Zaslal: čt září 06 2018, 19:57 Předmět: Konstrukce pro děti
Dobrý den,
známý co vede skauty, mě oslovil zda bych mu neporadil s nějou el konstrukcí, co by se dala postavit za pár korun, a popřípadě byla nějak užitečná. Prvotně mě napadl nějaký blikač, ale pak jsem dostal nápad oslovit Vaši komunitu bastlířů, která bude mít určitě v šuplíku něco zajímavějšího.
Předem děkuji.
Elektronická hrací kostka, pokud to uděláš s CMOS logickými obvody a trošku slušnou 7segmentovkou, tak to vystačí s 1xCr2032 a rozměry to nemusí být o mnoho větší než klíčenka. Přitom se naučí oscilátor, čítač i dekoder a ještě spočítat proud do led. Navíc to pak mohou používat.
Založen: Mar 16, 2005 Příspěvky: 32930 Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21
Zaslal: čt září 06 2018, 21:24 Předmět:
Vlez na Uložto a do vyhledávacího wokýnka napiš "50 zapojení se svítivými diodami". Z hlavy si nevzpomenu na autora, ale je to němčour a v HELu vyšel před léty překlad. Je tam blikání všeho druhu, kostka asi na 4 způsoby, indikátory, zkoušečky malýho napětí vhodný třeba pro hledání menších závad v autoinstalaci, myslím že si skautíci vyberou. _________________ Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...
teď to nemůžu najít, ale s dětma hodně dělal Q-klub Amavet Příbram, dělali tam třeba vysílačky v piksle od krému Nivea nebo vodní elektrárničku na potok. Čili věci někde na táboře venku prospěšné použitelné.
Založen: Feb 02, 2005 Příspěvky: 9923 Bydliště: Luhačovice
Zaslal: čt září 06 2018, 21:35 Předmět:
Hlavně ať to není nic akustického. Možná je ten výsledek o něco atraktivnější a dá se to všelijak modifikovat, ale už i moji rodiče byli z různě vyjících a hýkajích repráků dost na nervy.
www.b-kainka.de
Já vím, je to v Němčině, ale přesto pokračuj dále:
adresu zadej do pole "Hledat" v "Googlovi".
Najitý odkaz otevři přes "přeložit" a máš to i tak nějak Česky.
V "originále" rozklikni "Die Bastelecke"
Pro "sinclaira"
když jsme na učňáku dostali stavebnice "MEZ-Elektronic", tak bylo na nás, co z toho seskládáme. A hádej, co jsme všichni stvořili - správně - co dělalo pořádnej kravál. Samý sirény a houkačky
Edit: teď jsem si vzpomněl: Jeden kamarád tu pořádá "večery nad pájkou" - jde o to, že se seženou nějaký levný stavebnice - od hledačů kovů po digihodiny z procesorem. Sám jsem měl ty hodiny asi za půl hodinky sestavený a oživený. Ty stavebnice jdou sehnat za pár korun z nějakýho E-baye,nebo co já vím. Jde o to, že se do nějaké "pronajaté místnosti donese pár "pájecích souprav", nějaký ten zdroj a základní vercajk a lidi tam spolu debatí, sestaví si nějakou tu "blbinu", kterou si odnesou na památku. (Třeba elektronická ruleta). Náklady se hradí formou příspěvku vybíraného od každého účastníka. Tato varianta je použitelná i pro mládež.
Co takhle, kdyby si děti stavěly z obyčejných vypínačů, přepínačů, zásuvek (samozřejmě by to fungovalo na baterky) třeba elektroinstalaci se schodišťovými, křížovými, lustrovými přepínači a podobně? A při té příležitosti jim dopřát dotyk vodičů z hračky "Vyděržaj pioněr", aby si na vlastní kůži vyzkoušely, že elektrika co mají v bytě (nedej Bože i ta co je na železnici nebo na sloupech vysokého napětí) vážně není na hraní?
Podle občasných dotazů na různých poradnách v tom tápou i mnozí dospělí.
Založen: Dec 02, 2011 Příspěvky: 2676 Bydliště: Jaroměř
Zaslal: po leden 07 2019, 19:21 Předmět:
Na začátek jsou dobrý spousty blikadel z obvodů TTL 74xx a CMOS 4xxx,jsou levný a všude jich je dost,je tu možnost využití i pro vytěžený OTP paměti,který bys jinak vyhodil.Schémata jsou ve většině časopisů jako AR(Amatérské radio,dnes Praktická elektronika) nebo dřív i elektroinzert a KTE.Spoustu blikadel najdeš i na internetu (pandatron,hw.cz,hackaday…).
Výhodou je,že blikadlo z těchto obvodů je spotřebič třídy III,napájenej bezpečnym napětim.U TTL je to 5V( u většiny výrobců docela striktně 4.75-5.25V) a u CMOS je to 3-18V(někde 3-15V a ruský jsou na 9V(min.8/max.11),pokud neberu blikadlo s MAS562,kde to je 32V).Jediná nevýhoda je,že obvody NESNESOU ani krátkodobý přepólování a je proto potřeba chránit napájení silnou antiparalelní diodou(např.P600) hned vedle pojistky.Obvody CMOS by se taky neměly letovat trafopájkou(ikdyž to snesou) a neměly by se skladovat mimo alobal(a neměly by se dlouho žmoulat v pazourách,jak se za nás říkalo na SPŠE).
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Jdi na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru. Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory
Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.