Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Filtrování obdélníkového signálu ve stejnosměrném signálu
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Markuus



Založen: Apr 14, 2013
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2013, 1:25    Předmět: Filtrování obdélníkového signálu ve stejnosměrném signálu Citovat

Zdravím, lidi, mám tak trochu problém se zapojením (viz obrázek níže).
Na fototranzistor svítím laserem, který bliká obdélníkem s frekvencí 1 kHz. Na FT je jednak zachycen tento signál a jednak okolní světlo. Zapojení má světelné rušení vyfiltrovat, zesílit pouze obdélník a říct buď ANO, obdélník tam je = dioda na výstupu nesvítí; nebo NE, obdélník není = dioda svítí. Je mi jasné, že to na obrázku není košér řešení, spíš jen pro efekt (funguje, když je okolo šero).
Zajímalo by mě teda, jak vyfiltrovat pouze obdélníkový signál z toho všeho, co z fototranzistoru leze?
Díky všem za rady.



det.png
 Komentář:
Napájení je nesymetrické, LM 5 V, KO 3,3 V.

Stáhnout
 Soubor:  det.png
 Velikost:  7.76 kB
 Staženo:  53 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
popest



Založen: Mar 13, 2009
Příspěvky: 115

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2013, 2:00    Předmět: Citovat

Fototranzistor máš zapojený se společným kolektorem, OK. Pak velikost emitorového odporu dej takovou, aby při maximálním možném osvětlení nebyl tranzistor v saturaci resp. aby na resistoru nebylo raději více než polovina napájecího napětí.

Dál se potřebuješ zbavit DC složky, kterou generuje okolní osvětlení, proto použij derivační článek. No a co se týče detekce pouze obdélníku a potlačení rušení způsobené např. žárovkou (100Hz), tak na to je ideální synchronní detektor. Kmitočet a fázi spínání musíš mít stejnou jako mají ty vysílané optické pulzy.

Třeba takhle...



schema.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema.jpg
 Velikost:  192.75 kB
 Staženo:  104 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2013, 6:28    Předmět: Citovat

Referencia sleduje osvetlenie a strednú hodnotu prijímaného signálu.
Tau obvodu je 100x väčšie ako na vyhodnocovaní signálu.
V emitore FT chce odpor ako sa píše vyššie.
Hysteréziu komparátora treba tiež odskúšať -doladiť.



fotoprijimac.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  fotoprijimac.jpg
 Velikost:  72.11 kB
 Staženo:  53 krát



Naposledy upravil procesor dne ne duben 14 2013, 19:57, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1299
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2013, 10:07    Předmět: Citovat

...a co "úzký" bandpass filtr 1kHz?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2013, 11:31    Předmět: Citovat

Skúsil by som modulovať signál 1kHz s 38kHz a demodulovať lacným spoľahlivým prijímačom pre diaľkové ovládače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2013, 15:15    Předmět: Citovat

Alebo a290 ked to zasynchronizuje rozsvieti sa ledka Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Markuus



Založen: Apr 14, 2013
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2013, 15:32    Předmět: Citovat

2 popest: derivační článek mě taky napadl a zkoušel jsem jej, nicméně se chová stejně jako HPF - úplně zlikviduje stejnosměrný signál, nezájem, že je na něm nějaký obdélník. Nevím, jestli jsem dělal něco blbě, zkoušel jsem to s různýma součástkama, ale výsledek byl vždy stejný. Kdyby mi to fungovalo, tak bych snad byl schopen to zapojení dát dokupy sám Smile

2 procesor: kámo, ty máš snad v hlavě procesor Very Happy zkusil sem, pár součástek upravil a docela funguje. Jen mám problém s časovou konstantou zřejmě, bo když na FT posvítím, tak to dělá, co chci (dioda zhasne), jen 2 sekundy a pak se to vrací do původního stavu a LEDka se opět rozsvítí... nebude někde problém v tom, že se kondík nabije jen při změně (začnu svítit) a pak se vybíjí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2013, 16:01    Předmět: Citovat

To som prestrelil s časovými konštantami (mal som utkvelú predstavu, že sa jedná o 1Hz).
nahraď odpory 1M za M1, R2 10k za 1k, kondenzátory 10µF za 0,1µF(stačí ja 47nF) najmä ten čo ide ku komparátoru. Ten pri sledovači by mohol ostať 1...10µF. To závisí od rýchlosti zmien osvetlenia.

Na emitore FT nech je pri slabom svetle cca 0,5..1V(meraj multimetrom). pri maximálnom by nemalo prekročit 3...3,5V.

(V datasheet-e LMV324M je nakreslená pásmová priepusť pre 1kHz s Q=50)

To jednoduché zapojenie som popísal, a naznačil ako upravovať časové konštanty.

Veľkosť R1 treba odskúšať-nastaviť najmä na tých 3,5V pri plnom osvetlení denným svetlom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne duben 14 2013, 21:42    Předmět: Citovat

Podle mne je jedno z nejlepsich reseni zapojit FT rovnou do OZ, ktery bude realizovat prevodnik napeti-proud.
Ma to nekolik vyhod: FT pracuje se stalym Uce; pracuje do diferencialne nuloveho zatezovaciho odporu, takze v pripade rychleho OZ je to cele mnohem rychlejsi; nedostane se nikdy sam do saturace vlivem intenzivniho osvitu.
Obdobne to plati i pro fotodiodu.

Aby se OZ nedostaval sam do saturace vlivem silneho osvitu FT okolnim svetlem, je treba zavest frekvencne zavislou ZV, ktera bude silna pro DC a definovane slabsi v oblasti pracovnich kmitoctu.

A pro uzkopasmove reseni je nejlepsi napajet signalem z FT nebo FD paralelni rezonancni obvod naladeny na prijimanou frekvenci. DC to lehce odfiltruje samo a pri vyssich kmitoctech je to celkem elegantni cesta jak se zbavit vlivu prazitni kapacity FT nebo FD, ktere nebyvaji male.

_________________
de omnibus dubitandum est
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
popest



Založen: Mar 13, 2009
Příspěvky: 115

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 13:31    Předmět: Citovat

[quote="Markuus"]2 popest: derivační článek mě taky napadl a zkoušel jsem jej, nicméně se chová stejně jako HPF - úplně zlikviduje stejnosměrný signál, nezájem, že je na něm nějaký obdélník. Nevím, jestli jsem dělal něco blbě, zkoušel jsem to s různýma součástkama, ale výsledek byl vždy stejný. Kdyby mi to fungovalo, tak bych snad byl schopen to zapojení dát dokupy sám Smile

Pak jsi měl příliš vysoký mezní kmitočet toho derivačního článku. Poměr resistorů R7 a R8 určuje zesílení a resistor R7 a kondenzátor C2 frekvencni char. Dej mezni kmitocet treba na 160Hz a uvidíš sám že to funguje. Tj např. Pokud bude R7 10k, pak dej C2=100n
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1299
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 14:47    Předmět: Citovat

WLAB napsal(a):
Podle mne je jedno z nejlepsich reseni zapojit FT rovnou do OZ, ktery bude realizovat prevodnik napeti-proud.
Ma to nekolik vyhod: FT pracuje se stalym Uce; pracuje do diferencialne nuloveho zatezovaciho odporu, takze v pripade rychleho OZ je to cele mnohem rychlejsi; nedostane se nikdy sam do saturace vlivem intenzivniho osvitu.
Obdobne to plati i pro fotodiodu.

Aby se OZ nedostaval sam do saturace vlivem silneho osvitu FT okolnim svetlem, je treba zavest frekvencne zavislou ZV, ktera bude silna pro DC a definovane slabsi v oblasti pracovnich kmitoctu.

A pro uzkopasmove reseni je nejlepsi napajet signalem z FT nebo FD paralelni rezonancni obvod naladeny na prijimanou frekvenci. DC to lehce odfiltruje samo a pri vyssich kmitoctech je to celkem elegantni cesta jak se zbavit vlivu prazitni kapacity FT nebo FD, ktere nebyvaji male.


Nějak to nepobírám, je možný náčrtek, neřkuli schémátko? Dík Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
WLAB



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 867
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 15:14    Předmět: Citovat

Oprava: v textu ma byt prevodnik PROUD -> NAPETI Smile
_________________
de omnibus dubitandum est
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ruprecht



Založen: Sep 28, 2005
Příspěvky: 1299
Bydliště: ZČ + JM

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 16:41    Předmět: Citovat

Šémátko by stejně pomohlo... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 17:00    Předmět: Citovat

Niečo s serivaciou.


IRBeacon_calculations.zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IRBeacon_calculations.zip
 Velikost:  210.01 kB
 Staženo:  51 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Markuus



Založen: Apr 14, 2013
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: po duben 15 2013, 17:33    Předmět: Citovat

2 WLAB: Tuším, jak to myslíš, ale nejsem schopný dát to zapojení dohromady. Jak řekl Ruprecht - schéma by pomohlo.

2 procesor: Díky. Většinu tych počtů jsem zvládnul udělat, časové konstanty jsem si upravil. Mám ale ještě jeden problémek - zapojení krásně funguje, když svítím svazkem laseru přímo na fototranzistor. Blbý je, že to potřebuju ke skenování, takže ten svazek rozptyluju pomocí lesklého válečku do úhlu cca 60°. V tom případě je na fototranzistoru amplituda toho obdélníku strašně malá a už to nefunguje, jak má.
Nejsem si jistý, jestli se to dá opravit jen změnou nějakých součástek - zkusil jsem zvýšit odpor ve zpětné vazbě, ale nepomohlo. Možná zkusit další zesilovač za to? To už by na můj vkus bylo moc operáků pro 1 kanál.
Fakt, tyjo, kdyby šlo o optický přenos 1 na 1, tak nemám žádnej problém, ale takhle... (doufám, že teďka nebudeš naštvanej, že sem to neřek hned na začátku, v první chvíli mi to nedošlo Very Happy )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.34 sekund