Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

BUM
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 276
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: út červen 25 2024, 20:34    Předmět: Citovat

Vodík bouchá krásně. Zkuste si naplnit balonek stechiometrickou směsí.
Ale že by ho vzniklo tolik? Jak dlouho a kolik akumulátorů by muselo "vařit"? Zajímá mě to i z čistě chemického pohledu.
výbušná směs se vzduchem 4-77 objemových %.
Pokud budeme uvažovat pokoj 6*4*2,5 m, tak to máme minimálně 2,4 m^3 vodíku. To je zhruba 100 mol. To znamená rozklad nějakých 1,8 l vody nejmíň. Pokud nedělám nějakou chybu.

Oprava údaje o výbušné směsi a přepočítáno.


Naposledy upravil MH111 dne út červen 25 2024, 20:41, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: út červen 25 2024, 20:38    Předmět: Citovat

Explozimetry kalibrované na vodík reagují na 2% vodíku ve vzduchu. A mělo by to být 50% dolní meze výbušnosti.
Linde uvádí 4% - https://chemistry.ujep.cz/userfiles/files/Vodik.pdf
A jak jsem psal - je možné, že baterky prostě praskly teplem a reakcí vylité kyseliny s nějakým kovem se mohlo vyvinout vodíku dostatek. Při stejných rozměrech mi to vychází na 2,4m³.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MH111



Založen: Oct 23, 2016
Příspěvky: 276
Bydliště: Sezimovo Ústí

PříspěvekZaslal: út červen 25 2024, 21:00    Předmět: Citovat

No, pokud by těch 2,4 m^3 vodíku vzniklo reakcí s kovem, tak by kyselina musela sežrat 1,8 kg hliníku nebo 3,7 kg železa.
A k tomu by muselo být 26 kilo akumulátorové sírovky 38 %.
To se mi taky moc nezdá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34185
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út červen 25 2024, 21:04    Předmět: Citovat

Nedavno tu boli fotky explozie baterie kolobezky. Tiez to vyzeralo ako vybuch plynu - bolo tam vyrazene cele okno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: út červen 25 2024, 21:29    Předmět: Citovat

Okno vyrazí i papiňák, když se zadaří. Ale nepohne stavební konstrukcí.
@mh111 - 1,8l vody v těch baterkách bylo určitě. A víc než 3,8kg železa má každej kanálovej dekl. A muselo to bejt uzavřený, bo vodík se hned tak někde neudrží. A třeba jim tam do toho ještě unikal plyn, těžko říct.
Každopádně - ještěže to nedopadlo hůř.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samec



Založen: Dec 19, 2017
Příspěvky: 4285

PříspěvekZaslal: út červen 25 2024, 21:49    Předmět: Citovat

Pred pár dňami ste mohli vidieť, čo dokáže baterka z kolobežky. To nebolo len vyrazené okno, teda sklenená tabuľa, ale komplet celá balkónová stena. V litiovkách sú totiž súčasťou elektrolytu organické rozpúšťadlá. Takže ak sa taká batéria uvarí a následkom vysokého tlaku sa horúce rozpúšťadlá odrazu vyparia do priestoru, tak vznikne výbušná zmes. Na prevádzku domácnosti mal asi väčšiu batériu, než je v kolobežke.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TomZL22



Založen: May 29, 2022
Příspěvky: 26
Bydliště: Zlín-východ

PříspěvekZaslal: út červen 25 2024, 23:11    Předmět: Citovat

Tak tři roky zpátky jsem zažil výbuch olověných baterek na náklaďáku za jízdy. Byl jsem od toho cca 200m rána jak když bouchne na náklaďáku kolo. Výsledek urvaný kryt baterií , do baterek bylo vidět bokem na články . Kousky baterie 50m daleko. Ještě to stihlo ohodit kyselinou auto co jelo zrovna v protisměru. Kdyby mě to nebylo blbé se tam pak motat tak bych to vyfotil. No byla to slušná šlupka a to je u toho náklaďáku v podstatě otevřeném prostoru . A hlavně i štěstí. Kousíček dál autobusová zastávka u školy... Takže od té doby mám respekt i před olověnýma bateriema.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 18061
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út červen 25 2024, 23:43    Předmět: Citovat

Nojo, barák z Itongu. Už jsem viděl něco podobnýho, lepidlo a perlinka toho moc pohromadě neudrží. A taky sfušovaná stavba. Všimněte si, že středovou, nejspíš nosnou zeď neměl vůbec svázanou s obvodovou zdí. Klasická cihlovka z Kinskýho bloků a stropním věncem by to přežila, jen by se "profoukly" okna a dveře.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DukeNuke



Založen: Apr 02, 2018
Příspěvky: 991

PříspěvekZaslal: út červen 25 2024, 23:49    Předmět: Citovat

Tak jsem prohlíd dostupný fotky a asi to bude lithiovka. Už jen proto, že výbuch způsobený směsí uvolněného aerosolu se vzduchem je prakticky stejný jako výbuch plynu. Plus - kouř před zahořením (typické pro lithiovky), smrad a dohledal jsem i očouzení vybulené stěny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1797
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: st červen 26 2024, 6:25    Předmět: Citovat

Doplňující info:
Baterie si pán prý zapojil v neděli. Pondělí, úterý pražilo slunce. Takže něco špatně od začátku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3334

PříspěvekZaslal: st červen 26 2024, 6:30    Předmět: Citovat

ransom: a jaké baterie to byly?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Yarda1



Založen: Feb 11, 2009
Příspěvky: 2608

PříspěvekZaslal: st červen 26 2024, 6:39    Předmět: Citovat

Co se týká výbuchu vodíku, včera o tom byl v televizi film:
https://www.csfd.cz/film/3092-cesta-do-hlubin-studakovy-duse/prehled/
Very Happy



Zdimera.JPG
 Komentář:
 Velikost:  27.96 kB
 Zobrazeno:  4 krát

Zdimera.JPG



_________________
Ve strojovně je voda a na palubě se tančí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ransom



Založen: Jul 19, 2020
Příspěvky: 1797
Bydliště: Náchod

PříspěvekZaslal: st červen 26 2024, 7:20    Předmět: Citovat

Cowley: To zatím nevím.
Viděl jsem ráno neveřejný záznam z jedné kamery. Ze zadního traktu se kouří, okolo už je srocení lidí. Hasiči jsou teprve na cestě. První výbuch jde z přízemí z místa požáru, ten vyvalí obvodovou stěnu. Následně dojde tlaková vlna do patra, střecha poskočí a sjedou z ní tašky podobně jako když v zimě sjíždí sníh. Kamera má malou snímkovou frekvenci, ale to zpoždění je vidět dobře.
Druhá kamera viděla jen dřevěnou zástěnu za zadnim traktem. Tam je vidět, že pes vyděšeně pobíhal po zahradě. Nebyl tedy v domě, jak jsem to pochopil původně. Díky tomu se těm dvěma chlapům skoro nic nestalo - byli v okamžiku výbuchu za tou zástěnou.
Tady je vidět, jak člověk i při nejlepší vůli a veškeré snaze ty popisované události zkresluje.
Hořelo jen a pouze v té technické místnosti. Nikde jinde to nezapálilo nic. Stěny okolo ohniska jsou úplně zčernalé. Takže by to asi opravdu ukazovalo na požár a následnou explozi litiovek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32194
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st červen 26 2024, 8:00    Předmět: Citovat

DukeNuke napsal(a):
Tak jsem prohlíd dostupný fotky a asi to bude lithiovka. Už jen proto, že výbuch způsobený směsí uvolněného aerosolu se vzduchem je prakticky stejný jako výbuch plynu. Plus - kouř před zahořením (typické pro lithiovky), smrad a dohledal jsem i očouzení vybulené stěny.
Tipuju ony jistým odsud už odklizeným emigrantským burnzerantem tolik tolik propagovaný "přímý náhrady olova" = lithium-iron-fosfáty. Obvykle je lidem prodejce nacpe, že vydrží 1000cyklů a nepotřebujou nic dalšího, že jima jde přímo nahradit olovo. hovno hovno, slavnej soude - jak v tom je lithium, bez balancéru a ochrany před nadměrným vybitím i nabitím ani ránu, v lepším případě se ty baterky jednoduše odporoučejí už po pár cyklech, v tom horším to dopadne takhle. Může si kdo chce říkat, že ajronfosfát nehoří - pokud uvolňuje hořlavý/výbušný páry nebo plyny, je to úplně jedno ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tarantule



Založen: Feb 07, 2024
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: st červen 26 2024, 8:05    Předmět: Citovat

Napdlo mě, že moch taky bouchnout elektrickej boiler.

Vůbec mě to nepřekvapuje.
Za poslední půlrok, jsem byl osloven, zda bych neprovedl výchozí revizi elektro na 4 FVE.
Nebudu se rozepisovat v jakém bordelu byla provedena elektroinstalace na těch FVE, to by byl román, nicméně jsem s díky odmítl provést VRZ, a odkráčel jsem.
Evil or Very Mad


Naposledy upravil tarantule dne st červen 26 2024, 8:27, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.38 sekund