Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dlouhej kabel, jak nalýzt přerušení
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18093
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 19:15    Předmět: Dlouhej kabel, jak nalýzt přerušení Citovat

Přestala mě převádět 50 m prodlužka na 230V. Přerušenej modrej. Tak jsem automaticky zkrátil oba konce o 20 cm, většina závad je vždy těsně u přechodu do zásuvky či zástrčky. A ono prdlajs, stále přerušíno. Evil or Very Mad Tak jsem celou prodlužku prohlédl, nikde náznak poškození (skřípnutí, rozplácnutí a pod.) Je to jen na elektrickou sekačku a tak nikdy nebyla ničím přejetá, bouchlá dveřma... Nemám žádnej VF "odražeč" na zjišťování místa přerušení kabelu, ani hledák kabelů, ani tu vyhledávací elektronickou fázovku. Jen 500V Megmet a běžný multimetry. Megmetem jsem zkusil žílu "prásknout" a nekonečno. A na potvoru ji zrovna zejtra nutně potřebuju a fy, co maji třeba ten hledák v sobotu nefungují. Dělat postřižiny vždy na půl, se mi zrovna nechce, kratších prodlužovaček mám dostatek. V nouzi je spojím za sebou ale stejně, nějakej geniální nápad jak nalýzt? Novej kabel je cca 1000,-
Díky
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12146
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 19:29    Předmět: Citovat

a multimetr ti kapacitu měří ?

1. změř kapacitu dvou zaručeně dobrých vodičů
2. změř kapacitu jednoho dobrého vodiče proti tomu přerušenýmu, z jedné strany. Poměrem proti kapacitě dobrých vodičů spočítej kde je asi přerušen.
3. udělej ještě jednou to samé měření, ale z druhé strany prodlužky a znovu spočítej.

Pokud to bude dobře, sejde se ti to na jednom místě a tam můžeš "řezat" . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2610

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 19:33    Předmět: Citovat

Já mám takový inteligentnější šroubováček, je na něm napsáno "Professor indukční zkoušečka obvodů izo 001" a tím hledám, které žárovička na vánočním stromečku je spálená. Ale do přerušeného vodiče se musí pustit fáze - dokud je vodič v pořádku, na LCD je blesk, za přerušeným místem ten blesk zmizí. Je to bezkontaktní, hrot zkoušečky jen jede po izolaci.
_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18093
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 19:50    Předmět: Citovat

ok1hga napsal(a):
a multimetr ti kapacitu měří ?

1. změř kapacitu dvou zaručeně dobrých vodičů
2. změř kapacitu jednoho dobrého vodiče proti tomu přerušenýmu, z jedné strany. Poměrem proti kapacitě dobrých vodičů spočítej kde je asi přerušen.
3. udělej ještě jednou to samé měření, ale z druhé strany prodlužky a znovu spočítej.

Pokud to bude dobře, sejde se ti to na jednom místě a tam můžeš "řezat" . . .

Díky, to je geniální. Multimetr s C nemám, ale BM509 jo! Je potřeba tu prodlužku rozmotat? Na to teď v noci nemám prostor. Confused Co to roztahat na kupu do dílny na podlahu a měřit aniž by se pohlo s kabelama? Na cívce to asi bude mít dost velký parazity a tuším že doměřím trakař...
To Yarda1: Jo to je ta bezdotyková fázovka, co jsem myslel. Bohužel nemám, používám starou klasickou "vadasku" SN1.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9810
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 20:00    Předmět: Citovat

Zdarec. Jen upřesním:
1 změř kapacitu kabelu z obou stran - jejich poměr bude přibližné místo přerušení. Pokud naměříš na obou koncích stejnou kapacitu, je zlomen uprostřed.

2. Máš li tu "indukční zkoušečku", což je LCD displej z odporovým děličem. Prakticky je to většinou černý šroubováček s malým displejem - Zapoj prodlužku do zásuvky a ten šroubovák chytni za pole "induction" a koncem šroubováku projížděj podél kabelu. Zhasnutí, nebo rozsvícení "blesku" Ti ukáže místo zlomu. Dá se použít i ten "voltage checker", neboli žlutá zkoušečka z izolovaným hrotem, co v přítomnosti El. pole svítí červeně.
Tohleto se hodí i na zjišťování vadných žárovek u souprav na osvětlování vánočního stromku..

Lepší je ten kabel rozmotat, protože pak třeba poznáš, že Ti někde na něj padlo kladivo a nemusíš nic měřit.. A navíc ho můžeš v místě zlomu hned střihnout..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34209
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 20:13    Předmět: Citovat

Namiesto tej bezkontaktnej skusacky by sa mohol dat pouzit osciloskop - hrotom sondy ist po kabli. Raz som tak nasiel miesto prerusenia kabli od sluchadiel (pustil som do prerusenej zily audio signal).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3491

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 20:30    Předmět: Citovat

Tady tímto to na centimetr najdeš.
Přeseknutý vodič dej na fázi, zbylé dva dej na N.
Pojedeš po povrchu kabelu, bude to pískat, kde to přestane pískat, tam je přerušený.
http://www.dormat.cz/p/zkousecka-napeti-ms-48a
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8878
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 20:40    Předmět: Citovat

Na přerušený vodič dej na každý konec jednu fázi a kabelem pohybuj, kde dojde k ohňostroji - tam to bude Shocked Laughing Laughing

POZOR! - nebylo to myšleno vážně, tak raději ne Rolling Eyes

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mirda



Založen: May 14, 2004
Příspěvky: 597
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 20:46    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Na přerušený vodič dej na každý konec jednu fázi a kabelem pohybuj, kde dojde k ohňostroji - tam to bude Shocked Laughing Laughing

POZOR! - nebylo to myšleno vážně, tak raději ne Rolling Eyes

Čtyři 200W žárovky na omezení proudu a jen fázi a nulu a je to při troše šikovnosti OK. Jinak k tomu používám bateriový reflektometr a propalovací transformátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6011
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 20:57    Předmět: Citovat

Můžu potvrdit, MS 48 i ta zkoušečka s LCD najdou přerušení s přesností několik mm. MS 48 se mi jeví lepší - má víc možností měření, ale potřebuje baterie. Zkoušečka s LCD je bez baterií, ale za horšího osvětlení není na displeji moc vidět.
Ostatní vodiče kromě zkoušeného musí být připojené na N, hlavně u delšího kabelu. Jinak zkoušečka indikuje nepřesně, nebo dokonce po celé délce.


Naposledy upravil Achab dne st duben 10 2019, 17:11, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2610

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 21:04    Předmět: Citovat

Právě jsem se vrátil z Hradu...eee z místního TESCa a tu LCD zkoušečku tam měli za 54,90, akorát pod jiným názvem:
http://www.shop.solight.cz/detailsklk.aspx?sklk_id=8630000201

_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8878
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 21:27    Předmět: Citovat

Mirda napsal(a):
Čtyři 200W žárovky na omezení proudu a jen fázi a nulu a je to při troše šikovnosti OK. Jinak k tomu používám bateriový reflektometr a propalovací transformátor.

Ty žárofky nám zase zakazuje EU . . . Shocked Cry

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1252
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 22:10    Předmět: Citovat

Stejnou službu udělá i ten nejlevnější digitální miltimetr. Na přerušený vodič dám fázi, na druhé dva nulu a na druhé straně to uzavřu přes žárovku. Pak si nastavím nejnižší rozsah, COM „ukostřím“ v prstech a druhý vodič používám jako anténu a jedu po vodiči. Dají se tak většinou najít zhruba i dráty pod proudem co vedou ve zdi.

Naposledy upravil jova1 dne pá listopad 29 2013, 23:54, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Mirda



Založen: May 14, 2004
Příspěvky: 597
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 22:11    Předmět: Citovat

kokun napsal(a):
Mirda napsal(a):
Čtyři 200W žárovky na omezení proudu a jen fázi a nulu a je to při troše šikovnosti OK. Jinak k tomu používám bateriový reflektometr a propalovací transformátor.

Ty žárofky nám zase zakazuje EU . . . Shocked Cry

Tak třeba nějaký topný koule nebo rovnou 2kW topidlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18093
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá listopad 29 2013, 23:44    Předmět: Citovat

to OK1HGA:
Tak jsem to proměřil RLC mostem. Zdravej PE proti zdravý L z obou stran 4,93N. Zdravej PE proti nemocnýmu N (taky zdravej L proti nemocnýmu N) od zástrčky 3,62N a od zásuvky 2N. Kabel je dlouhej 48 metrů. Takže mi vychází vadný místo od zástrčky 3,62x48/4,93= 35,2m a od zásuvky 2x48/4,93= 19,4m. To je přesnost na levačku, v součtu je nepřesnost 6 m. Je to jasný proč. Parazitní kapacity třetí při měření nepoužitý žíly. Zkusil jsem spojit zdravej L a PE a měřit proti nemocnýmu N a nepřesnost se zlepšila z 6m na 4,5. Když jsem těch 6m prohlídl a pak zapojil na lampičku a s kabelem v tom úseku mlel, nesvítila. Švihnul jsem s tím o zem a rozsvítila se. Evil or Very Mad Nepatrnej pohyb a zase zhasla. Zejtra zkusím ten osciloskop, ale obávám se, že bude zase problém s parazitní kapacitou a dopadne to podobně.
Závěr: Je to jen orientační metoda. Přerušení je někde ve druhý třetině a zkrácením se nic nevyřeší. Takže zítra mě čeká koupě 50m kabelu. Co se dá dělat, původní vydržel asi 10 let, asi má nárok. Někde pozdějc splaším tu elektronickou fázovku a udělám 2 krátký prodlužky. Otazka je, zda není kabel za ty léta tahání rozlámanej i jinde... Kdyby se tak dal sehnat CYTY, ten vydrží uplně vše. Má mezi žílama provazy a někde jsem četl, že na tah má asi 300 kg.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund