Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: ne únor 23 2014, 22:18    Předmět: Citovat

Aké jadro používaš... veľkosť-materiál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5187
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 7:43    Předmět: Citovat

Podle autora. EF 32. Střední sloupek 1 cm2. Materiál by měl být H 22.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 9:09    Předmět: Citovat

Hm H22 nie je vhodná pre výkonové aplikácie. Na to bolo lepšie H12, lepšie H21, a tuším ešte lepšie H24.
H22 sa za 100°C začne rozpadať µ
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5187
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po únor 24 2014, 12:50    Předmět: Citovat

Tak by to mělo být H 21. Stejné jádro s H22 se snad ani nevyrábí, nebo jsem ho nenašel.
http://www.scribd.com/doc/76094399/Prakticka-Elektronika-1996-04
Tady je celý článek v PE i s tišťákem. Kdyby mě nechodily ty dvě s vlastním pl spojem a trafem, tak bych se na to. Ale tohle mě vytáčí. Ještě zkusím trafo jak budu mít kostru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1271
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 26 2014, 17:55    Předmět: Citovat

fredis napsal(a):
Má nějaký vliv přehození začátku a konce vinutí L3, sekundáru? To jediné jsem ještě nezkoušel. Při přehození P se nerozjede, u pomocného vinutí pro start je tam malý vliv na výstupní napětí.

To asi bude mít dost podstatný vliv. Dá se zkontrolovat osciloskopem - vinutí musí být zapojené tak, aby se energie z mag.obvodu po rozepnutí spínače odvedla přes D7 do zátěže.
Dělal jsem podobný zdroj podle KTE 9a10/2001 s trafem, koupeným v GM. A mělo obrácené vývody pomocného vinutí - zdroj pulzoval a chodil jen od 12 do 20V a s malou zátěží od 0,1 do 0,5A. A ochranný obvod řádně topil.
Po obrácení začátku a konce pom. vinutí už všechno OK. Ale trvalo, než jsem na to přišel...
V primáru byly podobné ochrany - místo nich jsem dal rychlou HER1007 a 180V transil (myslím, že P6KE180) a nic se nehřálo a nesmrdělo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5187
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st únor 26 2014, 19:38    Předmět: Citovat

Dík za odpověď. Přehozením Z a K pomocného vinutí docílím pouze silného zhoršení rozkmitání v horní části průběhu. Jinak už teď vypadá slušně. Pouze na začátku je překmit, ale ten jsem schopen částečně snížit zvýšením C8 ze současných 2n2 na 47k. Přehozením Z a K sekundáru zdroj nenajede, pulzuje. Zajímalo by mě jak to oscilem změřit a jak by měl vypadat ten průběh " Dá se zkontrolovat osciloskopem - vinutí musí být zapojené tak, aby se energie z mag.obvodu po rozepnutí spínače odvedla přes D7 do zátěže". R 13 je teď 39k/ 5W a ten topí. Můžeš nějak upřesnit to řešení těch ochran? Na C8R13 mám asi 180 až 450V = měřeno digitálem. Dioda rychlá je a zkoušel jsem i jiné typy bez vlivu.Obvod C9, R14 a D5 mám teď odpojený, zlepšilo to kmitání. Pokud se mi podaří snížit tu teplotu R13 tak budu spokojený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milous2



Založen: Jun 29, 2011
Příspěvky: 791
Bydliště: u Kolína

PříspěvekZaslal: čt únor 27 2014, 11:19    Předmět: Citovat

Zdravím. Snad by pomohlo i porovnání zapojení stejného řídícího obvodu v jiném zdroji ? Myšlena je samosebou primární strana zdroje. Schema:


Zdroj_350W.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zdroj_350W.JPG
 Velikost:  170.5 kB
 Staženo:  115 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5187
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt únor 27 2014, 12:14    Předmět: Citovat

To už mám za sebou Laughing . Vedlo to spíš ke zhoršení, než k zlepšení. Na tom schématu by mě zajímala funkce toho vinutí trafa se 40 závity v sérii s R a D. Nějaký tlumicí obvod Wink ? Nejsem až takový odborník na spínané zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt únor 27 2014, 12:19    Předmět: Citovat

To je iný typ zdroja aj keď riadiaci IO funguje defacto rovnako
Energia sa akumuluje v indukčnosti na sekundárnej strane.
Trafo neakumuluje energiu. Prúd primárom v okamihu otvoreného tranzistora určuje indukčnosť na druhej strane.
Pomocné vinutie vyžiari po uzavretí tranzistora iba energiu rozptylovej indukčnosti transformátora(jalovina...vráti sa do kondenzátora)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5187
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt únor 27 2014, 12:56    Předmět: Citovat

Díky za vysvětlení!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1271
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 27 2014, 16:54    Předmět: Citovat

Viz obrázek - místo paralelního RC členu transil a spodní RDC obvod vypustit (D5, C9, R14). To samé jsem nedávno viděl ve standby zdroji nějakého 350W PC zdroje s aktiv PFC - byl tam obvod TNY(asi265) a mezi +320V a D spínače taky byl jen transil a rychlá dioda

To milous2: ano, to je jiný typ spínaného zdroje (propustný) ... a tam musí být jádro trafa bez mezery
To vinutí 40z atd. je na rekuperaci = vracení energie z mag. obvodu zpět do zdroje - aby se jádro ss nepřesytilo



transil.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  transil.PNG
 Velikost:  4.28 kB
 Staženo:  36 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5187
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt únor 27 2014, 17:51    Předmět: Citovat

Ten spodní RDC už tam není, takhle je ten průběh kulturnější. S tím transilem jsem si to tak myslel. Ale já mám na R8C13 až téměř 500V Wink . Takže dát transil na 500V? Myslím si, že to nebude až tak jednoduché. Ale pokud by to fungovalo, tak by to bylo vynikájící. Protože když to spočítám, tak mi vychází ten R8 na 15W! Nechápu, jak autor na tom místě navrhnul R na 1W. Ten transil obousměrný?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt únor 27 2014, 20:39    Předmět: Citovat

Ten RC člen likviduje energiu, ktorá sa nevie dostať z primárnej strany na sekundárnu. Tá je uložená v rozptylovej indukčnosti transformátora (to je časť vytvoreného magnetického toku v jadre, ktorý neprechádza sekundárnym vinutím + prívodné vodiče k trafu). Z toho napätia na C8 je zjavné, že to trafo má asi slabú väzbu primár-sekundár.

Zväčšovanie vzduchovej medzery zhoršuje parameter väzby.
Samozrejme, že nejaká vzduchová medzera tam musí byť (v nej je koncentrovaná takmer celá energia) lebo jadro by sa bez nej presýtilo. Takže tá medzera by sa mala nastaviť iba na hranu sýtenia jadra.

Tie predchádzajúce nabíjačky mali identické transformátory s týmto nešťastným kusom?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5187
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt únor 27 2014, 22:41    Předmět: Citovat

Právě že ne! Tady tu jsem nějak nemohl pořád rozchodit a tak jsem udělal jiný spoj, použil jádro z VN trafa ČBTV a dal tam i jiný tranzistor. V provozu jsou 2 kusy přes 10 let a nabíjí se. Ale teď jsem se díval na ty průběhy, no hrůza Embarassed . Ale to jsem tenkrát neřešil, ani jsem se snad na ně nedíval. Je to ještě větší zmršenina jako na té, co oživuju. Ale ten R 13 je podle autora a je pouze vlažný! Jediná změna je C9, tam je 470pF. Asi jsem jiný neměl.
Teď jsem ještě koukal na tu mrchu. Našel jsem tohle: https://dspace.vutbr.cz/xmlui/bitstream/handle/11012/14675/Nap%C3%A1jec%C3%AD%20zdroje%20elektronick%C3%BDch%20za%C5%99%C3%ADzen%C3%AD.pdf?sequence=1
Autor tam má na konci i průběhy. Jestli to zkutečně naměřil nevím. Já mám na šikmé části pily ( pin č. 4 UC ) na začátku takový krátký úsek kde je to rozkmitané a se zvyšující se zátěží se to posouvá po té pile nahoru. Podobný stejně se posouvající se pík mám i na pinu 7 UC. Kde se to bere jsem zatím nezjistil. A v S trandu nemám pilu ani náhodou. Jen jakési špice, nebo jak to nazvat.
Nevím, jestli by na to nemohl mít vliv stav toho bastlu. Některé souč ze strany spojů, přívody k trandu asi 8 cm a k D na sek ještě víc. Díky za čas, co mi věnuješ! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: pá únor 28 2014, 8:04    Předmět: Citovat

Nezamenil si poradie suciastok, mne sa ten R13 tiez hrial a nakoniec som zistil ze som mal nejako prehodene suciastky R za D alebo tak nejak, tak to skontroluj, ozaj ten primar mas rozdeleni na polovicu?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund