Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

krokovy motor PH 299-01
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
josido



Založen: Mar 26, 2009
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: po duben 20 2009, 11:34    Předmět: Citovat

no podle toho papirku, co mi pres zrcatko opsal to presne sedi, takze zrejme ano. ja myslim, ze tahle informace bude stacit...takze ted udelat nejake jednoduche rizeni a hura nato, andreo, dekuji za sumar udaju.

aktualizovano 13:56> ted jsem s nim mluvil na obede a motor je to ten zmineny.


Naposledy upravil josido dne po duben 20 2009, 12:56, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josido



Založen: Mar 26, 2009
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: po duben 20 2009, 12:53    Předmět: Citovat

takze jeste se mozna zeptam obrazek_cenzura, lze zmineny motor ridit unipolarne (tedy pouze privadenim - na konce civek)? tedy spojit stredy obou vinuti (zluta, bila), privest na ne + a pak konce civek (cerna, zelena, cervena, modra) spinat pres npn tranzistory s ochranou diodou (nebo soucastky nahradit nejakym obvodem)? me totiz mate v nazvu to dvoufazovy....to znamena, ze se budi dve civky soucasne, tak snad by se na to dalo pouzit unipolarni rizeni s polovicnim krokem (to budi dve civky soucasne / sice stejnou polaritou/ a zaroven umoznuje polovicni krok...tzny. ze by se melo docilit kroku 1,8 stupne / 2?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po duben 20 2009, 13:19    Předmět: Citovat

josido napsal(a):
takze jeste se mozna zeptam obrazek_cenzura, lze zmineny motor ridit unipolarne (tedy pouze privadenim - na konce civek)? tedy spojit stredy obou vinuti (zluta, bila), privest na ne + a pak konce civek (cerna, zelena, cervena, modra) spinat pres npn tranzistory s ochranou diodou (nebo soucastky nahradit nejakym obvodem)? me totiz mate v nazvu to dvoufazovy....to znamena, ze se budi dve civky soucasne, tak snad by se na to dalo pouzit unipolarni rizeni s polovicnim krokem (to budi dve civky soucasne / sice stejnou polaritou/ a zaroven umoznuje polovicni krok...tzny. ze by se melo docilit kroku 1,8 stupne / 2?

Dvoufázový znamená, že má dvě fáze, neznamená to, že se musí budit obě naráz Smile Měl by jít budit buď dvojicí plných mostů, jeden na každou fázi nebo druhá metoda je ta jak popisuješ. Kvůli tomu to má vyvedené středy vinutí. Půlkroky jdou dělat i tou první metodou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josido



Založen: Mar 26, 2009
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: po duben 20 2009, 14:30    Předmět: Citovat

jasne, uz jsem tomu snad prisel na kloub. dekuji vsem za konzultaci a opravy. jelikoz je unipolarni zpusob jednodussi (bez mustku), pouziju prave ten. jde u nej pulkrok, takze neni problem. uz jsem to otestoval na nejakem kousku, co mam z tiskarny a ma stejne civky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josido



Založen: Mar 26, 2009
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: po duben 27 2009, 14:29    Předmět: Citovat

tak pratele, zmineny motor mam vymontovany alezi predemnou na stole. prvni test, co jsem provedl je, ze jsem spojil stredy civek (zluta, bila), ty pripojil na +5V meho pracovniho pc a postupne jsem privadel minus na barvy cerna, cervena, zelena, modra a motor se pohyboval jednim smerem, kdyz jsem obratil postup, tak se otacel v pohode druhym smerem. takze zakladni ovladani funguje, prod jsem cvicne meril a byl ruzny, rekl bych podle zatizeni v rozmezi 1-3A. pokud bych pocitac spickove 5A na civku, jaky tranzistor tam mam soupnout, abych to mohl spinat jednocipakem (mega32)? a bude stacit ten tranzistor zapojit primo pres odpor na vystup jednocipu, nebo by bylo dobre poridit nejakou soucastku mezi to? nebo nejaky driver krokoveho motru (ten zatim ne)? diky za vase nazory. nejaky irf typ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po duben 27 2009, 14:44    Předmět: Citovat

Jak rychle se budou jednotlivé fáze přepínat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josido



Založen: Mar 26, 2009
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: po duben 27 2009, 21:49    Předmět: Citovat

no to jeste nevim, zatim to zkousim. ale na rychly pohonn je tam na stejnem remenu klasicky elektromotr, takze myslim, ze to nebude zadnej ficak. uvidime, jak se bude motor hrat. ted chci udelast nejake silove spinani a budu to testovat pomoci cekaci smycky a budu zkouse ruzne rychlosti a uvidome, jak se to bude tvarit. co to znmej meril na tom stroji, tak jeden krok (1,8stupnu) odpovida asi tisicine milimetru pohybu stroje. nevim, jakou frekvenci se motor muze maximalne tocit, ale prave kdyz udelam nejake to spinani (tranzistor + dioda), tak bych to vyzkousel, co motor snese.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josido



Založen: Mar 26, 2009
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: čt květen 14 2009, 13:41    Předmět: Citovat

prosim poradte jaky prosim ten tranzistor na spinani. dnes jsem ten motor testoval na 5V z pc zdroje a kdyz jsem spojil stredy vinuti a privedl na ne +, dale jsem pak privadel minus na jednotlive civky, tak kdyz jsem nechal na civce privedene napeti delsi dobu, tak proud co tekl byl necelych 5A. takze mam atmel, k nemu potrebuji pripojit nejaky tranzistor, ktery mi sepne 5V 5A pokud mozno bez chladice nebo s nejakym malym chladicem. predem diky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5058
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá květen 15 2009, 21:30    Předmět: Citovat

josido napsal(a):
prosim poradte jaky prosim ten tranzistor na spinani. dnes jsem ten motor testoval na 5V z pc zdroje a kdyz jsem spojil stredy vinuti a privedl na ne +, dale jsem pak privadel minus na jednotlive civky, tak kdyz jsem nechal na civce privedene napeti delsi dobu, tak proud co tekl byl necelych 5A. takze mam atmel, k nemu potrebuji pripojit nejaky tranzistor, ktery mi sepne 5V 5A pokud mozno bez chladice nebo s nejakym malym chladicem. predem diky.
Pro pomalejší testování buzení přímo z atmela bys mohl použít nějaký "logic level" MOSFET (řada např: IRL?xxx)
Příklad tady:
http://www.gme.cz/cz/index.php?page=search&q=irl&w=1111
http://www.ges.cz/?page=index&or=sort&ipp=12&lang=cz&cur=CZK&of=1&gcat=X1TIL&inc=browse

Čím jsou tranzistory na větší proudy(mají menší odpor), tím mívají větší vstupní kapacitu a hůř se spínají z atmela nějakým vyšším kmitočtem. Když se nemá tranzistor hřát, musí sepnout a rozepnout velmi rychle, což atmel asi neumožní.

Pro vyšší kmitočty proto potřebuješ budič, který se dá ovládat z atmela (a jsi zas tam kdes byl Smile ).

Podobný problém někdo řeší např. tady:
http://www.elweb.cz/forum.php?prispevek=58193#id58193 a pochopil jsem z toho, že ne všechny budiče se dají spínat pěti volty. Ale nějaké existují.

Nejsem odborník na spínání mosfetů z atmela, ale snad se někdo přidá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
josido



Založen: Mar 26, 2009
Příspěvky: 73

PříspěvekZaslal: pá květen 22 2009, 6:12    Předmět: Citovat

dekuji za info a tip. ja jsem si vzpomel, ze mame v druhem kanclu ve srotu nejakou starou ups-ku od APC. tak jsem se ji podival na zoubek a objevil jsem IRFZ46N tranzistory, kterych je tam pekna hromada. Tak jsem ctyri vypajel a vono to funguje:-) teda na testovani zatim dobre. jeste kouknu u znameho na osciloskopu, jak to vypada a jak to spina. pokud jsem to pochopil dobre, tak tento tranzistor mam v sobe jiz integorvanou diodu, takze asi neni nutno davat dalsi paralelne na vinuti katodou k plusu nebo se pletu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.30 sekund