Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj s L4970 0 - 35V / 10A
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 8:04    Předmět: Citovat

Tak jsem zkousel tyto upravy:
1) zkusit odpojit pomocny zdroj -5V a vse prizemnit na GND => Pri 5V uz nekmita, protoze se regulace presunula na 5 - 40V, za to se opet objevila na hodnote 8 - 9V. Kmita to radove +-0.05V a z L4970A vychazi nejaky periodicky zvuk Smile stejne jako pred tim.
2) potenciometr s nizsi hodnotou => Zmena rozsahu regulace, kmitani se neodstranilo.
3) dioda 1N4148 mezi pin 11 a GND => zadny efekt, kmita.
4) blokovaci kondenzator 22nF na pin 11 a GND => zadny efekt, kmita dal.

Tak a co ted dal Smile ? Osciloskop nevlastnim a tak nemohu kontrolovat prubehy napeti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 8:14    Předmět: Citovat

Frekvenci merim digitalnim multimetrem, ale na jeho udaj bych moc nespolehal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4259
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 8:39    Předmět: Citovat

periodický zvuk spíše syčí, nebo klape a jak se změní při zatížení? ono je velmi důležité jak je sycená ta tlumivka, není to jen o indukčnosti ale hlavně o materiálu, pokud klape zkus ho zatížit, on totiž zjstí že je na výstupní kapacitě požadované napětí a zavře a když napětí klesně tak tukně dobije kapacitu a zase čeká. Jinak impulzní zdroje jsou právě a především o materiálu cívky a o tam jak jí nasytit, ale nepřesytit či nedosytit to se mění poměrem rc členu oscilátoru . Kapacita určuje dobu jak dlouho bude otevřený stabil a odpor frekvenci , samozřejmě se jedná o kombinaci obou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 9:10    Předmět: Citovat

To Bu2520: Za tlumivkou jsou 3 filtracni kondenzatory 220mikro a hned za tim je vykonovy odpor 150ohmu. Kdyz jsem pripojil paralelne na tento odpor dalsi odpor cca 47ohmu, zvuk presel k vyssi frekvenci, ale porad byl slysitelny. Vis, me porad zarazi, ze si vybral ke kmitani jen jednu oblast 5 - 9V, kdyby to bylo po celem rozsahu, tak bych to chapal. Tlumivku jsem vybrakoval ze spinaneho zdroje v PC. Navinul jsem to podle jednoho chlapka, ktery ma meric indukcnosti, ale jak moc jsem se strefil, to nevim. Mozna bych mel zkusit koupit novy toroid s navijecim predpisem, jako to maji v GESu. Muzes mi nejaky doporucit? Odkaz je http://www.ges.cz/?page=index&or=sort&ipp=12&lang=cz&cur=CZK&gcat=730000&of=1&inc=browse. Jaky mas ty?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4259
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 10:21    Předmět: Citovat

ta oblast 5-9V se zřejmě trefila do slyšitelné oblasti sycení, on je zásadní problém, že s tím děláš regulovatelný zdroj o velkém rozsahu , a on ten poměr není všude stejný . Z logiky věci vyplývá , že ten IO mění šířku toho nabíjecího cyklu podle nastaveného napětí tak že " u 5V ťukne jednou a u 50V 50* víc ( neber mě přesně za slovo)" a tím se mění i velikost sycení toho toroidu tak že to budeš muset asi vyřešit několika toroidy, které budeš přepínat. Jo s Gesem nemám zkušenosti , taknevím. Jěště jedna drobnost, ty zdrojové toroidy z pc nejsou k těmto účelům vhodné, jsou filtrační, ne akumulační.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 10:22    Předmět: Citovat

Dostal jsem odpoved z technicke podpory vyrobce L4970A ohledne vlivu stability v zavislosti na indukcnosti tlumivky atd.

The stability is not so strongly dependent on the inductor value, even though this affect the position of the double pole set by the output filter. I suggest to use exactly the inductor value indicated in the ds. Also, it may be a bad layout of the board is introducing noise so generating oscillations.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 10:54    Předmět: Citovat

Nasel jsem v tom GESu tlumivku: Akumulační indukčnost pro spínané zdroje, 150µH 6A 110mOhm. Co ty na to?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4259
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 11:58    Předmět: Citovat

v datasheetu uvádí 40uH , ale všechno to záleží na šířce impulzů a frekvenci, čím vyšší tím je tvrdší a stabilnější. Tak je dobré použít pořádné elyty s nízkým ESR
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 12:33    Předmět: Citovat

Ja ale stavim ten regulovatelny od 0V - 25V a tam mam napsano 150uH. Ted se koukam, na tu redukci ESR, asi vymenim jeste kondiky za lepsi. Ale asi bych mel zacit s tou indukcnosti, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4259
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 12:47    Předmět: Citovat

ta indukčnost je oravdu zásadní, i když ta kapacita mám vliv na stabilitu , proto že pokud to dostatečně neufitruje tak se ty pulzy vrací zpátky do regulace, jo je to duchařina, můžeš ještě dát filtr alá PC zdroj tlumivka a elyt a až za tím připojit kontrolu regulace napětí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 13:07    Předmět: Citovat

jo ducharina, to je to slovo. Ja stavim poprve pristroj, ktery kmita na takove frekvenci. Drive jsem delal jen s uspechem NF a logicke obvody a indukcnostem jsem se vesmes vyhybal Smile Tak promin, kdyz napisu nekdy nejakou blbost Smile Taky jsem v ds cetl, ze by mely byt spleny nejake podminky na ESR, ale nevedel jsem, ze to muze mit az takovy vliv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: st srpen 22 2007, 14:55    Předmět: Citovat

Tak jsem si na dalsich vlaknech precetl neco o tom ESR. Ted uz o tom mam nejakou ramcovou predstavu a tak urcite ty kondy a civku vymenim. Zitra nakoupim soucastky a v patek napisu jak to dopadlo. Zatim Zdar
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 10:04    Předmět: Citovat

Omlouvám se, že se vám do toho pletu, ale taky mě to zajímá. Měl jsem (mám) podobný problém se spínaným zdrojem s velkým rozsahem regulace napětí i proudu(od nuly až po maximum) . Mám pocit, že to snad ani nemůže jít uchodit tak, aby to "nesyčelo" , jak zdroj semtam pulzuje při MALÉ zátěži. Vynechává totiž některé pulzy, protože už je nedokáže víc zkrátit. Tak se sníží spínací kmitočet a je to slyšet.
Proto se přidává nějaká minimální zátěž, což je snadné splnit u zdroje s pevným napětím, ale horší je to v případě zdroje regulovatelného od nuly (v nule napětí žádný odpor nezatěžuje), ale zdroj by přesto chtěl spínat. A když tam dáš malou hodnotu zatěžovacího odporu, tak se ti zase upeče při 40V na výstupu.

citace:
...Kmita to radove +-0.05V a z L4970A vychazi nejaky periodicky zvuk stejne jako pred tim...
Jak to myslíš? Voltmetr ukazuje plus mínus 50mV rozdíl na 5V? Možná je to normální odchylka a jenom tě zneklidňuje ten zvuk.

Mně zdroj při malých napětích a malých zátěžích cykluje (vynechává pulzy), což je občas slyšet jako takové syčení, chrčení, cvrkání. Ale neprojevuje se to kolísáním výstupního napětí (spíš je to neměřitelné), protože ho regulátor udržuje na žádané hodnotě (právě proto ten zdroj cykluje).

Pokud nemáš nějak blbě navržený tišťák(dej sem fotku), tak by to mělo chodit podle aplikačního listu, i když si myslím, že cyklovat to musí. Pod 5V to cykluje neslyšitelně, kolem 5V to je slyšet a pak už to necykluje, protože pulzy už jsou dostatečně široké a všechny pravidelné, odpovídající kmitočtu oscilátoru.

Jinak se dá trochu laborovat se zpětnovazebními součástkami chybového zesilovače(R3, C7, C8 ). Ale pokud máš výstupní tlumivku a kondenzátory zhruba podle návodu, tak to snad ani nezkoušej.
Návrat nahoru
wojdam



Založen: Sep 22, 2005
Příspěvky: 34
Bydliště: Bohumin

PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 11:28    Předmět: Citovat

Klidne se pridej do diskuze, cim vic nas tu bude tim lip. No mozna s tim kmitanim mas pravdu. Mozna by to vyresila nejaka elektronicka zatez, ktera by byla funkcni jen v kritickem regionu a po prekroceni by se vypla. Horni hranice nestability se u me pohybuje kolem 9V, tak by to snad slo. Kazdopadne dneska jsem koupil jine kondy (pry s nizkym ESR) a taky akumulacni civku do spinanych zdroju, presne takovou hodnotu jaka tam ma byt. Jestli je ale spatne navrzeny plosnak to nedokazu posoudit. Snad to autorovi fungovalo Smile Alespon se o takove zavade nikde nezminuje. Za to je tam cela stranka venovana mechanicke konstrukci krabice pro zdroj Smile az chvili nevim, jestli pan je elektronik nebo zamecnik.

citace:
Jak to myslíš? Voltmetr ukazuje plus mínus 50mV rozdíl na 5V? Možná je to normální odchylka a jenom tě zneklidňuje ten zvuk

Mozna ze jo, ale stve me, ze kdyz zvysuju pomalu napeti, tak to pri 5V zacne blbnout a pak to skoci az na 9.5V, kde uz je to zase OK. Kdyz to zatizim odporem 47ohmu, tak se to castecne odstrani a ten skok nenastava.



top.jpg
 Komentář:
Body na desce oznacene jako P, P`, R, R` jsou dratove propojky. Ten roh desky pro velke fitracni kondenzatory tam nemam,mam je pripojene pres 8cm dlouhy kablik a mam tam 3x 4m7.

Stáhnout
 Soubor:  top.jpg
 Velikost:  68.35 kB
 Staženo:  154 krát


sch.jpg
 Komentář:
Schema je AR4/96 a deska taky :-)

Stáhnout
 Soubor:  sch.jpg
 Velikost:  54.08 kB
 Staženo:  459 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt srpen 23 2007, 12:20    Předmět: Citovat

citace:
...to pri 5V zacne blbnout a pak to skoci az na 9.5V, kde uz je to zase OK.
Pak to "skočí" nebo "skončí" ? Je tam nějaký skok v plynulosti nájezdu napětí nebo co?

citace:
Kdyz to zatizim odporem 47ohmu, tak se to castecne odstrani a ten skok nenastava.
Kdybys to zatížil odporem 4,7 Ohm, tak ty zvuky nejspíš úplně zmizí.

Pán se nemusel zmínit o zvuzích možná proto, že je neslyšel. Třeba to záleží na konstrukci cívky, jak napevno má utažené závity. Dost často je nutné si konstrukce z Amára doladit. Někteří autoři se se vším nesvěřují. Tady mi například připadá, že za určitých okolností musí T5 shořet.
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund