: Citovat

Používám UV LED na vytvrzování lepidla. Někde sem tu o tom psal. Značná část spektra sahá do modré a na oči je to celkem nepříjmené - ale jedná se o cca 3W (teda UV oblast výkon někde kolem 250mW@390nm).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7478

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2015, 23:08    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
xsc- hm, tak to já zase nějak nepamatuju. Že by LQ100 nebo 110 (či jak byly označené) nějak viditelně strály, to sim nepamatuju. Jakou řadu Color Tesla máš na mysli?
Já to měl v C110 STII, tam asi zrovna Teslácké ledky nebyly. Ale viděl jsem to i u nějaké ČBTV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9810
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 11 2015, 23:20    Předmět: Citovat

Každý jednoduchý LCD displej má modrý segmenty (nebo obráceně bílý segmenty na modrým pozadí) proto je už kvůli tomu nevhodný používat modré podsvícení. kdyžtak zelený, nebo žlutý. A musím říct, že když jsem vyměnil LED diody u bíle podsvíceného inverzního LCD za oranžový, nebo zelený, tak ty údaje na displeji více vynikly. Bílé podsvětlení má zase příliš "zbytkovýho světla". A navíc modrá světlo brání usnutí.
Jinak jsem zpozoroval, že se vyrobcové poučili a přestali vyrábět třeba routery, které dělali i v šeru svítící kola na stropě. Měl jsem tu router, který měl signálky viditelné i v noci pouze při přímém pohledu na ně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7993
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2015, 8:19    Předmět: Citovat

My tady pitváme detaily ale víš co lidí vybírá audiosestavu podle toho jak to svítí? Viz něktarý audiosystémy v režimu DEMO. To je masakr a ani to nemusí hrát.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34221
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2015, 10:31    Předmět: Citovat

V 90. rokoch sa vyrabali pekne svietiace a blikajuce hifi veze - podsvietene tlacidla a indikatory, vakuove displeje a vacsinou tam nebola ziadna modra.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7993
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: so prosinec 12 2015, 12:54    Předmět: Citovat

To jistě, modrý LED tenkrát běžně v prodeji nebyly. A vůbec, kdy se objevily masově na trhu?
našel jsem na stránkách OSRAMU

Stručný pohled na historii LED diod:
1907 Angličan Henry Joseph Round objevil, že anorganické látky po excitaci elektrickým proudem vydávají světlo. Ve stejném roce tento svůj objev zveřejnil v časopisu „Electrical World“.
Jelikož ale v té době pracoval hlavně na konstrukci nového zaměřovacího přístroje pro námořní dopravu, upadl jeho objev v zapomnění.
1921 Ruský fyzik Oleg Losev znovu pozoruje světelné emise popisované Roundem. V následujících letech (1927 až 1942) tento fenomén důkladně prozkoumal a popsal
.
1935 Francouzský fyzik Georges Destriau objevil světelné emise v sulfidu zinečnatém a na počest ruského fyzika je nazývá „Losevovo světlo“. Objev elektroluminiscence se dnes přičítá právě Georgesovi Destriauovi.
1951 Vývoj tranzistoru znamená významný krok v polovodičové fyzice. Nyní je možné vysvětlit vyzařování světla.
1962 Na trh vstupuje první červená luminiscenční dioda (typ GaAsP) vyvinutá Američanem Nickem Holonyakem. První LED dioda vydávající světlo o viditelné vlnové délce znamená zahájení průmyslové výroby LED diod.
1971 Díky vývoji nových polovodičových materiálů se začínají vyrábět LED diody jiných barev (zelená, oranžová a žlutá). Výkonnost a účinnost LED diod se neustále zvyšuje.
1993 Japonský profesor Shuji Nakamura vyvinul první jasně modrou LED diodu a velmi účinnou LED diodu svítící v rozsahu zeleného spektra (dioda InGaN). Později navrhl i bílou LED diodu.
1995 O dva roky později je představena a uvedena na trh první LED dioda s bílým světlem vzniklým transformací pomocí luminoforu.
2006 Jsou vyrobeny první světelné diody se světelnou účinností 100 lumenů na jeden watt. Takovou hodnotu překonávají pouze plynové výbojky.
2010 V laboratorních podmínkách jsou vyvíjeny LED diody určité barvy se světelnou účinností 250 lumenů na jeden watt. Vývoj pokračuje vpřed mílovými kroky. Dalším krokem jsou organické světelné diody (OLED), které jsou dnes považovány za technologii budoucnosti.

_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.32 sekund