Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Nabíječka z PC zdroje
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 23, 24, 25 ... 32, 33, 34  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so srpen 17 2013, 18:36    Předmět: Citovat

Přebastlit PC zdroj je blbost. Lepší je vzít UPS a udělat si z ní nabíječku a zároveň i třeba měnič. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32193
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so srpen 17 2013, 19:40    Předmět: Citovat

Vůbec nechápeš o čem je řeč - PC zdroj je minimálně účinnostně někde úplně jinde, další věc je minimální váha vztažená k poskytovanýmu výkonu ve srovnání s nabíječem osazeným "železným trafem" a pak taky jedna významná věc - spousta lidí potřebuje jen nabíjet baterii - a to co nejrychleji s minimálníma nárokama na prostor. Zálohovací funkce je nezajímá - pro takový lidi je pak cokoliv "UPSkovýho" k ničemu. Je to prostě o prioritách.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: so srpen 17 2013, 21:26    Předmět: Citovat

Tak ty trafa jsou samozřejmě váhový hendikep. Na druhou stranu trafo je lepší nežli spínaný zdroj. Samozřejmě u toho nabíjení to vadit nemusí.
Ale co je problém nabíjet by se mělo pulsně a lepší je menší nabíjecí proud a nabíjet delší dobu. Baterkám to více prospívá.
O tom neekonomickém provozu UPS by se dalo napsat asi hodně.
Ono by se to dalo řešit ekonomicky , ale výrobci z určitých důvodů
své konstrukce dělali tak jak je dělali. Např. měnič v klidovém stavu bere 0,3W , přesto je spotřeba bez nabíjení u UPS 10W. Kde udělali soudruzi chybu , když stačí ke spuštění daleko menší proud. I kdybych bral v úvahu spotřebu dvou seplých relátek nějak mi těch 10W nesedí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radim



Založen: Aug 17, 2013
Příspěvky: 305

PříspěvekZaslal: ne srpen 18 2013, 7:38    Předmět: Citovat

Řekl bych, že PC zdroj má k dispozici o řád víc lidí než UPS. Ať už se jedná o bazmek z poruchy nebo z starého PC, které se už pomalu nevyplatí prodat a PC zdroj v něm kvůli stáří a potencionální nespolehlivosti se nevyplatí dál používat. Taky u popelnic nebo ve sběrných dvorech bude asi mnohonásobně víc starých PC než UPS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: ne srpen 18 2013, 7:45    Předmět: Citovat

To je možná pravda , ale na druhou stranu to nabíjíte stejnosměrným konstatním napětím , což je pro akumulátor jistá smrt.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32193
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne srpen 18 2013, 12:50    Předmět: Citovat

Mira_A napsal(a):
To je možná pravda , ale na druhou stranu to nabíjíte stejnosměrným konstatním napětím , což je pro akumulátor jistá smrt.
Ale howning s voctovým dresinkem k tomu - 99,9% akumulátorů se nabíjí celou svou životnost v režimu nabíjení stejnosměrným proudem s konstantním nebo téměř konstantním napětím = alternátor + regulátor v autě jiný dodat neumí - a taky to není pro baterku jistá smrt. Pleteš si pojem a průjem - pulsní nabíjení není nutnost, ale je vhodnější pro dosažení vyššího % nabití v případě, že je požadavek nabíjet na opravdu plnou kapacitu a zároveň dovoluje při zachování aspoň nějaký životnosti používat rychlonabíjecí režim = dosažení požadovanýho stupně nabití za kratší dobu, než by se aku nabil proudem běžně používaným. Příčinou je fakt, že pulsní nabíjení depolarizuje materiál desek v aktivní vrstvě styku s elektrolytem a aktivně působí na regenerační procesy při nabíjení, který materiál elektrod regenerujou z účinků vysokýho nabíjecího proudu. Takže nemotat dohromady hrušky a jabka - není z toho dobrá slivovice...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zefek



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 77

PříspěvekZaslal: st listopad 13 2013, 19:31    Předmět: Citovat

Chtěl jsem si postavit ochranu proti přepólování na starší nabíječce, která je trafo - diodový můstek. Nic jiného tam není. Nechal jsem se inspirovat tím, co je ve schématu k úpravě pc zdroje na nabíječku, ale pokaždé mi to vyrazí pojistku. Můžete mi prosím poradit, jestli to má naději na fungování?

Není tam + svorka, ale je jasné, že ta je paralelně k + výstupu z usměrňovače. Jediné, co fakčí, je ta dioda Very Happy U toho mosftetu přemýšlím, jak to změřit, abych zjistil, jestli to funguje. Protože když jsem to měl připojené opačně - plus svorku na mínus pólu a mínus svorku na plus pólu, tak jsem proti plus svorce (na baterce), na výstupu z usměrňovače pro mínus naměřil 0V, ale po zapnutí nabíječky mi to vyrazilo pojisku (v nabíječce).



ochrana.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ochrana.png
 Velikost:  10.37 kB
 Staženo:  44 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 32193
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st listopad 13 2013, 19:53    Předmět: Citovat

Minimálně ta LEDka je na obrázku vobráceně...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zefek



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 77

PříspěvekZaslal: st listopad 13 2013, 19:55    Předmět: Citovat

Ty popisky odpovídají normálnímu zapojení, tzn. kdy ta ledka svítit nemá. Pak přehodíš plus a mínus svorky na baterce, tak se ta ledka rozsvítí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1271
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 15 2013, 17:13    Předmět: Citovat

Zefek napsal(a):
Chtěl jsem si postavit ochranu proti přepólování na starší nabíječce, která je trafo - diodový můstek. Nic jiného tam není. Nechal jsem se inspirovat tím, co je ve schématu k úpravě pc zdroje na nabíječku, ale pokaždé mi to vyrazí pojistku. Můžete mi prosím poradit, jestli to má naději na fungování?

Není tam + svorka, ale je jasné, že ta je paralelně k + výstupu z usměrňovače. Jediné, co fakčí, je ta dioda Very Happy U toho mosftetu přemýšlím, jak to změřit, abych zjistil, jestli to funguje. Protože když jsem to měl připojené opačně - plus svorku na mínus pólu a mínus svorku na plus pólu, tak jsem proti plus svorce (na baterce), na výstupu z usměrňovače pro mínus naměřil 0V, ale po zapnutí nabíječky mi to vyrazilo pojisku (v nabíječce).


Nemůže to fungovat, je to úplná ptákovina - nemůžeš na vstupy operáku narvat tvrdé napětí 14V !!!
Použij raději ochranu proti přepólování podle obrázku. Ta dvojdioda je libovolná nejméně 20A z výstupu starého PC zdroje - vpodstatě libovolná z 12 nebo i 5V výstupu ... a pojistka je malá 10A autopojistka.
Tu obráceně zapojenou LED-ku tam klidně nech, pokud chceš, aby svítila při obráceně připojené baterce - pojistka ustřelí a LED-ka bude svítit...



Ochrana výstupu nabíječky.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Ochrana výstupu nabíječky.PNG
 Velikost:  17.1 kB
 Staženo:  41 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: pá listopad 15 2013, 20:38    Předmět: Citovat

Oz tranzistor, a co este.... Ked je to nabijacka s trafom. Daj tam obycajne rele ktore bude cez diodu a odpor pripojene k vystupnim svorkam nabijacky, pri spravnej polarite svoriek zopne a prippji nabijacku k baterke, odpor preto ze pri nabijani tammoze byt 17V a to sa rele nemusi pacit
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zefek



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 77

PříspěvekZaslal: so listopad 16 2013, 14:40    Předmět: Citovat

sis2 napsal(a):

Nemůže to fungovat, je to úplná ptákovina - nemůžeš na vstupy operáku narvat tvrdé napětí 14V !!!

Podle datasheetu může být na vstupech OZ napětí až 32V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zefek



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 77

PříspěvekZaslal: so listopad 16 2013, 16:45    Předmět: Citovat

Atlan napsal(a):
Oz tranzistor, a co este.... Ked je to nabijacka s trafom. Daj tam obycajne rele ktore bude cez diodu a odpor ...

Chtěl jsem tam ještě udělat indikaci, kdy dosáhne napětí na baterce 14,4V, takže jsem ten OZ chtěl využít celý. Ale to se mi taky chová nějak divně. Když na vstupy OZ připojím napájecí napětí (neinvertující vstup) a zem (invertující), tak je výstupní napětí napájecí OZ - asi 1,5V. Když vstupy přehodím, tak dostanu výstupní napětí cca 0,6V.
Ale chtěl jsem udělat se zenerovy diody stabilizaci napětí 12V pro invertující vstup a pak jsem udělal dělič napětí tak, aby při 14,4V bylo na děliči 12V. Jenže výstup OZ je asi 8,5V a je jedno, co zapojím na invertující a neinvertující vstup.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sis2



Založen: Oct 07, 2012
Příspěvky: 1271
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po listopad 18 2013, 15:17    Předmět: Citovat

Jasně, na vstupy lze dát napětí v mezích skoro jako je napájení - ale ne na jeden vstup + 14V a na druhý - zdroje! To jde akorát jednou...
Při takovém laborování už je jedno, co na vstupy OZ ještě připojíš - ten obvod patrně odešel do věčných polovodišť!
Mezi vstupy + a - operačního zesilovače nelze připojit napětí jednotek voltů z tvrdého zdroje, protože (bez omezení proudu) dojde k jejich zničení.
U fungujícího OZ je mezi vstupy + a - napěťová diference v milivoltech - podle druhu a zapojení obvodu.
Najdi tu hned na první straně v příloze nabíječka z PC obrázek "Schema zapojení ovládací části" - tam je vyřešená ochrana proti přepólování i dosažení 14,4V ... a hledej rozdíly proti tvému obrázku ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zefek



Založen: Jan 08, 2011
Příspěvky: 77

PříspěvekZaslal: út listopad 19 2013, 11:41    Předmět: Citovat

Dobře, ale pak se nebavíme o velikosti napětí, ale o velikosti proudu, který je potřeba omezit. Ok, o to mi asi šlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 23, 24, 25 ... 32, 33, 34  Další
Strana 24 z 34

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund