Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak co nejjednodušeji udělat z 270V 120-140V?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5156
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: po červen 08 2009, 22:04    Předmět: Citovat

Na jednocestně usměrněném napětí ta chyba bude poněkud jiná,než na sinusovce Wink
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po červen 08 2009, 22:07    Předmět: Citovat

Proto jsem použil dva různé měřáky,abych vyloučil chybu. Já jen,že podle popisu Jandu se to dělalo mnohokrát a viděl jsem to i na profi strojích.
Máš nějaký návod jak to ověřit prakticky.Tobě,zkušenému praktikovi nemusím vysvětlovat,že ta teorie a praxe se hodně liší.

_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 34206
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po červen 08 2009, 22:10    Předmět: Citovat

Ak sa teoria lisi od praxe, tak su teoreticke vedomosti nedostatocne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: po červen 08 2009, 22:11    Předmět: Citovat

Nedokončil som, po vložení obrázku som to upravoval, teda budem pokračovať.

Iba sa tu popiera skutočnosť, že "pri jednocestnom usmernení dodáva elektrický sínusový prúd výkon iba v jednej polvlne (z dvoch) a celkový odovzdaný výkon je polovičný (vzhľadom k prúdu striedavému). Pri ďalšom odvodzovaní sa na rozdiel od nášho prípadu počíta s nemennou hodnotou R. V našom prípade sa ale hodnota R mení na r/2.
Uvedomujem si, čo píše Andrea a čo je samozrejme pravda /Efektivní hodnota jednocestně usměrněných 270V efektivních je 270/sqrt(2) = 191V./ , ale .........

a začína mi asi dochádzať...... jednocestne usmernené napätie dodá do rovnakej záťaže polovičný výkon, ako dodá neusmernené. Ale v našom prípade sa ten polovičný výkon dodá do polovičnej záťaže. Takže ako to teda bude?

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12403
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po červen 08 2009, 22:15    Předmět: Citovat

obrazek_cenzura, přečti si aspoň, co jsem už tady v tom vlákně napsal. Mám pocit, že je to jak domluva s tatrmanem Mám z tebe bolení hlavy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5050
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po červen 08 2009, 22:22    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
Proto jsem použil dva různé měřáky,abych vyloučil chybu. Já jen,že podle popisu Jandu se to dělalo mnohokrát a viděl jsem to i na profi strojích.
Máš nějaký návod jak to ověřit prakticky.Tobě,zkušenému praktikovi nemusím vysvětlovat,že ta teorie a praxe se hodně liší.
To je taky zajímavý názor, i když chybný.
Já mám doma asi 5 měřáků typ830 za stovku a i když použiju všechny, chybu tím nevyloučím, protože mi zůstane chyba špatné měřicí metody, i když těch měřáků bude tisíc.

Zkus si pro zajímavost změřit na střídavém rozsahu stejnosměrné napětí v obou polaritách. Možná budeš překvapen, co ti měřák ukáže, pokud máš ten laciný typ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4513
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út červen 09 2009, 1:00    Předmět: Citovat

Vykaslime sa na vzorecky. Napatie v sieti sa meni od 0 po 314V (+-autobus) potom klesa a ide opacne. Tj na tie dva spirali zapojene v serii je priipojenych v jednom okamziku 314V. Ak dame diodu a zapojime len jednu spiralu ... v jednom okamziku bude na nej tiez tych 314V tj bude pretazena lebo tam ma byt max polovica tohto napatia. Vykon bude akoze polovicny z hladiska vynechania polperiody. ( co nieje celkom pravda...ale na to uz treba vzorecky ) Otazka je ci to ta spirala tu chvilku vydrzi....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6411
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út červen 09 2009, 1:21    Předmět: Citovat

tak po dlouhé době zase výživné vlákno Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stevo59



Založen: Jun 16, 2007
Příspěvky: 470
Bydliště: pod Tatrami

PříspěvekZaslal: út červen 09 2009, 6:18    Předmět: Citovat

citace:
začína mi asi dochádzať...... jednocestne usmernené napätie dodá do rovnakej záťaže polovičný výkon, ako dodá neusmernené. Ale v našom prípade sa ten polovičný výkon dodá do polovičnej záťaže. Takže ako to teda bude?

Polopaticky: Tým, že pripojíš teleso určené na 135V na napätie 270V, prúd telesom je dvojnásobný. Výkon P= R*I*I je teda P=R*2*In*2*In=4*R*In*In=4*P teda štvornásobný.(In je nominálny prúd telesom pri 135V). Prúd telesom tečie polovičný čas, druhú časť periódy odstráni dióda. Výsledný výkon na telese bude dvojnásobný, či sa to niekomu páči alebo nie. Pretože ide o odporovú záťaž, môžem uvažovať efektívne hodnoty veličín a nemusím uvažovať cos fi. Kvôli jednoduchosti neuvažujem zmenu odporu telesa na teplote, to už by to vyšlo zložitejšie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fero7



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 2250

PříspěvekZaslal: út červen 09 2009, 6:43    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Jandu , jandu.
nepřipadá ti ani trochu divné, že máš pravdu jediný proti všem, kteří se mýlí?

Tato formulacia je scestna!
Ak ma pravdu, tak aj ak by Vas bolo 1.000! (Alebo Proti vsem.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF*
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út červen 09 2009, 7:48    Předmět: Citovat

fero7 napsal(a):
PavelFF napsal(a):
Jandu , jandu.
nepřipadá ti ani trochu divné, že máš pravdu jediný proti všem, kteří se mýlí?

Tato formulacia je scestna!
Ak ma pravdu, tak aj ak by Vas bolo 1.000! (Alebo Proti vsem.)
Jistě. Pokud má někdo pravdu, tak ji může mít proti většině galaxie, která se mýlí. Ale protože jandu není ani Václav Klaus, ani Albert Einstein, měla to být jen taková podpůrná otázka pro jandu, jestli by se neměl začít trochu zabývat problémem místo vymýšlení teorií, že se tu všichni snažime něco zamaskovat a někoho krýt. Taky jsem nepsal, že jandu pravdu nemá, jen jestli mu to není trochu divné.

Na obranu jandu musím uvést, že to opravdu na začátku zamotal EKKAR, když nesprávně napsal: "...bohužel je to častý omyl mnoha lidí, když si myslí, že prostým uříznutím jedné polarity proudu dosáhnou polovičního příkonu/výkonu ..." . Což není omyl, ale pravda, jak poznamenal Bernard. Jenže se nesmí měnit současně s usměrněním i odpor spotřebiče, jinak vznikne tato zajímavá debata . Smile
Návrat nahoru
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út červen 09 2009, 8:20    Předmět: Citovat

jandu napsal(a):
Uvedomujem si, čo píše Andrea a čo je samozrejme pravda /Efektivní hodnota jednocestně usměrněných 270V efektivních je 270/sqrt(2) = 191V./ , ale .........

a začína mi asi dochádzať...... jednocestne usmernené napätie dodá do rovnakej záťaže polovičný výkon, ako dodá neusmernené. Ale v našom prípade sa ten polovičný výkon dodá do polovičnej záťaže. Takže ako to teda bude?

Nevím co tu pořád řešíš s poloviční zátěží. Těleso je na 135V ty na něj připojíš 191V, takže ho dvojnásobně výkonově přetížíš, co je na tom pořád nejasného?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út červen 09 2009, 8:26    Předmět: Citovat

Třeba se najde někdo, kdo má doma tři žárovky na 12V a trafo 24V. Stačí vyfotit svit dvou v serii a jedné přes diodu. Já už budu jen tiše pozorovat....

I těm pomalejším doufám došlo, že to trafo nelze nahradit laboratorním, ani jiným stejnosměrným zdrojem.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út červen 09 2009, 8:28    Předmět: Citovat

Stačí snad tři 60W na 230V, dvě do série a jednu s diodou, jestli budou svítit stejně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12403
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út červen 09 2009, 8:34    Předmět: Citovat

A pro názornost si pak může otestovat, jak blbě měří obvyklé měřáky bez True RMS. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 4 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund