Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spínání mikropájky
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2008, 17:57    Předmět: Citovat

Tohle je sice pekny, ale jak pises, mas to teoreticky hodnoty...vem kus drevene latky, udelej do nej maly kalisek, vraz tam trochu pajky, hrot a teplomer a sleduj. Tobe jde o teplotu na HROTU...ne nekde uprostred teliska.

Docela me udivuje tvoje nadseni vsechno promerovat, simulovat a delat vystupy na PC...jen tak dal Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: so březen 29 2008, 13:57    Předmět: Citovat

To určitě udělám, ale až seženu nějaký vhodný teploměr.
Zkoušel jsem obložit hrot ledem. Čili dostat tak napětí z termočlánku při 0°C. Dostal jsem se na -0,9mV, což odpovídá asi -21,8°C. Takže podle mě je asi termočlánek vyráběn pro pokojovou teplotu (vrací 0V při zhruba 21°C). Při ochlazení ledem jsem si nastavil offset OP07 tak, abych měl na výstupu 0V. Když se termočlánek po odstranění ledu zase ohřál na pokojovou teplotu, měl jsem na displeji 21°C. Tak snad lze tímto způsobem seřídit teplotu relativně přesně a z mikropájky se stane pokojový teploměr Smile

AmarokCZ: kde jsi prosím našel tu převodní konstantu 0,0413mV/°C? Chtěl bych se dozvědět více o tom termočlánku. Na internetu jsem bohužel k tomu nic nenašel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: so březen 29 2008, 16:14    Předmět: Citovat

Tabulku s hodnotami napětí v závislosti na teplotě pro článek typu K (i pro J) najdeš v datasheetu k IOAD596/AD597, jinak ta konstanta je pouze pro kladné teploty, pro teploty pod nulu je článek nelineární.
To že ti článek vrací 0V při 21°C značí jen to, že není něco v pořádku (myslím tím něco na straně zesilovače), mě to do multimetru (po zesílení) vracelo teplotu přesně +-2°C v rozhahu od nuly do 400°C, v rozsahu 0°C až 100°C jsem to srovnával s přesným rtuťovým teploměrem a opravu to bylo přesné, jinak jsem ještě zkoušel pájku dát do mrazu a výstupní napětí taky celkem sedělo s porovnáním s tím co je v datasheetu k AD596.
Ještě bych řekl to, že mi to nikdy nefungovalo když jsem použil bipolární zesilovač (ani když jsem použil nějaký "low offset" a ještě jsem ho vykompenzoval), nakonec jsem použil obyčejný unipolár TL071 a s vynulovaným offsetem to ukazuje přesně i přes to, že vstupní offset jsou 3mV (bez vynulovaného offsetu to s TL071 ukazuje trochu přesně až od 80°C).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: so březen 29 2008, 18:28    Předmět: Citovat

AmarokCZ: Díky, mrknu na to.

citace:
To že ti článek vrací 0V při 21°C značí jen to, že není něco v pořádku

Při 0V mi to zobrazuje 21°C proto, protože jsem si to tak nastavil. Když jsem dal na mikropájku led, termočlánek vracel -0.9mV. Při 21°C okolní teplotě vrací 0mV (tak to aspoň měří můj multimetr). Termočlánek může vracet 0,9mV, ale multimetr změří 0mV. OZ mám teď nastavený tak, aby vracel 0V při -0.9mV z termočlánku. Vycházel jsem z toho, že led má nula stupňů a termočlánek vracel -0,9mV. To je pro mě start (0V na výstupu OZ). Možná to mám špatně. Ani nevím jestli jsou ty termočlánky nějak kalibrovány (tj. aby vracely při 0°C přesně 0V). Až budu mít teploměr, tak to potom nastavím správně. Teď to mám zkrátka od oka. Tím rtuťovým teploměrem jsi to měřil ve vodě nebo přitisknutím k hrotu?

Právě zkouším zapojení s BT136 a MOC3043 (spínání v nule). Algoritmus spínání je jednoduchý. Pokud je teplota větší nebo rovna nastavené tak vypni, jinak sepni. Např. nastavím 200 a po zahřátí se na displeji mění teplota v rozmezí 199 až 204. Měřím a spínám zatím v intervalech 1s.

Jak to skáče vám?

ps: jsou někde specifikovány správné teploty pro pájení?


Naposledy upravil p4ul dne so březen 29 2008, 19:03, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: so březen 29 2008, 19:03    Předmět: Citovat

Skace to podle toho, jak mas nastavenou hysterezi...ja mam cca 5-10˚C, to ale neni kriticke. Doporucuji ti, pokud nemas teplomer nastavit teplotu hrotu, podle liquidu pajky...jestli pouzijes Sn63Pb37, tak ta teplota je 183˚C. Teploty pro pajeni urcene jsou, kdyby nebyly, byla by v technologickych postupech byl total bordel, nemyslis? Stahni si nejaky prednasky z VS, jestlite to zajima.

Pro Sn63Pb37 to je o cca 30˚C vys, nez je teplota liguidu(cca 183˚C), ale to je teplota tavene pajky! To znamena, ze teplota hrotu by mela byt jeste o nejakych 20˚C vys(prenos tepla do pajky, soucastky, Cu cesty a okoli).

Obdobne pro SAC(94,5-5-0,5) pajky(bezolovnate) je teplota liguidu 218˚C...a na pajeni zase pridat neco nahoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: so březen 29 2008, 19:28    Předmět: Citovat

S tím rtuťovým jsem to porovnával ponořené do oleje. Skákání je u mě tak 5°C i přes to, že mám hysterezi asi 1°C (5°C je to kvůli tomu, že to chvíli trvá než se teplo z odporu dostane k termočlánku, navíc má všechno nějakou tepelnou kapacitu), jinak těch 5°C je při příkonu 15W, při plném výkonu se to nedá moc dobře hlídat kvůli zmiňované setrvačnosti, řekl bych, že to půjde nejlíp na 10°C.
To s tím nastavením 0V při 21°C se mi nezdá zrovna nejlepší, protože určitě budeš chtít mít nějaké zobrazení teploty (asi LCD metr) a pak to budeš stejně řešit. Já jsem to udělal tak, že jsem postavil zesilovač se zesílením 100, připravil jsem si nulování offesu a nastavil ho nějak rozumně, pak jsem zahřál termočlánek na cca 800°C nastavil zesílení tak aby to ukazovalo cca 800mV, vrátil jsem se na cca 20°C tak jsem nastavil offset tak aby teplota souhlasila s rtuťovým teploměrem a pak jsem to zas zahřál na vysokou teplotu a zkontroloval jestli všechno sedí - když to nesedělo, tak jsem to pákrát zahřál a schladil a nastavil zesílení a offset. Jo a nastavoval jsem to ne pomočí vnitřního článku v pájce ale pomocí jiného K článku, ale to je jedno, protože všechny K-čka ukazují stejně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: so březen 29 2008, 19:54    Předmět: Citovat

Já už to mám zapojené. Spíná mi to PIC. Porovnání mám digitálně, ne analogově. Teplotu mám zobrazenou na 3x8 segmentovém displeji. Algoritmus spínání je ještě takový jednoduchý, ale vylepším ho podle zmenšování rozdílu teplot (s přibližováním k nastavené se bude čím dál častěji vypínat).

Stepa: teď to mám na 200°C a pájku mi to taví. Tak zkusím ubírat a až to nepůjde, tak zaznamenám teplotu. Moc přesné to ale asi tímhle způsobem nebude. S tím olejem je to dobrý nápad, škoda, že nemám takový teploměr. Pájku mám Sn60Pb38Cu2.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: so březen 29 2008, 20:06    Předmět: Citovat

Místo toho teploměru by ti stačil i obyč.multimetr za stovku který má měření teploty.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: so březen 29 2008, 20:18    Předmět: Citovat

Bohužel takový nemám, každopádně díky za tip Wink

Snažil jsem se najít teploty, kdy se ještě pájka Sn60Pb38Cu2 roztavila. Teplota je to co ukazuje displej:

160°C .. nejde roztavit
165°C .. nejde roztavit špičkou, ale dále od hrotu trochu ano
170°C .. jde roztavit

Asi se mi to mírně rozchází se skutečností Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: so březen 29 2008, 20:29    Předmět: Citovat

Zalezi na tobe, jak si to nastavis, ty na to pak budes koukat...ja to mam nastaveno podle teploty na hrotu pajecky.

Ta pajka, co ji mas bude mit teplotu liquidu jeste vyssi o par stupnu, takze cca 185˚C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: so březen 29 2008, 20:34    Předmět: Citovat

To by asi tak odpovídalo. Mám totiž 0°C, když termočlánek vrací -0.9mV, takže 165+21 = 186°C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: so březen 29 2008, 20:39    Předmět: Citovat

p4ul napsal(a):
To by asi tak odpovídalo. Mám totiž 0°C, když termočlánek vrací -0.9mV, takže 165+21 = 186°C.

No a uz jsme u toho...nastaveni uplne nahouno Very Happy , soupni to o tech 20-21˚C nahoru a mas klid.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: so březen 29 2008, 20:53    Předmět: Citovat

Jasné, to posunutí jsem proved až dnes. Ten měřený graf posunutý není.
Jinak by mě zajímalo, jestli ta teplota tak skáče doopravdy, nebo jen skáče to napětí z termočlánku. Tipl bych, že to druhé. Takže zkusím měřit teplotu častěji, třeba 50x/s a zobrazím na displeji jen průměr. To bude asi mnohem lepší.

edit:
Pomohlo to. Teplota je stabilní - je to paráda Very Happy Ale když se sepne topení, teplota začne lítat jakoby mezi teplotou, která způsobila ohřev a teplotou, která vzrůstá. Je to divné. Jakoby při sepnutí vrátil hned termočlánek o několik stupňů větší teplotu. Tím pádem se vypne topení a článek vrátí zase menší teplotu. To zapříčiní zase zapnutí topení. Teplota se okamžitě zvýší a zase se vypne topení. Že by napájení topného tělesa ovlivňovalo termočlánek?

Ukázka (teplota je nastavena na 180°C):
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: so březen 29 2008, 22:19    Předmět: Citovat

Napájení toho topidla určitě termočlánek neovlivňuje, problém je jinde, mě to taky dělalo - nakonec to vyřešilo pár keramickejch kondíků...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: so březen 29 2008, 22:56    Předmět: Citovat

Máš pravdu. Když spojím 2 dráty topení ručně, tak to nedělá. Ale když sepnu ručně optotriak (signál dám na +5V), tak už to teplotu zvedá. Tudíž problém musí být někde u tranzistoru, optotriaku nebo triaku. Ale čím to může být a kde hodit kondík?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 4 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund