Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Co je šetrnější
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6407
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 21:13    Předmět: Citovat

kysmen napsal(a):
Lukas-Peca napsal(a):
Myslíte, že by záření z televize mohlo ovlivňovat CCD snímač? Na stránkách [url]danyk.wz.cz[/url] je návod na výrobu rentgenového zářiče a jsou tam fotky, kdy fotil se zakrytým objektivem a RTG na fotce vyrobilo barevné tečky... Byl by ten foťák dost citlivý na zachycení radiace z televize? Zkoušel jsem to, ale nic netečkovalo. Fotil jsem u staré Color 425.

Very Happy nemuže. V obrazovce je sice VN asi 20kV, ale obrazovkou neprotéká tzv anodový proud jako u rtg lampy (v řádu stovek mA při napětí 40-125kV). I kdyby tam vzniklo nějaké měkké záření, určitě by ho stínila silná vrstva specialniho skla přední části CRT.
Pokud by jsi chtěl vidět "neviditelné" RTG záření, musíš ho nasměrovat na speciální folii která rtg převede na viditelné světlo, např modré nebo zelené podle typu folie. Tato folie je ve většině rtg kazet.

Jelikoz brzdne (fotonove ci elektromag. zareni) vznikle dopadem elektronu na material stinitka nejde nikdy odfiltrovat na nulu (se stinenim klesa exponencialne - na nulu v nekonecnu) muze byt poskozeni CCD, ve forme tecek, jen otazka casu. Nezalezi tedy na intenzite elektronoveho svazu. Dalsi parametr na ktrem zalezi je urychlovaci napeti. Z vlastni skusenosti nemuzu rict jestli 20kV tedy energie elektronu 20keV je dostatecna. S timto efektem se bezne setkavam pri urychlovacim napetim v radu desitek MV a Istredni=jednotky mikroamper, kdy zivotnost CCD kamer (nez se tecky promeni v cerny flek) je otazka desitek hodin.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kysmen



Založen: Oct 20, 2007
Příspěvky: 169
Bydliště: HO

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 21:37    Předmět: Citovat

intenzita záření sice nikdy (teoreticky nikdy-prakticky ale vždy ano) neklesne na nulu, ale v určité vzdálenosti se vyrovná jiným přirozeným zdrojům záření (např z kosmu)
zpět k poskození CCD: vlastním mobil MDA , který jsem nespočetně snímkoval "energií" až 100kV v primárním svazku jako testovací fantom a foták 2mpx stále fotí. Je to sice křemíková destička citlivá na fotony , ale vypadá to že je odolná...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6407
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 21:58    Předmět: Citovat

kysmen napsal(a):
intenzita záření sice nikdy (teoreticky nikdy-prakticky ale vždy ano) neklesne na nulu, ale v určité vzdálenosti se vyrovná jiným přirozeným zdrojům záření (např z kosmu)

prakticky je to stejne jako teoreticky, to ze se vyrovna jinym prirozenym zaricum je vec druha, vetsinou se jim ani radove nepriblizi, kosmicke zareni je nekde slabsi nez zareni ze zeme (podle podlazi a nadmorske vysky)
kysmen napsal(a):
zpět k poskození CCD: vlastním mobil MDA , který jsem nespočetně snímkoval "energií" až 100kV v primárním svazku jako testovací fantom a foták 2mpx stále fotí. Je to sice křemíková destička citlivá na fotony , ale vypadá to že je odolná...

jak uz jsem psal jde o intenzitu a cas - mala intezita=fotit miliony fotek, u kamery pevne instalovane je to neco jineho, tam jde o hodiny, samo podle intezity zareni
EDIT: energie bude 100keV ne 100kV, jinak nejlepci ochrana CCD snimacu proti zareni je zapinat kameru jen na njnutnejsi dobu, CCD bez napeti je nekolikanasobne odolnejsi...


Naposledy upravil Cust dne čt říjen 25 2007, 10:23, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kysmen



Založen: Oct 20, 2007
Příspěvky: 169
Bydliště: HO

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 22:23    Předmět: Citovat

pěkně si mě rozebíráš ale já se opět vracím zpět k původu:
CCD ve fotáku TV obrazovka nepoškodí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6407
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st říjen 24 2007, 22:26    Předmět: Citovat

souhlas, stejne jako nezpusobi tu nemoc z orazeni jako pise Jezevec Smile
alespon ne v jedno lidskem zivote
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: čt říjen 25 2007, 12:15    Předmět: Citovat

CJ napsal(a):
Este k tomu ziareniu: v starsich TV TESLA color oravan/C416 je na module G P4 ktorym sa da upravit celkovy jas a kontrast. v starom AR som cital, ze pri nastavovani farieb treba dat bacha abi som neprekrocil rontgenove ziarnie. ale teraz ked su obrazovky v tychto TV stare, zmensuje sa emisna schopnost katod obrazovky teda aj rontgenove ziarenie? ak ak som trocha pridal, ako zistim ci to ziarenie je moc vysoke?


To je tak prima blbý , že jakýkoliv komentář je proti tomu nekrologem . Zdravím Ivan
Návrat nahoru
kysmen



Založen: Oct 20, 2007
Příspěvky: 169
Bydliště: HO

PříspěvekZaslal: čt říjen 25 2007, 13:12    Předmět: Citovat

Lepší by asi bylo kdyby do toho článku v AR napsali maximání přípustné VN
Má někdo konkretní čísla v jaké vzdálenisti od CRT může být jaká dopadová dávka? A jakým dozimetrem to vlastně měřit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
durkovic



Založen: Dec 18, 2004
Příspěvky: 1890
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt říjen 25 2007, 17:08    Předmět: Citovat

zdravím,no ja som svoju v poradí druhu telku (JVC C-2155EE) vypínal stale vypínačom a vydržala 19 rokov chodu potom to už vzdali elyty.teraz moje velke hebedo zn. LG s 72 cm velkou obrazovkou vypínam len na st-by ale občas to vypnem aj na hl.vypinač.Fakt to prospieva tej čistote bariev aj demagnetizacii obrazovky.pri zapinaní len zo st-by najprv mi cvakne rele a potom "buchne"demagnetizacia.

Preto si naš obývačkový televizor vyslužil menovku "MEGATRON" Very Happy

_________________
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19614
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt říjen 25 2007, 17:12    Předmět: Citovat

Já nevím, kysmen, co řešíš: obrazovky jsou konstruované tak, aby ani z bezprostřední blízkosti nevyzařovaly škodlivé záření, jinak je výrobci nemohou používat, podmínkou schvalování do prodeje totiž jsou vedle měření EMC také hygienické limity a ty si nikdo nedovolí překročit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kysmen



Založen: Oct 20, 2007
Příspěvky: 169
Bydliště: HO

PříspěvekZaslal: čt říjen 25 2007, 19:05    Předmět: Citovat

ja vím že tam není nic , ale někteří o tom pochybují. např CJ se C416 nebo Lukašpeca se svými obavami o CCD ve fotáku .
Prostě tam neprotéká při VN proud a proto není emise jakékoliv neviditelného záření. Takže proto to asi nikdy nikdo neměřil
Ale nějaký normy určitě budou... ale asi to sem nepatří Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: čt říjen 25 2007, 21:24    Předmět: Citovat

workhard napsal(a):
Já vypínám kompletně. Mám ve stolku televizi,satelit DVD,video a hifivěž,kolik to všechno dohromady bere ve st-by si netroufám odhadnout. Mám to v pětipsovi s vypínačem a když jdu spát,tak na něj šlápnu Wink


To máš dost štěstí , protože já kdybych šlápnul doma na psa , tak se nevyspíme nejen my , ale ani sousedi .
Zdravím Ivan
Návrat nahoru
adept



Založen: Nov 01, 2006
Příspěvky: 328
Bydliště: Znojemsko

PříspěvekZaslal: čt říjen 25 2007, 21:30    Předmět: Re: Co je šetrnější Citovat

toman napsal(a):
Mám dotaz ,co je k TV šetrnější vypínat ji síť.vypínačem,nebo pouze DO -do režimu standby?? Někdo uvádí že při zapínání síť.vypínačem dostává zdroj šlupky a ničíse.Další zase že je šetrnější tv vypnout DO ale tam je zase hrozba blesku nebo RGV pracovníci v noci prsknou do sítě 400v.

V přívodu k TV mám seriově zapojenou žárovku 12V/35W(osvětluje pozadí za TV,což neunavuje oči)a ještě tlumí nárazové napětí do TV při zapnutí.TV je 100 hz SCHARP a zapínám ji vypínačem na prodlužovačce,kde je zapojeno i DVD.Ujít pár kroků mi nevadí.Režim standby nevyužívám.TV bez jediné opravy už několik let.Při bouřce odpojuji síť i přívod od antén.(pokud jsem právě doma).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32177
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt říjen 25 2007, 21:37    Předmět: Citovat

Anonym napsal(a):
workhard napsal(a):
Já vypínám kompletně. Mám ve stolku televizi,satelit DVD,video a hifivěž,kolik to všechno dohromady bere ve st-by si netroufám odhadnout. Mám to v pětipsovi s vypínačem a když jdu spát,tak na něj šlápnu Wink


To máš dost štěstí , protože já kdybych šlápnul doma na psa , tak se nevyspíme nejen my , ale ani sousedi .
Zdravím Ivan


Ivane, Ty h****o...!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4077
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá říjen 26 2007, 9:19    Předmět: Citovat

kysmen napsal(a):
ja vím že tam není nic , ale někteří o tom pochybují. např CJ se C416 nebo Lukašpeca se svými obavami o CCD ve fotáku .
Prostě tam neprotéká při VN proud a proto není emise jakékoliv neviditelného záření. Takže proto to asi nikdy nikdo neměřil
Ale nějaký normy určitě budou... ale asi to sem nepatří Rolling Eyes

Já o to nemám obavy, já se jen ptám, jestli by televize mohla snímač popsaným způsobem ovlivňovat. Kdyby zářila v takové míře, že by zničila snímač, tak bysme se tady asi teďka takhle nebavili Wink

P.S. My doma televizi vypínáme hlavním vypínačem už několik let a zatím nic neodešlo. Ale kámoš si koupil PHILIPSku, taky ji vypínal vypínačem a ten po půl roce odešel do měděného nebe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
anonym






PříspěvekZaslal: pá říjen 26 2007, 9:45    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Ivane, Ty h****o...!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Ahoj EKKARE, Tak už zase na opušťák doma z blázince. Tož vítej. Ivan
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund