V elektrotechnice jsem stále začátečník, a i přes googlení všeho možnýho mám díry v teorii.. pro jistotu sem píšu, abych neudělal nějakou hloupost.
Teď jak začít.. no, budu kupovat toroid od Indelu (300VA/2x30V), deska zesilovače vezme maximálně 45V když jsem přepočítával napětí po usměrnění zarazil jsem se na 30V (30*1,41=42,3), takže mi to ve finále po usměrnění dá 42,3V.
Usměrňovat chci přes diodový můstek, sekundár toroidu mi dá 2x 5A, osobně bych volil můstek na 15A, ale furt si kladu otázku jestli by nebyl lepší můstek např. na 20/25A? Já to vidím prostě, kdyby můstek nebyl stále v 70% zátěži nebylo by mu líp?
Ale na druhou stranu uvažuju jaký to může mít nevýhody.. ztráty? Netuším..
Další otázka je, co bude za můstkem..? Na jednom audio fóru se řešilo odrušení můstku kondíky, sám si nedovedu představit jak velký dopad to má na výslednou kvalitu, nebo životnost tohohle zařízení, popř. filtračních kondů.
A když už jsem u toho odrušení, nedávno jsem si chtěl koupit napájecí konektor (ten co je bězně k vidění v pc zdojích), ale tenhle měl v sobě krom pojistky kterou chci taky i filtr, zajímalo by mě jestli mi k něčemu bude tenhle filtr před trafem, četl jsem že v rozvodech lítá dost bordelu, ale nikde jsem nenašel jasnou odpověď jakou roli to bude hrát mimo high-endovou techniku.. třebas v těch pc zdrojích je běžně, ale tam má svůj účel, co tady?
Za další bych vám rád položil nejspíš celkem primitivní otázku, jaký pojistky použít za můstkem? (první bude ještě před trafem - 2A) Co se týká proudu jsem přesvědčenej že budou mít 5A, dává mi to smysl když na obě 30V strany tlačí 5A. Ale horší je to s jejich rychlostí, rozum mi radí použít pomalý pojistky, když mi lupne v bednách tak bych mohl měnit rychlý pojistky každou chvíli.. i když na tak silný lupnutí asi jentak nedosáhnu.
No, a poslední maličkost bude filtrace před samotnou deskou zesilovače - budou to dva 10 000uF/63V snap-in kondy.
Na konec bych rád napsal že nečekám zázraky, neni to nic pro audiofila, ale já si s tím vystačim, teda aspoň doufám.
Jinak elyty kupuju Nichicony, fóliový od wimy, a keramický tak nějak všude možně.. jinak nevíte jakou roli hraje výrobce u rezistorů? Snad to nebude takový svinstvo jako u kondů.
Předem dík za odpovědi, čus ... Lukáš
//E: Furt zapomínám na odečtení 2V za můstkem.. to je individuální, nebo si bere každej můstek jiný napětí?
Těch 2x100W - to ten zesilovač chceš používat někde v tělocvičně? Pro domácí použití je 2x10W (ale poctivých, ne PMPO) až moc. _________________ Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Síťovým filtrem před zdrojem nic nezkazíš. U PC zdrojů je předepsán, aby se ze z něho nešířilo rušení do sítě - je spínaný a tak by byl vydatným zdrojem rušení.
S diodama je to tak, že čím větší proud tak větší úbytek, u mostu se počítá 1V na diodu a jsou dvě v sérii, takže 2V.
300VA trafo na 2 konce je slabý, nedá to 2x100W.
Jinak zapojení je v pohodě.
Založen: Nov 17, 2011 Příspěvky: 6786 Bydliště: U Litomyšle.
Zaslal: so duben 23 2016, 14:14 Předmět:
No, to napětí by mohlo být i vyšší, myslím na výstupu zdroje, vyšší napětí sítě ap..
Jinak já mám 2x 100W poctivých a někdy to není moc, klidně jsou špičky do limitace. _________________ Spát je dobré. Být mrtev je lepší. Nikdy se nenarodit je nejlepší.
Založen: Oct 30, 2010 Příspěvky: 6755 Bydliště: Praha
Zaslal: so duben 23 2016, 19:49 Předmět:
S přetahováním o to, jaký je na domácí poslech potřeba výkon zesilovače je třeba zejména zohlednit, jakou citlivost mají použité reproboxy, protože to je parametr, který má na vyrobeném randálu zásadní podíl.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19931 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: so duben 23 2016, 20:43 Předmět:
Zeptám se jinak, Gothay: kolik zesilovačů menšího výkonu jsi už úspěšně postavil?
Jestli jako už máš na takový zesilovač nasbírané nějaké zkušenosti.
Protože hlasitost opravdu nezávisí ani tak na výkonu zesilovače, ale také na účinnosti reproduktorů, velikosti a tvaru poslechového prostoru, jeho akustických vlastnostech a ještě na pár drobnostech, které už tak velký vliv nemají.
Yarda1 -> 100W je sice moc, ale radši jsem si zvolil velkou rezervu, čas od času grilluju před domem, a tam už to je potřeba.. možná ne tolik ale radši ať je tam víc. Jinak hlavní účel tohohle zesilovače bude domácí poslech.
kulikus -> Tak jsem zase o něco chytřejší, zvolím tedy filtr integrovaný do zásuvky před toroidem. Snad to bude mít nějaký efekt, ať víc čistoty v rozvodu nebo v zesu, za těch pár korun to stojí.
samponek -> Dobrá, takže počítám že do desek zesilovačů poteče 40,3V, a použiju můstek na 15A. A co se týká toho toroidu, počítal jsem 150VA na kanál a myslel jsem že to bude ideální, kolik by si viděl na kanál ty? (btw. nepočítám že tam budu tahat plných 100W, spíš tak okolo 80W.. navíc pojistky za můstkem by to měly hlídat, abych nevybral víc než to trafo zvládne)
TAKJAN -> Taky jsem nad tím uvažoval, může se to napětí zvednout na výstupu zdroje i o celých 4,7V?
K tomu výkonu, taky bych čekal krátkou cestu k limitaci když budu poslouchat třeba ze zahrady - proto jsem si vybral 100W.
//E: Když se zvedne napětí v síti o 10%, na výstupu trafa taky o 10%? Kdyby tomu tak bylo tak by na výstupu bylo 44,3V..
Zaky -> Mají citlivost 88dB, jedná se o monitory Alesis.
http://www.alesis.com/products/view/elevate-6-passive
Rád bych je využil pro domácí poslech, tak i pro občasný poslech u domu na zahradě (samozřejmě s mírou).
Hill -> Zesilovač měnšího výkonu pouze jeden (50W nejspíš nepoctivých), jinak potom ještě integráč.. ale ten mi moc nevyhovoval.
K těm zkušenostem, už si ani nezpomínám kdy bych něco dělal a vše, nebo alespoň většinu informací o tom věděl, dá se říct že toto je můj způsob vzdělávání a zároveň můj koníček. Tím nechci říct že si něco vymyslím a jdu se na všechno ptát na fóra. K tomu poslechovému prostoru, nemám na to samostatnou místnost. V místě kde jsou ozvučnice (na stole) je z pravé strany ke stěně cca 1,5m volného místa, z levé cca 1m ke dvěřím pak místnost dál pokračuje, samy ozvučnice jsou ve výšce mé hlavy (±10cm), a zamnou je cca 3,5m prostoru bez překážek ke zdi, na stěnách je čisto, zádné obrazy, skříňky ani zvukařský molitan.
Zatím mi to tak vyhovovalo. (tak snad nejsem úplně hluchý )
//E ještě dodám, ty zesilovače jsem postavil, nenavrhl.
Založen: Mar 05, 2007 Příspěvky: 6177 Bydliště: Jesenice u Prahy
Zaslal: ne duben 24 2016, 16:10 Předmět:
Toroid 300VA/2x30V dá po usměrnění a 10G filtraci 44V při 0,1A, 42V při 1A a 39V při 2,7A na větev, zvlnění 2Vpp a 5,1A efektivní sekundární proud.
Zesilovač může dávat trvale 2x33W a trafo bude hřát na jmenovité zatížení.
Pro výkon 2x100W do 4R je zapotřebí proud 4,6A z každé větve.
Při takovém zatížení dává zdroj 36V se zvlněním 4Vpp a efektivní proud sekundárem je 8A. Min. napětí je 34V a na zátěži je zapotřebí 28,3Vmax. Při 7,1A se na emitorovém odporu 0,22R se ztratí 1,6V na vybuzení konců zbývá 4V proti napájení.
Zesilovač s takovým trafem je schopen dát při testování předpisově 2x100W sin do 4R
První: Čím větší odběr, tím menší bude napětí (pokud jsem to dobře pochopil, tak konečně vím jak je to s napětím "naprázdno".. ale dvakrát jistej si s tím nejsem..)
Druhý: Zapojení bude fungovat dobře i s tímto transformátorem.
Založen: Sep 10,
2004 Příspěvky: 19931 Bydliště: Jičín, Český ráj
Zaslal: po duben 25 2016, 7:40 Předmět:
No co by: ten Skytec skutečně umí do 4 Ω krátkodobě dát 240 W, tu chvíli to pokryje náboj v kondenzátorech zdroje, než to napětí spadne tak, aby limitoval při nižší úrovni, a dlouhodobě to ve skutečném hudebním signálu využité není, tak je řeč zjevně o hudebním výkonu a nějakých 120 VA trafo stačí.
Žádné využití volné energie, ale ekonomické řešení.
Naposledy upravil Hill dne po duben 25 2016, 8:03, celkově upraveno 1 krát.
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.