Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osciloskop BM566A, ujíždí synchronizace
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1272
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 11:21    Předmět: Citovat

Tak to tipuju na zoxidovaný izostaty - zkusil bych to prostříknout něčím na kontakty a pořádně rozhejbat...
Pokud jsou některý tranzistory v paticích (což Tesla dělala!), tak může být problém i tam. Zejména takový miniaturní patice o průměru cca 4 mm a stejné výšce, byly mimořádně nespolehlivé. To je prostě obvyklý problém starších měřáků od Tesly...
A u spínacích tranzistorů (KSY62B,63,71 apod.) byl třeba v TV zařízeních častý problém s korozí vývodů těsně u pouzdra, zvláště pokud byly v bužírkách - nožička u pouzdra uhnila a přes bužírku to nebylo vidět.
A s těma tunelkama už proboha necvič nebo to za chvíli můžeš rovnou zahodit!!!


Naposledy upravil sis2 dne út prosinec 17 2013, 11:28, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kutilamater



Založen: Dec 16, 2013
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 11:26    Předmět: Citovat

Z tunelek nemám obavy.Mám ještě jeden tentýž osciloskop na díly a mimo to ještě 3ks tunelek navíc.Ta oxidace mě napadla taky ale po zkušenostech se to nějak extra vyčistit nedá.Ještě bych se chtěl zeptat čím natáhnout ten obraz ve vertikálu.Docela mě štve koukat se na dvě hluché místa na krajích obrazovky.Je tam nějakej nastavovací prvek nebo je to nějak jinak?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1272
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 11:34    Předmět: Citovat

Určitě bude na desce nějaký nastavovací prvek - ale do toho bych bez manuálu moc nevrtal - nejdřív vyřeš ty vakly, možná tím vyřešíš i tohle (zvlášť jestli je tam přepínáčí časové lupy nebo zpoždění druhé základny)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kutilamater



Založen: Dec 16, 2013
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 11:42    Předmět: Citovat

Dobrá.Požádal jsem o radu a tak se jí tedy budu držet.Za chvíli musím zařídit nějaké věci a tak až se vrátím tak to propláchnu diavou a uvidím jak to dopadne.Diavu používám řadu let tak snad ani teď nezklame.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1334
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 16:23    Předmět: Citovat

Diavou jsem nedávno nechtě přetřel holé měděné dráty a za týden zčernaly,tak to zvaž,já to proplachuji čistým lihem,ale máš-li to odzkoušeno.. Jinak vaklů a studeňáků tam může být mraky,můj kus byl z Tesly Pardubice a ležel snad 20 let v nějaké stodole. Byl uhořelý vývod vn z trafa,ale to se dobře hledá,oblouček syčí a je to slyšet Smile , pak upadlá nožička na KF517 v kalibrátoru, zaprasených pár patic na tranzistory v zesilovačích (poznáš "zavrkláním") a asi dva odpory TR191 (malé zelené) - díky obrazek_cenzuraí kostrukci se při delším pájení vytaví i vývod z tělíska,opět to chce s nimi "zavrklat" v podezřelých obvodech a koukat,co to dělá. Jinak k té synchronizaci - už to tu někdo psal,naštuduj návod,je na netu mockrát. Třeba ten tebou popsaný problém HF/LF - chová se to správně ,představ si třeba nějaký AM signál, v poloze HF synchronizuješ na nosnou,v poloze LF na modulační obálku. Obé zasynchronizuješ najednou těžko,to byla musela být klika-přesný násobek modul.frekvence by byla frekvence nosné. Přeji příjemnou zábavu Very Happy .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kutilamater



Založen: Dec 16, 2013
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 17:44    Předmět: Citovat

Diavu používám skoro na všechno.Hlavně tedy na potenciometry jelikož dobře čistí a dráhy zůstanou mastné a nevydíraji se nasucho.Současný stav je takový,že se chová umírněně ale na časové základně B když mám na osciloskopu signál z vestavěného generátoru obdelníku tak když otočím na delší časy než 2ms tak mi to zobrazuje jen od levé strany do půlky stínítka.Na Ačku to jde stáhnout až naplno doleva a jede to po celé šíři stínítka.To bych ještě rád vyřešil a pak by to chtělo celé trochu roztáhnout.Pokud se povede tak zůstane doma.Jestli ne,tak jej nabídnu někomu zdatnějšímu.Kdybych se smířil s tím,že budu využívat jen jednu časovku tak by to bylo v pohodě použitelné ale já nemám rád polovičatý měřáky.Buď bude v cajku,nebo ho nechci.Jak to tak vypadá tak asi pude.Já to těžko dám do kupy a nechci ho dojebat úplně.Tak jestli nepomůže vyčištění tak to asi vzdám a někdo si ho možná rád vyprtí.Já přiznávám,že na to nemám.Holt osciloskop není zesilovač.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kutilamater



Založen: Dec 16, 2013
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 18:29    Předmět: Citovat

Viktoria!!! Vítěztví je naše.Opravdu tomu pomohlo trocha diavy a dokonce se i roztáhl ten paprsek na celou šířku stínítka.Zřejmě nějaký kondenzátor potřeboval naformovat.Majitel od nějž jsem to koupil tvrdil,že to asi 7 let nepoužíval a jinak,že byl v pořádku.Moc jsem mu nevěřil ale vidím,že nelhal.Takže Milane dík za podporu a pomoc.Kdybych se ti mohl revanžovat tak se klidně ozvi.Máš to u mě.
Taktéž všem ostatním děkuji za snahu a ochotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5193
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 19:34    Předmět: Citovat

No tak to je paráda. Teď je ještě dost podstatnou otázkou, zda to opravdu měří, nebo jen ukazuje Wink . Je to zkalibrované, ty časovky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kutilamater



Založen: Dec 16, 2013
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 20:47    Předmět: Citovat

Pokud pán nekecal,tak by to mělo být v cajku.Proto jsem do toho nechtěl nějak neodborně šťourat a snažil se dostat nějaké vedení od zkušenějších.Každopádně to ještě podle manuálu zkontroluju.V tuhle chvíli ale je pro mě podstatné,že se to umoudřilo.Ještě včera jsem měl chuť udělat pitvu a naplnit pár krabiček součástkama.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5193
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 20:54    Předmět: Citovat

No pokud pán netočil čím neměl, tak jo. Musíš mu věřit Laughing . Ale ještě jsi nenapsal, čím to vlastně bylo. Nebo jsi procákal tou Diavou co šlo? Přepínače i potenciometry? Na nefunčnost nebo chrastění to beru, ale jak by Di vyléčila cybějící půlku ČZ na obrazovce, to mi hlava nebere.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 21:24    Předmět: Citovat

chjo, poslal jsem to dvakrat, vic dole...

Naposledy upravil alles dne út prosinec 17 2013, 21:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 21:28    Předmět: Citovat

to o čem píšeš dokládá ještě neznalost obsluhy...
až tady jsem pochopil k čemu všemu a jak se dá osciloskop použít.... třeba jak s ním změřit délku koaxu.. výživný kanál, doporučuju projít všem celý kanál, ukazuje to sice na TEKTRONIXU který je o deset let starší (náš 566 je zřejmě odezva na jejich řadu 466 poplatná součástkám z RVHP), ale ty knoflíky jsou v zásadě stejné http://www.youtube.com/watch?v=BKjJK1rsZmM http://www.youtube.com/watch?v=OFGm-Pel4Hg

jina LF synchronizace se používá pro akustické kmitočty. Pro spínané zdroje(50-100KHz) je už nutné mít přepnutou synchronizaci na HF
oba zapnuté je synchronizace síťovým kmitočtem

To že parsek neodbíhá může být způsobeno nezmáčknutím tlačítka AUT
zmáčknuto - pořád je vidět paprsek, odbíhá automaticky i bez vstupního a tedy i spouštěcího signálu
vymáčknuto- odběhne pouze jednou po každém synchronizačním pulzu(synchronizace musí být dobře nastavena, spuštění je indikováno ledkou na panelu)
pro správnou synchronizaci je nutné zmáčknout na levé straně obrazovky tlačítko a, b, nebo obě, podle toho na jakém vstupu mám signál podle kterého chci synchronizovat

pro 90% měření se používá spodní časovka A, B je nastavená do polohy OFF, tlačítko AUT je stisknuté, +- volí spouštění náběžnou, nebo sestupnou hranou, u sinusu spouští při obou, rozdíl poznáš..., EXT/INT nestisknuté(jinak by musel spouštěcí sinál přijít přímo do BNC vedle) AC/DC volí vazbu synch obvodu, pokud je průběh v mezích obrazovky měl by jít zastavit bez ohledu na tlačítko... HF,LF nastavit dle použitého kmitočtu, poťákem level zastavit paprsek(najít vhodnou úroveň spouštění)

ten rozdílný jas části paprsku je způsoben právě druhou časovkou, je to funkce, ne vada, slouží k přisvícení části průběhu, časovka B musí běžet na kratší čas než A a točítkem DELAY lze přisvícení posouvat po časové ose. Víc asi v návodu.... druhou časovku spoustu osciloskopů nemá, je to jen komfort navíc, vyplatí se pro nějaké krátké přechodové jevy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kutilamater



Založen: Dec 16, 2013
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 21:47    Předmět: Citovat

alles
V tomhle případě máš asi pravdu.Dříve jsem měl Hitachi a nic podobného to nedělalo.Tuhle potvoru jsem koupil jelikož jsem toho původního japonce kdysi prodal.Tahle BM566 je trochu vybavenější a je pravda,že jsem se s ní ještě pořádně neseznámil.Ono to ale nešlo.V první řadě nešel kanál A.Tam byl ny BNCáku upadlej drát.To jsem našel a opravil.Dále s tím nešlo nic dělat protože to pořád utíkalo a nebo to dělalo mrtvýho brouka.Nechtěl jsem to rozprcat a tak jsem sháněl nějaké rozumy a tak jsem to napsal sem.Díky vaší pomoci jsem se do toho znovu pustil a jak to vypadá tak šlo v podstatě jen o oxidaci.Díky bohu to nebylo nic velkého ale jak jsem již napsal,tak TV obvody jsou mi cizí.Proto jsem to nechtěl dělat systémem pokus-omyl.Vůbec by mě nenapadlo,že oxidace dokáže takový divy.Taky to,jak se stopa roztáhla po celém stínítku jsem nechápal.Ještě dnes odpoledne mi na každé straně chyběl cca 1cm a ejhle srovnalo se to.Přečetl jsem hodně různých diskuzí na téma BM566A a měl jsem z toho dost hrůzu.On ani pohled dovnitř není uklidňující.Když si představím,že bych měl třeba měnit tranzistor na vstupu je pro mě nepochopitelný.Raděj bych se toho zbavil.Na takové opravy si netroufám.Vždy je dobré,když si člověk sám sobě nelže.Prostě něco si umím zvládnout a na něco prostě nemám a nestydím se za to.Každopádně kluci dík za snahu a hlavně podporu.Ta byla nejdůležitější.Ten pocit,že na to člověk není sám hodně posiluje.Tedy alespoň mě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alles



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 481
Bydliště: Pardubice

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 22:41    Předmět: Citovat

od tohoto výrobce je to asi to nejlepší co jsi mohl koupit no...., tyhle staré stroje většinou zamrznou na mechanice když se to dlouho nepoužívá... první pomoc je ještě u vypnutého kusu všechno řádně prokroutit, většina vad se opraví, ty co ne tak pak kontox apod... taky kvalita součástek za tektronixem trochu pokulhává, ale tyhle staré stroje jsou celkem opravitelné, až na ty nešťastný tunelky...
jinak o oxidaci, měl jsem dnes v ruce relé s kontakty 4x10A přes které netekl proud ani pro rozsvícení jedné ledky...
hodně zdaru!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kutilamater



Založen: Dec 16, 2013
Příspěvky: 15

PříspěvekZaslal: út prosinec 17 2013, 23:54    Předmět: Citovat

Ona Tesla se taky snažila.Co mám ten druhý kus na díly,tak tam jsou americké tunelky 1N3717.Myslel jsem,že je to nějaká předělávka ale mám i dokumentaci a jsou tam originál zakreslené.Prostě Tesla se snažila ale vláda se rozhodla jinak.Já mám ještě krom týhle BM566 ještě pár dalších osciloskopů ale po tomhle jsem toužil až jsem sehnal.V podstatě mi je pro moje účely 120MHz na houby ale člověk nikdy neví co se mu dostane do ruky.No a taky blíží se ty vánoce a kdo by mi udělal radost když bych si ji neudělal sám?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund