Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Detekce "dítěte v rybníčku"
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tomas001



Založen: Jul 11, 2008
Příspěvky: 160
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 16:45    Předmět: Citovat

Díky všem za dobré a vtipné nápady. Laughing

Pro úplnost - s dětmi je neustále doma jejich máma, která je dost zdatná hlídačka, ale z toho rybníčku má prostě strach, co kdyby... Proto to elektronické hlídání.
Celé by to bylo samozřejmě napojeno na pager (27 nebo 433MHz) a pravděpodobně by byla i akustická signalizace.
PIR senzor jsem taky už zavrhl. Jednak je problém ho omezit jen na těch 6m2 a jednak neznám lepší generátor falešných poplachů než je PIR senzor umístěný venku. Smile Když už, tak jedině v kombinaci s radarem, jak se to používá v garážích.

Ideální by byl asi ten laser kolem dokola. Tu detekci výrazného rozvlnění hladiny jsem bral spíš jako doplněk, chtěl jsem vědět, jestli s tím někdo nemá konkrétní zkušenosti.
Každopádně díky všem za podnětné návrhy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 16:48    Předmět: Citovat

To je zvláštní, jak dokáže český národ rozemlet původní myšlenku vždycky tak, že nakonec je z toho blato. Předpokládám, že to dítě je hlídaný a tohle je myšlený jako doplňková ochrana šplouchnutím, tudíž plně v souladu s lidským přístupem k bytosti tak vážené, jako je normální potomek. Nemůže přece mít na zadnici celej den polystyrenovej plovák.

P.S. No vida - tomas001 myslí podobně jako já....

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9810
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 16:58    Předmět: Citovat

Ten senzor omezíš tak, že ho dáš do trubky. čím hlouběji v ní bude, tím menší prostor před sebou obsáhne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 16:58    Předmět: Citovat

Na co tak drahý laser. Tenký drátek kolem dokola, dítě půjde přetrhne a finito. Nebo něco na sešlápnutí, to by nemuselo být vidět vůbec.
EDIT: Všichni jsme byli jednou děti a kdybych mohl, skočil bych do toho rybníčku i teď, vedro jak u Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomas001



Založen: Jul 11, 2008
Příspěvky: 160
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 17:04    Předmět: Citovat

Laser je otázka pětistovky. Drátek je na jedno použití, to nelze použít. Nedokážu si představit, jak ta rodinka každý týden natahuje nový drátek kolem rybníčku, přetržený jednou psem, jednou klackem a jindy třeba větrem. Smile A "něco na sešlápnutí" k rybníčku s obvodem travnatého břehu cca 10m není dost dobře realizovatelné. Ale přivedl jsi mě na nápad s podzemním kapacitním snímáním. To je celkem běžná záležitost a není až zas tak drahá ani obtížná na konstrukci.

Banda napsal(a):
Na co tak drahý laser. Tenký drátek kolem dokola, dítě půjde přetrhne a finito. Nebo něco na sešlápnutí, to by nemuselo být vidět vůbec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 17:08    Předmět: Citovat

co je to "původní myšlenka"? Rolling Eyes
i sebeblbější chůva, negramotná, kradoucí a krátkozraká, má pořád 100x víc inteligence než nejlepší hlídací systém. Když jí je slíbeno, že ztrátu potomka odskáče osobně, bude se i snažit.
Majiteli rybníčka bych předložil výcuc z černé kroniky za pár let zpátky, pak tam ten plůtek rád namontuje.
Detektor rozvlnění neřeší rozlvnění vlivem větru, nevím jestli by řešil když tam dítě poměrně pomalu sklouzne. Bazén má cca 3000l, objem dětskýho tělíčka, tipnu si, 40l, tj. asi 1,5% objemu bazénu. Když tam neskočí rozběhem, detektor bude normálně maskován neklidem hladiny.
Problém čidel na dítěti je jejich napájení a nezapomenout ho namontovat.
PIR senzory mají zásadní nevýhodu: neoznámí svoji nefunkčnost.
Snad indukční smyčka okolo bazénu, u dítěte (náramek nebo řetízek) RFID čidlo, jiná induknčí smyčka okolo příbytku dítěte a vyhodnocovat přesun objektu z jedné do druhé zóny. Únik z domácí zóny by řešil i malé cestovatele, což je někdy taky velký průser. Pamatuje si někdo na Vítka Kalouska (letos by mu bylo 6let)? 2,5 roku, ušel 10 km se psem a záchranný systém ČR ho 4 dny nenašel... sta vojáků, hasičů, policajtů, vrtulníky, termovize, psovodi, umřel 500m od sousední vesnice v poli. Hnus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 17:17    Předmět: Citovat

Praxe (z osobní zkušenosti - ne mé, ale těch truhlíků kolem) je taková, že dítě uvidí lístek na hladině, nakročí a zahučí do vody jak špalek. Většinou je vytaženo za kalhoty, vysušeno a vráceno zpět do koloběhu života.

Rybníček se většinou nachází na venkově, takže o psy, kočky a kuny kolem není nouze.

I ten šnek umí pěkně utíkat, i když na první pohled sotva leze. Kdo je někdy zkusil posbírat do kýblu a odnést pár set metrů za barák do lesa, ten víc, že i ta pomalá potvora za 10 minut urazí pěknej kus cesty, když chce. Což teprv dítě, když stokrát zaplacená chůva dostane dámský potíže.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 17:47    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Pamatuje si někdo na Vítka Kalouska (letos by mu bylo 6let)? 2,5 roku, ušel 10 km se psem a záchranný systém ČR ho 4 dny nenašel... sta vojáků, hasičů, policajtů, vrtulníky, termovize, psovodi, umřel 500m od sousední vesnice v poli. Hnus.

Aby ne. Tu vzdálenost navíc ušel ve velmi těžkém terénu, přes údolíčka s potoky a prudkými břehy. Bylo to na podzim a zlomilo se počasí, teplota klesla k nule a padal déšť se sněhem. Když už nemohl, sundal si holínky (spát v botách se přece nechodí) lehnul si a už se nevzbudil. Jezevčík zůstal sedět u něho.
Satala se mně tenkrát zvláštní věc. Měl jsem tu noc, kdy zemřel, sen, že leží u lesa Na Rovních. Našli ho kousek od posledního domu v Horní Ždírnici. V tom snu jsem se spletl o čtyřista metrů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 17:56    Předmět: Citovat

zas je to OT, ale bylo to v dubnu. Podle pitevní zprávy prý umřel hned první noc, byly noční mrazíky a je to pravděpodobné, nejen z hlediska úpravy veřejného mínění.
http://www.rozhlas.cz/izurnal/cesko/_galerie/70403?type=image&pozice=4
Myslel jsem že to bylo 2004 a ono už 2003. Po kauze se na chvíli rozvířila kritika záchranného systému a spolupráce složek, protože nebyly kompatibilní frekvence, ale dokonce ani mapy nebo zásobování hledačů baterkama a termoskama s čajem... ti co hledali se museli nadřít jako mezci, ale hledali blbě a nekvalifikovaně. Je těžký jim za to nadávat. Ale nemělo by se to stát ještě jednou. Tenkrát jsem se strašně pohádal a sprostě s jedním náfukou z letky MV, který se dával obdivovat jak má jako pilot náročný povolání a jak málo se vyspí, když vozí ústavní činitele... poslal jsem ho někam a to velmi sprostě a mockrát Sad
Než takové sny, to se radši vypít do němoty...
těch 40l objem jsem přehnal, 3letý dítě to mít nebude zdaleka... Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 593
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 18:41    Předmět: Citovat

Já nevím , není to technické řešení, ale podle mne buď zruším rybník (eliminuji i jiné další nebezpečí, které na zahradě jsou), nebo zruším děti.
Je to otázka priorit . (sám mám děti i rybníček plastový)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tomas001



Založen: Jul 11, 2008
Příspěvky: 160
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 19:30    Předmět: Citovat

S radostí pozoruji, že jsem svým dotazem zahájil velmi košatou diskuzi plnou zajímavých příspěvků na nejrůznější vedlejší témata. Very Happy

Rád bych se vrátil ke svému původnímu dotazu, který se pokusím lépe specifikovat:
Chci navrhnout co nejspolehlivější zařízení, které bude sloužit pouze jako doplňkový prvek pro sledování a detekci případného pádu dítěte (hmotnost cca 10 a více kg) do malého rybníčku. Chci, aby tento systém měl nastavitelnou citlivost, abych pokud možno eliminoval falešné poplachy způsobené např. větrem nebo pádem drobných předmětů. Měl by tedy reagovat na "žbluňknutí", nikoliv jen na drobné záchvěvy. Tento systém nebude řešit pomalé sklouznutí dítěte do vody, protože to by mělo být (jako všechny ostatní události) detekováno tím hlavním prvkem - laserovým paprskem křížícím ve dvou úsečkách hladinu.

Z hlediska dlouhodobé a bezúdržbové funkčnosti se mi jeví jako nejlepší způsob akustické sledování, pracující na principu detekce měnící se vzdálenosti hladiny od ultrazvukového přijímače a vysílače. Tato detekce by mohla být realizována buď na složitějším principu skutečného měření vzdálenosti, tedy systém "ring & listen", nebo na jednodušším principu sledování rozdílu mezi vysílaným a přijímaným zvukem, ovlivněným změnou vzdálenosti, případně i Dopplerovým jevem. Vzhledem k malé vzdálenosti se mi druhý způsob jeví jako lepší.

Je zde někdo, kdo má s podobným měřením nějaké zkušenosti?
Domnívám se, že bude možná třeba udělat cosi jako "demodulaci" přijímaného zvuku a následnou derivaci, aby se projevily změny intenzity nebo fázový posun. Nebo bude stačit prosté zesílení, filtrace a rozdílový zesilovač?

Prosím o odpověď zvláště ty, kteří rozumějí tomu, na co se ptám, a kteří k tomu mají nějaké užitečné poznatky. Příspěvky typu "dej tam radši plot", už zazněly v mnoha podobách a asi už není třeba je opakovat. Wink
Díky za radu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 20:13    Předmět: Citovat

Idete na to príliš komplikovane, PIR čidlo by som nezavrhoval. Stačilo by stropné, s kruhovým snímaním, vedľa rybníčka by sa zboku do zeme osadili dve rúry 5/4" v protiľahlých stranách rybníčka. Stačila by výška 2,5 až 3 metre, medzi ne natiahnuť nosný drát (lanko), v jeho strede nad hladinu umiestniť PIR čidlo. Jeho výškou sa dá nastaviť jeho akčný rádius. Napokon sa bude dať ním spínať aj prípadná žiarovka vedľa neho, čím rybníček získa pekné nočné osvetlenie, a prepínačom len vždy zvoliť funkciu signalizácia/svetlo. PIR sa robia aj na 12V, takže "žiadny nebezpečný prúd" ako vravia v Telešrotingu... Idea
_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1786
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 20:56    Předmět: Citovat

MOTOROLA napsal(a):
Neznám přesný název ale soused když se vrací z práce večer tak to snímá jeho pohyb a zapne mu to venkovní světo.Po určité době ho zase vypne.Nedalo by se to nějak použít i k tomuto účelu?


Tomu se říká manželka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 22:07    Předmět: Citovat

Tomáši, když sám píšeš "ideální by byl laser kolem dokola" proč ho nezrealizuješ?
I když vynecháme hlediska "etologická", abychom se mohli bavit o nějakém řešení, musel bys víc specifikovat proč onomu dáváš přednost a jinému ne. Zatím z tvých požadavků vyplývá: malá nádrž, primárně pro okrasu, u které majitel dbá na estetické řešení břehů a současně nevylučuje výskyt dítěte. Nepíšeš o tvaru, budu předpokládat že to není typu "velká a malá jitrnice propojená kanálem", pro jednoduchost kruh o průměru 2,8m a hloubce 0,5m. Nepíšeš jestli je stav hladiny konstantní nebo se mění, jestli je trvale v činnosti nějaké čerpadlo nebo vzduchování, tvar a spád břehu. Možnost příchodu dítěte z kteréhokoliv směru?
Jestli hladina zamrzne, znemožní to nejen funkci plováku, ale i dost možná i ultrazvuku, Doppleru, vodivosti i kapacity. K té vodivosti: pro měření vlhkosti půdy se dělají čidla z nerez drátu, stačí 4mm, délky cca 20 cm, můstek se napájí malým střídavým napětím kHz/mV, zemině ani květinám to nevadí. Je celkem jedno jestli budeš amplitudu hladiny snímat plovákem/fotozávorou nebo nějak nepřímo, podstatné bude vyhodnocení změn a rozpoznání typické změny amplitudy při pádu a topení. Při shodě náhod může každá metoda selhat, plovák upadne nebo se zablokuje, na vodivostní čidlo se dostane nečistota, optika se zašpiní. Systém detekce žbluňku by se blbě testoval.
Optickou závoru okolo nádrže bych radši než laserem řešil infradiodou s mírně rozprostřeným svazkem, protože 0,5mm laser je citlivý na průlet hmyzu. I tak by bylo vhodné osadit čidla dvě s mezerou cca 10 cm (vertikálně nebo úhlově) a řešit jejich společné zaclonění, případně zaclonění delší než cca 10 ms (průlet ptáka, motýla). Nebyl by snad problém rybníček obkroužit několika zrcátky, stačí z bílého matného povrchu.
Řešením by možná bylo naplnit vodní objem akustickým vlněním a vyhodnocovat změnu homogenity, takhle se hledaly ponorky (a vyšetřuje se na gyndě...)
Jdeš na to složitě inženýrským postupem v tom nedobrém významu, tahle řešení mají zpravidla za následek, že řešitele pak překvapí nějaké praktické hledisko se kterým nikdo nepočítal.
Opilec se údajně dokáže utopit v 5 cm louži vody.



cidlo.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  cidlo.JPG
 Velikost:  25.31 kB
 Staženo:  45 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomas001



Založen: Jul 11, 2008
Příspěvky: 160
Bydliště: Cheb

PříspěvekZaslal: pá červenec 11 2008, 23:18    Předmět: Citovat

Crifodo,
díky za obsáhlý příspěvek.
S tím laserem máš pravdu, IR je lepší, přinejmenším kvůli hmyzu apod.
Rybníček má jakžtakž konstantní hladinu, ale nelze na to spoléhat. Proto to mé derivování změn místo hlídání absolutních hodnot.
Máš pravdu i s tím mým nedobrým inženýrským postupem. Smile Právě proto, že si to uvědomuji, jsem tady. Smile
Jak u IR, tak u laseru je problém v tom, že bude vždy třeba mít kolem rybníčku (je na rovině, přístupný ze všech stran) sloupky se snímači, se zrcátky apod. a těm jsem se chtěl právě vyhnout.

Co se týče zamrznutí, na to jsem myslel, když jsem uvažoval o akustice, vodivosti i kapacitě. Buď bude led tak pevný, že je zbytečné to hlídat, nebo se prolomí nebo roztříští a pak bude záležet na umístění čidla, aby to zachytilo. V tomto případě se mi jako nejnadějnější z uvedených zdá odpor.

S tou mou obavou z elektrochemických dějů při měření odporu jsem asi příliš slyšel trávu růst. Fakt je, že při proudu kolem 1mA asi nemá praktický význam o tom vůbec uvažovat.

Z mých předešlých komentářů je asi vidět, že to beru tak trochu hračičkovským způsobem, takže mi nevadí případná větší složitost řešení, samozřejmě pokud ta složitost nebude naopak kontraproduktivní z hlediska spolehlivosti. A protože jednou z priorit je nestavět kolem dekorativního rybníčku žádná, byť sotva viditelná čidla, sloupky apod., byli ti moji kamarádi připraveni ho kvůli bezpečnosti raději nechat zasypat, než kolem něj stavět nějakou "elektrárnu". Já jsem je zadržel s tím, že jim na to zkusím vymyslet nějaké vtipné řešení.

Hodně mě zaujala poznámka o hledání ponorek a vyšetřování na gyndě. Pokud se mám pouštět do nějakých více či méně zbytečně složitých řešení Smile , pak mě tohle dost láká. Přijde mi to docela vtipné. Dá se k tomuhle principu někde něco najít na netu? Zkusím to najít sám, ale pokud víš o nějakém inspirativním materiálu, budu za něj vděčný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.32 sekund