Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektro instalacia v post Sovietskych krajinach
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32767
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 19:19    Předmět: Citovat

foxrider napsal(a):
V ŽOSce jsme měli sovětský střídavo-stejnosměrný zdroj "Установка У300"
Který byl zapojen z výroby skutečně vražedně.
Měl možnost zapojit přívodní šňůru na obou bokách, zleva nebo zprava....
No a o tom to právě je - na ruský izolovaný soustavě bys žádný problémy s bezpečností neměl, protože tam je napětí na přívodu definovaný buď proti jinýmu fázovýmu vodiči, nebo proti uzlu napájecího 3fázovýho trafa - NE PROTI ZEMI. Naproti tomu u nás jsou všecky napětí proti zemi a ty zjednodušený zapojení, určený právě pro provoz na izolovaný síti jsou u nás nebezpečný. Chyba není v samotný konstrukci přístroje, ale v tom, že ho vůbec někdo koupil do Česka (Československa) a hlavně povolil jeho provoz bez dalších opatření na naší síťový soustavě...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 895
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 19:29    Předmět: Citovat

Ekkare, ale mezi kolíky druhé přívodky bylo 230V!!!! Před vypínačem!
doplnění: I kdyby to byla izolovaná soustava, tak to napětí by bylo jako mezi fázemi, to je jedno. Dotknete se obou a dostanete jí!! Takže podle mně JE chyba v konstrukci přístroje.

Teda vlastně BYLA.
Výrobce na nutnost uzemnění upozorňoval, ale na to že druhá přívodka je pod napětím asi ne ( teda měl jsem jen český překlad)..... a ze strany podniku se taky jaksi nic nedělo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32767
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 20:21    Předmět: Citovat

V Rusku se často používaly kabely i síťový koncovky "na panel", kde byla vidlice skrytá v dutině oválnýho tvaru = obdoba naší "velký Remosky", ale tak hluboká, že se bez výslovně záměrnýho strčení prstů nedalo kolíků dotknout - považovali to právě při izolovaný soustavě za dostatečnou ochranu před nebezpečným dotykem. A do ní se teprve zasouvala "zásuvková" polovina - s dutinkama.

Jde o to, jestli jste takový kabely získali od dodavatele jako originální, nebo jestli s tím přišly nějaký jejich jednoduchý "vilki dlja seti" bez ochrany - anebo jestli už to z jejich strany nepřišlo nějak pobastlený právě z důvodu absence těch spešl koncovek u nás...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 895
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 21:16    Předmět: Citovat

Ta přívodka trochu připomínala takovou co je třeba na videu nebo u kazeťáku, byla ale asi dvakrát tak větší a netvořila osmičku ale jako písmeno B. Kolíky byly ploché, místa dost, dotyk no problem.... Šňůra byla obyč dvojlinka, vidlice už nevím, byla bílá válcová, kabel přiveden jako do té válcové části, kulatá a myslím že měla PE - zdířku jen jako vyvrtanou díru. Pak jsem to rozstříhal, obě přívodky s tou jednou nástrčkou zachoval. Ale už je to asi devět let...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Otkundes



Založen: Mar 14, 2010
Příspěvky: 1715

PříspěvekZaslal: po duben 06 2015, 21:30    Předmět: Citovat

Kdysi jsem měl tu čest nést odpovědnost za bezpečnost provozu speciální sovětské techniky, konstruované podle sovětských norem (GOST), včetně povinnosti zpracovávat a předkládat zprávy o revizi tohoto zařízení. A jak jinak, vždy musel být závěr bez závad, i kdybych si měl tu zjištěnou závadu odstranit osobně...
Proto je mi známo, že sověti s každým přístrojem, připojovaným k elektrické síti, dodávali pravidla bezpečnosti práce, návod k použití, dokonce včetně schemat, a že se zařízením mohl pracovat člověk až po proškolení...
Mám proto osobní zkušenost, že pokud se obsluha zařízení řídila pravidly popsanými v návodu, pokud byla respektována v té době platná ČSN 341010, i to sovětské zařízení využívající třífázovou třívodičovou síť 220V s izolovaným středem (bez nuláku), bylo bezpečné. Nelze však vyloučit chyby lidí, kteří nechápali rozdíl mezi naší a sovětskou soustavou. To je však již jiná kapitola. Za lidskou blbost a nezodpovědnost, žádná napěťová soustava nemůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mezifrekvence



Založen: Mar 16, 2015
Příspěvky: 12

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 5:03    Předmět: Citovat

to EKKAR
Děkuji za připomínky, V něčem jsem se možná mýlil, ale ne ve všem, uvedu na správnou míru. S tím napětím 127V v USA jsem se zřejmě mýlil (nepoužívalo se v minulosti u hist.zařízení ? nevim...). Díval jsem se na různé americké stránky , jsou tam různá zapojení, docela zajímavá, kromě 110V se uvádí i 115, 120, 125V.
K těm ruským radiovozům. Ta přestavba byla skutečně realizována v OZ 064 . Pro objasnění, jednalo se o mobilní rušiče KV o výkonu 1kW (dle použité antény) , nástavba automobilu ZIL131. (sloužil jsem u REBu). V terénu se napájela z elektrocentrály, v kasárnách při výcviku přípojkou 220V (nesměl se použít plný výkon rušiče) . V terénu se zemnilo závrtným kolíkem (kdo sloužil u spojařů, třeba u RM31Ma, zná). Centrála byla vyměněna za naši, rozvaděč byl nový, náš s našimi prvky včetně proudových chráničů, zásuvky naše 220V se zem.kolíkem (připojení externích zařízení nebo el.nářadí) . Viděl jsem rozsah a průběh rekonstrukce na rozdělaných vozech, když jsem byl v Hradci pro hotový . Bylo to dost náročné, kabelů bylo dost , ale ne zas "desítky kilometrů". Nejprv se komplet vymontovaly všechny komponenty, demontovaly se nn rozvody, ty se nahradily našimi. Signálové, vf a mn kabely byly ponechány. Podotýkám, že nešlo o mnohasetkusové dodávky těchto speciálů, u našeho praporu byly čtyři, podobných voj. útvarů bylo v republice myslim tři (?), takže odhadem bylo dodáno cca 15 ks. Obchodní strategie nákupů sovětské radiotechniky byla taková, že pokud to jen trochu šlo, tak se nakupovaly jenom samostatné komponenty a právě v OZ 064 se montovaly do našich vozů /V3S, OT64.../ Ruské zily byly kapitolou samy o sobě.
Co se týče bezpečnosti , tak rusové sami s oblibou používaly ono "NAS MNOGO".
Pro fredis:
Vojenské opravárenské závody skutečně používaly zkratku VOZ, vvojenský opravárenský závod OZ 064 v Hradci Králové byl výjimkou, později (za perestrojky) se přejmenoval na "Vojenský opravárenský podnik 064 H.K." Něco z jeho činnosti je tady:
http://www.elektronovinky.cz/zarizeni/z-historie-radio-v-khaki
Není tady někdo Hradečák , třeba kdo tam dělal ? At doplní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7989
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: pá leden 22 2016, 22:59    Předmět: Citovat

Znáte tzv. suicide shower? Vyskytují se např. v jižní Americe.
https://www.youtube.com/watch?v=cNjA0aee07k
https://www.youtube.com/results?search_query=suicide+shower
http://johnnyvagabond.com/travel-tips/survive-suicide-shower/

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 895
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: so leden 23 2016, 10:10    Předmět: Citovat

WTF? Shocked to radši počkám až špína opadá sama Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7989
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so leden 23 2016, 21:07    Předmět: Citovat

http://www.lorenzetti.com.br/en/Detalhes_Produto.aspx?id=258
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 895
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne leden 24 2016, 9:59    Předmět: Citovat

To IP 24 ve mně nebudí moc důvěru. Tyjo ty velikosti jističů to je nářez.


-8587942561987149080_Screen_Shot_2014_08_06_at_3.43.41_PM.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  -8587942561987149080_Screen_Shot_2014_08_06_at_3.43.41_PM.png
 Velikost:  45.24 kB
 Staženo:  105 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5235
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne leden 24 2016, 11:57    Předmět: Citovat

Vzhledem k tomu kolik to papá jsou ty jističe OK Wink .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
foxrider



Založen: Sep 28, 2013
Příspěvky: 895
Bydliště: Praha- východ

PříspěvekZaslal: ne leden 24 2016, 12:47    Předmět: Citovat

Jo, to je mi jasný, při tom příkonu.
To by se mi líbilo, mít hlavní jistič třeba 80A........ale nechtěl bych platit ten paušál podle jeho ampéráže. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1294
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st březen 02 2016, 10:47    Předmět: Citovat

mezifrekvence napsal(a):

Není tady někdo Hradečák , třeba kdo tam dělal ? At doplní.

Nejen Hradec - u spoj.techniky taky OZ a později VOP 065 Český Těšín.
A další systémy nejen spojovací, ale i RL, PVOS, ILS... pocházející ze SSSR se musely v opravárenských závodech nebo příslušných technických základnách dávat do souladu s ČSN - což mnohdy znamenalo napájení předělávat.
V polních podmínkách to nebyl problém, soustava izolovaná - vrtaly se uzemňovací kolíky skoro u všeho... Horší to bylo u stacionárních zařízení, kde navazovaly jiné systémy, tam se pak musely dělat mnohdy složité úpravy, někde zdrojová část úplně jiná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32767
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st březen 02 2016, 11:57    Předmět: Citovat

sis2 napsal(a):
....
A další systémy nejen spojovací, ale i RL, PVOS, ILS... pocházející ze SSSR se musely v opravárenských závodech nebo příslušných technických základnách dávat do souladu s ČSN - což mnohdy znamenalo napájení předělávat.
V polních podmínkách to nebyl problém, soustava izolovaná - vrtaly se uzemňovací kolíky skoro u všeho... Horší to bylo u stacionárních zařízení, kde navazovaly jiné systémy, tam se pak musely dělat mnohdy složité úpravy, někde zdrojová část úplně jiná.
Například systém Samechov - v originále "Vozduch Stacionarnyj VS-11M" (vyhodnocování radarový informace z pořízenejch stanovišť, transformace zeměpisnejch souřadnic a zobrazení přehledový situace na velitelským stanovišti) měl samozřejmě napájení 3 x 127/220V v síti IT, kvůli provozu na československou síť byly v podzemí objektu 2 speciálně navržený oddělovací trafa na primáru odpovídající přívodu 22kV a se sekundárem odpovídajícím sovětský síti ... Systém měl samozřejmě od výrobce nainstalovaný soustrojí "UGP" (Ustanovka Garantirovannogo Pitanija) schopný utáhnout provoz po nějakou dobu z baterií a s běžným asynchronním elmotorem "na 380V" určeným pro záložní napájení jak z normální sítě, která do objektu samozřejmě taky vedla, tak od záložních generátorů s dieselama LIAZ ... To byl takovej menší VORLOJ, protože to mělo elektromechanický ochrany proti předpětí i podpětí, regulaci, přepínače pro přechod z jednoho systému napájení na jinej ... Ale od něj dál "k mašině" už šlo výhradně těch ruskejch 3 x 127V ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rob_brno



Založen: Oct 12, 2012
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2016, 8:50    Předmět: Citovat

Čím vyspělejší země, tím větší důraz na lidský život a tím víc opičáren kolem toho.

V Rusku jsem pobýval jen v kempu na Kavkaze pod stanem, takže jsem neměl možnost obdivovat místní energetické zvyklosti.

Ale když jsem byl před 10lety na Kubě, tak jsem se v jednom soukromém "penzionu" sprchoval ve sprchovém koutě a na sprchové hlavici měli namontovaný průtokáč a hned vedle přímo ve sprcháči ve výši hlavy na zdi neizolovaný jistič Sad
Zkusím najít fotku.
No aspoň věděli, že se el. vedení se zařízením musí nějak jistit Smile

Další zařízení co se mi tam moc líbilo, byla plotýnka na vaření. V keramické podložce(shora otevřené) byl namotán odporový drát a pak na kraji bez krytí a izolace připojen ke drátům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Silnoproudá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund