Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

A Progressive Communication Receiver (QST1981/11)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 27, 28, 29 ... 42, 43, 44  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3386

PříspěvekZaslal: so červenec 14 2018, 5:58    Předmět: Citovat

microlan napsal(a):
Tak jsem to myslel, dát tam nějaký novější FET. Měl jsem 907ky v šuplíku, tak jsem je tam dal a bylo po šumu, místo původních 3SK35 který hodně šuměly.

//A jak se projeví stažení zesílení?

///Při porovnání s jinými aplikacemi se mě zdá, že 100Ω v source jako dost málo. Viděl jsem na 3 st. IFce na 1. stupni 1K a 2. a 3. mají 470Ω

No já měla KF907 někde jako směšovač a oproti SBL-1 šuměl jako kráva (nebo suchá tráva?).

Stažení IF gainu se projeví snížením šumu až na úroveň, jakou dosáhnu, když ty trandíky vyndám.

4,8mA je na ty MOSFETy moc? Já tomu nerozumím, nevím, podle čeho se to posuzuje. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so červenec 14 2018, 7:21    Předmět: Citovat

Já bych se asi za viditelnou patici nestyděl na těchhle kmitočtech.
V tom vf generátoru z Electusu je rozsah dokonce 140 dB na 200 MHz, ale řeší to i zesílením směrem nahoru 40 dB. Pasivní část 90 dB hrubě a 10 dB otočným přepínačem.
Řízením AGC se mění napětí na g2, tím se mění proud drainem a s tím se mění i šum, tady na straně 71 v rozsahu 0-5V přibližně 1:10
kolik dB má zisk celá ta mezifrekvence? nekurví výstupní napětí ta dioda pro usměrnění AGC?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3386

PříspěvekZaslal: so červenec 14 2018, 18:41    Předmět: Citovat

Zisk mezifekvence? No na vstupu neměřitelno, na výstupu taky, tak asi nula nic.
Zkusila jsem to změřit signálem z bobulátoru, šlo to pěkně blbě. Ty dva MOSFETy mají při IF gainu na max. napěťový zesílení asi 65, takže asi 36dB. No a ten diferencální "zesilovač" to asi 10x zeslabí. Takže celkový napěťový zisk je asi 15dB. Embarassed

Proč by měla výstup kurvit ta usměrňovací dioda? Má přece svůj tranzistor. Mimochodem, napěťový zisk ze vstupu mezifrekvence na výstup pro tu diodu je 44dB.
Nějak tomu celému nerozumím. Sad



mezifrekvence.PNG
 Komentář:
Žlutá stopa - kolektor Q13
Zelená stopa - drain Q12
Fialová stopa - kolektor Q14
Vstup asi 15mVpp (G1 Q11)
 Velikost:  12.04 kB
 Zobrazeno:  65 krát

mezifrekvence.PNG



mezifrekvence2.PNG
 Komentář:
Když se trochu zvedne amplituda na vstupu.
 Velikost:  16.59 kB
 Zobrazeno:  71 krát

mezifrekvence2.PNG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so červenec 14 2018, 20:30    Předmět: Citovat

Bobulátor se říká čemu? nějaký zdroj sinus na měření?
V simulátoru mi v tom emitorově vázaným paskvilu dioda signál kurví, leze to zpětně až na primár Tr6.
Zisk záleží na velikosti agc potažmo napětí na g2 tetrod, to bylo kolik?
Diferenční diferenciál je takový pajdavý, v kolektoru Q12 impedance L12 a 1k k tomu a v Q13 směšně malý 47 ohm. To má ten schottky mixer tak malou vstupní impedanci?
Vstupu g1 zatlučenýmu odporem 560 ohm taky nerozumím, to je pro zatížení toho filtru?
a hodnoty v Q13, kolektorový odpor 1 mega a v bázi 1k je dobře?

v simulaci vychází pro vstupní signál 100 µV, Uagc=5V, R10=100ohm:
U drain Q12 80mV šš
U c Q13 asi 1V šš oříznutá
U výst naprázdno 24 mV šš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3386

PříspěvekZaslal: so červenec 14 2018, 20:48    Předmět: Citovat

Bobulátor je wobulátor, mám vypnutý rozmítání, takže ano, je to zdroj asi sinusovky 3,65MHz. AGC bylo vypnutý, 6,5V na G2. 560Ω je zatížení filtru. Tím druhým Q13 myslíš Q16? Hodnoty jsou podle schématu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so červenec 14 2018, 21:05    Předmět: Citovat

Jo, myslel jsem Q16, blbě vidím na numerickou klávesnici.
Jestli tak blbě nevidím ten oscilogram, při přebuzení se na výstupu objeví zákmity asi 120 MHz?
Když funguje agc tak začne zavírat zisk kdy? resp. jaká má být úroveň pro product detektor? mně se zdá, že napětí řádově desítky mV na vstupu do mf je už nezdravě moc, pokud má normální mf maximální zisk tak 50-60 dB

edit:
jakkoliv ta simulace může být nevěrohodná, tak mi vychází (Uagc 6,5V):
do cca 100 µV na vstupu do g1 Q11, zesílení na drainu Q12 cca 1000, na výstupu Q14 do zátěže 50 Ohm cca 200.
Při vstupním napětí 1 mV ještě na Q12 zesílení 1000x, ale výstup už oříznutý na cca 60 mV šš.
Při změně sekundáru Tr6 z 3 na 7 z tj z 2,7 na 14,7 uH sice trochu zatíží úroveň na Q12, ale na výstupu je cca o 1/3 vyšší, čili lepší výkonové přizpůsobení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3386

PříspěvekZaslal: ne červenec 15 2018, 5:42    Předmět: Citovat

V čem to simuluješ? Ty zákmity jsou 83MHz.

Se zapnutým AGC to vypadá takhle:



mezif_s_AGC.PNG
 Komentář:
 Velikost:  13.32 kB
 Zobrazeno:  66 krát

mezif_s_AGC.PNG


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: ne červenec 15 2018, 6:14    Předmět: Citovat

Ty zákmity budou dány rezonancí těch dreinových indukčností, zkusil bych je naladit kondenzátorem do mezifrekvence, jak L11 tak T6. Je evidentní, že se to snaží omezit zatlumením těma odporama. Začínám pochybovat o duševním zdraví autora, tan zeslabovací diferenčák na konci...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne červenec 15 2018, 6:22    Předmět: Citovat

V LTSpice. Jeho příponu mi to sem nedá. Tak aspoň screen šot.

Ještě jednou jsem si přečetl článek autora, píše tam že srdcem přijímače je mezifrekvence a že přijímač má nevšední dynamický rozsah blížící se profi rádiju, ale nějaký úrovňový diagram tam nevidím. Zajímavý bude jakou to má amplitudovou charakteristiku v rozsahu těch 90 dB.



mezule01.png
 Komentář:
 Velikost:  60.01 kB
 Zobrazeno:  75 krát

mezule01.png



mezule krátkovlnná.rar
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  mezule krátkovlnná.rar
 Velikost:  1.75 kB
 Staženo:  67 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne červenec 15 2018, 6:50    Předmět: Citovat

microlan napsal(a):
Začínám pochybovat o duševním zdraví autora


Je to z roku 81, možnosti amatéra byly někde jinde...

když poladím ten dělič v bázi Q13, proud kolektorama vyleze z 2 mA na 4.5 a výstupní napětí z 20 mV na 35 mV a zlepší se linearita.
Změna sekundáru Tr6 z 3 závitů na 7 závitů dotáhne výstupní napětí na 50 mV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3386

PříspěvekZaslal: ne červenec 15 2018, 7:37    Předmět: Citovat

Řeším, proč mi ty MOSFETy tak málo zesilujou a zjistila jsem, že je to opět asi čínský přeznačení šmejd. Sad Mají mít Idss 6-30 mA, mají 4,8-5,1 mA. Transkonduktanci mají mít 10-22 mS a mají 5,1-5,4 mS. Vzhledem k minimálními rozptylu (mám 4ks) je to přímo výběrový šmejd. Ach jo. Sad

Skoro hodinu jem stahovala ten LTSpice a když se ho pokusím spustit, napíše Error executing program! Se na to vyseru a radši půjdu vyplejt celer. Sad

Edit: Tak ne, jsem dement a neumím měřit tranzistory. Confused Mají při Ug2s = 4V Idss 11,2-13,5mA a transkonduktanci 16,2-17,3 mS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne červenec 15 2018, 8:08    Předmět: Citovat

A nechal ten LTspice před pádem nějakej log soubor?
mně zase předvedl error executing jeden keřík rajčat a obě zasazené hokkaido, přeinstalovat se to dá blbě v červenci.

materiál těch jader je správný? není to nějaký nf? já ani jiný než z pc zdrojů a úsporek nemám ani nevím kam na ně, asi nakonec koupit.

microlan: laděný obvody asi autor nechtěl, protože s pevně danou indukčností to není prdel nastavit, kapacitní trimry nemusí stačit, šířka pásma může být malá, samý starosti

když zkouším simulovat frekvenční analýzu, tak po odtlumení indukčností v drainech Q12,12 je plochá rezonance i bez kondů, jen s kapacitou mosfetu mezi 8-9 MHz, současně stoupne zisk k 80 dB, v reálu by to už asi kmitalo jak pes.


Naposledy upravil Crifodo dne ne červenec 15 2018, 8:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: ne červenec 15 2018, 8:29    Předmět: Citovat

Jenže každá cívka má nějako rezonanci vlivem parazitních kapacit, možná že autor měl jádra se kterýma to padlo do if. Tady to asi rezonuje na těch 83 MHz. Úzký to nebude, když tak to může nechat zatlumený těma odporama
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
microlan



Založen: May 09, 2017
Příspěvky: 1647
Bydliště: Kósek vod Brna

PříspěvekZaslal: ne červenec 15 2018, 8:52    Předmět: Citovat

myslím že 90 dB by měla mf umět, on sice má zesílení ještě před filtrem, asi tak velké zesílení neuměl ukočírovat, tak to zesílil, ještě před filtrem. Tady úrovňový diagram TS820


levels.png
 Komentář:
 Velikost:  188.63 kB
 Zobrazeno:  48 krát

levels.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne červenec 15 2018, 9:04    Předmět: Citovat

30 dB na jeden stupeň s tetrodou, to je tak přijatelný.
90 dB v mf je jedna věc, volně poházený desky v krabici různě pospojovaný drátkama druhá věc. Ta TS má asi litou skříň s komůrkama a průchodky, to se pak zesiluje jinak.
80 dB ale není reálně na KV k potřebě, takový ticho na anténě nikdy nebude, spíš je benefit že to nešumí, když se zatluče zisk tou g2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 27, 28, 29 ... 42, 43, 44  Další
Strana 28 z 44

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund