Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

zesilovač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 14:55    Předmět: Citovat

rozpoj spatnu vazbu ci to bude zosilnovat....mne to chodi...res samozrejme ze sem tam som musel improvizovat hodnotami suciastok Very Happy


Krasa prechodove skreslenie, nesymetricke orezavanie signalu fakt vyukovy zosilnovac Very Happy ..tak ze nastavit a hrato Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kobra



Založen: Jan 31, 2005
Příspěvky: 134

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 15:18    Předmět: Citovat

mohl bys mi to zakreslit? Nevím přesně. Ale netuším, co řekne učitel na změnu zapojení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jano80



Založen: Nov 16, 2008
Příspěvky: 73
Bydliště: Michalovce

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 15:19    Předmět: Citovat

stare čb televizory mali nieco podobne NF zosilnovace pred nastupom MBA810.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19624
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 15:24    Předmět: Citovat

Ale ve schématu není definovaný vnitřní odpor zdroje signálu, čím menší, tím vyšší zesílení: když to budeš budit ze sluchátkového výstupu určeného pro impedanci 32Ω, můžeš vnitřní odpor zdroje signálu zanedbat, protože prakticky nehraje roli, jestli 1232Ω v sérii se vstupem je výrobní odchylka hodnoty rezistoru nebo součet hodnot přesného rezistoru 1k2 a vnitřního odporu zdroje signálu.
V simulátoru mi vyšlo (celkem podle zkušenosti předpokládatelných) 20dB zisku s tím, že na kmitočtu 20Hz je zisk dokonce 27,4dB (červená křivka, uzel (1)). Celkový přenos včetně vazebního kondíku na výstupu je modrá křivka, uzel (12).
Zkrátka, jestli ti to místo zesilování zaslabuje, projdi si schéma a zapojení znovu. Taky si zkontroluj klidový proud koncových tranzistorů (i simulátor varuje, že proud řetězcem diod není dost velký, aby byly v saturaci - tedy je nutné vytočit trimr až těsně k hornímu konci dráhy tak, aby mezi emitory koncových tranzistorů byl rozdíl napětí nejméně 6mV (odpovídá 6mA). Při této hodnotě klidového proudu už lze dosáhnout přijatelného přechodového zkreslení.



ZS1W_DCPB.gif
 Komentář:
Stejnosměrná napětí v hlavních uzlech (jsou dole ve schématu očíslované)

Stáhnout
 Soubor:  ZS1W_DCPB.gif
 Velikost:  6.88 kB
 Staženo:  44 krát


z2W1.jpg
 Komentář:
Fialové křivky jsou kmitočtový a fázový průběh v uzlu (1), modré křivky sledují tuto závislost v uzlu (12), tedy na zátěži.

Stáhnout
 Soubor:  z2W1.jpg
 Velikost:  63.43 kB
 Staženo:  50 krát


ZS1W.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ZS1W.gif
 Velikost:  10.15 kB
 Staženo:  109 krát



Naposledy upravil Hill dne ne únor 14 2010, 15:38, celkově upraveno 4 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kobra



Založen: Jan 31, 2005
Příspěvky: 134

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 15:32    Předmět: Citovat

moc děkuju už vidím že kondík 68mikro mám otočený zřejmě i proto to krom dvou žáků nejde nikomu.Večer to hned přepojím.
děkuju a dám vědět
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19624
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 15:39    Předmět: Citovat

Nemáš, to byla moje chyba, už je nakreslený správně.
Nefunguje ti to kvůli jinému problému.

Jo, a necituj zbytečně předcházející příspěvek. Použij tlačítko "Zaslat odpověď"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Wolfik



Založen: Jul 28, 2009
Příspěvky: 1097

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 15:44    Předmět: Citovat

Hill - prosímtě co to je za simulátor?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kobra



Založen: Jan 31, 2005
Příspěvky: 134

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 15:46    Předmět: Citovat

kurňa ,to bude šichta ,no ale teď mažu do práce a pak to projedu znovu.Jak je možný ,že ti to fungovalo i s otočeným kondíkem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
voodoo400



Založen: Dec 23, 2009
Příspěvky: 144

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 16:11    Předmět: Citovat

pomohlo by keby si pomeral napatia na tom zoslabujucom zosiku: na bazach, na odpore 0.5R a na vystupe pred kondikom 200u. Potom sa nam bude lahsie hadat problem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19624
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 16:22    Předmět: Citovat

Používám starý Electronic Workbench, mám jednu služební licenci na starém počítadle ještě z dob, kdy jsme si v práci dělali vlastní mašinky. Až jednou klekne, už ho nepřeinstaluju, protože instalačku a licenční číslo budeme po třetím stěhování archivu firmy asi těžko hledat (ještě tak fakturu za licenci v účtárně najdou).
Nehledě k tomu, že po špatných zkušenostech s kompatibilitou podobných programů ve Vistách si těžko můžu dělat iluze o tom, že bych tento program ještě rozchodil v něčem novějším.
Ale v posledních dnech tu byly odkazy na simulátory zdarma - pokoukej po Bastlírně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 18:25    Předmět: Citovat

MAs vobec nastavenu polovicne napatie na vystupe a kludovy prud ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kobra



Založen: Jan 31, 2005
Příspěvky: 134

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 19:10    Předmět: Citovat

pro Hill:
takže to schéma ,který jsi poopravil funguje?

a můžeš mi napsat jak mám připojit a nastavit nějaký generátor a na konci jakej a jak napojit osciloskop abych viděl že to funguje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19624
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 20:48    Předmět: Citovat

Generátor je ve schématu nakreslený jako zdroj střídavého napětí se sériovým odporem 32 ohmů, zcela vlevo (uzel (16) proti kostře).
Zátěž sluchátkem nebo reproduktorem 16 ohmů je připojená k výstupu mezi uzel (12) a kostru.
Klidový proud nastav na základě měření napětí na emitorových odporech koncových tranzistorů trimrem, co je napájený úbytkem napětí na diodách. Že to má být mezi uzly (2) a (3) napětí asi 6mV (pro začátek), už jsem psal. Samozřejmě se pak klidový proud došlechtí tak, aby byl co nejmenší, ale nezpůsoboval ještě přechodové zkreslení - to je nejlépe pozorovatelné osciloskopem při malých úrovních. Vstup Y osciloskopu se připojí paralelně k zátěži a zesilovač budíš sinusovým signálem o kmitočtu nejlépe 1kHz, na kterém už není výsledek ovlivněný reaktancemi.
Samozřejmě trimrem M15 musíš nastavit symetrii zesilovače tak, aby v uzlu (1) byla polovina napájecího napětí. To jde i bez klidového proudu a po jeho prvním nastavení se jen prvním trimrem jemně doladí. Já mám ve schématu odpor 56k, ale vzhledem k rozptylu parametrů tranzistorů může být potřebná velikost tohoto odporu odlišná.



oscilogram_nast.gif
 Komentář:
Oscilogram signálu na zátěži (Uvst=75mV, f=1kHz), zesilovač potřebuje jemně seřídit symetrii

Stáhnout
 Soubor:  oscilogram_nast.gif
 Velikost:  17.71 kB
 Staženo:  51 krát


oscilogram_bkp.gif
 Komentář:
Oscilogram přechodového zkreslení při nulovém nebo velmi malém klidovém proudu (Uvst sníženo na 5mV, zvětšená citlivost osciloskopu). To má do sinusovky daleko.
Zkreslení špiček při tak malém signálu je způsobené rovněž malým klidovým proudem.

Stáhnout
 Soubor:  oscilogram_bkp.gif
 Velikost:  17.89 kB
 Staženo:  49 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kobra



Založen: Jan 31, 2005
Příspěvky: 134

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 21:29    Předmět: Citovat

tak to je super popis a já si s tím pohraju a vyzkouším.Moc Ti děkuju za snahu a čas věnovaný druhým.Všechna čest.
To si uložím a prostuduju.Tak jsem znovu projel já i kluk desku a zapojení a nic jsme nenašli co by bylo špatně snad jen že odpor a kondenzátor vedoucí z uzlu odporů 5k6 a 1k2 na kondík 200mikro mám já obráceně.Napřed kondík a potom odpor.Nemůže to být vada?Už mě napadá jen vadná některá ze součástek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19624
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 14 2010, 22:02    Předmět: Citovat

Je to sériový RC člen a zde je úplně jedno, zda jde signál napřed na odpor nebo na kondík - proud oběma prvky přece musí téci stejný, nemá cestou kam utéci (sic Kirchhoff).
Máš vůbec změřené ty koncové tranzistory? Některé série KF měly takovou zajímavou závadu - z ničeho nic se jim odpojil kolektor uvnitř pouzdra. Takže v tomto zapojení se zesilovač bez zátěže tváří jako funkční, jen nelze nastavit klidový proud, je stále moc malý, protože do emitorových odporů jde jen proud, který zvládne dělič v bázích dodat - a ten je hodně malý, protože má pouze řídit, jak moc budou otevírat koncové tranzistory. Ale žádný proud přivedený přes kolektor(y) tam v případě odpojeného kolektoru nepoteče, fungují jen diody báze-emitor!
Při připojení zátěže pak samozřejmě zesilovač zeslabuje, protože ji proudově neuživí.
Zkontroluj to. Jinde už snad závada být nemůže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.27 sekund